Jedlý plot např. z muchovníku

Nabídka, poptávka, rady, tipy, ..
Martin Lipenský
Příspěvky: 44
Registrován: 11 led 2012 16:52

Re: Jedlý plot např. z muchovníku

Příspěvek od Martin Lipenský »

Muchovníky jsem sázel také, ne za účelem živého plotu, ale i přes dostatek prostoru dosahuju podobných výsledků jako u zimolezu, občas nedám pozor a pokosím co nemám, takže postupně ubývají, ale ani mě to zas tak moc nemrzí....:) Jestli je to špatnou odrůdou, špatným místem, nulovou péči,nevím... každopádně 8-12 kg z jedné rostliny třetím rokem po výsadbě, hmmm, co na to říci:) Kdyby psali 8-12 bobulek z jedné rostliny, mohl bych to potvrdit z první ruky:D



Aby to nevypadalo, že u nás prostě nejde nic, ať už podmínkami či neschopností, právě rybízům a angreštu se vede docela přijatelně, proto je tak chválím:) Mrzí mě jen, že jsem nezačal právě s nimi, když vím, že se jim u nás dařilo i v minulosti. Rakytníky jsou super, rostou hodně rychle, zatím méně plodí, ale nejsou celý den na plném slunci, jen od pozdního rána/dopoledne, do odpoledne, večer už zase stín....



Když padla zmínka o aronii, tak na aronii si také nemůžu stěžovat, z čtveřice zimolez/muchovník/aronie/rakytník sázené v prvním nadšení vychází zatím nejlépe, ale cítím, že letos už by je mohly  trumfnout právě rakytníky.





VeronikaX02
Příspěvky: 26
Registrován: 06 srp 2012 08:10

Re: Jedlý plot např. z muchovníku

Příspěvek od VeronikaX02 »

Nám muchovníci plodily tak těch 8-12 bobulek 2. rokem po výsadbě. Letos bude třetí,tak uvidíme. Ale mají horší podmínky,takže nerostou tak rychle jako kamarádovi v bezplevelné půdě s vermikompostem. Některé jsou jen půlmetrové,jeden ale má asi metr a půl, loni totiž závodil s bodlákem,co rostl u něj :-)


Ale museli jsme je hned individuálně chránit pletivem,když jsme to hned neudělali,tak hned srnky baštily. Takže pletivo králíkařské 1m výška zatím stačí, i když by na to srnky mohly dosáhnout zvrchu,tak si toho nevšímají.


Zimolezy máme některé rok,ty jsou malinké,některé dva roky-ty měli loni pár bobulek,ale opravdu jen pár.


Ale letos ty starší mají dost květních pupenů,snad neomrzly.


Rakytníci rostou nejrychleji.Druhým rokem po výsadbě měly všichni dohromady jen 3 bobulky. Taky raději většinu chráníme pletivem. Jinak je srnky trochu okusovaly.


Aronie je dobrá,roste pomaleji,ale je fajn. Okus jen malý,jen některé máme ochráněné pletivem.



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Jedlý plot např. z muchovníku

Příspěvek od jarda bon jovi »

Je třeba si uvědomit, že mladé stromky a keře rostou a plodí nejen v přímé úměře k okusu a výživě půdy, ale hlavně v závislosti k zaplevelení. To je totiž alfa a omega nedostatku životodárných substancí, jako je voda či živin...platí to však univerzálně ve všech částech známého vesmíru.....
 
Veronika říká:


Nám muchovníci plodily tak těch 8-12 bobulek 2. rokem po výsadbě. Letos bude třetí,tak uvidíme. Ale mají horší podmínky,takže nerostou tak rychle jako kamarádovi v bezplevelné půdě s vermikompostem. Některé jsou jen půlmetrové,jeden ale má asi metr a půl, loni totiž závodil s bodlákem,co rostl u něj :-)


Ale museli jsme je hned individuálně chránit pletivem,když jsme to hned neudělali,tak hned srnky baštily. Takže pletivo králíkařské 1m výška zatím stačí, i když by na to srnky mohly dosáhnout zvrchu,tak si toho nevšímají.


Zimolezy máme některé rok,ty jsou malinké,některé dva roky-ty měli loni pár bobulek,ale opravdu jen pár.


Ale letos ty starší mají dost květních pupenů,snad neomrzly.


Rakytníci rostou nejrychleji.Druhým rokem po výsadbě měly všichni dohromady jen 3 bobulky. Taky raději většinu chráníme pletivem. Jinak je srnky trochu okusovaly.


Aronie je dobrá,roste pomaleji,ale je fajn. Okus jen malý,jen některé máme ochráněné pletivem.






Uživatelský avatar
Ota Klimas
Příspěvky: 5
Registrován: 22 bře 2013 07:00

Re: Jedlý plot např. z muchovníku

Příspěvek od Ota Klimas »

Ahoj všichni


děkuju za tipy a odkazy! Začínám uvažovat i o té arónii, vypadá moc pěkně, ale nikdy jsem to nejedl.... Má někdo zkušenost s jejím tvarování do živého plotu, jak je hustá a tak? 


Ještě mě zaujal dřín. Nevíte někdo jak to chutná? Dá se použít na živý plot?


Díky!


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Jedlý plot např. z muchovníku

Příspěvek od Martin Gross »

Tvarování?  Co zastřihneš, to roste pomaleji. Tvarovat jsem ji nezkoušel. Pěstuju ji na ovoce. Trochu vymlazuje ze země. Nevím. Tvarováním moc kvalitní plody nepodpoříš.


