Bydlení na orné půdě

Nabídka, poptávka, rady, tipy, ..
Odpovědět
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Bydlení na orné půdě

Příspěvek od jarda bon jovi »

No právě, nejvíc mne rožčiluje, že většina věrozvěstů a guruů nejsou praktikusové. Že si nehrábnou do země a nevykřešou z ní obživu¨.  A největší potíž je v tom, že jim to ti lidé tak šíleně sežrali, že je velice složité je přesvědčit o omylu. Navíc, guru má gloriolu vyjímečnosti a omyl jest zcela vyloučen, takže nějakej Selskej hrb může blekotat cokoli..... Ovšem jedině, až vytáhnu ze země tuřín, mrkev, nebo co mne napadne, tak je vidět a cítit, vlastně i chutnat... Udělám čerstvej mrkvovej džus, a žádné kaléšky, ale do půllitrů....to vám žádnej guru nenaleje, páč kde by vzal tolik mrkve, když má v bylinkové spirále celé 4 mrkve na celej zbytek roku. Když je vyrve, nebude mít, co ukazovat...Jenže, pokud mají nějaké charisma, lidi jsou jak mimo a kdyby jim řekl, že je třeba nosit trenýrky hnědým pruhem dopředu, udělají to všichni bez vyjimky....Tady by měla ta laskavost skončit, ovšem bude potřeba citu, anžto hranice se prolínají a jsou rozmazané....Faktem zůstává, že ke mně lidi občas donesou takové zběsilosti, že to hlava nebere.  A za to by zasloužili ti věrozvěsti pořádne kopnout do rozkroku, páč novic se bude snažit dle jejich návodu řadu let neúspěšně, jen aby ten bídnej kokrhél, co mu vyroste měl nálepku perma.....Takže to je pro qnx....shovívavost pro učedníky, pro učitele bych byl rozhodně přísný.


Magdo, já chrápal u prvních jehnat, abych jim pomohl na svět a ony mne vůbec nepotřebovaly.... Já je ano, jako nový život, do nového domova.. spávat u dobytka byla výsada chasy v dřívějších dobách. bylo tam teplo, voňavo a bezpečno. vše v jednom, jen to dnes neumíme ocenit.Ale co není, může být.Jináč, dobrých učitelů bude vždy potřeba. Sám se považuju za učedníka, páč soběstačnost není jen potrava, ale spousta jiného....





Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Bydlení na orné půdě

Příspěvek od Cyril »

Jarda bon jovi: Rozumím-li tomu dobře, považuješ za praktika permakultury pouze toho, kde "se hrabe v zemi a křeše z ní obživu?" Není to poněkud zúžený pohled, daný tím, co děláš? 


Otázka by mohla směřovat i na jiné abonenty, kteří, kdoví proč, za permakulturu považují pouze "zemědělství jinak" . Nerozumím.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bydlení na orné půdě

Příspěvek od QNX »

JBJ: souhlasím.


Cyril: PK má mnoho oborů a tak PK praktik v jednom oboru může být PK teoretik v oboru jiném. Pokud tedy někdo nechová a nikdy nechoval dobytek, tak by si mohl odpustit "dobré rady" o krmení zvířat jehličím a chaluhama a o přechodu na chov ledních medvědů. Také by si mohl odpustit útoky na skutečné chovatele.  Pokud nikdo nepěstuje rostliny pro svou obživu, tak by asi neměl moc radit zemědělcům, nebo jim rovnou nadávat, že to dělají špatně. ......... vlastně pokud je ten teoretik dobrý, tak i jeho rada může být prospěšná. Nejhorší je, když "chytré" rady dává člověk co není ani praktik ani teoretik ( už na to mám nový termín UrsusKultura :-)


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Bydlení na orné půdě

Příspěvek od mastnacek »

A na tom to stoji a pada...temer nejsou priklady, ze to funguje lip nez normalni zpusoby pestovani, chovani...


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Bydlení na orné půdě

Příspěvek od jarda bon jovi »

cyrile, jak rád bych byl praktikem permakultury.... ale na to nemám. Zvládám jen organické pěstitelství s trvale udržitelným horizontem.Nic víc. Dokonce ani netuším, jak vypadá permakulturně pěstovaná mrkev, nebo cvikla či mangold...Ale už zvládám s ženuškou potraviny na celej rok.


Zatím jsem pouze novic, kterej potřebuje řešit vodní hospodářství a nějakou energetickou koncepci. Ale že by byly nějaké mustry, to bych o tom mušel vědět, páč je hledám již 15 let. Ta komplexnost mi na permakultuře připadá osvěžující. ale mudrovat nad bylinkovou spirálou celej den, nebo zpravokořenováním ovocných stromů zatlouct víkend mi fakt nende.ale ten pohled zůžený rozhodně mám, to beru.



PetrNJ
Příspěvky: 109
Registrován: 06 bře 2011 22:09

Re: Bydlení na orné půdě

Příspěvek od PetrNJ »


jarda bon jovi říká:


