Sázení všeho, všude.

O všem co roste...
Uživatelský avatar
David Michal
Příspěvky: 28
Registrován: 03 kvě 2013 09:17

Re: Sázení všeho, všude.

Příspěvek od David Michal »

Ovocné stromy ze semen tu potkavam kolem často. Jen plody nejsou takové jako při řízkování. Ale běžně tu vidím keře švestek, plané třešně, malá jablka (některá i chutná), hrušky, špendlíky.



A když ty pecky vezmu a vrazim je do země tak jim prostě zvýším šance na úkor jiných stromů.



Duby, buky, smrky, to se zde taky rozmnožuje samo. Skoro veškerá flóra se nějak rozmnožuje sama.



Na vlastním pozemku je to jiný přístup, tam je plán jak to má vypadat, kde má co růst.



Při sázení venku není plán, jediným záměrem je aby tam rostly kytky které se dají jíst, použít na léčení, nebo hulit.



Tedy jde v rpincipu jen o umělé zvyšování šancí těch rostlin, které mám osobně rád.



Jinak je přeci jasné, že ze zasazených sta pecek vyroste tak možná jedna. Ale ono zastrčit pecku do hlíny není nic náročného. Težší je aktuálně sehnat dost pecek a semen.


ladatka
Příspěvky: 37
Registrován: 17 čer 2013 10:06

Re: Sázení všeho, všude.

Příspěvek od ladatka »

Tak já bych řekla: "jděte a sázejte" ;). Nemyslím si, že by nějaké sdružování něčemu pomohlo. Třeba vás někdo zahlídne a přidá se též :). Já se taky nesdružuju při sbírání odpadků, jen vezmu při venčení pytel a tu a tam (častěji, než by mi bylo milo) nějaký ten bordel prostě seberu. Jináč na fcb existují různé skupiny guerilla gardening, doporučuju kouknout tam. :)


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Sázení všeho, všude.

Příspěvek od Bebe »

Všimol som si že tento rok sú plané jablone obsypané plodmi. Chcelo by to vytipovať nejaké chutné, šťavnaté a skúsiť vysadiť na miestach okolo pustejších poľných ciest a cestičiek, ako to bývalo kedysi. Všade bolo planých jabloní dosť, ale neboli odšťavovače. Dnes sú kvalitné odšťavovače, ale planých jabĺk je pomálo, alebo na nevhodných miestach. Kyslejšie  plané jablko je na odšťavenie možno vhodnejšie, než nejaké sladké šľachtené zo sadu.


Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Sázení všeho, všude.

Příspěvek od Neon Proto »

Využiju tématu, rád bych si prosím něco ujasnil:



1) Semínko z jablka, hrušky, vyroste jedině po stratifikaci? Jak ji mám přesně zajistit? Kdy semínko po zimě vysadit a jak?



2) Když zasadím semínka z jablka, tak následující plody stromů budou mít všechny odlišné chutě, že? Je to nějak náhodné? Chuťově se nic moc nepřenáší?


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Sázení všeho, všude.

Příspěvek od Vlasatej »

1. jabko/hruška je plod který uzraje na podzim. Pokud bys semena vysel hned venku, tak nevyklíčí protože začne zima :) Pokud je vyseješ doma v teple , něco vyklíčí ale spíš to pak zdechne. Takže na podzim vyluštit, dát třeba do kbelíku s pískem někam do chladna a na jaře už budou naklíčena sama -můžeš vyset na stanoviště.



2. s tou dědičnou chutí je to trošku složitější, doporučuju prostudovat základy zde: http://www.jgmendel.wz.cz/jgmendel.htm



Uživatelský avatar
Mark7104
Příspěvky: 7
Registrován: 28 srp 2011 10:53

Re: Sázení všeho, všude.

Příspěvek od Mark7104 »

1. Ano semeno jablka/hrušky vyrastie po stratifikácii buď umelej (v chladničke) alebo aj prirodzenej vonku . Jablká sa stratifikujú (75-90) dní hrušky (80-90) dní, najlepšie v chladničke vo vlhkom piesku ( cca od konca Decembra do Marca-Apríla) +- podľa počasia .



2. Ano všetky budú mať odlišné vlastnosti aj z rovnakého jablka, väčšina plodov (tak po 8-15 rokoch) bude malých a nejedlých a je malá šanca že vyšľachtíš novú odrodu ktorá bude stáť za to, ale ak máš čas a veľký pozemok skúšaj.


