Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Nabídka, poptávka, rady, tipy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od Neon Proto »

Jak tak amatérsky bádám nad stavbou domu, tak bych se rád zeptal - PermaMax tu někde (nebo na facebook?) dal odkaz na německý web, kde si pán postavil dům z velkých balíků slámy, ale dával ho proto, že tam byla celá podlaha také z těchto balíků. Jestli jsem to dobře vyčetl, tak ten pán vysypal celé podloží domu nějakýma mušlema. Nejsou mi jasné základní pravidla se stavbou domu - co když bych vykopal jámu o mírně větší velikosti než je půdorys domu, hloubka třeba půl metru (nebo metr? co já vím) a pak bych ji celou vysypal štěrkem a na to už bych přímo položil celou podlahu z balíků. Je to naprostá blbost? Co se tam bude při takovém řešení dít?


Jestli to dobře chápu, tak štěrk zabrání vzlínající vodě jít nahoru, ale pak je tam ještě problém s odpařující se složkou vody?


Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »


Gravel does not provide a 100% capillary break, however look at www.strohhaus.de for a person who did this.


Better methods -in coastal countries is mussel shells, here you could use crushed glass or the new foam-glass (recycled glass). In our house I use 4L canning jars standing on it's head. 


https://picasaweb.google.com/111796347268830755973/PrirodniDumTheNa...


This doesn't deal with argon gas (we don't have it) or surface water, which is why I recommend building on pylons. 



Here's the slideshow with images of the straw filled boxes:








Earthship concept for temperate climate

 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od QNX »

Max: asi to nebude argon, že?


Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

Damn; Radon!!! Almost same letters, I keep mixing them!


Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od Neon Proto »

Maxi, děkuju. Když se dívám na ty sklenice, tak vlastně nechápu jak bych to měl správně navrhnout do dizajnu domu. Řeší to nějak můj dotaz ohledně podlahy izolované balíky slámy? Nebo právě ty sklenice tu slaměnou izolaci mají nahrazovat? To bys tam ale asi nedával na to ten polystyren, ne? Já bych právě rád čistě přírodní materiály. Takže pokud bych takhle vyskládal sklenice, tak už na to nechci polystyren. Nebo ty sklenice mají sloužit právě jako parozábrana a na ně bych mohl klást balíky slámy? Ztrácím se v tom.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od jarda bon jovi »

Přátelé, máme to k sobě přes kopec a chystáme se sobě dva roky......


Myslím, že jste příklad toho, jak to JDE. Všechno jde, jen když se chce. 


Čím topíte v maringotce a na čem vaříte???


vůbec si neumíte představit, jak vám závidím...........tu svobodu.


 



 
Veronika a Marek říká:


Dobry den,


Taky rada se podelim o zkusenosti finance, projekt i zpusob zivota:


Nedavno jsme se nastehovali do Ceske Trebove.


My jsme zily v Belgii ( ja jsem ceskeho puvodu, narozena v Bxl ale mam tu rodinne koreny, Marek je Belgican. V B byli jsme oba eko poradci v kancelari Friends of the Earth, soucasne jsme nepracujici, a uredne bezdomovci (bez trvaleho bydliste v cizine a s prechodnym pobytem tady). , Chteli jsme siv B koupit pozemek, vsecho tam je desne drahe ( kazdy kdo bydli v Belgii neni evropsky urednik jak si tady v CR vetsina lidi mysli... To pro nas znamena: jedeme do CR a mame malo prachu;-) Dva roky jsme makaly v Belgii a usetrily na projekt...


Konkretne: jaky je nas projekt a kolik to stalo.


Pozemek: 1/5 Ha, zahradky (v okoli jsou vsechny zahrady vetsi nez 1000²m), ovocne stromy, blizko lesa ale nedaleko zeleznice (zijeme bez auta). Zatim voda na pozemku (jinak 500m reka Trebovka), elektrika u pozemku ale nechceme se pripojit na ceske jaderne elektrarny. Zvolime elekricky ostrovni fotovoltaicky system. Drahsi investice ale vyplati se to, detaily nize...)


