Městská zahrada a její využitelnost

O všem co roste...
Odpovědět
Jitka MX01
Příspěvky: 134
Registrován: 07 lis 2013 20:20

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od Jitka MX01 »

Ahoj,


tak si hlavně ujasni, PROČ tam tu popínavku chceš. Chceš z ní něco sklízet? Nebo to potřebuješ ozelenit, protože jsi u silnice apod.? 


Jaké máš podmínky, jaká je tam půda, kolik světla a vláhy. Pak vybírej. 


Jinak psí víno roste bujně a strom (a jedno jedno jestli polokmen, nebo vysokokmen) to vůbec nemusí ve zdraví ustát.


míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od míra »

Já, hlava medvědí, vůbec jsem neuvažoval nad tak zásadní otázkou jako je PROČ. Ještě, že máme Láďu Hrušku, ten nám vždy snadno připomene jak udělat z toalet. papíru dva. Rozhodl jsem se, že tomuto tématu zde obětuji veškerý můj čas, protože je to absolutně rozhodující krok pro lidstvo. I když jsem mohl být na zahradě a pracovat. Možná bych mohl nechat za mě pracovat ropu a konečně představit svou zahradu jako permaekologickopřírodnídomácíčístýsamoudržitelnýsamozásobitelskýnadvesmírný design. Zatím ale ne. Teď několik faktů k popínavce a k místu určení jejího dlouhodobého života. Místo - Brno, plocha zahrady 120m2, v hustě zastavěném území, opěrný bod Višeň (druh neznámý), polokmen či spíše vysokokmen, výška koruny ca 7m kuželovitá, výška kmene ca 180cm, průměr kmene 30cm, kyselka, nosnost min. jedna ptačí budka a řada odpočívajících sýkorek. Stáří odhadované na 40let, v bezprostřední blízkosti či na okraji koruny semenáč od této višně, stáří 7let, muchovník stáři 3roky, rybíz červený, rybíz bílý, mahonie, kostival a další plevel. Orientace Jižní, chráněno přiléhající zdí domu. Geografické údaje podloží přelom mezi


navážka, halda, výsypka, odval [ID: 1]



Eratém: kenozoikum, Útvar: kvartér, Oddělení: holocén, Horniny: navážka, halda, výsypka, odval, Typ hornin: sediment nezpevněný, Mineralogické složení: proměnlivé, Zrnitost: různá, Barva: různá, Soustava: Český masiv - pokryvné útvary a postvariské magmatity, Oblast: kvartér


spraš a sprašová hlína [ID: 16]



Eratém: kenozoikum, Útvar: kvartér, Oddělení: pleistocén, Suboddělení: pleistocén svrchní, Horniny: spraš, sprašová hlína, Typ hornin: sediment nezpevněný, Mineralogické složení: křemen + přímesi + CaCO3, Barva: okrová, Poznámka: místy klastická příměs, Soustava: Český masiv - pokryvné útvary a postvariské magmatity, Oblast: kvartér


Svrchní struktura  půdy převažuje hlinitá, humózní. Radonový index podloží střední až nízký, půda neutrální ph 6,9.  Průměrné hodnoty roční, sněhová pokrývka 37, počet ledových dní nižší jak 0st 28, počet arktických dní nižších jak -10st 4, počet tropických dní vyšších jak 30st 10. Průměrné srážky červenec 60mm, průměrná teplota červenec 19,2st, sluneční svit červenec 247,5hod. Místo k umístění polostín. Závětří. Jih. Absolutně mně nezáleží jestli tam bude jedlá rostlina nebo jiná, jde mi o doplnění vegetace, různorodost. Pokud možno rostlina z našich luhů a hájů, pokud to bude exot-neinvazivní. Pokud by to byl chmel, je pravdou, že můžu konkurovat místnímu pivovaru. Rostlina nemá mít efekt oddělující, filtrační ani jiný. Což by ani prvotně neměla při plazení po stromě. Je mi kupodivu také jedno, zda bude kvést či nikoli. Nechci zahubit strom ani rostlinu.