Uživatelský avatar
ATropa
Příspěvky: 71
Registrován: 06 srp 2012 11:05

Re: Jedlý plot např. z muchovníku

Příspěvek od ATropa »

..jsem se pobavila. To video ještě moc lidí nevidělo, jinak to tady je samej zimolez, taky ho někam šoupnu. Molodec je zapálenej... Nebude z toho dobrá pálenka? asi jo.



jarda bon jovi říká:


zimolez kamčatský.


http://www.youtube.com/watch?v=pZMtTlZ-RME


Navíc jsou v plodech hodně zajímavé látky pro lidský organismus. moje děcka to vždy žraly jak kobylky.





Michal Hladký
Příspěvky: 1
Registrován: 05 dub 2013 11:30

Re: Jedlý plot např. z muchovníku

Příspěvek od Michal Hladký »

K tématu živého plotu:


na zimolez nedám dopustit (pokud někomu neplodí, tak je potřeba najít příčinu a odstranit ji - rád s tím pomohu), nicméně na živý plot opravdu není příliš vhodná. Někdo tu již zmiňoval jeden důvod a to brzké shazování listí - to je pravda a po většinu roku byste se dívali na nevzhledné holé koště. Navíc by hustota výsadby ztěžovala sběr plodů.


Muchovník je podle mě mnohem vhodnější, na jaře hezky bíle kvete, na podzim má barevné listí a odnožemi se celkem dobře zahušťuje. Ctělo by to ale vybrat vhodnou odrůdu, některé rostou pomaleji a tvoří šírší keře (např. Prince William), jiné jdou zase hodně do výšky (třeba Smoky), ale to jde řezem dobře korigovat.


Osobně bych u živého plotu zvažoval mezi muchovníkem a rakytníkem - rakytník může díky svým trnům (většina odrůd nějaké má) dodat živému plotu i částečně ochrannou funkci, navíc pokud neoberete všechny plody, tak je dekorativní i v zimě po opadání listí. Roste rychle, nepotřebuje hnojit, zalívat a hlavně poskytuje velmi cenné ovoce.


U arónie nevím co bych dělal s desítkami kg plodů, na přímý konzum mi to moc nepřipadá (ale třeba to někomu chutná). Dřín se obávám, že nemá úplně vhodný tvar pro živý plot - a držet jej řezem příliš nízko by bylo nejspíš na škodu. Jinak co se týče chuti, tak nové odrůdy (Polsko, Ukrajina, Bulharsko) jsou perfektní.




Michal Hladký
www.plnazahrada.cz


Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Jedlý plot např. z muchovníku

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

ŽIVÉ PLOTY A MUCHOVNÍK


nemám zkušenost s muchovníkem nahusto sázeným do živého plotu, mám muchovníky vysázené s větším odstupem s nepravidelným pásem trvalek , stromy a dalšími keři, ale barieru tvoří  pletivo, které v plotě už není moc vidět, (když nebyla bariera, běhali tam věčně cizí psi, po tom co nějaký pes vycucl misku s pivem s plžáky v rozkladu a poblil a posral okolí v okruhu asi 50 metrů, jsem ploty zneprůchodnil),


větve v zimě mohou trochu ožírat srny, plody lákají nejen ptáky, ale i psy, moje osobní zkušenost je v dobrých podmínkách výborná (nutná kvalitní půda a závlaha), pokud je plot z podobných keřů s dlouhými větvemi (tj. trochu průchozí), dá se to vylepšit svázáním křižujících se větví ze sousedních keřů do jakési mřížky,


RAKYTNÍK je řidší tj. více průhledný  a nenáročný, např.  závlahu potřebuje jen ve výrazném suchu, plody lákají hlavně ptáky v zimě, na jaře se zbývající plody na keři trochu rozkládají a nevoní...,   


Ivan Permawebovič
Příspěvky: 108
Registrován: 26 bře 2013 22:07

Re: Jedlý plot např. z muchovníku

Příspěvek od Ivan Permawebovič »

JAKÝ NEJŠÍLENĚJŠÍ ŽIVÝ PLOT JSTE VIDĚLI ?


mezi zajímavé živé ploty patří i ploty, které se vymkly zakladateli z rukou, popř. po úmrtí zahradníka se několik let až desetiletí o ně níkdo nestaral , do živého plotu lze zakomponovat různé prvky, třeba okno, kandelábr pouličního osvětlení atd.


Uživatelský avatar
Jitka Řezníčková
Příspěvky: 64
Registrován: 09 srp 2010 13:37

Re: Jedlý plot např. z muchovníku

Příspěvek od Jitka Řezníčková »

Muchovník má moc dobré plody, ale vyroste z něho stromek cca 4m a není příliš zahuštěný. Nevím zda bych ho jako živý plot použila. Slíš jako soliter - je úžasně zbarvený na podzim a krásný, když mu necháš prostor.


Nechala jsem si pár semínek a pokusně je vysela na pole ve stylu Wanata, uvidím co vyroste. Jako živý plot jsem použila angrešty a rybízy, opět ze semínek, tak uvidím na jaře.


Rakytník odnožuje, ten bych vysadila mezi dvě cesty, aby nezaplevelil pozemek a šetřila bych s ním.


Odpovědět