Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Nabídka, poptávka, rady, tipy, ..
Odpovědět
Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od Sanča »

V zásadě jde o to, že musíš kukuřičná zrna povařit ve vápeném mléce, necháš přes noc a na druhý den sleješ vodu a zrna promneš v rukách v čisté vodě (2x), aby si je zbavil usazeného vápna. Povařením se naruší pevná slupka kukuřice a započne proces uvolňování látek. Pak už zrna nameleš, uděláš těsto a vaříš, to ve zkratce.


 


3 sestry: link neznám, mám materiály posbírané po internetu a známých. Jinak s tím asi 2 roky pracuju a výsledky předčily mé očekávání, ale učím se, to nekončí:-)).

Josua říká:


Samča: a jak se tedy dá zpracovávat kukuřice aby to fungovalo? Čet jsem o 3 sestrách. Zajímalo by mě více, není někde nějakej link abych se mohl dozvědět více?



zdraví Josua





Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od Josua »

tak to přijedu čase má nějaké rady :D lákalo mě to zkusit. :D Ještě se ozvu.



Zdraví Josua


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od Sanča »

Jo, klidně, jsi vítán, doporučuji pracovní rukavice sebou. Nejlépe chápeme věci při práci:-).


Jo, vzpoměl jsem si na jeden link http://www.potravinovezahrady.cz/page/3/


Marek Kvapil konečně na tom setkání taky byl, takže možná na tomto webu, taky něco k tomu vydá. Plánujeme s přáteli na podzim na oslavu úrody u nás uspořádat tortilový den:-)).


Prosím tě, ten odkaz na 3 sestry ber jen jako základní info. Takové to recepty se musí obvykle pro naše podmínky upravit, např. dávat do každé kupky rybu jako hnojivo, by mohlo být v našich poměrech poměrně drahé:-))). 

Josua říká:


tak to přijedu čase má nějaké rady :D lákalo mě to zkusit. :D Ještě se ozvu.



Zdraví Josua





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od QNX »

Josua: K těm třem sestrám je něco tady (článek + komentáře):


http://agrice.blog.cz/1006/milpa-po-cesku-dil-prvni


http://agrice.blog.cz/1007/milpa-po-cesku-dil-druhy


Až budeš pěstovat tři sestry, tak nezapomeň, že se pěstovalo pouze dva roky a pak se půda nechala ležet ladem 8 let. Jinak docházelo k vyčrpání půdy a dramatickému poklesu výnosů.


Pestovani obilovin na farme "Arc en ciel" ...........  jaký byl výnos? Tak 1/10 běžné produkce, nebo ještě méně?



Sanča: To s tím vápnem je tzv. nixtamalizace a slouží to k zlepšení dostupnostoti tryptofanu a niacinu, zlepšení mletí, zvýraznění chutě a vůně, degradaci mykotoxinů .... vlastně jedna z primitivních metod přípravy průmyslových potravin, na štítku s takto připravenou kukuřicí bys asi našel označení E526 a řekl bys "fuj, to je nějakej sajrajt" :-)


bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od bobek »

Sanča a Josua:
Vám patrně zcela unikly tato moje slova :


"A musíme se na to složit. Že by nás to mělo stát půlku toho co to dnes stojí a že by to celé mělo fungovat trochu jinak na věci nic nemění."


Plyne z nich, že si velice dobře uvědomuji že jsou veřejné prostředky rozkrádány a že je ledacos nastaveno špatně. Ale to že někdo krade po miliardách nikoho dalšího neopravňuje krást v malém. Když někdo přijde o práci, neznamená to že je parazit. Tak holt bude nějakou dobu žít z peněz které, ti co práci mají, zaplatí na sociálním pojištění. Proto jsem proti práci načerno. Potíž je, že mezi lidmi hledajícími alternativní způsoby života je zvýšené procento těch kteří mají tendenci sociální systém zneužívat. To je celé a já jen chci předejít tomu aby si tady vyměňovali zkušenosti jak na to.


Veroniku jsem rozhodně přímo neoznačil za parazita, pokud to tak vyznělo tak se jí omlouvám. Z mé strany to byla reakce na Sančovy agresivní výpady, Veronika je Češka a teď už i V Česku trvale žije. Tak kohopak napadlo že jsem xenofob ? Dokonce ani Drugovi ode mne nehrozí žádná xenofobní zášť, narodil jsem se totiž v Československu. Ani Maxovi, považuji se za Evropana.


Veroniku jsem neobvinil z toho že bere nějaké sociální dávky ale drze jsem se zeptal jestli to hodlá udělat. Veronika uvádí že "když nebudou chlastat", vystačí s 7500,- Kč pro dvě osoby. To je 3750,- Kč na osobu. Peníze které jí stačí k živobytí mně nestačí ani na zaplacení sociálního a zdravotního pojištění. Mne to dohromady stojí 3773,- Kč měsíčně. To je oč tu běží.


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od Sanča »

Pro QNX:


Doufám, že rozeznáváš rozdíl mezi, jak sám píšeš primitivním a průmyslovým zpracováním. Nevím, proč bych měl tyto 2 věci spojovat, protože ač ty to dáváš do pomyslného rovnítka(pokud se však nemýlím), já to vidím jako 2 rozdílné věci. Velké množství současně používaných průmyslových postupů vychází z dříve užívaných "primitivních způsobů". Rozdíl je v koncentracích, používaných látek a i ve vlastním způsobu zpracování. Navíc ti lidé kukuřici narozdíl od nás Evropanů, pěstují staletí jako hlavní plodinu. Udržovala je a mnohdy stále udržuje zdravé a plné sil, aby mohli čelit těžkému životu. To k tomu tvému "sajrajtu".


