Sázení všeho, všude.

O všem co roste...
Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Sázení všeho, všude.

Příspěvek od Marion »

To je zase debata...:-D Fakt jsem se pobavila, ale nic proti nemám. Jen tedy hulení mi nepřipadá moc perma, ale ať si každej dělá co chce...


A celkově mi připadá zvrhlé sázet jedlé druhy tak kde zjevně nemají růst, příroda dává neskutečnou kupu jedlých plodin a má to vyřešený, funguje jí to i bez naší pomoci. Stačí se projít kilometr přírodou a chytrý člověk může být raz dva po svačině...


Do... už to nehulte...:-D


Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Sázení všeho, všude.

Příspěvek od Bebe »

V tomto momentu by snad bylo vhodné shlédnout krátký film "Muž, který sázel stromy"


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Sázení všeho, všude.

Příspěvek od Vlasatej »

Bebe, já si právě myslím že autor tohoto vlákna bez jakýchkoli zkušeností s výsadbou nejdříve tuto "pohádku" shlédl a pak "rozjel projekt" "sázení". Takže se vlastně vracíme na začátek  - Uroboros.


Tímto nechci autora vlákna nijak zesměšnit ani znemožnit. Příroda je zařízená tak že nechá přežít nejsilnějším. Víš kolik má třeba taková bříza semen? - jsou to miliony. Kdyby ze všech vyrostly dospělé stromy, bude celá planeta za chvílu jen z bříz :) a to nepočítám další stromy. Znamená to, že dospělosti se dožije nějaké mizivé promile, a to ještě prakticky v ideálních podmínkých kde už dospělý strom roste. Zanést někam nějaké semínko v kapse a v rauši ho píchnout do země NEMÁ ŽÁDNÝ SMYSL.  Stejně tak vzít semenáček jabloně a někde k němu přihrnout hlínu a nechat na pospas osudu bez zalití vyvázání a pletiva. Je to promrhanej čas. Kdo ho má ať jím mrhá :) 


Vím že tím co teď napíšu rozbiju mnoha lidem jejich "vesmír" ale film Muž který sázel stromy na který odkazuješ v podstatě vůbec není o tom že se mají sázet stromy :) 



Vymyslete nějaký opravdový "projekt" , sežeňte někoho kdo má třeba 10ha půdy a neobdělává ji , shánějte semena jablek hrušek a pak je tam nasejte do řádků jak psal Jarda , starejte se o to a přineste lidem nějakou novou odrůdu jabloně nebo hrušně, atd. 


Ale chodit, hulit a semenit kde se mi zachce , to je spíš "známka punku" než "projekt" :)





Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Sázení všeho, všude.

Příspěvek od Bebe »

Vlasatej: Práve že ten film nie je o sázení, ale je o ľudskej činnosti a ľudskej vôli a vytrvalosti..atd, je tam toho viac, ale pokiaľ sa zameriame na tú činnosť, tak predsa každá nejaký smysl má, hoci sa občas zdá, že nemá. Všetko sa ukáže až časom, ale buď si istý, že i nesmyslné sázení má svoj zmysel. Iná otázka je, pre koho má zmysel. No, pre niekoho áno, pre niekoho nie. Ak pre mňa tá činnosť zmysel nemá, tak ju predsa nebudem robiť, to je jasné, ale už menej jasné je, či to mám aj hlásať do sveta, alebo predkladať iným, alebo nebodaj kritizovať, či odsudzovať. Ak to pre mňa nemá zmysel, tak predsa nemôžem rozumieť tomu z pohľadu toho, pre koho v tom zmysel vidí.


Holt vďakabohu pre niekoho sú zaujímavejšie projekty, o ktorých sa mieni, že nemajú žiadny zmysel, než tie, z tvojho pohľadu opravdové. Neďaleko od mojej záhrady sa jedna taká huličská partia schádza. Ak by miesto toho, čo po sebe zanechávajú tam v okolí niečo nezmyselne posadili, mali by ich miestny možno i radi.


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Sázení všeho, všude.

Příspěvek od Vlasatej »

Trochu mi to připomnělo citát z Red Dwarf kdy Kočanská říká Listrovi : "I ve slově beznaděj je slovo naděje!." :) A hle, i ve slově nesmysl je slovo smysl :) , ale tím se z nesmyslu smysl nestane.


Takže jak jsem psal, sázejte sejte jak je libo, můj názor na tuto činnost sem vyjádřil.




Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Sázení všeho, všude.

Příspěvek od Bebe »

Lenže naděje/beznaděj je stav mysle, zatiaľčo zmysel/nezmysel je výsledok subjektívneho hodnotenia, takže ti trojuholník primomenul kružnicu, čo je taktiež geometrický útvar, ale tam veškerá spojitosť končí. Keď sa nad tým tak v kľude hlbšie zamyslíš, tak zistíš, že zmysel nemá vôbec nič, ale vedomá mysel vie dať zmysel všetkému, iba záleží na tom vedomí. A tu si je možné uvedomiť, že úrovní vedomia je v našej spoločnosti veľmi veľa, nie len tá, na ktorej si práve ty, práve teraz.


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Sázení všeho, všude.

Příspěvek od Vlasatej »

Rozumím Ti a v podstatě souhlasím.


Result:


V mojí úrovni vědomí nevidím v činnosti náhodného setí sázení žádný smysl.


Samodiva
Příspěvky: 114
Registrován: 16 dub 2013 22:58

Re: Sázení všeho, všude.

Příspěvek od Samodiva »

Určitě je to hezčí koníček než demolování autobusových zastávek a možná o něco přínosnější než geocatching.


Takže nevidím na tom "projektu" projektu. Přínosné by to bylo přinejmenším v tom, že se lidi budou víc zajímat a zamýšlet nad pěstitelstvím, budou chodit ven a dívat se kolem sebe. Něco se naučí a něco se dozví. A jestli díky tomu porostou meze stromy, nebude to na škodu.




Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Sázení všeho, všude.

Příspěvek od QNX »

Bebe: Ty máš obrovský dar okecat sebevětší blbost tak, že člověk začne pochybovat, jestli to náhodou není něco vrcholně duchovního :-)



Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Sázení všeho, všude.

Příspěvek od Vlasatej »

Ach jo. :) Určitě je to lepší než mnoho jiných návyků mladých. Demolovaní zastávek bych nenazýval koníčkem , tato činnost má hluboké sociální kořeny. Nevím proč se do toho plete zrovna neškodný geocaching , pokud tedy mluvíme o tom stejném (geocatching ?) 


Přínosnost lze docela těžko posoudit, ale v mojí úrovni vědomí ji tam nevidím. Meze porostlé stromy jsou, stará se o to příroda. Říká se tomu "nálet" a jsou toho hektary . Obce pak vynakládají nemalé prostředky k sečení ploch, údržbě a likvidaci náletových dřevin. Kde se nechytne nálet, nemá šanci ani žádná divoká výsadba , výsev.


Odpovědět