Rozhoduji se jestli shodit velký smrk nebo ne-poraďte

O všem co roste...
Uživatelský avatar
Lenka Žaláková
Příspěvky: 15
Registrován: 10 bře 2010 13:29

Rozhoduji se jestli shodit velký smrk nebo ne-poraďte

Příspěvek od Lenka Žaláková »

Zdravím všechny a přeji hned zkraje vše krásné v novém roce.


Řeším určitý vnitřní problém. Máme na malém pozemku u chaty, kde převážně žijeme od jara do podzimku, nádherný vzrostlý smrk, který tam roste od mého dětství a může mít cca 45 let. je to solitérní strom a stíní nám už nyní svou rozlohou celý pozemek u chaty. Ten je na jižním svahu. Což v létě oceňujeme ale jinak nám tam prostě nic neroste. musíme průběžně ořezávat spodní větve aby byl vůbec nějaký prostor na zahrádce.


Jeho kořeny jsou viditelné po celé ploše malého pozemku a mám spíše obavy aby nepodrostly chatu(což už se asi stejně děje).


Je prostě vidět, že se mu tam daří. Má prostor a sebere všechnu vodu takže pod ním nic neroste.


Když se na něj podívám tak je kouzelný, ale zase bych chtěla aby tam něco vyrostlo i jiného než mech a skromná travička.


Bylo by z něj pár kubíků dřeva.


Ráda bych slyšela názor od vás.


Před několika lety jsem prosila ducha smrku aby už nerostl, jinak, že ho budeme muset pokácet. A on začal růst do šířky a dnes jeho kmen jeden člověk neobejme. Je to hrozné dilema.


Děkuji za vaše názory.


Lenka Zlín


Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Rozhoduji se jestli shodit velký smrk nebo ne-poraďte

Příspěvek od Neon Proto »

Jen takova uvaha: tim, ze pouzivas pocitac, internet a asi i spoustu dalsiho konzumu, tak se neprimo podilis na shazovani spousty takovych smrku (obrazne pojato), akorat to v tom energetickem kolotoci neni tak viditelne. Tak si rikam, jestli ten smrk nemuze byt vykoupen ubranim nekde jinde ve tvem zivote? Nebo jich jit treba pro zmenu 20 vysazet? To jen tak, pro lehci rozhodovani.


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Rozhoduji se jestli shodit velký smrk nebo ne-poraďte

Příspěvek od Marek Parek »

Toz pamatuji si Lenko ten smrk, hlavne jak se pod nim krasne lezelo v tom parnem letnim dni :)) .. ja bych nekacel pokud nehrozi ze padne na chalupu. Jak pokracuje Kouzlenka? :)


Aleš Smékal
Příspěvky: 49
Registrován: 06 říj 2010 16:03

Re: Rozhoduji se jestli shodit velký smrk nebo ne-poraďte

Příspěvek od Aleš Smékal »

Taky neustále doma řešíme smrk u domu. Taky má kolem 50 let, možná i víc, cca 6 metrů od domu. Pod ním roste tráva, kterou sem tam poseču, s tím není problém, ale máme strach (hlavně manželka) při každém velkém větru. Zatím vypadá v pořádku a i ve velkém větru se ohýbá max. horní 1/4 kmene. Může ale přijít velký poryv větru a přelomí se vejpůl. Pokud foukne od západu, tak to bude dobrý, ale kdyby od severu, tak ho máme na střeše. Zatím smrk stojí, jen při velkém větru pozorujeme co to s ním dělá. :) Snad i v budoucnu nebude foukat příliš a nebo jen z toho správného směru. :)


Uživatelský avatar
Lenka Žaláková
Příspěvky: 15
Registrován: 10 bře 2010 13:29

Re: Rozhoduji se jestli shodit velký smrk nebo ne-poraďte

Příspěvek od Lenka Žaláková »

Marek Parek: Ahojky Marku, mockrát jsem si vzpomněla a říkala si,že bych měla aspoň zavolat. Jak se vede?
Ohledně Kouzlenky? No stavební povolení bylo dotaženo do konce až v listopadu. Trvalo to vyřizování cca rok. To by člověk nevěřil, co se všechno může z žádosti o stavební povolení vyvinout. Jen jsem žasla. Ztratila jsem iluze o práci úředníků placených z našich daní.
Ale první vlaštovka, ještě jsme stihli nechat vyvrtat studnu. Hurá máme vodu. Teď dělám opětovné výběrové řízení na dodavatele stavby.
Na pozemku jsme zatím nic jiného neudělali. Pokud nebude oplocený a postaveno, tak zatím nějaké sázení nebude)
Domluvme se někdy na kafe nebo čajík.)?
L


bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Rozhoduji se jestli shodit velký smrk nebo ne-poraďte

Příspěvek od bobek »

Kam nejde slunce, tam žádnej skleníček, pařeniště ani zázračná permakulturní klíčová dírka nepomůžou.


bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Rozhoduji se jestli shodit velký smrk nebo ne-poraďte

Příspěvek od bobek »

To je marný ...