No právě, nejvíc mne rožčiluje, že většina věrozvěstů a guruů nejsou praktikusové. Že si nehrábnou do země a nevykřešou z ní obživu¨.  A největší potíž je v tom, že jim to ti lidé tak šíleně sežrali, že je velice složité je přesvědčit o omylu. Navíc, guru má gloriolu vyjímečnosti a omyl jest zcela vyloučen, takže nějakej Selskej hrb může blekotat cokoli..... Ovšem jedině, až vytáhnu ze země tuřín, mrkev, nebo co mne napadne, tak je vidět a cítit, vlastně i chutnat... Udělám čerstvej mrkvovej džus, a žádné kaléšky, ale do půllitrů....to vám žádnej guru nenaleje, páč kde by vzal tolik mrkve, když má v bylinkové spirále celé 4 mrkve na celej zbytek roku. Když je vyrve, nebude mít, co ukazovat...Jenže, pokud mají nějaké charisma, lidi jsou jak mimo a kdyby jim řekl, že je třeba nosit trenýrky hnědým pruhem dopředu, udělají to všichni bez vyjimky....Tady by měla ta laskavost skončit, ovšem bude potřeba citu, anžto hranice se prolínají a jsou rozmazané....Faktem zůstává, že ke mně lidi občas donesou takové zběsilosti, že to hlava nebere.  A za to by zasloužili ti věrozvěsti pořádne kopnout do rozkroku, páč novic se bude snažit dle jejich návodu řadu let neúspěšně, jen aby ten bídnej kokrhél, co mu vyroste měl nálepku perma.....Takže to je pro qnx....shovívavost pro učedníky, pro učitele bych byl rozhodně přísný.


Magdo, já chrápal u prvních jehnat, abych jim pomohl na svět a ony mne vůbec nepotřebovaly.... Já je ano, jako nový život, do nového domova.. spávat u dobytka byla výsada chasy v dřívějších dobách. bylo tam teplo, voňavo a bezpečno. vše v jednom, jen to dnes neumíme ocenit.Ale co není, může být.Jináč, dobrých učitelů bude vždy potřeba. Sám se považuju za učedníka, páč soběstačnost není jen potrava, ale spousta jiného....






Jsem pro to, aby hlavním mottem celého Permawebu byl tento text výše. Málokdo umí tak jednduše, bez zbytečné omáčky, upřímně a jasně popsat aktuální stav jak české scény PK, ale bohužel i myšlenkový stav oveček toužících na kurzech po samofungujícím hospodaření "bez práce".   Zároveň je v tomto textu zcela jasně definována i ta lidská skromnost, na kterou se zde hledaly definice.



Jardo prosím Tě, nic na sobě neměň a piš tak, jak dosud. Řekl bych, že než x nějakých hitech kurzů PK, stačilo by na úvod odkázat lidi na čtení většiny tvých vyjádření týkajících se hospodaření.




jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Bydlení na orné půdě

Příspěvek od jarda bon jovi »

stav ovčanů je takovej, jakej je a my se musíme smířit s tím, že budem v minoritě, at se nám to líbí, nebo ne. Proto nemá smysl nadávat názorovým odpůrcům, nebo je nějak zesměšňovat či ponižovat. jsou jiní a my jsme taky jiní, to však nesmí být nějakým důvodem k nevraživosti. Tolerance je možná do té doby, dokud nejde o škody na zdraví, životech či majetku. Proto mi nikterak nevadí, když se kdosi utrhne a syčí nějaké zuřivosti.. Má k tomu jistě důvod a názorová odlišnost bývá tím jediným důvodem.Ale protože majorita bude mít VŽDY odlišné názory, netřeba se tím znepokojovat. Dokonce i odlišné názory souvěrců netřeba chápat jako zradu a brát je osobně.Tak to prostě je a nesmíme se tím znepokojovat, jináč se přestaneme stýkat, anžto nám to bude nepříjemné.  A to by byla škoda, páč výměna informací a zkušeností nám budiž hlavním důvodem existence zde.Emoce si můžeme každej měnit dle chuti každého soudruha. Navrhuju se korporativně nechat seřezat nějakou dominou v nejbližším veřejném domě karabáčem... získaná pokora budiž nám vodítkem v další komunikaci.


fakt jinej nebudu......


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Bydlení na orné půdě

Příspěvek od Sanča »

JBJ,PetrNJ a další


Kurňa chlapi začínám se v tom ztrácet. Nic proti pocitu, že velké množství tzv. učitelů permakultury má spíše teoretickovideo vzdělání a malou praxi, nicméně jste na diskuzním webu o permakultuře. Z posledních příspěvků mám pocit, že tvrdíte, jak ta permakultura nefunguje. Pomiň me, že to není jen o pěstování či o soběstačnosti. Jak to teda vidí tzv. praktici?


Já se snažím vzdělávat nějakých 5ha půdy v horách na kamenitém Valašsku. Snažím se skloubit vědomosti po staříčkách s tím, co se všeobecně nazývá permakultura. Myslím, že to má cenu a přináší mi to i výsledky.


 


Jaký je názor např. JBJ, PetrNJ, mastnacek či kohokoliv, kdo se zařazuje mezi praktiky?


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Bydlení na orné půdě

Příspěvek od mastnacek »

Na co konkretne se ted ptas? Jestli permakultura funguje. Tedy permakultura v zivocisny a rostlinny vyrobe jak se tomu rikalo nebo rika i ted?
Sanča říká:


JBJ,PetrNJ a další


Kurňa chlapi začínám se v tom ztrácet. Nic proti pocitu, že velké množství tzv. učitelů permakultury má spíše teoretickovideo vzdělání a malou praxi, nicméně jste na diskuzním webu o permakultuře. Z posledních příspěvků mám pocit, že tvrdíte, jak ta permakultura nefunguje. Pomiň me, že to není jen o pěstování či o soběstačnosti. Jak to teda vidí tzv. praktici?


Já se snažím vzdělávat nějakých 5ha půdy v horách na kamenitém Valašsku. Snažím se skloubit vědomosti po staříčkách s tím, co se všeobecně nazývá permakultura. Myslím, že to má cenu a přináší mi to i výsledky.


 


Jaký je názor např. JBJ, PetrNJ, mastnacek či kohokoliv, kdo se zařazuje mezi praktiky?





Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Bydlení na orné půdě

Příspěvek od Sanča »

Jo,ptám se zda podle Vás funguje permakultura v zemědělském hospodářství.


Odpovědět