Bydlení na orné půdě

Nabídka, poptávka, rady, tipy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bydlení na orné půdě

Příspěvek od QNX »

Možná by bylo lepší s tím stavěním počkat až na dobu, kdy bude po tom rabování a redukci populace ....... aby se člověk moc neunavoval. Pak bude spousta ruin a prázdných domů, pokud by byl případný stavitel předčasně zredukován, tak si tu dřinu a hledání ušetří úplně.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bydlení na orné půdě

Příspěvek od QNX »

Jo a tím se zase dostáváme k užitečnosti skořepinových minidomečků ........ jejich výhodné vlastnosti vám žadný slamák, nebo dřevostavba nenahradí :-)


Tady jsou obrázky od lidí co jsou napřed


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Bydlení na orné půdě

Příspěvek od Sanča »

No, na tohle se dělají vládní rozbory:-). Víš, vím že vycházet z minulosti nemusí být, až tak určující, ale tady na horách se moc obilí nepěstovalo a určitě nedováželo, formanka byla drahá. Jídelníček byl jiný, a tolik obilí se nepotřebovalo. Chovali se menší a nenáročnější plemena. Maso bylo párkrát do roka, a to pokud si měl aspoň větší hospodárku. Dobytku se obilí nedávalo, maximálně plevy a to jen když se urodilo. Jinak se z plev dělala kaša.


Určující pro budoucí výživu národů, bude schopnost zredukovat svou spotřebu, ale hlavně rozežranost. A rozežraní oproti předkům jsme. Nechci tu polemizovat o redukci množství lidí a tom, zda může permakultura pomoci zahránit náš svět či ne. Nevím to, nikdo to neví. Avšak raději budu činit to, co je dobré a správné, než donekonečna debatovat o tom, co přijde či ne. Nechávám to dle staříčka koňovi, ten má větší hlavu. Tvořím svůj svět dle mě kolem sebe. Pokud to vidím, jako dobré je to dobré. Nikdo jiný to za mě lépe neudělá, dělám to, co je potřeba.


Mňo, to jsem si pustil hubu zase našpacír, jdu spát, zítra mě čekají jablka a příprava půdy pro česnek. Orná to není:-), ale česnek z ní jde ostrý, jak  břitva, voňavý a silný, jak noha u prdele:-)). Dobrou noc
 
jarda bon jovi říká:


Když já tomu nerozumím.... kde ty lidi vezmou jídlo, když ne na orné půdě?? Jasně, su nascípanej, tak mám zataženou ručku, ale zkuste mi to někdo vykvětlit.....


Teda krom toho, že si ho dovezem z polska....





Uživatelský avatar
Sahaw
Příspěvky: 198
Registrován: 29 úno 2012 11:57

Re: Bydlení na orné půdě

Příspěvek od Sahaw »

QNX: Odhaduji, ze totalitni system nebo redukce obyvatelstva nastane nejdriv za 20 let. Tak je blbost cekat az se uvolni parcela po nekom, koho zabijou, kdyz je ted snadne ji koupit a postavit tam domek.



Dokud se muze pujcovat a zit na dluh, tak totalitni system nema sanci.



Sanca : souhlas.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bydlení na orné půdě

Příspěvek od QNX »

Sanča: nojo, je to tak.


Sahaw: však já to vážně nemyslel, parcelu jsem si našel v 96 roce a dům už stojí.


Dobrou noc. Raději jdu, než sem zase přijde ten troll.


permoník
Příspěvky: 41
Registrován: 09 led 2013 11:08

Re: Bydlení na orné půdě

Příspěvek od permoník »

jeden z kamenů úrazu je asi i možnost vlastnit nebo využívat objekt na orné půdě-potažmo na venkově pouze k rekreaci, to bych zakázal páč v důsledku toho se řeší zabírání další jakékoli půdy (nejen orné) pro potřeby bydlení lidí kteří chtějí na venkově trvale žít a hospodařit.


opuštěných baráků na prodej se zdá být hodně, ale ve většině případů k nim není ani kloudná zahrada! co si budeme namlouvat, to nejlepší je v trapu a vrčí na tom akorát sekačky od jara do podzimu, pěstují se pouze tůje páč se nemusí hrabat listí a není přes ně vidět celý rok.


co pak zbývá mladým co chtějí být na vesnici, chovat a pěstovat štipec jídla, když všecko co by za to stálo má lufťák...


takže venkov a orná půda pouze k trvalému bydlení? a možná by tam bylo najednou místa i bez zastavění další půdy...


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Bydlení na orné půdě

Příspěvek od Cyril »

Caso: Děkuji za upřesnění. V prvním příspěvku jsi neměl tu parozábranu ve formě fólie uvedenou. Teď už je to lepší. I když ne ideální. Alespoň pro naše podmínky ne.


