Lípa

O všem co roste...
Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Lípa

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Slávek Krčmář: Chcete tím říct, že okolní stromy porostou rovně do výšky a jejich nižší větve uschnou, protože lípa je svou korunou vytlačí? A zatímco z okolních stromů budou rovná a ceněná "košťata", lípa si zachová svůj charakteristický tvar?


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Lípa

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Martin Gros a QNX: Vyzkouším sirup z lipových květů a limonádu z lipových květů, oboje na principu bezovky. Lípy, kterým bych mohla pouštět žilou, nemám a javory, i když bych je ráda omezila, nebudu trápit, aby na truc na té naší skále neuschly :-)


Uživatelský avatar
Slavek Krčmář
Příspěvky: 66
Registrován: 07 srp 2010 18:00

Re: Lípa

Příspěvek od Slavek Krčmář »

Ano. Lípě to nevadí, protože je to dřevina polostiná a dub ji propustí dost světla k životu.

Petra Stejskalová říká:


Slávek Krčmář: Chcete tím říct, že okolní stromy porostou rovně do výšky a jejich nižší větve uschnou, protože lípa je svou korunou vytlačí? A zatímco z okolních stromů budou rovná a ceněná "košťata", lípa si zachová svůj charakteristický tvar?





Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Lípa

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Slávek Krčmář: No to je tedy super zpráva! Máme jeden zvlášť nehostinný svah, tam bude moci lípa vytlačovat podle libosti :-)


Jakub Kratochvíl
Příspěvky: 10
Registrován: 18 dub 2010 22:20

Re: Lípa

Příspěvek od Jakub Kratochvíl »

lípu (bavíme se celou dobu o malolisté, neboli srdčité) bych do živého plotu nesázel, včely by nabrali výšku, ale i soliterní lípě bude trvat nejméně 15 let, než vykvete. Kromě suťových na dusík bohatších svahů ji typicky najdeme v lipových doubravách na svěžích půdách. Nemá ráda trvalé zamokření. Lípa dobře snese trvalé zastínění, v lese často tvoří keřový podrost právě pod duby.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Lípa

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Jakub Kratochvíl: Na našem pozemku hrozí rostlinám ledacos, bohužel nikdy přemokření :-) Jako volnější kopicovaný plot by ale lípa srdčitá mohla fungovat, ať už vykvete či nevykvete, ne?


Jakub Kratochvíl
Příspěvky: 10
Registrován: 18 dub 2010 22:20

Re: Lípa

Příspěvek od Jakub Kratochvíl »

fungovat bude ledacos, pokud bude lípa bujně růst a budeš jí zkracovat, tak s tím bude dost práce, šel bych spíš do habru...ten dobře snáší tvarování, nebo směs keřů...ptačí zoby, šípky, sem tam nějaký ten brslen, dřín, trnka...ostatní se uchytne samo...:)


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Lípa

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Jakub Kratochvíl: No, já to roští nechci nějak tvarovat, ale udržovat v rozumné výšce (kvůli těm včelám), v těch místech je fakt dost sucho, kamení a poměrně stín - včelín je sice orientovaný na jihovýchod, ale budoucí plot či lépe bariéra si sluníčka příliš neužije. Brslen a šípek máme poblíž včelína a žádný zázrak, z toho by tedy plot nebyl :-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Lípa

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: Tak když už se s tou lípou budete řezat, tak jednoleté lipové výhony je možné použít i pro košíkářské účely. Já jsem z toho sice nikdy nepletl, ale prý se při nedostatku vrbového proutí používalo i proutí lipové ........ to má lípa další bod v soutěži o užitečnou rostlinu :-)


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Lípa

Příspěvek od Petra Stejskalová »

QNX: Lipové košíky? To jsou věci. Plést košíky sice neumím, ale když to bude jen pro domácí potřebu, pak bych to mohla zvládnout :-) Tchánův otec bývával košíkozemědělec, škoda, že jsem dědka (to není nadávka) nepřiměla, aby mě to naučil...


Odpovědět