Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Nabídka, poptávka, rady, tipy, ..
Odpovědět
Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Stepan L. »

Pokud chce nekdo chovat v sadu ovce, tak to bez vysokokmenu nepujde. Korunka od 150 cm, ale radeji vyse. 


Sazet seminka? Pro ne, ale pouze jako experiment, ze ktereho mozna nekdy neco bude. Vetsina starych odrud vznikla jako nahodne semenace. Pravdepodobnost vypestovani nove kvalitni odrudy ze semene v ramci 1 lidskeho zivota je ale v radech desetin promile. Pochopitelne sazet seminka a chtit z toho mit produkcni sad bez preroubovani podnozi uslechtilymi odrudami je ciry nonsense.



jarda bon jovi říká:


Je to tak, ze semínka vyroste broskev viničná, višeň plstnatá,nějaké ty kdoule a to bude všechno. Mičurin čekal na plody semenáčů průměrně 15 let. Rekordem byla merunka s 33 lety. Sázej klidně semínka, a pak si zajeď k někomu pro rouby. Je to krásná práce.... Ale nečekej užitek od semenáčků samotných. Ze slív wagenhaimova, durancie, mirabelka nancyská i myrobalán,....


Podnož pro jablka jadernička moravská, pod kadlátka a ryngle myrobalán, pro hrušku semenáč pláněte nebo kdouloň, pro meruně i broskve myrobalán. Pokud máš čas, tři čtyři roky to trvá, tak ušetříš peníze, a máš to tak, jak chceš.  V polsku jsem viděl na vlastní bulvy set wagenhaimku  secím strojem v sadu přímo na místo. Já nemám čas, stromky kupuju ve Slupu v ekoplantu. Myslím, že jsou evropská špička, nějaký p. Letocha to má pod palcem. Na švestce od nich jsem měl třetím  rokem kýbl švestek......Se starýma odrůdama má hlad recht,  s vysokokmenama  jak se kdo cítí na žebříku. Kdo by chtěl rouby starých  jabloní a hrušní, jsouu k dispozici, kdyby někdo chtěl mladé durančata v množství cca 200kusů, tak zdarma poskytnu. Jedná se o kořenové výmladky, avšak pouze do začátku května.




Hlad říká:


stromy plodí ,protože je na nich odvedena šlechtitelská práce,je to správně ,jen bych víc propagoval puvodní odrudy a vysokokmeny


pokud se nechceš starat,musí ti stačit co příroda dá,a navíc vždycky kolem toho bude práce


 


ze semínka to NE, to určitě ne....


 


přeroubovat








jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

Přesto všechno jsem byl předvčírem u kamaráda, skvělého člověka, co si zasel stromky. Jako kdysi já....lije k nim kuřince, povídá si s něma a  dlachní je. Má dvě malé děcka a chce pro ně ovoce a čeká, co mu naroste ze semínek.Je to skvělej člověk, ale byl kdesi na kurzu a tam mu sugestivně vysvětlili, že zdravý strom je ze semene a zdravé ovoce ze zdravého stromu, jehož se lidská ruka nedotknula...... žádný řez, jenž způsobuje stromům bolest a utrpení, jenž brání produkci zdravých plodů.  Navíc to je kousek od Holovousů, což jest paradoxem, páč tam jest mekka ovocnářů snad z celé evropy a von si pěstuje na zehradě pometla. No já potkat toho věrozvěsta, co hlásá pěstování pometlí a koštat, tak mu zcela nepermakulturně naliskám, páč kolik dobrých duší mušel takhle  zblbnout.......Jináč naprosto souhlasím se Štepánem


Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Stepan L. »

To je smutne a zavani to jakymsi sektarstvim. Bohuzel tihle neprakticti verozvesti, falesni guruove, samozvani spasitele a odbornici na vsechno jsou dnes premnozeni jak kralici v Australii. Je skoda, ze hodne skvelych a hodnych lidi jim sedne na lep.

jarda bon jovi říká:


Přesto všechno jsem byl předvčírem u kamaráda, skvělého člověka, co si zasel stromky. Jako kdysi já....lije k nim kuřince, povídá si s něma a  dlachní je. Má dvě malé děcka a chce pro ně ovoce a čeká, co mu naroste ze semínek.Je to skvělej člověk, ale byl kdesi na kurzu a tam mu sugestivně vysvětlili, že zdravý strom je ze semene a zdravé ovoce ze zdravého stromu, jehož se lidská ruka nedotknula...... žádný řez, jenž způsobuje stromům bolest a utrpení, jenž brání produkci zdravých plodů.  Navíc to je kousek od Holovousů, což jest paradoxem, páč tam jest mekka ovocnářů snad z celé evropy a von si pěstuje na zehradě pometla. No já potkat toho věrozvěsta, co hlásá pěstování pometlí a koštat, tak mu zcela nepermakulturně naliskám, páč kolik dobrých duší mušel takhle  zblbnout.......Jináč naprosto souhlasím se Štepánem





Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Josua »

Ahoj,



vím kdo to asi dělá, jen zase některé věci, které ti lidé říkají mají také smysl. 


A je třeba vyzkoušet i nové/staré věci i ty které dle nynějšího vědění nefungují, tak totiž vznikají vynálezy a objevují se nové/staré věci. Já to dělám část toho a část toho. A se stromy mluvím již řadu let ale se všemi. :D



Ale uvidíme jak to bude mám zasazeno prvních 30 stromků roubovaných.



Zdraví Josua




Uživatelský avatar
Simona Karolik
Příspěvky: 129
Registrován: 11 dub 2012 19:31

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Simona Karolik »

Može mi niekto z vás skúsenejších poradiť-sadař, čo máme od neho roubované jablone, hrušne a meruňky, mi povedal, že ich musím zasadiť tak, aby 10 cm pod miestom roubování plus miesto roubování bolo v "lufte", inak stromek zpravokoření a ušlachtilá časť zdegeneruje. Prečo je to tak a čo si mám pod tým vlastne predstaviť? Dík za odpoveď.


Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Stepan L. »

Ahoj,



Kazdy roubovany stromek je na necem naroubovany. Tomu necemu se rika podnoz (slovensky podpnik). Je tomu tak, protoze odrudy se nedaji spolehlive mnozit generativne (semenem), ale pouze vegetativne (rouby). Ve skolce se proste na vybrane vhodne podnoze naroubuji rouby uslechtilych odrud. 



Pokud stromek tzv. utopis (zasadis hluboko), tak se muze stat, ze cela podnoz a i cast naroubovane casti budou pod zemi. Tim padem muze tato naroubovana cast i zakorenit( muze tzv. zpravokorenit).


Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Stepan L. »

Jeste si myslim, ze v tom pojmoslovi je docela zmatek. Pokud nekdo odebere rouby a snazi se je zakorenit, tak je to podle me rizkovani a ne zpravokorenovani. Rizkovani ma ale u vetsiny ovocnych stromu malou uspesnost, proto se v praxi nepouziva (je neefektivni). Nicmene treba fikovniky tak uspesne mnozim a vsechny si zachovavaji znaky materske rostliny.



Zpravokorenovani chapu jako snahu zbavit jiz naroubovany stromek vlivu podnoze a to pokladam za nesmyslne pocinani.


Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Stepan L. »

http://www.youtube.com/watch?v=fjYyxJ9c7m8



Tady je k tomu dokonce video, podle me je to nesmysl:(


Uživatelský avatar
Urban Grower
Příspěvky: 67
Registrován: 06 kvě 2012 21:23

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Urban Grower »

A co na to ovocnáři?

Stepan L. říká:


http://www.youtube.com/watch?v=fjYyxJ9c7m8



Tady je k tomu dokonce video, podle me je to nesmysl:(





Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Stepan L. »

Reknu to asi tak. Je to jako koupit si misto nahradniho dilu nove auto, ten nahradni dil si vzit, namontovat do stareho auta a nove auto vyhodit. Nevidim proste prakticky duvod proc neco takoveho delat.


Odpovědět