Dále: Difúzně uzavřená konstrukce, kde je použita fólie jako parozábrana je v našich podmínkách překonaná. Ne, že by byla úplně špatná. Ale je riskantní, náročná na pečlivost provedení a na neporušenost fólie po celou dobu života stavby. Také jakákoliv vlhkost uzavřená do stěny během stavby, nebo proniknuvší do ní během života stavby, může způsobit potíže. Jeden z pohledů odborníka je např. zde, strana 11.  Jiný pohled odborníka z firmy, která se léta specializuje na dřevostavby je tady.  Není pravda, že je to léty prověřený systém. Tak dlouho, aby to bylo možno tvrdit,  totiž domy s touto skladbou (u nás) nikde nestojí. 


V začátcích výstavby pasivních domů v ČR se používala fólie z vnitřní strany pro dosažení vzduchotěsnosti, které tyto domy vyžadují. Měřením na postavených domech se ukázalo, že zajistit požadovanou vzduchotěsnost použitím fólií je dost těžké. Myslí si někdo, že když fólie není vzduchotěsná, tak že je parotěsná? Dalším vývojem se ustálilo asi nejčastěji používané řešení: OSB (bez fólie) dovnitř, kde slouží jako parobrzda a současně jako hlavní vzduchotěsnicí vrstva, izolační vrstva - nějaký typ vláknité izolace/dřevěná konstrukce, difúzně propustný venkovní plášť. Před OSB se v ineriéru ještě dělá instalační předstěna. Je to výrobně jednoduché a OSB uvnitř elegantně spojuje dvě funkce v jednom. Samozřejmostí je co nejlepší utěsnění spár a prostupů ve vnitřním OSB. Na vnějším plášti nemá OSB co dělat.


Osobní zkušenost: Na přípravě projektu mého vlastního domu se podíleli dva lidé ze stavebního oboru. Jeden z nich je mediálně velice známý architekt. Jiné než pasivní domy už prakticky nedělá. Druhý je stavební inženýr, jehož ateliér se specializuje na nízkoenergetické a pasivní domu. Jejich souhlasný názor je jednoznačný: Difúzně otevřené skladby. Projektant se dokonce ošíval nad představou "plácnout" fasádu, i když paropropustnou přímo na izolaci. Tak jsme se dohodli na provětrávané dutině. 


PetrNJ: Řekl bych to obecně takto: Každý cirkus má nějakého klauna. I školní třídy mají svého šaška. Ve spoustě kolektivů se najde nějaký ten Brouk Pytlík, který všude byl, všechno viděl, všechno zná nejlíp. Když takový Brouk Pytlík navíc oplývá jistou dávkou agresivity a nesnášenlivosti vůči jiným názorům, je neštěstí hotovo. Takže moje rada je: udržet klid, ignorovat, nerozčilovat se. Jde o zákonitý přírodní jev, který se občas vyskytne a nic s tím nenaděláme.





Caso říká:


Predem jedno upresneni - kdyz jsem psal, ze jsem postavil 40 -50 domu, tak jsem tim myslel, ze jsem je fyzicky postavil, tzn. prijel jsem na misto, kde byla zakladova deska, a odjel jsem kdyz byl dum hotovy, bylo to z subtropickem klimatu (klimaticka zona 3), a stavbu jsem neprojektoval.


Konstrukce byla jak popisuje QNX, tzn parozabrana dovnitr, pod sadrokarton, pote izolace a zvnejsku preklizka / OSB. Ja konkretne jsem pouzival na steny preklizku ( lepsi odolnost proti vode a termitum) a na strechy OSB.


Obecne mi tento system pripada jako logicky, a opet souhlasim s QNX, kdy system uzavreny difuzne z interieru musi byt otevrenejsi z exterieru.


Sam pro sebe bych tuto stavbu nevolil z ciste subjektivnich duvodu, lepe se mi dycha ve starem dome z masivnich materialu (idealne 1 m veprovice).


Omlouvam se, pokud jsem neco prehlednul, nedokazal jsem procist uplne celou diskuzi.





Bebe
Příspěvky: 347
Registrován: 19 črc 2012 10:49

Re: Bydlení na orné půdě

Příspěvek od Bebe »

Bydlení na orné půde by mělo sloužit hlavně k tomu, aby si ty lidi našli, nebo obnovili vztah k půde a naučili se s ní hospodařit, tudíž je to potřeba podporovat tady a teď a to i z toho důvodu, že původní vesnice a opuštené baráky v ní svou dřívější funkci již neplní a nechystají se jí v širokém měřítku obnovit. Dům bez podsklepení se dá postavit tak, aby šel víc, či méně jednoduše odstranit, když to bude potřeba. Tomu se dá pak přispůsobit i jeho konstrukce. Tá může být i nějaká skořepinová vyráběná jenom na zakázku, ale úplně nejvhodnější by byla taká, kterou by si vlastník mohl postavit vlastníma rukama zcela sám, nebo za pomoci kamarádů a místních zdrojů, jak to bylo dřív. Člověk by mél ovládat schopnost postavit si své vlastní bydlení.


