Cena pozemku - zahrady

Nabídka, poptávka, rady, tipy, ..
Uživatelský avatar
Alda Linhart
Příspěvky: 29
Registrován: 02 úno 2012 08:24

Cena pozemku - zahrady

Příspěvek od Alda Linhart »

Naskytla se mi možnost koupit nedaleko mého malého pozemku s domem (cca 1300 m2) koupit větší parcelu, která je vedena jako zahrada. Jedná se o starý neudržovaný sad se vzrostlými a "zanedbanými" stromy. Je to západní svah. Pozemek nenavazuje na zastavěnou oblast obce a je bez jakýchkoliv sítí. Rozloha 9688 m2 (cca 1ha). Myslím, že by to mohl být ideální začátek pro permakulturní praxi ;-)


Byl by někdo ze zkušenějších, kdo by mi poradil jakou cenu mám prodávající navrhnout? Sama tvrdí, že nemá představu a nemá žádnou cenu. Chci samozřejmě dosáhnout co nejnižší ceny, ale zas aby to bylo alespoň trochu zdůvodnitelné.


Našel jsem akorát nějaké oceňování orné půdy zde http://farmy.cz/cena-pudy/ ale nevím, zda to lze aplikovat i na parcelu označenou jako "zahrada". Server Cenovemapy.cz se zabývá zas jenom stavebními parcelami.


Děkuji za jakoukoliv radu či tip!!!!



Konkrétně se jedná o tento pozemek:


http://nahlizenidokn.cuzk.cz/MapaIdentifikace.aspx?&x=-511272&y=-1166729&maplayers=%204236F7E7


Uživatelský avatar
Alda Linhart
Příspěvky: 29
Registrován: 02 úno 2012 08:24

Re: Cena pozemku - zahrady

Příspěvek od Alda Linhart »

Ten odhad je nutný i při prodeji mimo realitku, když se na nějaké ceně dohodneme? Na daň by mohl stačit ten výpočet podle BPEJ, ne?


Dá se z toho BPEJ nějak vyčíst kvalita půdy či něco jiného důležitého?


Je nějaké vodítko jak ty stromy zvyšují cenu (např. 1 strom = 100,- Kč)? Našel jsem jen tabulku oceňování okrasných dřevin. To v tomto případě vůbec není na místě. Jak jsme psal, jsou to starší a zanedbané stromy, hustě porostlé např. jmelím.


Každopádně díky moc za to vodítko přes BPEJ, to jsem vůbec nevěděl k čemu je dobré.


Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Cena pozemku - zahrady

Příspěvek od Romana SM »

obávám se, že odhad je nutný při každém prodeji


Uživatelský avatar
Alda Linhart
Příspěvky: 29
Registrován: 02 úno 2012 08:24

Re: Cena pozemku - zahrady

Příspěvek od Alda Linhart »

V pokynech pro daň z převodu nemovitostí jsem našel:


Znalecký posudek se nevyžaduje v případě převodu nebo přechodu vlastnictví
b) – k pozemku bez stavby a bez trvalých porostů (v těchto případech daňový subjekt uvede příslušné údaje v Příloze č. 2 podle pokynů uvedených na str. 4 těchto Pokynů), t.j.


Příloha č. 2
V případech převodu nebo přechodu vlastnictví k pozemkům bez trvalých porostů a staveb, pokud nebude
předkládán znalecký posudek o ceně nemovitostí, uveďte v Příloze č. 2 tyto údaje:
Obec a katastrální území, kde se pozemky nacházejí, parcelní číslo, druh pozemku (např. orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady, louky, pastviny, lesní pozemky, stavební pozemky), výměru pozemků v m2 a cenu za m2 podle příslušného oceňovacího předpisu. Zároveň je bezpodmínečně nutné upravit základní cenu pozemku o přirážky, srážky a koeficienty uvedené v příloze k příslušnému ustanovení prováděcí vyhlášky.


