Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Nabídka, poptávka, rady, tipy, ..
Odpovědět
permoník
Příspěvky: 41
Registrován: 09 led 2013 11:08

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od permoník »

já si Jardo spíš myslím, že když už někomu nalískat tak bys měl tomu svému kamarádovi :) později píšeš že sis přelouskal i dílo Jaroslava Svobody, tak mi dáš určitě za pravdu, že nikomu nevnucuje pěstování ze semínek, naopak varuje před nejistým výsledkem a doslova radí, že semenáčový sad je projekt na pozorování a neměl by být hlavní zahradou...


ono je to vždycky o tom, co si člověk ze získaných informací chce vzít a upotřebit, takže se může stát, že si snílek co čeká s dětma na potravu spíš uškodí, ale pouze vlastní vinou! máme snad všichni vlastní rozum a svobodu našeho počínání.


urban grower a zřejmě ani ovocnář Stěpán L. knihu ani nečetli a radši budou jen kritizovat někoho, kdo má jen jiný názor a na rozdíl od ostatních také něco jiného zkusil sám bez ohledu na výsledek. to se pak nemusíte ptát co na to ovocnáři, páč ta odpověď v té knížce je nebo vám ji určitě řekne sám autor když se ho zeptáte :)


podotýkám, že nejsem ovocnář, Jaroslava Svobodu osobně neznám, je mi jedno kolik si účtuje za kurzy, knihu mám doma a vezmu si zní podle svého uvážení... 


na semenáče teď určitě nemám čas ani prostor, ale to se snad časem změní a když budu mít hektary navíc třeba vyzkouším :) myšlenka zpravokořenění koupeného stromku se mi docela zamlouvá..


vše co jsem napsal bylo myšleno jenom v dobrém, proti nikomu nic nemám ani mít nechci, ale bylo mi jaksi líto že se tu skoro pořádá hon na čarodějnice... nemám rád jednostranný pohled na věc bez tolerance k myšlenkám druhého, vždyť si stejně můžete pěstovat co chcete a jak chcete, je na každém jakou cestu nebo způsob si vybere..


perun s vámi :)


T. 




jarda bon jovi říká:


Přesto všechno jsem byl předvčírem u kamaráda, skvělého člověka, co si zasel stromky. Jako kdysi já....lije k nim kuřince, povídá si s něma a  dlachní je. Má dvě malé děcka a chce pro ně ovoce a čeká, co mu naroste ze semínek.Je to skvělej člověk, ale byl kdesi na kurzu a tam mu sugestivně vysvětlili, že zdravý strom je ze semene a zdravé ovoce ze zdravého stromu, jehož se lidská ruka nedotknula...... žádný řez, jenž způsobuje stromům bolest a utrpení, jenž brání produkci zdravých plodů.  Navíc to je kousek od Holovousů, což jest paradoxem, páč tam jest mekka ovocnářů snad z celé evropy a von si pěstuje na zehradě pometla. No já potkat toho věrozvěsta, co hlásá pěstování pometlí a koštat, tak mu zcela nepermakulturně naliskám, páč kolik dobrých duší mušel takhle  zblbnout.......Jináč naprosto souhlasím se Štepánem





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

není to něco takového???http://www.youtube.com/watch?v=VBqBT369FTU


hubou už to vyrábím půl roku. chci si  jeden kus přidělat na lžíci k trachtoru a až nařežu kubík, tak šups s tím na vlečku.

Petra Stejskalová říká:


Přidávám se k přátelům sekery Fiskars :-) Pokud to tady někdo už nezmínil, nejsou marné ochranné brýle při sekání. Tříska v oku, například akátová, je moc fajn zábava pro celou rodinu. 


Můj táta si letos koupil železnou zubatou kozu na řezání dřeva. Velebí okamžik, kdy ho to napadlo. Ovšem my neděláme tolik dřeva :-) Vyfotím ten verk a zavěsím to sem (asi v pátek). 


 





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »



jarda bon jovi říká:


není to něco takového???http://www.youtube.com/watch?v=VBqBT369FTU


hubou už to vyrábím půl roku. chci si  jeden kus přidělat na lžíci k trachtoru a až nařežu kubík, tak šups s tím na vlečku.