Nas zpusob zivota:


Jsme "ztarsi par", deti nemame...


90% vegetariani (slava vege gulasi a svickove, nezereme jenom travu ;-), vejce vlastni, zelenina, ovoce  pouze ze zahrady, jidlo z volne prirody (houby, rostliny, koreny, orechy... Medicina prirodni, obcas profen... Drogerie: pereme s vytazkem z popele,kupujeme jadrove mydlo.


Mame psa. Pes zere granule, to se mi nelibi, musime to vyresit ;-)


Auto nepouzivame, pracku mame zakoupenou (stary rucni model ktery nam byl inspirovan v muzeu prani ve Svitavech ;-)


Zatim co jsme nevyresily: olej, mouka, plyn... , obleceni: vsechno ze sekace. (ucime se tkani, kdyz uz ropa nebude ;-)),


Drevo: lze resit samovyrobou: kazda obec i lesy CR nabizeji stromy ke kaceni.Jen se zeptat.


Kolik to stalo:


Pozemek: 65000


Maringotka: 40000


Upravy maringotky na celorocni pobyvani: 30000



(to je: osb desky na podlahu, zatepleni, opalubkovani interieru, zlaby, voda,)


Ostrovni elektricky system:  25000 : 6 zarovek a jedna zasuvka (na notebook, 1 mobil a baterky na radio) Jsem si jista ze ten notebook je luxus a ze za par let uz ho nebudeme potrebovat. Na ceste v dobrovolne zkromnosti jsme toho nechaly tolik ze se nekdy divim.... Kdysi jsem zila s mikrovlnou troubou, s vysavacem, s mixerem, s televizi, s lednickou... Ted uz se na to vsechno divam jen s usmevem ;-) Uz to nemam a uz se mi ulevilo ;- )


Dalsi naklady v nasem projektu budou:


Kurnicek z recyklovanych materialu a oploceni: 2000 KC


Velky Sklenik: "Ourady"  jak vzdy krasne pise JBJ nam dovoluji 40 m² skleniku bez stavebniho povoloni nebo ohlaseni. Nas sklenik se sklada ze starych spaletovych oken (tech je po CR zpousta!). cHceme k tomu pridat sklad na drevo. Planujeme 1200 Kc


Veranda: 12500 to je takovy luxus...  Hele, my uz je 40 a uz si nejak chci odpocinout. Mistecko v klidu u maringotky abychom se mohli rozhlizet do okoli a SNIT! U verandy, za maringotkou budeme mit kadibudku. Ta nam doda kompost...


Pak abychom si natrenovaly pestovani obilovin a dalsich veci jsme si vzali v najmu od PF 4000²m nedaleko od naseho pozemku. To je najem za 450 kc rocne.


Mozna ze budeme muset pocitat s oplocenim pozemku, snrnci se tady objevi casto. No mame na to usetrenych 7000 KC na objednavku lesniho oploceni u Wiremetal...


Mame mesicni rozpocet a zijeme s 9000 pro dve osoby ( kupujeme bio nebo mistni, mame zdravotni pojisteni,  obcas si dame vylet, vychlatsame neco nebo si koupime strom nebo kytky...). Kdyz nebudete chlastat jako my tak to muzete snizit na 7500 pro dva  ;-)


Otazka trvaleho bydliste: lze vyresit (stejne jako pro jurtu) tim ze si date trvale bydliste u znameho nebo na urade...


No, neni to tak hrozne co?


 


Veronika


 





Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

Neon; I don't have any 'cure all' solutions. All depend on location, customer, available materials, finance etc (That's the permaculture client interview part). In other words, the jars are inspiration, not necessarily what you need.


I chose this solution within a foundation, to avoid a concrete slab, and prevent any water to rise into our earthen heated floor. I don't know your exact parameters, and hey; this is what I do for a living (as will you when final educated), so for personal projects I prefer to charge some.


