Lípa

O všem co roste...
Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Lípa

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Zajímalo by mě, jestli tu má někdo zkušenost s lípou v lese, myslím tím v běžném smíšeném lese (nikoli lese jedlém), kteří sousedé takové lípě vyhovují a také který typ stanoviště. Ať se snažím sebevíc, nevybavuji si, zda jsem lípu vůbec někdy viděla jako přirozenou součást lesa. 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Lípa

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: Vysadili jsme 1,5ha DuboLipového lesa. Na každých 14 dubů máme 1 lípu. Použil jsem tam dub letní, který je jedlejší než dub zimní a lípa je také jedlý strom ......náš dubolipový les je tedy úplně jedlý :-) ....... takže asi podmínky dotazu nesplňujeme :-( .......... podrobnosti případně sdělím v tajných kanálech :-)


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Lípa

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Co by jedlá lípa říkala na (možná) jedlé javory? A hlavně jestli by se jedlé lípě dobře jedlo na naší suché skále :-( Ráda se poučím, klidně i prostřednictvím kanálu (tajného) :-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Lípa

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: No jasně, že jíst se dá i javor: .......lípa roste s dubem, habrem, bukem ........ ale existují i lesy svazu Tilio-Acerion, kde roste lípa společně s javorem to jsou suťové lesy, takže na šutrech a ve stráních. V podrostu to má třeba  kopytník evropský, bažanku vytrvalou, oměj vlčí, žindavu evropskou, jarmanku obecnou .......  nebál bych se toho a lípu bych tam vysadit zkusil. Asi se tam ta sukcese zasekne a javor s lípou tam už zůstane. ...... a bude to jedlé. Můžete pak dělat lipovou čokoládu a lipový KLB :-) ...........sakra, musím zprovoznit nějaký šikovný kanál :-(


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Lípa

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Šutry ve stráni, to jsme přesně my :-) Lipová čokoláda????? Uáááá! Myslela jsem na včely, ale koukám, že tohle by mohlo být i mlsání pro lidi...


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Lípa

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: Tady to mám Včely? Jo, ty se dají jíst také :-)


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Lípa

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Lipový čaj, lipový med a lipové dřevo na vyřezávání, ale čokoláda? To jsou věci. Zítra si to pořádně všechno přečtu. Co se týká toho kopicování, vykvete takové lipové křoví, nebo ne?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Lípa

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: .........hmm, tak to si teď nejsem jistý. Květ jsem vzdycky sbíral z větších stromů a nevím jestli jsou na jednoletých proutcích ......... určitě vykvete, ale který rok po ořezání teď nevím. To jsem zatím neřešil, ale nějaké lípy na kopicování bych letos chtěl vysadit, tak to budu pozorovat.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Lípa

Příspěvek od jarda bon jovi »


Tak jen koukám.... Já vlastně žiju unter den linden, mám u baráku 10 stoletých lip , nějaký duby a půlhektar javorového, lipového a jasanového náletového křoví.


že krom květu a medu lípa neco dává jsem netušil.....



 


Uživatelský avatar
Slavek Krčmář
Příspěvky: 66
Registrován: 07 srp 2010 18:00

Re: Lípa

Příspěvek od Slavek Krčmář »

Lípa roste přirozeně  od nížin až do cca 700m. Čistě lipové porosty jsou výjmečné a to právě na suťových stanovištích.


Většinou je jen jako příměs.Mám vysázeno cca 4,5 ha směsí Dub zimní , Třešeň ptačí a Lípa srdčitá. Kdy dub a třešeň jsou


produkční dřeviny a lípa je čistící a meliorační.  Na vylepšování používám Javor klen, protože v mládí rychle roste a  uvedené dřeviny dohoní. Jinak krom uvedeného se dříve používala na letninu,což je krmivo pro zvěř.


Odpovědět