Petra Stejskalová říká:


Přidávám se k přátelům sekery Fiskars :-) Pokud to tady někdo už nezmínil, nejsou marné ochranné brýle při sekání. Tříska v oku, například akátová, je moc fajn zábava pro celou rodinu. 


Můj táta si letos koupil železnou zubatou kozu na řezání dřeva. Velebí okamžik, kdy ho to napadlo. Ovšem my neděláme tolik dřeva :-) Vyfotím ten verk a zavěsím to sem (asi v pátek). 


 








Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Maly Nomad »

ta samosvorna koza jako samostatne naradi je fajn napad. Ja ted stejne rezal drevo, jen jsem ho zastrkoval do napravy od vozu, co jsem mel oprenou o kopu :)


Tomáš Zeman
Příspěvky: 48
Registrován: 22 led 2013 10:50

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Tomáš Zeman »


Ahoj,


jsem spíš zemědělec než permakulturář ale leccos z perma mě oslovilo a praktikuju to. Při hledání pomocníka - zpřízněné duše jsem najel na tenhle web a narazil jsem na tenhle tvůj komentář. Líbí se mi co a jak píšeš a musel jsem se zasmát některým stejným zjištěním a přístupům :-)   Odkud jsi ? Asi hodně z daleka, četl jsem o Boskovicích...


Pro lidi co se zajímaji o hospodaření jsem moc eko a nekonvenční, pro perma alternativce moc zemědělec... :-)


Je tady někdo, kdo si nechce jen hrát na permakulturní zahradě ale chce se živit biozemědělstvím ? Biozemědělstvím nekonvenčím bohužel jen tak, jak to realita a ekonomika dovoluje ?   




zdraví



Tomáš Zeman


ekostatek Ludvíkov



www.ludvikov.estranky.cz



 
jarda bon jovi říká:


Dnes se omezím na vlastní chyby, kterých bylo nemálo.Především jsem podcenil chutě divoké zvěře a přišel jsem postupně o 500 stromků. bez kůlu a individuální ochrany každého stromku nelze spolehlivě. uvěřil jsem tomu, že lze pěstovat stromky bez řezu. Vyrostly mi taková koštata, že jsem je loni raději pokácel. Uvěřil jsem tomu, že stromek vyroste z pecky a bude to terno. nebylo, 15 let v řiti a nikd nic.


Myslel jsem si, že půda ležící ladem mnoho let bude odpočatá a plodná.nadřel jsem se jako kobyla a nakonec jsem si pomohl vlastním hnojem a shnilou trávou a senem.Myslel jjsem si, že budu zeleninu pěstovat permakulturně. postupným chozením kolem a šlapáním se půda natolik zhutnila, že voda odtekla při dešti pryč a ten kousek mulče to nevytrhnul.


Podcenil jsem plloty, a tak mi každý rok loví toulaví psy zvířata bez ohledu na to, kolik jich myslivci odstřelí.Podcenil jsem výběr partnerky, a zapoměl jsem, že se protiklady přitahují. Koupil jsem si vari systém a myslel jsem si, že s tím budu orat. do tvrdé hlíny se ten pluh nedostane, i kdyby se člověk zvencnul. myslel jsem si, že odpočatou půdu pocukruju hnojem a budou se dít zázraky,


Myslel jsem si, že se ten ouřednickej xindl vyhne malým začínajícím zemědělcům, když jsem začínal, že budou shovívaví či milosrdní. nikdo a ani omylem.


Myslel jsem si, že sklep pod statkem bud nejlepší terno pro uchování zeleniny.... prdlajs, zlatej svatej krecht.


Myslel jsem si, že firma probio bude pomáhat malým organickým farmářům..... ano omylem. Biopotraviny je nejzprofanovanější slovo a díky nim je ekologické zemědělství stigmatem a ostudou. Pouzí nenažraní mrchožrouti.


Takže, chtěl bych být znovu zelenáčem, a začít znovu.


Vlastně, já jím jsem, páč co už jsem se naučil a zjistil, jsem zase zapoměl a sekám chyby dál. ničehož se nebojme, dokonalost je určená jen bohům.......


Z hektaru půdy se uživíš celoročně i s rodinkou. Nezbude však na prodej a výdělek.