Spodní voda byla prověřena proutkaři, zdroj vody nebyl lokalizován, pro přesnost jsem nechal udělat hlubinný vrt, taktéž spodní voda nebyla potvrzena. Zalévání je možné pitnou vodou z vodovodního řádu, naštěstí.  Jedná se o polostín a dlouholetým pozorováním jsem zjistil, že se zde drží vlhkost déle, než na okolní ploše. Spad emisí teprve budu počítat, jinak Brno patří k nejvíce znečištěným městům čr. Na vše mám doložený certifikát, který je směrodatný, mluvil jsem osobně i s višní, jestli ji nebude vadit zahalení do hávu. Prý má ráda společnost a také se ráda obléká, jako každá žena. Jsem ochotný zaplatit erudovaný tým permakulturistů, aby po několika valných zasedáních o něčem možná rozhodli. Samozřejmě kolektivní vina je lépe snesitelná. Také čestně prohlašuji, že nikoho nebudu veřejně linčovat, pokud vysloví to jméno rostliny, po kterém tak prahnu. Všem děkuji za vyjádřené názory a neváhejte se na mě obrátit s doplňujícími informacemi. Také se zeptám své babičky jestli před zasazením kedluben měla všechny doložky, pro případ, že by se zeptal Brusel.



Jitka M. říká:


Ahoj,


tak si hlavně ujasni, PROČ tam tu popínavku chceš. Chceš z ní něco sklízet? Nebo to potřebuješ ozelenit, protože jsi u silnice apod.? 


Jaké máš podmínky, jaká je tam půda, kolik světla a vláhy. Pak vybírej. 


Jinak psí víno roste bujně a strom (a jedno jedno jestli polokmen, nebo vysokokmen) to vůbec nemusí ve zdraví ustát.





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od mastnacek »

Tak nevim, nejsou popinavky ze svoji podstaty paraziti? Pokud bych mel strom ktery me prekazi ale nechci si spinit ruce jeho "krvi", tak bych na nej pustil psi vino.  Takhle jsme si zlikvidovali moc peknej bez. Taky par seriku. Psi vino jim uplne prorostlo koruny. Na ovocnej strom bych nepustil nic.


míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od míra »

paraziti asi nee. Nevím no, přemýšlím o tom, jestli to jde či ne.
 
mastnacek říká:


Tak nevim, nejsou popinavky ze svoji podstaty paraziti? Pokud bych mel strom ktery me prekazi ale nechci si spinit ruce jeho "krvi", tak bych na nej pustil psi vino.  Takhle jsme si zlikvidovali moc peknej bez. Taky par seriku. Psi vino jim uplne prorostlo koruny. Na ovocnej strom bych nepustil nic.





Uživatelský avatar
Simona Karolik
Příspěvky: 129
Registrován: 11 dub 2012 19:31

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od Simona Karolik »

Ahoj, mám 40-ročnú hrušeň, ktorá už nebola príliš hustá a veľa ľudí mi radilo dát ji skácet, čo mi prišlo škoda. Takže som jej k pate vysadila historickú popínavú ružu Albertine (2ks), ktorá je šplhavá ale musí sa zo začiatku vyvazovat. Symbióza funguje-ruža nie je príliš hustá-a kedže to nie je liana v pravom zmysle slova, tak hrušku nijak neobmedzuje. Mám tým pádom nádherný strom, ktorý m kvitne 2xdo roka-na jar(hrušeň) a v lete-ruža. Všetky moje ruže mám odtiaľto:



http://pharmarosa.sk/index.php?q=termekek/u-ahave-ruu-e-310


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od mastnacek »

Tak snad neesplaces nad vysledkem... :)

míra říká:


paraziti asi nee. Nevím no, přemýšlím o tom, jestli to jde či ne.
 
mastnacek říká:


Tak nevim, nejsou popinavky ze svoji podstaty paraziti? Pokud bych mel strom ktery me prekazi ale nechci si spinit ruce jeho "krvi", tak bych na nej pustil psi vino.  Takhle jsme si zlikvidovali moc peknej bez. Taky par seriku. Psi vino jim uplne prorostlo koruny. Na ovocnej strom bych nepustil nic.








míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od míra »

Díky za radu, o růži taktéž přemýšlím. Zní to dobře. Děkuji


Jinak si nejsem jistý zda u popínavky se náhodou nejedná o Epifyt či opravdu je to nějaký druh parazitismu. Určitě záleží  na druhu samotné rostliny. Liána by mohla zahubit strom z důvodu nedostatku světla samotného stromu. 
 