Väčšiu šancu máš s kôstkovinami (slivky/marhule/broskyne ...) 


Stromu nejde o to aké chutné bude mať plody ale o to aby prinášal ďalšie potomstvo - semeno !


Skús začať radšej na semenáče vrúblovať/očkovať staré odrody ktoré stoja za záchranu kým sa dá  .



Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Sázení všeho, všude.

Příspěvek od Neon Proto »

Díky Vám! Já bych právě chtěl roubovat na ty semenáče, ty které nebudou přesazené, ale přímo semínko vyroste na pozemku. Je teda jedno, z jakého plodu ty semínka pro tento účel (podnože) vezmu? Nebo bych si měl vybrat podle nějakého vzoru?



A jak to budu mít v tom vlhkém písku přes zimu, tak jak poznat, abych to dal do země dříve, než mi to v tom písku začne růst?



A pak ještě - máte nějaké konkrétní doporučení, jak zajistit co nejlepší ujmutí a růst takového stromku? Když je chci sázet na TTP? Mám to třeba nějak přerýt v okruhu 1m? Dát kompost, či něco? Nachystat již dopředu nějaké oplocení?



Ještě jednou díky za super odpovědi!


Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Sázení všeho, všude.

Příspěvek od Samodiva »

Paneláky bych popínavými rostlinami osázela v první linii.



Pak by stálo za to otravovat na údržbě silnic. Už jsem kdysi zkoušela napsat na úřední orgán toho a toho okresu a kupodivu byli rádi, že má někdo zájem. Ovšem stejně tam vysadili to, co chtěli, ozvala jsem se pozdě. Taková lipová alej je prostě nádhera a už se nikde moc nevidí.


Kdyby někdo chtěl sázet stromy kol silnic (po dohodě) na vlastní pěst, určitě by se nezlobili.




Uživatelský avatar
Mark7104
Příspěvky: 7
Registrován: 28 srp 2011 10:53

Re: Sázení všeho, všude.

Příspěvek od Mark7104 »

Najvhodnejšie sú semenáče ktoré majú rovný, zdravý rast ... , (odrody napr. Jadernička Moravská, Antonovka, Croncelske, Northern spy )... Ja používam aj iné miestne odrody a vytriedim podla vzhľadu, polovicu vytrhám . Zostávajúce ešte raz presadím ( preruší sa kolovitý koreň a rozrastie sa)


Aj keď v piesku semienka začnú klíčiť nevadí, klíčky sa na jar zasadia plytko do zeme ...  Jablká začnú klíčiť po cca 75-100 dňoch podľa toho si treba naplánovať výsadbu na jar (keď už nehrozia mrazy )


No ak to chceš na trvalé miesto, trochu preryť okolo zem, zbytočne neprehnojovať, udržiavať na začiatku bez trávy, mulčovať (cez zimu mulč odstráň kvôli hrabošom), semenáč si vytvorí silné korene . Ak je podzemná voda vysoko nieje odveci používať aj vegetatívne podpníky ( M9, MM106 ...(sú to taktiež jablone ! )) prípadne semenáč Jaderničky Moravskej (najlepšie znáša nadbytočnú vlhkosť )


No oplotenie samozrejme treba od začiatku ak sa ti tam zdržuje zver...





Neon Proto říká:


Díky Vám! Já bych právě chtěl roubovat na ty semenáče, ty které nebudou přesazené, ale přímo semínko vyroste na pozemku. Je teda jedno, z jakého plodu ty semínka pro tento účel (podnože) vezmu? Nebo bych si měl vybrat podle nějakého vzoru?



A jak to budu mít v tom vlhkém písku přes zimu, tak jak poznat, abych to dal do země dříve, než mi to v tom písku začne růst?



A pak ještě - máte nějaké konkrétní doporučení, jak zajistit co nejlepší ujmutí a růst takového stromku? Když je chci sázet na TTP? Mám to třeba nějak přerýt v okruhu 1m? Dát kompost, či něco? Nachystat již dopředu nějaké oplocení?



Ještě jednou díky za super odpovědi!





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Sázení všeho, všude.

Příspěvek od mastnacek »

Copak sazet, ale do zacatku i vyzinat a udelat stromku oploceni proti zajcum? To si myslim ze tihle pártyzání delat nebudou... neco jinyho je kdyz ti vypadne konopicko z kapcicky a zaradujes se ze vzselo a roste a jinyho je stromek v prikope.

Odpovědět