Městská zahrada a její využitelnost

O všem co roste...
Odpovědět
míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od míra »

Zdravím, prosím o zkušenosti s pěstováním sloupcovitých jabloní. Díky


míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od míra »

Pořídil jsem dvě sloupcovité jabloně: Redlane, Goldlane, zatím tedy virtuálně (pro jarní výsadbu). Kdyby někdo tuto odrůdu pěstoval, hoďte fotečku. Tak doufám, že nejsou triploidní, v okolí nemám žádné jabloně.


míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od míra »

Našel jsem loňskou fotku, tak se o ni podělím. Kdysi velmi populární stojany např. na cd, atd., dovážené z Asie, vzhledem k postupu technologií ztratily smysl, vyhazují se. I já jsem k jednomu přišel a využil jsem ho na malý včelí domek. Po umístění se okamžitě začal obsazovat. Třeba poslouží jako malá inspirace. Před zimou jsem ošetřil stolním olejem. Je to zřejmě poměrně odolné dřevo, žádné výrazné změny se zatím na něm neprojevují (leden) 


Josef Čermák
Příspěvky: 49
Registrován: 17 dub 2013 23:50

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od Josef Čermák »

Ahoj,během druhé světové války byl Londýn soběstačný s produkcí veškerého ovoce,zeleniny,obilovin a mléka,tuto skutečnost po druhé světové válce rozvedla německá škola Bauhaus- tedy ne obchodní řetězec-.Její výsledky se dodnes berou za základ.udržitelnosti a soběstačnosti.Principem je využít každou plochu,kapku vody a hovno v uzavřeném okruhu.


Ahoj Jožka


Josef Čermák
Příspěvky: 49
Registrován: 17 dub 2013 23:50

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od Josef Čermák »

Ahoj kdysi žil v Brně jeden básník,koupil zahradu na okraji města a vysadil zde sad, aby děti z chudých rodin měli zdarma ovoce,převážně z Meruněk a jabloní.Dnes je toto místo nedaleko centra městským parkem u polikliniky Zahradníkova.Dávno zde nikdo meruňku nevsadil,ale půjdete-li v březnu kolem ještě tam jedna,či dvě pokvetou.


Ahoj Jožka


míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od míra »

Zřejmě myslíte Bjornsenův park, v nedávné době prošel rozsáhlou revitalizací, tak nevím zda meruňky nevzaly za své.


Jinak co se týče městského zemědělství, za zmínku stojí Kuba. Bohužel oba příklady měst. zemědělství, ať již ve zmíněném Londýně či Havaně těží z nepřízně situace v čase. Na druhou stranu, je zde jistý ukazatel, že to může fungovat, proto bych tuto alternativu vyloženě nikdy nezatracoval. Domnívám se, že při nastavení jiných mechanismů a hodnot se může město stát z velké části soběstačné.



 
Josef Čermák říká:


Ahoj kdysi žil v Brně jeden básník,koupil zahradu na okraji města a vysadil zde sad, aby děti z chudých rodin měli zdarma ovoce,převážně z Meruněk a jabloní.Dnes je toto místo nedaleko centra městským parkem u polikliniky Zahradníkova.Dávno zde nikdo meruňku nevsadil,ale půjdete-li v březnu kolem ještě tam jedna,či dvě pokvetou.


Ahoj Jožka





Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

OVOCNÉ STROMY A VEŘEJNÝ PROSTOR VE MĚSTĚ bydlím v Praze, vedle sadů tzv. zahradnické mládeže + v okolí je další výsadba velkých ovocných stromů, za bolševika většinu plodů ještě ne zcela dozrálých otrhala mládež, dnes to kromě bezdomovců v parcích celkem nikdo netrhá, když vidím důchodkyni šplhat po vysokokmenu, je to opravdu výjimka, takže ideální výsadba ovocných stromů a keřů je při pěších a cyklistických cestách, tam to otrháme na 100% ... Obecně výsadba na veřejných plochách preferuje stromy a keře do sucha, neboť to nikdo nezalévá (vyjímečně obyvatelé sousedního domu) a většina ploch je uměle odvodňována, ze stejného důvodu není ovocná výsadba ani u velkých dětských hřišť, kupodivu dost dětí neví co to je, utrhnout si zralý plod ze stromu nebo keře, asi by je ani jejich matky nenechali aby plod snědli    


míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od míra »

No v Brně je problém spíše s údržbou a hlavně správce městské zeleně  nechce vysazovat krátkověké dřeviny. Přesto jsem viděl několik návrhů na realizace, kde mezi dlouhověkými stromy byly začleněny i ovocné stromy. Obecně s městskou plochou pro zeleň je problém jak jsem již někde psal. Co se týče intravilánu, prosazuji výsadbu na soukromých zahradách. Jinak v Brně je dost Myrobalánu a Ořešáků běžně k vidění. Ono mnoho lidí odrazuje i ovoce bezprostředně od komunikace.
 
Ivan Permawebovič říká:


OVOCNÉ STROMY A VEŘEJNÝ PROSTOR VE MĚSTĚ bydlím v Praze, vedle sadů tzv. zahradnické mládeže + v okolí je další výsadba velkých ovocných stromů, za bolševika většinu plodů ještě ne zcela dozrálých otrhala mládež, dnes to kromě bezdomovců v parcích celkem nikdo netrhá, když vidím důchodkyni šplhat po vysokokmenu, je to opravdu výjimka, takže ideální výsadba ovocných stromů a keřů je při pěších a cyklistických cestách, tam to otrháme na 100% ... Obecně výsadba na veřejných plochách preferuje stromy a keře do sucha, neboť to nikdo nezalévá (vyjímečně obyvatelé sousedního domu) a většina ploch je uměle odvodňována, ze stejného důvodu není ovocná výsadba ani u velkých dětských hřišť, kupodivu dost dětí neví co to je, utrhnout si zralý plod ze stromu nebo keře, asi by je ani jejich matky nenechali aby plod snědli    





Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

ovoce bezprostředně u komunikace , kterou zasypává plody je kritizováno, tj. výsadby by měla být o kus dál od cesty v trávě, např. budované cyklostezky jsou hezčí v aleji a pruh keřů dělá dobrý větrolam 


míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od míra »

Tak se musím podělit o svou malou radost, vloni na podzim zasazený muchovníček - Prince William, výšky cca 30cm, se letos slil květy a kupodivu již má na sobě cca 15 plodů. Zdá se, že se mu v polostínu líbí. Tak jsem zvědav, zda neopadnou nebo je nespasou ptáci. Již si letos pochutnali na jednom zimolezu, ostatní jsem včas zakryl. Potvory žerou i zelený zimolez, kompletně během chvilky je keřík bez plodů.


Odpovědět