Simona Karolik říká:


Ahoj, mám 40-ročnú hrušeň, ktorá už nebola príliš hustá a veľa ľudí mi radilo dát ji skácet, čo mi prišlo škoda. Takže som jej k pate vysadila historickú popínavú ružu Albertine (2ks), ktorá je šplhavá ale musí sa zo začiatku vyvazovat. Symbióza funguje-ruža nie je príliš hustá-a kedže to nie je liana v pravom zmysle slova, tak hrušku nijak neobmedzuje. Mám tým pádom nádherný strom, ktorý m kvitne 2xdo roka-na jar(hrušeň) a v lete-ruža. Všetky moje ruže mám odtiaľto:



http://pharmarosa.sk/index.php?q=termekek/u-ahave-ruu-e-310





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od mastnacek »

Nejen svetlo ale i vodu mu bere primo z jeho okoli. Pri letosnim suchu by chybela obema.

míra říká:


Díky za radu, o růži taktéž přemýšlím. Zní to dobře. Děkuji


Jinak si nejsem jistý zda u popínavky se náhodou nejedná o Epifyt či opravdu je to nějaký druh parazitismu. Určitě záleží  na druhu samotné rostliny. Liána by mohla zahubit strom z důvodu nedostatku světla samotného stromu. 
 
Simona Karolik říká:


Ahoj, mám 40-ročnú hrušeň, ktorá už nebola príliš hustá a veľa ľudí mi radilo dát ji skácet, čo mi prišlo škoda. Takže som jej k pate vysadila historickú popínavú ružu Albertine (2ks), ktorá je šplhavá ale musí sa zo začiatku vyvazovat. Symbióza funguje-ruža nie je príliš hustá-a kedže to nie je liana v pravom zmysle slova, tak hrušku nijak neobmedzuje. Mám tým pádom nádherný strom, ktorý m kvitne 2xdo roka-na jar(hrušeň) a v lete-ruža. Všetky moje ruže mám odtiaľto:



http://pharmarosa.sk/index.php?q=termekek/u-ahave-ruu-e-310








míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od míra »

To asi bude záležet také z jaké hloubky by ji tahala...

mastnacek říká:


Nejen svetlo ale i vodu mu bere primo z jeho okoli. Pri letosnim suchu by chybela obema.

míra říká:


Díky za radu, o růži taktéž přemýšlím. Zní to dobře. Děkuji


Jinak si nejsem jistý zda u popínavky se náhodou nejedná o Epifyt či opravdu je to nějaký druh parazitismu. Určitě záleží  na druhu samotné rostliny. Liána by mohla zahubit strom z důvodu nedostatku světla samotného stromu. 
 
Simona Karolik říká:


Ahoj, mám 40-ročnú hrušeň, ktorá už nebola príliš hustá a veľa ľudí mi radilo dát ji skácet, čo mi prišlo škoda. Takže som jej k pate vysadila historickú popínavú ružu Albertine (2ks), ktorá je šplhavá ale musí sa zo začiatku vyvazovat. Symbióza funguje-ruža nie je príliš hustá-a kedže to nie je liana v pravom zmysle slova, tak hrušku nijak neobmedzuje. Mám tým pádom nádherný strom, ktorý m kvitne 2xdo roka-na jar(hrušeň) a v lete-ruža. Všetky moje ruže mám odtiaľto:



http://pharmarosa.sk/index.php?q=termekek/u-ahave-ruu-e-310











ZdeněkX01
Příspěvky: 1
Registrován: 08 lis 2015 16:00

Re: Městská zahrada a její využitelnost

Příspěvek od ZdeněkX01 »

Nápad hnusně a růže je docela pěkný, i když růže nebude z přechodného stínu nadšená, nicméně to zvládne. Stejný postup bych nevolil u višně z hlediska kořenové konkurence. Pro srovnání - hlavní zóna, kde má hrušeň většinu kořenů je 1-1,5m pod povrchem půdy, u višně je to o poznání horší, 15-50cm pod povrchem.

Odpovědět