Jak se zbavit nájemce

Nabídka, poptávka, rady, tipy, ..
Uživatelský avatar
teoretik
Příspěvky: 67
Registrován: 08 bře 2012 15:06

Jak se zbavit nájemce

Příspěvek od teoretik »

 Po několika letech hledání a 15 měsících vyjednávání s majitelem se nám podařilo zakoupit několik ha půdy vyhovující většině našich požadavků, ale s jednou podstatnou vadou - s platnou nájemní smlouvou na dobu určitou do 30.9.2017.

 Nájemcem je akciovka vzniknuvší vytunelováním místního ZD, vlastní ji jeden JUDr z Prahy a řídí ten člen vedení bývalého ZD, který tunelování "organizoval". Dotyčný je v regionu vyhlášená k..va a dohoda s ním nepřipadá v úvahu.

 Podnik hospodaří čistě čecho-mafio-kapitalisticky stylem "po nás potopa" = prakticky zrušená živočišná, investice do půdy nulové, méně než desetina zaměstnanců původního ZD, horší pozenky obhospodařuje systémem dvoupolí (úhor/ozimúhor/jař) protože poměr náklady/příjmy je tak nejvyšší, vydírná kohokoliv na koho má nějakou páku, platí bezkonkurenčně nejnižší nájemné v okrese (450,- Kč/ha), atd.

 Nemáte někdo tip/zkušnost, jak by ho šlo přitlačit ke zdi?


Uživatelský avatar
Michal Remišovský
Příspěvky: 28
Registrován: 28 bře 2012 09:48

Re: Jak se zbavit nájemce

Příspěvek od Michal Remišovský »

Řešil jsem to asi před dvěma lety, nakonec jsem nepotřeboval, tak o tom vím jen málo, ale jsou dvě možnosti, můžeš zvednout nájem, to by mělo jít jednostranně a na druhou si nepamatuji přesně, nějak to souvisí se změnou kultury na vyšší (orná na ttp, ttp na sad), čímž zanikne předmět nájmu a tudíž je nájemní smlouva neplatná. Nevím ale, jak na pronajaté louce založit sad. Mezi klasickýma zemědělcema je to známé, mě to tehdy poradil kamarád, dnes odjel do zahraničí, když se mi za týden pripomeneš, zeptám se ho.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Jak se zbavit nájemce

Příspěvek od jarda bon jovi »

Zrušit nájem nelze, pouze pokud by byla porušena podstata nájmu. všichni zemědělci musí pracovat a plánovat v pětiletkách. takže mimo ukončené pětileté období nelze manipulovat s výměrou, leda se sankcemi. ty mohou být i sedmimístné v případě velikého podniku.Pokud nájemní smlouvu nepsal naprostý imbecil, pak ji nelze zrušit. Zvýšení ná jmů bude zapeklité a pouze po poradě s právníkem. Nájem do roku 17 půdu z mého úhlu pohledu zcela degraduje. Za 5 let budu bůhví kde.Zajímavé by bylo si tu smlouvu přečíst, zdali je vysloveně bez možnosti vypovězení.



 
Michal Remišovský říká:


Řešil jsem to asi před dvěma lety, nakonec jsem nepotřeboval, tak o tom vím jen málo, ale jsou dvě možnosti, můžeš zvednout nájem, to by mělo jít jednostranně a na druhou si nepamatuji přesně, nějak to souvisí se změnou kultury na vyšší (orná na ttp, ttp na sad), čímž zanikne předmět nájmu a tudíž je nájemní smlouva neplatná. Nevím ale, jak na pronajaté louce založit sad. Mezi klasickýma zemědělcema je to známé, mě to tehdy poradil kamarád, dnes odjel do zahraničí, když se mi za týden pripomeneš, zeptám se ho.





Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Jak se zbavit nájemce

Příspěvek od Sanča »

Souhlasím s Jardou, důležitá je smlouva samotná. Dělám v tomto oboru a myslím, že pokud je majitel právník, bude těžko napadnutelná či jinak dávající možnost změn. Nech prostudovat jiným právníkem, doporučuji právníka z jiné oblasti, informace se šíří přes právní kanceláře rychle. Pokud se potvrdí můj dojem, nezbývá ti nic jiného, než se zkusit s tím člověkem po dobrém domluvit na tom, jak pozemek začít upravovat k obrazu svému, bez toho aby přišel on o své dotace. To je myslím ten důvod jejich hospodaření.

jarda bon jovi říká:


Zrušit nájem nelze, pouze pokud by byla porušena podstata nájmu. všichni zemědělci musí pracovat a plánovat v pětiletkách. takže mimo ukončené pětileté období nelze manipulovat s výměrou, leda se sankcemi. ty mohou být i sedmimístné v případě velikého podniku.Pokud nájemní smlouvu nepsal naprostý imbecil, pak ji nelze zrušit. Zvýšení ná jmů bude zapeklité a pouze po poradě s právníkem. Nájem do roku 17 půdu z mého úhlu pohledu zcela degraduje. Za 5 let budu bůhví kde.Zajímavé by bylo si tu smlouvu přečíst, zdali je vysloveně bez možnosti vypovězení.



 
Michal Remišovský říká:


Řešil jsem to asi před dvěma lety, nakonec jsem nepotřeboval, tak o tom vím jen málo, ale jsou dvě možnosti, můžeš zvednout nájem, to by mělo jít jednostranně a na druhou si nepamatuji přesně, nějak to souvisí se změnou kultury na vyšší (orná na ttp, ttp na sad), čímž zanikne předmět nájmu a tudíž je nájemní smlouva neplatná. Nevím ale, jak na pronajaté louce založit sad. Mezi klasickýma zemědělcema je to známé, mě to tehdy poradil kamarád, dnes odjel do zahraničí, když se mi za týden pripomeneš, zeptám se ho.








Uživatelský avatar
teoretik
Příspěvky: 67
Registrován: 08 bře 2012 15:06

Re: Jak se zbavit nájemce

Příspěvek od teoretik »

Sanča: Smlouva platná (konzultováno se známým - advokátem, kterému nemám důvod nevěřit). Nájemce původně deklaroval ochotu přeskupit nájem tak, aby se vyhnul sakncím (hlavně u TTP) a uvolnil část výměry výměnou za prodloužení nájmu na zbytku. Nicméně k tomu aby to dal na papír se neměl a ústní příslib nelze soudně vymáhat. Nakonec jsme na to konto alespoň uhádali na majiteli cca 30% slevu z ceny. Nabízeli jsme i odstupné, na to nájemce odpověděl že "ani za milion". Podle místních mu činí potěšení, pokud s někým vy...e .. např. na dnes opuštěný areál bývalého ZD prý sepsal v konečné fázi tunelu nájemní smlouvu na 15 let za symbolickou částku, takže vlastníci pozemků a restituenti staveb k nim nemají přístup a mohou se akorát dívat na to, jak se jim rozpadají před očima.  Jediná šance prý je najít dostatečně velkou hrozbu nebo protislužbu a tvrdě ho tlačit kde ho člověk chce mít. Bohužel ale taková příležitost neleží na ulici a podařilo se to jen pár šťastlivcům.



Uživatelský avatar
teoretik
Příspěvky: 67
Registrován: 08 bře 2012 15:06

Re: Jak se zbavit nájemce

Příspěvek od teoretik »

jarda bon jivi: Jestli je 5 let příliš .. to je otázka záměru a hodně i čistě osobních preferencí. Je pravda že kdyby člověk uvažoval tak že chce hlavně začít farmařit tak, aby ho to uživilo, bude (muset) koukat víc na podnik než lpět na lokalitě či konkrétním pozemku. Také je něco úplně jiného začínat ne před 15 lety, ale dnes, kdy je díky sice neplnohodnotným, ale i tak zajímavým evropským dotacím o užívání každého ha eminentní zájem a kdy si po skončení moratoria na prodej půdy zahraničním osobám kde-kdo představuje, že hektar jeho pole se hned zítra dá prodat za nejmíň 250.000,- .. v konečném důsledku to a ještě další věci (jako např. paragraf o nevypověditelnosti nájmu parcel na které není přístup z komunikace a podobné páně Luxovy zlepšováky) značně paralyzuje trh s půdou. Ale to už by bylo na samostatnou diskusi.

P.S. Kdo chce vidět zrod novodobého zemana, ať se podívá na LV 305 v KÚ 619485.



