Jedlý plot např. z muchovníku

Nabídka, poptávka, rady, tipy, ..
Uživatelský avatar
Ota Klimas
Příspěvky: 5
Registrován: 22 bře 2013 07:00

Jedlý plot např. z muchovníku

Příspěvek od Ota Klimas »

Dobrý den,


máte někdo zkušenost s živým plotem z muchovníku? Uvažuji o živém plotě a chtěl bych, aby to nebyla jen nudná zelená hradba (jako z tůjí), ale aby to i hezky kvetlo a plodilo...


Poradí někdo?


Na netu jsem našel stránky jedlyplot.cz, ale těm superlativům se mi ani nechce věřit.


Má někdo osobní zkušenost?


 


Díky!


 


Ota


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Jedlý plot např. z muchovníku

Příspěvek od jarda bon jovi »

zimolez kamčatský.


http://www.youtube.com/watch?v=pZMtTlZ-RME


Navíc jsou v plodech hodně zajímavé látky pro lidský organismus. moje děcka to vždy žraly jak kobylky.


Uživatelský avatar
Ota Klimas
Příspěvky: 5
Registrován: 22 bře 2013 07:00

Re: Jedlý plot např. z muchovníku

Příspěvek od Ota Klimas »

O zimolezu jsem taky uvažoval, ale slyšel jsem, že relativně brzo shazuje listy, už v červenci/ srpnu (osobní zkušenost zatím nemám), je to tak?


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Jedlý plot např. z muchovníku

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ježišmarjá, to nevím, ale mám ho před barákem leta a.... kdy shazuje listí netuším.  tak klidně aronie keřový, ty jsou taky neuvěřitelně dobrý, nebo i ten muchovník je skvělej. po řezu skvěle regeneruje, záleží, ešli jsi vázenej rozměrama, nebo né.
 
Ota Klimas říká:


O zimolezu jsem taky uvažoval, ale slyšel jsem, že relativně brzo shazuje listy, už v červenci/ srpnu (osobní zkušenost zatím nemám), je to tak?





Martin Lipenský
Příspěvky: 44
Registrován: 11 led 2012 16:52

Re: Jedlý plot např. z muchovníku

Příspěvek od Martin Lipenský »

Já mám se zimolezem jen ty nejhorší zkušenosti, takže mohu nedoporučit :) Možná je to špatnými odrůdami, ale moc u nás neplodí a nejsme jediní, kdo ho pěstuje a se stejnými výsledky... Ještě uvidím, co mi udělají zimolezy sázené minulý rok, tentokrát jsem si dal pozor na to, aby byly odlišné odrůdy...uvidíme.


Každopádně dle chytrých knih má rád zahradní půdu, PH kolem 7 a u nás je všude spíše  kyselejší, třeba to je pravý důvod, no a ze zkušeností mi připadá, že na živý plot je to prostě moc nízké. Jako součást živého plotu bych ho nezavrhoval, ale spíše pro zpestření, než jednu z rostlin. Květy má také pěkné...


Z menších rostlin mi fakt připadají nejlepší rybízy a angrešty.....to jsou hrozně vděčné rostliny. Z větších trnky, růže šípková, svraskalá, karpatská, hlohy, rakytníky a další a další. Růže, trnky a hlohy splňují i nároky na hezké kvetení, otázka jestli uspokojí chuťové nároky :) Rakytník se mně osobně také líbí a vůbec je to hodně užitečná rostlina.



Ještě doplním dřišťály, pěkné květy, chuť vyzkoušenou nemám, údajně nic moc :)



jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Jedlý plot např. z muchovníku

Příspěvek od jarda bon jovi »


Já mám zase špatnou zkušenost s růží dužnoplodou, jmenovitě karpatia. nulové přírůstky. Ale supernápad jsou ty angrešty. Nebo i rybízy. do toho bych šel. Nebo i záhonek ostružin, malin. je to dobrá myšlenka.


PH půdy dělá moc......Já pěstuju borůvku deset let a furt je to krpatej mrzgél.
Martin Lipenský říká:


Já mám se zimolezem jen ty nejhorší zkušenosti, takže mohu nedoporučit :) Možná je to špatnými odrůdami, ale moc u nás neplodí a nejsme jediní, kdo ho pěstuje a se stejnými výsledky... Ještě uvidím, co mi udělají zimolezy sázené minulý rok, tentokrát jsem si dal pozor na to, aby byly odlišné odrůdy...uvidíme.


Každopádně dle chytrých knih má rád zahradní půdu, PH kolem 7 a u nás je všude spíše  kyselejší, třeba to je pravý důvod, no a ze zkušeností mi připadá, že na živý plot je to prostě moc nízké. Jako součást živého plotu bych ho nezavrhoval, ale spíše pro zpestření, než jednu z rostlin. Květy má také pěkné...


Z menších rostlin mi fakt připadají nejlepší rybízy a angrešty.....to jsou hrozně vděčné rostliny. Z větších trnky, růže šípková, svraskalá, karpatská, hlohy, rakytníky a další a další. Růže, trnky a hlohy splňují i nároky na hezké kvetení, otázka jestli uspokojí chuťové nároky :) Rakytník se mně osobně také líbí a vůbec je to hodně užitečná rostlina.



