Městská zahrada a její využitelnost

O všem co roste...
Odpovědět
míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od míra »

sice nejsme v pralese, ale tam je to běžné ne? Jinak díky za tip. Se stromem souzní spoustu živočichů, proč ne rostliny?
 
Martin Horňák říká:


v extravilánu jsem viděl akorát pnoucí chmel a šípek po stromech, nevím jestli bych se v roli stromu cítil dobře kdyby po mně rostly popínavky či na mně někdo něco věšel





míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od míra »

Jestli jde o pouhou ironii, tak musím napsat toto:  myslím, že nemáš pravdu. Jinak následovaní je běžné, všechny dovednosti a znalosti si dovolím tvrdit, že jsi přebral. Nesázím ani 1% na to, že bys měl originální myšlenku. Neber to ve zlém, ale vše je nějakým způsobem naučené a moc originálních myšlenek nevzniká. 
 
QNX říká:


Jitka M. Protože někdo propaguje popínavky a další ho následují?





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od QNX »

míra: Většinu toho co dělám, tak tu jsem oprvdu přebral. Ale asi tak 1000x víc věcí jsem nepřebral :-D Přebral jsem i nějakou tu popínavku, ale v našich klimatických podmínkách jich na výběr moc není a ani ten efekt zde nebude takový jako v tropech. Pozornost je tomu věnovaná větší, než by odpovídalo možnému efektu ......... to je následek tropické permakultury :-D


Jitka MX01
Příspěvky: 134
Registrován: 07 lis 2013 20:20

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od Jitka MX01 »

Ahoj,


rýpu, protože si myslím, že je velký rozdíl


přebírat a k tomu zkoušet a používat selský rozum a


přebírat.


Tropická permakultura je fajn a je v ní hodně věcí použitelných u nás. Ale musí se u toho trochu myslet, porovnávat podmínky a rozumně experimentovat, ne jen přečíst a zrealizovat. To může být drahé a bolestivé (pro ty rostliny).


Jinak my také přebíráme odjinud.


Tak držím palce na rozhodnutí ohledně popínavky.


J.



Fanda
Příspěvky: 10
Registrován: 02 úno 2014 18:04

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od Fanda »

Ahoj.


Já to vidím tak, že popínavé rostliny svým způsobem růstu hledají cestu za světlem. Vysazením pod velký ovocný strom budou mít tu cestu dost obtížnou. Pergoly, fasády a ploty, tam pro ně vidím prostoru dost. O popínavých dřevinách je hezká knížka od Samuela Buriana. Nakonec i nakládačky se dají pěstovat vertiko.


fandista


míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od míra »

Šlo mně o zkušenost ovocný strom x popínavka, kvůli využitelnosti místa viz výše. A také hlavně o to, aby nezahubila strom. Domnívám se, že když se jedná o starý polokmen, že mu ani to psí víno neuškodí. Nedávám to k 5letému stromečku. Popínavky ke stromům jsem zatím moc neřešil. Šlo mně o prostou odpověď, zkus to a to, strom to nezahubí. Např. dost často je vidět pěkné soužití břečťanu a jehličnanů.
 
QNX říká:


míra: Většinu toho co dělám, tak tu jsem oprvdu přebral. Ale asi tak 1000x víc věcí jsem nepřebral :-D Přebral jsem i nějakou tu popínavku, ale v našich klimatických podmínkách jich na výběr moc není a ani ten efekt zde nebude takový jako v tropech. Pozornost je tomu věnovaná větší, než by odpovídalo možnému efektu ......... to je následek tropické permakultury :-D





míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od míra »

No, jestli to myslíš tak, že někdo přebírá a nezkouší, tak mě se to rozhodně netýká. Doufal jsem, že někdo napíše, mám u stromu tohle a tohle, mně to dobře funguje, nic víc. Protože pak bych mohl namátkou zkoušet všechny popínavky a čekat co to udělá. Najít si doporučované rostliny není až takový problém, ale pokud je někdo potvrdí, že mu to funguje, je to velké plus pro rozhodování.
 
Jitka M. říká:


Ahoj,


rýpu, protože si myslím, že je velký rozdíl


přebírat a k tomu zkoušet a používat selský rozum a


přebírat.


Tropická permakultura je fajn a je v ní hodně věcí použitelných u nás. Ale musí se u toho trochu myslet, porovnávat podmínky a rozumně experimentovat, ne jen přečíst a zrealizovat. To může být drahé a bolestivé (pro ty rostliny).


Jinak my také přebíráme odjinud.


Tak držím palce na rozhodnutí ohledně popínavky.


J.






míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od míra »

Ano popínavky hledají cestu za světlem, Liány v přírodě mají právě jedinou možnost využití růstu po stromech, pergol je tam málo. Popínavky máme také do polostínu a stínu. V mém případě bych to viděl na polostín. Jinak co se týče plotů tam je to jasnější, ...



Fanda říká:


Ahoj.


Já to vidím tak, že popínavé rostliny svým způsobem růstu hledají cestu za světlem. Vysazením pod velký ovocný strom budou mít tu cestu dost obtížnou. Pergoly, fasády a ploty, tam pro ně vidím prostoru dost. O popínavých dřevinách je hezká knížka od Samuela Buriana. Nakonec i nakládačky se dají pěstovat vertiko.


fandista





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od QNX »

míra: Je to složitější. Nestačí napsat tenhle strom a tahle popínavka udělá tohle a tohle. Takhle to nefunguje. Proto se mi na to ani nechce odpovídat. Tohle má smysl řešit jen pro konkrétní podmínky (druhy rostlin, konkurence o zdroje, režim údržby atd.) Řešit to obecně, to by bylo minimálně na slušnou brožurku, možná i na celou knihu.


míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od míra »

chápu, přesto ani tak vše nepodchytíš a když podchytíš tak zjistíš, že to nefunguje. Stačí se zeptat, co bys považoval za nutné znát, myslím, že dokážu odpovědět.
 
QNX říká:


míra: Je to složitější. Nestačí napsat tenhle strom a tahle popínavka udělá tohle a tohle. Takhle to nefunguje. Proto se mi na to ani nechce odpovídat. Tohle má smysl řešit jen pro konkrétní podmínky (druhy rostlin, konkurence o zdroje, režim údržby atd.) Řešit to obecně, to by bylo minimálně na slušnou brožurku, možná i na celou knihu.





Odpovědět