Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Nabídka, poptávka, rady, tipy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od Neon Proto »

Všechny zdravím a prosím o radu.


Rád bych se přesunul tvořit na pozemek (2.5 ha). Je vedený jako TTP.


Není tam el. ani voda.


A mám dilema, jak to celé začat. Jak se tam usadit, nejlépe co nejrychleji, nejlevněji a také bydlet v něčem co je z co nejvíce přírodních materiálů - věřím v teorii prány procházející skrz obydlí v kruhu nebe-země.


Jsem na to sám a nechci trávit celý den prací na tom obydlí, nemůžu - ideál 5 hod denně.


A hlavně taky - nic jsem nikdy nepostavil, jsem bývalý IT postiženec, ale ruce křivé nemám. 


A jde mi taky hodně o finanční stránku.


Co byste zvolili vy jako startovací bod?


Napadla mě maringotka - u ní je to z pohledu energií nanic (plechová střecha apod.), ale zase je to téměř okamžité řešení a hlavně se mi líbí, že ji můžu poměrně lehce prodat, tak jak ji koupím, na inzerát.


Pak mě napadla jurta - a u ní už spoustu věcí nevím. Na kolik by mě nejlevněj přišla? Je možnost si ji postavit i třeba za pomoci samostudia (knihy apod.) sám? Že bych ji nekupoval jako hotovou věc. I kdybych ji teda kupoval a chtěl bych v ní být celoročně, tak na kolik to může nejlevněji vyjít?


 


No a ideálem by pro mě byl nějaký domek - hlína, sláma, kamení, dřevo. Jaký byste zvolili co nejjednodušší a nejrychlejší postup? Mě napadly jako urychlení základů např. natloukané pneumatiky namísto výkopu, do něj štěrk a na to kameny a pak na pneu dát samonosně balíky a střechu nejjednodušej nevím jak, poradíte? Nebo co vás prosím napadá? A hlavně, je to vůbec reálne pro jednoho člověka, aby si to během rozumné doby (do roka určitě) postavil a mohl v tom úspěšně plnohodnotně, ale skromně žít, jako např. v jiném bytě?


 


Jo a ještě k otázce vody. Není tam potok, přímý zdroj. Takže volba je asi studna. Opět, jak nejlevněj? Byl jsem se ptát ve firmě co vrtá a řekli mi částku cca 60 tis. aj s pumpou. A mě by nejprv zajímalo, jestli jsem magor, pokud bych to dělal sám, ručně? Ale nemám opět zkušenosti. Hlavně teda když si představím, že jsem 5m hluboko a celé se to na mě sesune. Musel bych první nastudovat vše. Ale je to vůbec možné nad tím takhle uvažovat?


A taky, kde ji vykopat. Proutkaře? Ale důležitá věc je tato - je tam jedno pořádně rozmočené místo, kde zapadávají traktory, které nám to sekají (je to v pronájmu). Je to ve skoro nejvyšším bodě toho pozemku. Dá se z toho říct, že tam bych měl určitě kopat? A nebo dokonce, že nemusím ani dělat studnu, ale pokud tam vidím plno vody na povrchu, tak, že mi stačí udělat něco jako jezírko a budu tam mít stále vodu, aniž bych tam musel cpát fólie? Je lepší to místo pojmout teda na jezírko, než na studnu? Nebo se to dá nějak zkloubit?


 


Děkuju moc za jakékoli postřehy, bude mi to moc nápomocno k životu blíž k přírodě. 


Uživatelský avatar
Milano Skaldini
Příspěvky: 8
Registrován: 22 lis 2011 12:17

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od Milano Skaldini »

Co se týče studny, tak je nejlepší zjistit, kde jsou nejbližší studny, jakou mají hloubku, vydatnost a co je zdrojem. Tak dojde na výběr mezi možností kopat nebo nutností vrtat. To rozmočené místo bude nejspíš mezivrstevní přetékání podzemní vody nebo odvodnění zvodnělého kolektoru (štěrk) na hranici s izolátorem (jíl). V prvním případě bude voda méně kvalitní ale potencionálně využitelná pro pití (bude ale v létě vysychat a na podzim bych to bez rozborů nepil, pokud vůbec něco poteče). V druhém případě bude voda nekvalitní a využitelná max pro závlahu (jedná se o svrchní podzemní vodu, která je nejkontaminovanější). V obou případech bych spíše volil jakousi záchytnou jímku nebo také zářez do svahu - takže skruž do země, očistit dno, případně vysypat pískem a za přepadem odběr.