Martin Lipenský
Příspěvky: 44
Registrován: 11 led 2012 16:52

Re: Jak se zbavit nájemce

Příspěvek od Martin Lipenský »

"že hektar jeho pole se hned zítra dá prodat za nejmíň 250.000,"


Hmmm.....právě za takovou cenu se chystám cca hektar kupovat :) A když tady čtu, co kdo za kolik kupoval, připadám si jak blbec :) A to jsem si vyjednal oproti předchozí koupi (tehdy jen něco přes 2000 m2) slevu 5 korun :)


Naštěstí by to mělo být aspoň hned volné, ale tohle si raději ještě chci ověřit.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Jak se zbavit nájemce

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ne, prosím vás, nekupujte nikdo hektar za čvrt mega, leda tak v nýdrlandu. I sto tisíc je moc.  I když, v jednom kuse nabídli za 40 hektarů milion eur. Dnes jsme se shodli. začíná závěrečná bitva o pozemky. všichni chápou, že bude vše... peníze, technika, možnosti, odbyt, ale jediné co nebude, tak půda. Ubývá ji  a její cena bude jiná než dnes.


O dotacích budoucích to nebude,  páč právě běží  referenční období na dotační kvoty.


Pokusem bylo zjištěno, že i 3, slovy tři hektary dovedou slušně uživit....zelinářství je hodně perspektivní.Já kupoval  za 6,50 metr.



 
Martin Lipenský říká:


"že hektar jeho pole se hned zítra dá prodat za nejmíň 250.000,"


Hmmm.....právě za takovou cenu se chystám cca hektar kupovat :) A když tady čtu, co kdo za kolik kupoval, připadám si jak blbec :) A to jsem si vyjednal oproti předchozí koupi (tehdy jen něco přes 2000 m2) slevu 5 korun :)


Naštěstí by to mělo být aspoň hned volné, ale tohle si raději ještě chci ověřit.





Uživatelský avatar
teoretik
Příspěvky: 67
Registrován: 08 bře 2012 15:06

Re: Jak se zbavit nájemce

Příspěvek od teoretik »

S tou naší koupí s nájemcem to bylo takhle:
 - v prosinci 2009 se objevilo v RK za 10,- metr (9,- pro majitele, 1,- pro RK)
 - příšerné jednání RK (vlastně jen pořád lhali a zkoušeli nás vydírat)
 - v únoru 2010 jsme kontaktovali přímo majitele, chtěl minimálně 7,90 za metr
 - protože majitel nezajistil odstoupení nájemce od smlouvy jak sliboval, vyčkáváme
 - pak několik kol vyjednávání každý s každým, s výsledkem že nájemce neodstoupí
 - v březnu 2011 jsme koupili jen větší a celistvější parcely za cca 6,60 metr i se závazkem


Za 25,- metr by mělo smysl kupovat pole pouze pokud by bezprostředně navazovalo na zástavbu nebo dle platného ÚP zastavitelné území města a ještě se jednalo o výhodnou polohu. Jo a 1 EUR za metr prý je průměrná cena pole v Německu ..



Martin Lipenský říká:


"že hektar jeho pole se hned zítra dá prodat za nejmíň 250.000,"


Hmmm.....právě za takovou cenu se chystám cca hektar kupovat :) A když tady čtu, co kdo za kolik kupoval, ..





Martin Lipenský
Příspěvky: 44
Registrován: 11 led 2012 16:52

Re: Jak se zbavit nájemce

Příspěvek od Martin Lipenský »

Pro Jardu a Teoretika:



Pokud chci začít něco dělat, tak trochu mi stejně nic jiného nezbývá, vlastně jsem byl i smířen s 30 kč/m, jen bych kupoval méně. Pozemky navazují na dříve  koupenou menší plochu a ta už je v podstatě vedle chalupy, teprve až to koupím, budu mít možnost vyjednávat případě i s někým dalším, protože všechny sousední pozemky momentálně patří jedné a té samé paní majitelce :)


Z časových důvodů se chci věnovat spíše výsadbě ovocných stromů a keřů, taková ta "permakulturní klasika" :) Něco málo zeleniny pěstovat chci, ale nerad bych si vzal větší sousto, než dokážu zvládnout, spíše stovky, maximálně pár tisíc metrů, než hektary, více si zatím představit nedokážu a jelikož to patlám s prací v Praze, musím volit jen takové plodiny, které nepotřebují přílš častou péči. Vlastně je otázka, jestli se zeleninou raději nepočkat, než vyroste živý plot a zatím to nenechat raději vše co nejblíže k domu.



Pro Teoretika: Kolem 6 korun za metr je výborná cena, ale čekat 5 let bez možnosti cokoliv podniknout by se mi nechtělo. Samozřejmě, jestli už máte poblíž něco menšího, tak je to o něčem jiném...



Odpovědět