QNX: Nenadávej mi prosím do optimistů. To není optimizmus, ale naivita, na kterou jsem i patřičně hrdý. :-)


Nějaké ucelené standardy a jednoduchá funkční technická řešení potřebujeme jako sůl. Snad se nebojíš, že pak nebudeš mít na ty tvoje skořepiny odbyt. Proč na jedné strané nepodporuješ bydlení na orné půde a straně druhé vyvíjíš néco, co by to umožňovalo i když v současné podobé ne celoročně. Objasníš nám své skutečné zájmy?


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Bydlení na orné půdě

Příspěvek od QNX »

Cyril: Píšeš "Není pravda, že je to léty prověřený systém. Tak dlouho, aby to bylo možno tvrdit,  totiž domy s touto skladbou (u nás) nikde nestojí. " Já bych řekl, že dvacet let staré stavby postavené v tomhle systému bez problémů najdeš. To už pokládám za letité prověření. Navíc jak zde uvedl Caso, takové konstrukce se stavějí po celém světě v opravdu velkém množství. Ale jinak souhlasím, že ta konstrukce není ideální, sám bych takový dům nechtěl (což už jsem psal). Je to však konstrukce možná a třeba v tom mém případě, kdy nebyla určená k trvalému bydlení, nebyla tam žádná koupelna, kuchyň (jako další významné zdroje vlhkosti), používané by to bylo každý den jen pár hodin (takže zase málo vnesené vlhkosti) a navíc by to bylo dobře větrané ........ tak to je zrovna případ, kdy bych se problémů opravdu nebál.


Kdybych k tomu přistupoval jako ty, tak klidně napíšu, že na vnitřní stěně nemá OSB co dělat ........ je to v podstatě chemický hnus (použitá lepidla), který do interiéru nepatří. Prostě při kritickém pohledu jsou diskutabilní všechny tyhle papundeklové konstrukce. Asi proto Caso upřednostňuje 1m vepřovic a já alespoň 15cm cihelné zdi (ale na baráku mám 45cm cihelnou zeď). Ty letité dohady, která z papundeklových konstrukcí je vhodnější jsou úsměvné, každá firma si chválí tu konstrukci co sama používá. No a ten, kdo zase papundeklové domy nestaví a nevlastní, tak většinou říká, že by nechtěl ani jednu z těch varian. Cyril: Pokud patříš k vlastníkům papundeklového domu, tak je pochopitelné, že tu ohromnou investici nemůžeš hodit do koše ....... každá liška chválí svůj ocas.


Poznámka k těm OSB deskám obecně ....... dnes se na lepení štěpky v OSB používají polyuretanová lepidla ....... měli jsme jednu výrobu, kde se pracovalo s 2K polyuretany (tedy velice podobný materiál 2K PUR lepidlům) a zrušili jsme ji právě pro velkou toxicitu používaných materiálů (toxicitu a velice náročná bezpečnostní opatření, která by bylo nutné na pracovišti dodržovat, aby se to dalo provozovat). Nikdo vám nezaručí, že za 10 let nepřijde někdo a neřekne, že OSB je stejně problematický jako jiné dříve používané materiály (radioaktivní tvárnice ze škváry, desky s azbestem, desky s formaldehydem, PVC ze kterého se uvolňují jedovatá zvláčňovadla atd.atd.) Dnes je OSB deska pokládaná za zdravotně nezávadnou ........ale do eko-bio-přírodní stavby to asi opravdu nepatří a to na žádnou stranu stěny. Jenže často zvítězí nízká cena OSB a nízká pracnost, tak se dělají kompromisy.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Bydlení na orné půdě

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, právě, parozábrany a cesty rosného bodu.... zlaté staré metrové zdi. moje stojí třetí století a vynesou mne z nich na prkně....  bydlení na orné půdě a zastavování jakékoli zemědělské půdy je schizorenní problém. Jednak nelze majiteli upírat právo na vlastní bydlení a nakládání s vlastním majetkem, na druhou stranu bych zakázal vlastnictví půdy. pouze užívání tak, aby se jí nemohlo ublížit. Vůbec si nedokážete představit, co naše děcka budou řvát nad našema hrobama


..... co jsme všechno pokazili, dojebali a rozkurvili. od roku 99 dodnes se nevratně zlikvidovalo půl milionu hektarů......


než umřem, tak to zdvojnásobíme. Když někdo chce unimobunku na orné, tak to bude lepší velkej stan, páč to je na luftování. Na trvalé bydlení a samozásobení potřebujete velikej barák, a ne iglů.


Odpovědět