Kdyby byla přibližná lokalizace dalo by se možná, nejen z geologických map, vymyslet víc..... :-)




Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od Romana SM »

Ahoj, pár amatérských poznámek k maringotka vs jurta :-).


Pokud pozemek není stavební tak ti asi nic jiného než maringotka nezbyde, i jurta může být posuzována jako stavba.


Maringotka vyjde levněji (pokud tedy jurtu budeš kupovat a ne vyrábět), není potřeba řešit podlahu, stačí jen přivézt.


Jurta je hezčí :-), ale pokud bys sehnal nějakou starší dřevěnou maringotku k rekonstrukci, můžeš si jí přizpůsobit svým požadavkům.


Ostatní cíle jako hliněný domek i studna se odvíjí od různých stavebních povolení a ohlášení, pokud to chceš mít legálně, záleží na územním plánu co je tam zamýšleno.


Hodně štěstí.


 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od jarda bon jovi »

Mám s tím osobní zkušenost. Z kamaráda se stal bezdomovec.Sehnal jsem mu starou unimobuňku a pozemek 200 metrů, co byl zarostlý až běda za 4 kč metr.  Rok bydlel v unimobuňce, druhý rok k ní břibyla sestřička, třetí rok udělal na těch dvou buňkách krovy a střechu a čtvrtým rokem boční přístavek  na koupelku a záchod. Z příšerného pozemku udělal rajskou zahradu, sehnal si slušnou ženskou a v těch krovech má dva dětské pokojíčky pro dvojčata, co se jim narodily. Studnu jsem mu našel já, proutkařím a vrtal mu to jeden vrtař fuškou 500kč za metr, průměr vložky 110, hloubka 12 metrů, čerpadlo má nejlevnější malyš za 1500kč, tlakovou nádobu 80 litrů za 2000, instalace ho stála 2000.Nejedná se o stavbu, nejsou dohledány pevné základy.Jasně že ho ouřadové smýkali bahnem, avšak utřeli zobák, čuňata. Jako izolaci má použité proužky papíru, co v nějakém úřadě vyhazují po tunách. Domek si obložil jakýmsi kamenem či betonkem, kousky se skládají na latě... sranda je, že má kuchynskej šporhert s vodní smyčkou, ohřívá si tím vodu v bojleru, vaří na tom, peče kleba a vytopí s tím celej barák o 4 místnostech.Za zimu spálí dvě vlečky dřeva.


Jasně že ouřady chtějí všelijaký povolení, i na studnu, tu však skováš pod průzkumým vrtem, nebo budeš všem tvrdit, že si kupuješ vodu v petlahvích i na mytí v automatce.....
To víš, že by chtěli povolení I na prdnutí a říhnutí, je to jejich přirozenost. a jejich existenc.Bez toho by byla jejich existence zbytečná.


Nikdy jim na tu jejich špinavou hru nepřistoupím.


Uživatelský avatar
pk161
Příspěvky: 70
Registrován: 17 led 2012 11:28

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od pk161 »

Taky mě to čeká. Plánuji ale spíše nějakou dřevěnou boudu. Jsem ale téměř bez peněz tak budu muset hodně improvizovat.



Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od Marek Parek »

Investice kolem 60 tis, 15 lidi na tom delalo 10 dni a stale neni uplne dokonceno http://www.baobaby.org/nase-projekty/experimentalni-domek-/


Tohle si kamarad svepomoci i s pripojkama sestavil za 100 tis http://www.baobaby.org/album/budkari-recyklovany-dum/#a02-jpg


U obou projektu neni pocitana vlastni prace a predpoklada se pouziti maxima recyklovaneho materialu a spousty znamych s jerabem, bagrem nebo valnickem.


Studnu fakt sam nekopej :) spis bych se zameril na ten mokrad - pramen ale otazka zda to bude k piti ..