I used styrofoam as it's locally made and I needed something to level the point-load to many jars + insulate both from the cold bottom and the heated floor. I was later informed that reed mats could serve same function, which is true, however they are a bit more flexible than styrofoam, which may cause cracking of the earthen floor, and significantly it would require quite a good under floor ventilation, as it's a natural product which could rot in case of still standing moist air.

All in all: building on pylons is a lot less hazzle.



Cheers,


Max 


Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od drudriger »

pekne, jestli sem to spravne spocital tak prochlastate 1500 to jsem na to mozna podobne az na to ze sem si zacal delat vino vlastne kazdy rok je ho vice a vice a chutna. obcas vubec nemam chut nic delat nic se mi nechce dam si sklenku a hnedka mam chut.jinak mam to podobne az na to ze jezdim do prace (8tacu), dva litry projezdim do prace, nejblisii doprava je asi 45 minut s kopce, kdyz mam malou tak ji proste vozim ale vozim si drivi z prace cize se to v necem rentuje.kdyz nemam malou jezdim na babete, nebo davam drivi rovnou do celeho auta.pak internet 500 sem je ukecal s tim ze mam este vysilac(AP) a roznasim internet sousedum asi 2 to vyuzivaji a obcas daj nejake penize nebo vymena za neco. elektrika ze vsim vsudy stale klesam cize mam tedka 700mesicne a podle propoctu budou zase vracet....od elektriki se odpojit uz beru jako dost silene hlavne z dcerkou, obcas nejake to naradi zapnout, mychacka je taky dobra vec, ale setrime kde se da, cize lednice je ve sklepe, pere se sice v pracce, ale uz je v planu to sesvaret a udelat to na slapani na rotopedu.hlavni problem s elektrikou vidim v cerpadlu na vodu. tedka v zime mi to zamrzlo, neumim si predstavit ze si tam dam veternou pumpu, v zime to proste zamrzne a je to v prdeli, kdyz budes do studny stale cumnet a vytahovat vodu, tak kazde rano aby te tam nekdo svesil na lane aby si sekyrou udelal diru. a nebo udelat otvor se sklepa jak t tu nemci pred  tim mneli.ale realne nad odpojenim od site uvazuji.solary kvuli baterkam a elektrice a i jejich vyrobe beru jako shit.to spise malou vetrnou da se koupit kolem 10tacu bez povoleni stavebniho.


zahrada neplodi jak by mnela takze to jde pomalu kazdim rokem, jidlo skromne vegetarianske mne vychazi tak na 1500 mesicne mozna se to trochu svedlo kvuli dph.obili na mouku od mistniho druzstva v bio kvalite,mlinek rucnej.vajicka vlastne, vinecko jak sem psal.


dalsi prijem sou neustale tahacky vseho mozneho a naslednej prodej ci vymena, obcas se citm jako vetesnik,ale neco s toho vzdy kapne.pekne sem si to udelal, prace a planu jak na kostele(spise bazilika)tak nemusim uz spekulovat co s toudle karmou...


pozemek s barakem(100m)ma skoro 3000metru, nestihame , pozemky byli pred tim 50let neudrzovane takze jeste hodne prace(hlavne rucne)stal 250tacu(200barak 50 zahrada dalsi)vydelano v anglii za rok ve dvou lidech este pred krizi.sou tu dalsi pozemky ktere by se dali pronajat na kterych byvali brambory, len, obili ale nestihame.sme spise experimentalnim prostorem, obcas 5 makosicich lidi, obcas sam, klasika zivot ve vysce 720 je drsnejsi.trvale bydliste sme obcas dali znamim ale skoncili sme s tim nebot ruzne problemy se s tim zjevili, vsichni mlady maji vastne uz exekuce .....takze i na ourade sou nekteri hlaseni.....