Ještě doplním dřišťály, pěkné květy, chuť vyzkoušenou nemám, údajně nic moc :)






Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Jedlý plot např. z muchovníku

Příspěvek od Martin Gross »

Zásadní otázka: může k plotu zajíc a srnka?


Pokud ano, a pokud budou mít stejné chutě, jako u nás, doporučuji rybízy, angrešty a hlavně meruzalku alpskou (s dalšími meruzalkami nemám zkušenosti). Zajíci na to kašlou. U nás mi nechají na pokoji jabloně, které rostou v keři meruzalky alpské. Samostatně rostoucí zarovnají se sněhem. Ani srnky druhům rodu "ribes" nijak neholdují. Proti muchovníku nemám námitku. Ale moje zkušenost je: OPLOTIT. Jak dojdou jabloně, půjde zajíc po muchovníku. Aronie taky tu a tam ukousnou. Ale větší ožer jsem nezaznamenal. Pokud je cíl neprostupnost, mám vážné námitky proti ostružinám. Mají velké listy a dělají pod sebou tmu. a tím pod sebou vyholí zem od jiných výhonků. Mě zimolez taky asi tři roky prdlajs plodil. Teprve loni trochu. Může jít o neoplozené květy, může jít o nějakou kořenovou konkurenci v okolí. Možná i sucho během zrání...


Moje rada na plot: Líska plus angrešt spolu s meruzalkami, krom lísky bych, jako kosterní dřevinu zvolil třeba i myrobalám, doplnit šípkem, ptačím zobem, viděl jsem krásnou nahodilou kompilaci - hrušeň, na ní šípek a k tomu ptačí zob Napadá mě ještě pámelník a pustoryl. Jako kostru bych volil něco, co sníh jen tak neohne.


Pokud je  v  okolí nějaký srnec - samec, tak se při sázení vyhnout dlouhým rovným prutům. Srnec si o ně drbe hlavu a značkuje si teritorium pachovými žlázami na hlavě. Totálně při tom zdevastuje a nezřídka zabije stromek, nebo keř. Mě obrousil v řadě za sebou napíchané pruty vrby, v délce od 40 do 80cm nad zemí. Asi dvacet, nebo třicet prutů do týdne zprovodil ze světa. Tehdy jsem se začal shánět po někom, kdo by prodával rysa. :-) Appropó Nevíte někdo recept na srnčí guláš? :-)


Uživatelský avatar
Urban Grower
Příspěvky: 67
Registrován: 06 kvě 2012 21:23

Re: Jedlý plot např. z muchovníku

Příspěvek od Urban Grower »

Zkus ten Zimolez proříznout, větve třeba nechat na řízky, řízkuje se po otrhání plodů.


http://www.plnazahrada.cz/clanky/rez-zimolezu-kamcatskeho.php

Martin Lipenský říká:


Já mám se zimolezem jen ty nejhorší zkušenosti, takže mohu nedoporučit :) Možná je to špatnými odrůdami, ale moc u nás neplodí a nejsme jediní, kdo ho pěstuje a se stejnými výsledky... Ještě uvidím, co mi udělají zimolezy sázené minulý rok, tentokrát jsem si dal pozor na to, aby byly odlišné odrůdy...uvidíme.


Každopádně dle chytrých knih má rád zahradní půdu, PH kolem 7 a u nás je všude spíše  kyselejší, třeba to je pravý důvod, no a ze zkušeností mi připadá, že na živý plot je to prostě moc nízké. Jako součást živého plotu bych ho nezavrhoval, ale spíše pro zpestření, než jednu z rostlin. Květy má také pěkné...


Z menších rostlin mi fakt připadají nejlepší rybízy a angrešty.....to jsou hrozně vděčné rostliny. Z větších trnky, růže šípková, svraskalá, karpatská, hlohy, rakytníky a další a další. Růže, trnky a hlohy splňují i nároky na hezké kvetení, otázka jestli uspokojí chuťové nároky :) Rakytník se mně osobně také líbí a vůbec je to hodně užitečná rostlina.



Ještě doplním dřišťály, pěkné květy, chuť vyzkoušenou nemám, údajně nic moc :)








Uživatelský avatar
Urban Grower
Příspěvky: 67
Registrován: 06 kvě 2012 21:23

Re: Jedlý plot např. z muchovníku

Příspěvek od Urban Grower »

Muchovník se jako živí plot už nějakej pátek prodává, na stránkách je pěkná příručka co se pěstování týče.


http://www.lahodnyplot.cz



Nicméně bych se zeptal jestly to nejsou semenáče, kvalitní výsledky davají jen rostliny množené přes meristémy, něco je třeba zde: www.stareodrudy.org


Martin Lipenský
Příspěvky: 44
Registrován: 11 led 2012 16:52

Re: Jedlý plot např. z muchovníku

Příspěvek od Martin Lipenský »

Díky za odkaz, asi to u pár jedinců risknu, zimolez byl jedním z prvních nových přírůstků na zahradu, pořizoval jsem ho jako bezúdržbový, první tři vysazené nějaký zástřih už dostaly (nepromyšlený), uvidíme, co to provede. Příště zkusím, aby se u nás postupovalo trochu odborněji, dle doporučení:)




Urban Grower říká:


Zkus ten Zimolez proříznout, větve třeba nechat na řízky, řízkuje se po otrhání plodů.


http://www.plnazahrada.cz/clanky/rez-zimolezu-kamcatskeho.php








Odpovědět