Co se týká 3 sester, ano nechali půdu ležet ladem, protože nevěděli, jak rychlej zemi připravit pro pěstování. Výkaly zvířat ani lidí všeobecně neuznávali, jako hnojivo. 3 sestry dle primitivních kultur je výchozí bod, dál musíme sami přemýšlet a zkoušet. Pokud teda chceme:-).
QNX říká:


Josua: K těm třem sestrám je něco tady (článek + komentáře):


http://agrice.blog.cz/1006/milpa-po-cesku-dil-prvni


http://agrice.blog.cz/1007/milpa-po-cesku-dil-druhy


Až budeš pěstovat tři sestry, tak nezapomeň, že se pěstovalo pouze dva roky a pak se půda nechala ležet ladem 8 let. Jinak docházelo k vyčrpání půdy a dramatickému poklesu výnosů.


Pestovani obilovin na farme "Arc en ciel" ...........  jaký byl výnos? Tak 1/10 běžné produkce, nebo ještě méně?



Sanča: To s tím vápnem je tzv. nixtamalizace a slouží to k zlepšení dostupnostoti tryptofanu a niacinu, zlepšení mletí, zvýraznění chutě a vůně, degradaci mykotoxinů .... vlastně jedna z primitivních metod přípravy průmyslových potravin, na štítku s takto připravenou kukuřicí bys asi našel označení E526 a řekl bys "fuj, to je nějakej sajrajt" :-)





Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od Sanča »

Pro Bobka:


Užil jsi dle mého xenofobní rétoriku v zjednodušených větách. Proto se ti ode mě dostalo toho, čeho se ti dostalo.


Možná by bylo záhodno si dát příště záležet na tom, co píšeš. Má reakce byla drsná a hrubá v kontextu s napsaným. Pokud je pravdou, že si to nemyslel, tak jak si to napsal a jak bylo pochopeno více lidmi, tak je to skvělé a já se rád za svou reakci omlouvám.


Co se týká, mé posledního příspěvku týká vztahoval se k tvému vyjádření  týkajících se popisu života mých známých a né Veroniky a Marka, takže trochu nechápu to propojení.


Mám pocit, že se diskuze mezi námi točící, je hlavně kolem vnímání toho, co je dle našeho subjektivního pohledu zneužíváním systému a co způsobem života na okraji tohoto systému. Pohledy jsou rozdílné a těžko jsme schopni je zde na stránkách diskuze sjednotit. Proto navrhuji ukončení diskuze, už jenom proto, jak vztahování tohoto námětu k osobám Veroniky a Marka, musí být pro ně samotné velmi nepříjemné. Omlouvám se jim za tu nepříjemnost, kdy se jejich snahy o prostý způsob žití, stal bojištěm našich názorů.


bobek
Příspěvky: 125
Registrován: 09 bře 2010 09:27

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od bobek »

Sanča:
Bylo by záhodno aby jsi sem nepsal když seš evidentně vožralej. A to platí i pro JBJ.


Nazdar.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od QNX »

Sanča: Můžeš mi vysvětlit ten " Rozdíl v koncentracích, používaných látek" ? To jako špatný průmysl potřebuje koncentrace větší a dobrý primitiv si vystačí s koncentrací menší? Nenapadlo tě náhodou, že chemickým reakcím je celkem jedno, jestli běží v továrně nebo v pralese? Podstatné jsou reakční podmínky, chemie se neřídí ideologií.


3 sestry .......... To je jenom ilustrativní příklad, který se s oblibou uvádí v permakulturní literatuře a na PK kurzech. Autoři a lektoři však nějak zapomínají zdůraznit, že je to jenom příklad primitivního hospodaření a že to není tak úplně vhodné jako návod pro naši současnost. ..........ale jo, když si někdo chce hrát na soběstačnost, tak je to super.


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Levné/rychlé bydlení pro začátek žití na pozemku

Příspěvek od Sanča »

Pro QNX:


Skoro si říkám, že se stávám tvým oblíbencem, těžko nalézt něco, co napíši bez tvé reakce:-).


Ne, nechci tvrdit to co mi podsouváš, ale je snad jasné, že technologie průmyslu zpracování potravin sice vychází i ze starých postupů, ale samotná technologie je povětšinou rozdílná od původního způsobu. Mluvím o celém postupu, ne pouze jednotlivé chemické reakci. Tím pádem i např. použité množství látek ku množství zpracovávaného produktu. Nejsem potravinář, ale nejeden z mých přátel ano, měli jsme na toto téma nejednu diskuzi.


 


3 sestry:


Nevím nakolik se používají 3 sestry, jako ilustrační příklad na nějakých PK kurzech. Nikdy jsem na žádném nebyl, pokud nepočítám seminář J. Svobody k Rodovým statkům, na tom se však 3 sestry neprobíraly. Používám tuto techniku zatím s úspěchem, netvrdím že ji mám zmáklou, ale přináší mi uspokojivou úrodu a hlavně potěšení.


Opravdu nerozumím lidem jako ty, jakmile se setkáte s něčím co dle Vás nejde, neumíte nic než ironizovat a shazovat snahy druhých. To k tvé poslední větě, tvého příspěvku.


Odpovědět