kazdemu podle jeho moznosti a schopnosti. kazdej ma trochu jinej cil


Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od Hlad »

jestli víš jak to m2li nemci ,hm,udelej to stejně...každopádně pokud ti zamrzne voda ve studni tak já sežeru vlastní boty

drudo drudriger říká:


pekne, jestli sem to spravne spocital tak prochlastate 1500 to jsem na to mozna podobne az na to ze sem si zacal delat vino vlastne kazdy rok je ho vice a vice a chutna. obcas vubec nemam chut nic delat nic se mi nechce dam si sklenku a hnedka mam chut.jinak mam to podobne az na to ze jezdim do prace (8tacu), dva litry projezdim do prace, nejblisii doprava je asi 45 minut s kopce, kdyz mam malou tak ji proste vozim ale vozim si drivi z prace cize se to v necem rentuje.kdyz nemam malou jezdim na babete, nebo davam drivi rovnou do celeho auta.pak internet 500 sem je ukecal s tim ze mam este vysilac(AP) a roznasim internet sousedum asi 2 to vyuzivaji a obcas daj nejake penize nebo vymena za neco. elektrika ze vsim vsudy stale klesam cize mam tedka 700mesicne a podle propoctu budou zase vracet....od elektriki se odpojit uz beru jako dost silene hlavne z dcerkou, obcas nejake to naradi zapnout, mychacka je taky dobra vec, ale setrime kde se da, cize lednice je ve sklepe, pere se sice v pracce, ale uz je v planu to sesvaret a udelat to na slapani na rotopedu.hlavni problem s elektrikou vidim v cerpadlu na vodu. tedka v zime mi to zamrzlo, neumim si predstavit ze si tam dam veternou pumpu, v zime to proste zamrzne a je to v prdeli, kdyz budes do studny stale cumnet a vytahovat vodu, tak kazde rano aby te tam nekdo svesil na lane aby si sekyrou udelal diru. a nebo udelat otvor se sklepa jak t tu nemci pred  tim mneli.ale realne nad odpojenim od site uvazuji.solary kvuli baterkam a elektrice a i jejich vyrobe beru jako shit.to spise malou vetrnou da se koupit kolem 10tacu bez povoleni stavebniho.


zahrada neplodi jak by mnela takze to jde pomalu kazdim rokem, jidlo skromne vegetarianske mne vychazi tak na 1500 mesicne mozna se to trochu svedlo kvuli dph.obili na mouku od mistniho druzstva v bio kvalite,mlinek rucnej.vajicka vlastne, vinecko jak sem psal.


dalsi prijem sou neustale tahacky vseho mozneho a naslednej prodej ci vymena, obcas se citm jako vetesnik,ale neco s toho vzdy kapne.pekne sem si to udelal, prace a planu jak na kostele(spise bazilika)tak nemusim uz spekulovat co s toudle karmou...


pozemek s barakem(100m)ma skoro 3000metru, nestihame , pozemky byli pred tim 50let neudrzovane takze jeste hodne prace(hlavne rucne)stal 250tacu(200barak 50 zahrada dalsi)vydelano v anglii za rok ve dvou lidech este pred krizi.sou tu dalsi pozemky ktere by se dali pronajat na kterych byvali brambory, len, obili ale nestihame.sme spise experimentalnim prostorem, obcas 5 makosicich lidi, obcas sam, klasika zivot ve vysce 720 je drsnejsi.trvale bydliste sme obcas dali znamim ale skoncili sme s tim nebot ruzne problemy se s tim zjevili, vsichni mlady maji vastne uz exekuce .....takze i na ourade sou nekteri hlaseni.....


kazdemu podle jeho moznosti a schopnosti. kazdej ma trochu jinej cil





Uživatelský avatar
Neon Proto
Příspěvky: 90
Registrován: 06 dub 2011 19:43

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od Neon Proto »

Maxi: chápu a děkuju za vysvětlení ;)


Veroniko: velice inspirativní, hodně mi to pomohlo se zas posunout v představách, děkuju


Jak jste na tom teda s výhledy do budoucna ohledně financí? Z čeho ty měsíční výdaje zatím hradíte, naspořeno? Jak dál?


Ohledně obilí - máte v plánu? Jakou metodou? Protože pokud orat, tak jak? Jak vymlátit? Máte mlýnek, ruční?


Odpovědět