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

ahoj kolego. jasně že jsem od tebe do půl hodinky jízdy tempem ospalého důchodce.


klidně přijeď,koordináty ti pošlu na vyžádání. Ono vždy jde o filozofii života.  pokud chceš vydělávat peníze, nebo v klidu a pohodě žít, jestli chceš prodávat suroviny, nebo prodávat vyšší přidanou hodnotu zpracováním.


A to hlavní je, jak chceš žít, aby ti práce nesežrala všechen čas a energii a ty se jako já neohlídnul a viděl zrychlený film a dospělé děcka,........


Takže je fakt těžké, hodně těžké nějak urejdovat vše důležité.


Musíš mi jedno věřit. za peníze si mládí nekoupíš, ani svobodu ne. Ne za ty naše peníze.Rád tě potkám.


Tomáš Zeman
Příspěvky: 48
Registrován: 22 led 2013 10:50

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Tomáš Zeman »

No jo, nevšiml jsem si tý mapy členů. Už vím odkud jsi a to je teda zajímavý místo :-)  Jezdím občas kolem se zeleninou.


Určitě bychom se ženou někdy rádi zajeli. Dej mi na sebe prosím tě nějaký kontakt.


Filozofii života mám myslím vyřešenou a jsem s ní v rámci možností a souvislostí konečně přiměřeně spokojený :-)






  
 
jarda bon jovi říká:


ahoj kolego. jasně že jsem od tebe do půl hodinky jízdy tempem ospalého důchodce.


klidně přijeď,koordináty ti pošlu na vyžádání. Ono vždy jde o filozofii života.  pokud chceš vydělávat peníze, nebo v klidu a pohodě žít, jestli chceš prodávat suroviny, nebo prodávat vyšší přidanou hodnotu zpracováním.


A to hlavní je, jak chceš žít, aby ti práce nesežrala všechen čas a energii a ty se jako já neohlídnul a viděl zrychlený film a dospělé děcka,........


Takže je fakt těžké, hodně těžké nějak urejdovat vše důležité.


Musíš mi jedno věřit. za peníze si mládí nekoupíš, ani svobodu ne. Ne za ty naše peníze.Rád tě potkám.





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

máš to na mejlu

TOMÁŠ ZEMAN říká:


No jo, nevšiml jsem si tý mapy členů. Už vím odkud jsi a to je teda zajímavý místo :-)  Jezdím občas kolem se zeleninou.


Určitě bychom se ženou někdy rádi zajeli. Dej mi na sebe prosím tě nějaký kontakt.


Filozofii života mám myslím vyřešenou a jsem s ní v rámci možností a souvislostí konečně přiměřeně spokojený :-)






  
 
jarda bon jovi říká:


ahoj kolego. jasně že jsem od tebe do půl hodinky jízdy tempem ospalého důchodce.


klidně přijeď,koordináty ti pošlu na vyžádání. Ono vždy jde o filozofii života.  pokud chceš vydělávat peníze, nebo v klidu a pohodě žít, jestli chceš prodávat suroviny, nebo prodávat vyšší přidanou hodnotu zpracováním.


A to hlavní je, jak chceš žít, aby ti práce nesežrala všechen čas a energii a ty se jako já neohlídnul a viděl zrychlený film a dospělé děcka,........


Takže je fakt těžké, hodně těžké nějak urejdovat vše důležité.


Musíš mi jedno věřit. za peníze si mládí nekoupíš, ani svobodu ne. Ne za ty naše peníze.Rád tě potkám.








Jan dolák
Příspěvky: 4
Registrován: 15 led 2014 22:11

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Jan dolák »


Milano Skaldini říká:


Cyril Prosecky: Naprostý souhlas. Nejlepší investice do vytápění je izolace...



Já také souhlasím že izolace je důležitá, ale taky je rozdíl jestli protopíš 6000 za rok za dřevo do krbu nebo kamen a nebo dáš 25000 za plyn.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

není to důležité,. důležité je, jestli je bydlení zdraví prospěšné, či nikoli. množství peněz je relativní, stejně jako potřebný životní prostor, nedej bože místo, kde ty naše zdi stojí.


Přepočítávat výhodnost či relevanci řešení na peníze je zcestné a relativní. Jako ekologický polystyren


Odpovědět