Víte, co přesně znamená "bez trvalých porostů"?


Podle výše uvedeného mi pak vychází, že by se přiznání mohlo podat s cenou, která se vypočte dle BPEJ. Tato základní cena je upravena přirážkami a srážkami podle přílohy č.23 vyhlášky č.3/2008 Sb.


Tak jak píší na http://farmy.cz/cena-pudy/ v části 4. Odhadní cena zemědělské půdy (dle znaleckého posudku)


Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Cena pozemku - zahrady

Příspěvek od Romana SM »

Alda: tak to je dobrý, taky by mě zajímalo "bez trvalých porostů" ... stromy asi budou trvalé porosty.


Aleš Smékal
Příspěvky: 49
Registrován: 06 říj 2010 16:03

Re: Cena pozemku - zahrady

Příspěvek od Aleš Smékal »

Bez trvalých porostů znamená že na pozemku nejsou žádné stromy a keře, jen tráva nebo holá hlína. Pokud tam bude nějaký keřík (šípek, černý bez, apod.) tak nad tím každý mávne rukou, aspoň dle mé zkušenosti.


Do přiznání se uvede sjednaná cena a posudek si udělá příslušný úředník sám. Pokud ale bude jeho vypočítaná cena vyšší, tak daň zaplatíte z té jeho, vyšší.


Uživatelský avatar
Alda Linhart
Příspěvky: 29
Registrován: 02 úno 2012 08:24

Re: Cena pozemku - zahrady

Příspěvek od Alda Linhart »

Mám tomu rozumět tak, že netřeba volat odhadce a úředníci se o odhad postarají sami? Já myslel, že se musí zavolat a hlavně zaplatit odhadce ještě před podáním přiznání.


Pokud tam stromy jsou (v podstatě myslím, že jen cena dřeva), tak to asi nelze považovat za pozemek bez trvalého porostu :-(

Aleš Smékal říká:


Do přiznání se uvede sjednaná cena a posudek si udělá příslušný úředník sám. Pokud ale bude jeho vypočítaná cena vyšší, tak daň zaplatíte z té jeho, vyšší.





Aleš Smékal
Příspěvky: 49
Registrován: 06 říj 2010 16:03

Re: Cena pozemku - zahrady

Příspěvek od Aleš Smékal »

Protože ocenit "holý" pozemek není tak těžké (podle BPEJ) tak to zvládnou i úředníci, tudíž odhadce není vůbec potřeba. Pokud na pozemku něco stojí (stavba, stromy, apod.) tak už je to složitější a musí to udělat dle zákona odhadce (má kulaté razítko a zodpovídá za to).


Pokud by ten strom(y) byl starý a třeba uschlý, tak bych se zkusil daného úředníka zeptat jestli by nešlo zamhouřit oko ;) ale záleží opravdu co na pozemku je a jaký na to bude mít názor úředník (jak se zrovna ten den vyspal, jestli ho někdo před váma nenas**, ehm nenaštval, apod.)


havlenam
Příspěvky: 21
Registrován: 11 lis 2011 11:46

Re: Cena pozemku - zahrady

Příspěvek od havlenam »

Dobrý den,


důležité je jak je pozemek vedený na katastru nemovitostí a jestli není v zastavitelné oblasti obce (Územní plán obce). Kupovali jsme pozemek vedený jako trvalý travní porost, který je hojně porostlý ov. stromy a posudek nebyl požadován. Prodávající musel zajistit stanovisko obce, že se nejedná o pozemek určený k zástavbě. Daň z převodu nemovitosti platí většinou prodávající.


Martin


Uživatelský avatar
Alda Linhart
Příspěvky: 29
Registrován: 02 úno 2012 08:24

Re: Cena pozemku - zahrady

Příspěvek od Alda Linhart »

No tak tak to ani náhodou. Říkal jsem si, že tak kolem 10 Kč/ m2. Není zahrada jako zahrada. Tohle je svah, žádné město, mezi poly....


Odpovědět