Uni bunka-maringotka je asi nejlepsi low-cost rychle reseni pro jednotlivce ale po esteticke strance nic moc, zalezi co sezenes .. Slameny baracek zase nepostavis sam ale spis s partou nadsencu nebo brigadniku .. Natloukana pneu je docela drina a je lepsi se poohlidnout tez po nejake posile .. Kazdopadne hodne stesi :)


Petr U
Příspěvky: 7
Registrován: 30 led 2012 13:59

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od Petr U »

Ahoj, dovolím si také pár amatérských poznámek, bydlel jsem už v ledasjakém "domě" a dva postavil, tak snad mohu -:) Pokud hledáš celoroční bydlení s alespoň přibližným komfortem jako v bytě, tak na jurtu nebo maringotku zapomeň. Jurta je lehká stavba s minimálním zateplením a nemá žádné akumulační schopnosti. Krom toho mi není jasné, jakým způsobem je řešen problém s kondenzací par. Venku je mínus dvacet, uvnitř plus dvacet, někde na stěnách musí kondenzovat voda. Maringotka je v podstatě to samé, byl by to kompromis a na dlouhodobé bydlení to myslím není.

Jelikož žijeme v zemi, kde je v zimě až nepěkná kosa, je ideální domek s masivním zateplením a s okny na jih. Ideální materiál si napsal - hlína, sláma, kamení, dřevo. Výborný návod jak na to dal Marek Parek.


Tak ať se dílo zdaří


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od Marek Parek »

Muzu potvrdit ze jsem v tom domecku nekolikrat spal a ma vyborne vnitrni klima :) Troufam si rict, ze postavit takovy domek ve dvou lidech je zalezitost jednoho leta, tedy od jara do podzimu :)

Petr U říká:


Ahoj, dovolím si také pár amatérských poznámek, bydlel jsem už v ledasjakém "domě" a dva postavil, tak snad mohu -:) Pokud hledáš celoroční bydlení s alespoň přibližným komfortem jako v bytě, tak na jurtu nebo maringotku zapomeň. Jurta je lehká stavba s minimálním zateplením a nemá žádné akumulační schopnosti. Krom toho mi není jasné, jakým způsobem je řešen problém s kondenzací par. Venku je mínus dvacet, uvnitř plus dvacet, někde na stěnách musí kondenzovat voda. Maringotka je v podstatě to samé, byl by to kompromis a na dlouhodobé bydlení to myslím není.

Jelikož žijeme v zemi, kde je v zimě až nepěkná kosa, je ideální domek s masivním zateplením a s okny na jih. Ideální materiál si napsal - hlína, sláma, kamení, dřevo. Výborný návod jak na to dal Marek Parek.


Tak ať se dílo zdaří





Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od Neon Proto »

Všem vám moc děkuju. Odkazy prostuduju, popřípadě do baobab zajet na nějaký kurz (jsem taky ze Zlínska).


K jurtě, nebo i maringotce - zateplení balíkama slámy je zbytečné, nemáte někdo? To už radši rovnou samonosné balíky? 


Uživatelský avatar
pk161
Příspěvky: 70
Registrován: 17 led 2012 11:28

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od pk161 »

Nebude tam problém s vlhkostí? Od země je to sice jakžtakž izolováno pneumatikami, ale v našich klimatizačních podmínkách celkem dost prší a hlína saje vodu.

Marek Parek říká:


Muzu potvrdit ze jsem v tom domecku nekolikrat spal a ma vyborne vnitrni klima :) Troufam si rict, ze postavit takovy domek ve dvou lidech je zalezitost jednoho leta, tedy od jara do podzimu :)

Petr U říká:


Ahoj, dovolím si také pár amatérských poznámek, bydlel jsem už v ledasjakém "domě" a dva postavil, tak snad mohu -:) Pokud hledáš celoroční bydlení s alespoň přibližným komfortem jako v bytě, tak na jurtu nebo maringotku zapomeň. Jurta je lehká stavba s minimálním zateplením a nemá žádné akumulační schopnosti. Krom toho mi není jasné, jakým způsobem je řešen problém s kondenzací par. Venku je mínus dvacet, uvnitř plus dvacet, někde na stěnách musí kondenzovat voda. Maringotka je v podstatě to samé, byl by to kompromis a na dlouhodobé bydlení to myslím není.

Jelikož žijeme v zemi, kde je v zimě až nepěkná kosa, je ideální domek s masivním zateplením a s okny na jih. Ideální materiál si napsal - hlína, sláma, kamení, dřevo. Výborný návod jak na to dal Marek Parek.


Tak ať se dílo zdaří








Odpovědět