Uživatelský avatar
Sibiřan
Příspěvky: 61
Registrován: 02 lis 2011 23:21

Re: Rozhoduji se jestli shodit velký smrk nebo ne-poraďte

Příspěvek od Sibiřan »

Zdravím, paní Lenko, asi je Vám jasné, že tohle za Vás nikdo nevyřeší :-). Před časem jsem měl podobné dilema s několika vzrostlými topoly. Každý stál u jednoho srubu, moc blízko, cca 2 m od vnější stěny. Ve zdejší krajině (Česká Sibiř) jsou cizím prvkem. Nemohl jsem moc riskovat, pořádáme v létě dětské tábory a ve srubech spí děti. Obcházel jsem ty stromy celý rok, zvažoval zleva i zprava, odkládal rozhodnutí, jak to šlo. Pak jsem to poslal "tam nahoru" s tím, že co se má stát, stane se. Stalo, pomohl mi orkán Kyrill - paradoxně ne jejich vyvrácením, všechny vydržely. Byl jsem ten večer i divokou noc venku u koní a poprvé tak viděl na vlastní oči topoly ohnuté skoro do pravého úhlu a věřte, je to dost děsivý pohled. Létaly z nich suché větve silné jako lidská noha přes půl zahrady. Kdyby se směr větru změnil o pouhých 60 stupňů, měli bychom velké starosti. Po vyřízení potřebných povolení jsem všechny stromy obešel, popovídal si s nimi, vše vysvětlil a položil je. Zajímavé bylo, že polovina z nich byla dutá, nechápu, jak mohly vydržet ten vichr. Oddechli jsme si, i silueta ranče prokoukla a upřímně - nyní po několika letech po těch vysokánech nikdo ani nevzdechne. Nejsem žádný likvidátor zeleně, každoročně po okolí osazujeme meze místními odrůdami jedlé i stínící zeleně, čistíme a doplňujeme remízky a lesíky, zeleníme příkopy. Samozřejmě jsme i za ty pokácené vysadili na vhodnějších místech stromy jiné, duby a lípy, jeřáby, propašoval jsem i gingo. Asi jsem Vám moc nepomohl, že? Prostě životní zkušenost. Přeji otevřené srdce, jasnou mysl a možná i pevnou ruku :-).


duvenblejt
Příspěvky: 12
Registrován: 04 črc 2011 10:23

Re: Rozhoduji se jestli shodit velký smrk nebo ne-poraďte

Příspěvek od duvenblejt »

ahoj lenkozlíne


připojím z mého pohledu. začnu si tím smrkem. má bohatý kořenový systém, který není moc hluboký a jeho průměr je tak 1,5 x větší než průměr jeho koruny + -. proto i vysaje všechnu vláhu, jak jsi zmínila. proto se i tak snadno vyvrací nezávisle na svém věku. stačí souběh několika klimatických událostí jako dlouhé sucho, vhodně nasměrovaný poryv větru, a je dole. pokud kolem něj nerostou jiné stromy podobné velikosti - "rozbíječ větru" a je na svahu, je riziko větší.


můžeš si nechat na tom smrku "zřídnout" větve, tzn. vyříznout z celého objemu koruny třetinu větví. tím docílíš toho, že nebude větrům klást tak velký odpor a možná pustí víc světla k zemi, rok dva, tři nebude mít takovou spotřebu vody. je tu však veliké ale. zřejmě je to schopný, silný a neohrožený strom, proto zareaguje po těch dvou letech mohutným znovurůstem - bude se chtít vrátit na slunečné pozice, které již jednou vydobyl a nechat si všechno pro sebe, taky mu navíc můžeš způsobit, kvůli utrženým zraněním (záleží na kvalitě pily a pilaře), napadení houbou, hmyzem. taky odumře část kořenového systému a zeslábne mu držení těla. správné provedení řezu (jak objemem, tak kvalitou) je ožehavá věc, snadno se dá překročit hranice. rozhodně se vyvaruj odřezávání větví zespoda a dohola, zvyšuješ tím těžiště a šance větru zvítězit v páce se zvyšují.


pokud se rozhodneš ho pokácet, počítej se ztrátou půdy. voda mrška snadno spláchne co si smrk hlídal tak pečlivě mezi prsty. je třeba aspoň tři roky před kácením provést veelkou výsadbu, která od smrku postupně převezme jeho hliněné bohatství. uváženě vybrat keře, které se vedle něj budou uhánět o jeho majetek, protože to bude tvrdý boj a smrk má zcela jistě výhodu - ovládá zdroje vody a půda je kyselá jeho potem. třeba vrba jíva, ale nedají se z ní dělat řízky jako z ostatních vrb. bohužel ti teď nedokážu další povědět:( 


záleží i na tom jak se ten smrk bude kácet, protože si své úsilí můžeš poničit. teď mě tak napadá, že by to možná rostliny stihly převzít i po kácení, přece jen bude nějakou dobu trvat, než se kořenoví rozpadne.


a nakonec, vybral bych si jiný strom, na výměnu, protože když setneš strom, tak zasaď aspoň sto:) aspoň jeden, pokud možno listnáč, který je u nás doma a třeba ho už není tolik vidět v krajině (a vaše zahrada je také krajinou), nějaký který si nevezme tolik světla, tedy má řidší korunu a když bude dávat ještě plody...


poslední méně důležitá poznámka. smrk je doma v hoří a podhoří a není těžké na něj narazit na procházce. nechci zpochybňovat sílu dramatu kácení stromu, který člověk zná dlouho, ani jinou jakoukoliv hodnotu, jež si strom vytrhl v čase. smrk však neposkytuje ani moc životního prostoru hmyzu, ptákům, možná veverkám, kdežto listnáč, to je borec:)



duvenblejt
Příspěvky: 12
Registrován: 04 črc 2011 10:23

Re: Rozhoduji se jestli shodit velký smrk nebo ne-poraďte

Příspěvek od duvenblejt »

jen pro zajímavost - dost často vhodně tvarovaná dutinu zvyšuje odolnost stromu vůči větru; trubka je odolnější než tyč. proto je i vidět v kalamitách, že se stromy vyvrátily a pokud zlomeny byly, tak jiným stromem.


Odpovědět