Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Nabídka, poptávka, rady, tipy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Urban Grower
Příspěvky: 67
Registrován: 06 kvě 2012 21:23

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Urban Grower »

Vím že je to blbost, dokonce jsem uvažoval založit téma o některých kontroverzních věcech které Pan Svoboda káže do světa. Vážím si jeho práce a nechci ho nějak špinit ale některé jeho názory opravdu popírají to co již bylo dávno objeveno. Těch kurzů jsem se nezúčastnil takže nemužu soudit ale že prý 3000,- za víkend :-). Třeba studoval někde jinde než u nás.


Uživatelský avatar
Jaroslav Holoubek
Příspěvky: 34
Registrován: 18 čer 2012 13:52

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Jaroslav Holoubek »

Tomu rozumim, ale proc to je spatne? Pokud se to stane, tak zakoreni ta uslechtila cast. Proc by to melo byt spatne? Mozna to cele spatne chapu, mam za to, ze podnoze jsou vlastne plevel a teprve ten roub tomu da tu hodnotu. Pak ale nerozumim, proz zakoreneni roubu je spatne.


Predem dekuji za vysvetleni.


Jardis

Stepan L. říká:


Ahoj,



Kazdy roubovany stromek je na necem naroubovany. Tomu necemu se rika podnoz (slovensky podpnik). Je tomu tak, protoze odrudy se nedaji spolehlive mnozit generativne (semenem), ale pouze vegetativne (rouby). Ve skolce se proste na vybrane vhodne podnoze naroubuji rouby uslechtilych odrud. 



Pokud stromek tzv. utopis (zasadis hluboko), tak se muze stat, ze cela podnoz a i cast naroubovane casti budou pod zemi. Tim padem muze tato naroubovana cast i zakorenit( muze tzv. zpravokorenit).





Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Stepan L. »

Protoze stromek je jiz ve skolce naroubovan na nejakou vhodnou podnoz pro urcite pudni a klimaticke podminky atd. Tim ze ten stromek zpravokorenite, tak se vlastne teto vyhody vzdavate s velice nejasnym vysledkem. Nektere odrudy jsou proste overene na urcitych podnozich. Zpravokorenele vubec nemusi mit deklarovane vlastnosti. Proste je to cele zbytecne a riskujete, ze budete pestovat stromek s uplne jinymi vlastnostmi... Podnoz a uslechtila cast se navzajem ovlivnuji a roubovanec bude mit deklarovane vlastnosti jen pokud tento vztah zustane zachovan.



Timto netvrdim, ze to nekdy nemuze vyjit a ze vysledek nemuze byt uspokojivy. Jiste, najdou se lide, kteri budou s vysledkem spokojeni. Ale je to jako trvat na pouzivani pergamenu, kdyz mame k dispozici papir.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

No, potíž bude v nepochopení. Abych pochopil souvislosti, musel jsem přelouskat nejen dílo páně Svobody, ale i Mičurinovo. Musel jsem procestovat lán země a nejen sosat informace u ovocnářů, ale i u šlechtitelů. Pak , při tom heroickým úsilí se i mě, nedovtipnému rozsvítí.


Je třeba se zeptat, co nabízí zpravokořenný strom??Ani po přečtení knihy od páně Svobody jsem to nepobral.


Třebas mi napovíte, někdo ze zasvěcených.


Vím však, co vám vezme nahodile zpravokořeněný stromek. Vezme vám jistotu, že strom doroste ve zdraví dospělosti, páč ušlechtilé odrůdy  ovocných stromků z  drtivé většiny roubuujeme hlavně kvůli NÁCHYLNOSTI K HOUBOVÝM CHOROBÁM  a skrze neschopnosti kořenovým systémem úspěšně živit šlechtěnce.


Chtěl bych uupozornit, že kdyby to fakt jen trošilinku fungovalo pozitivně, přestali by se s tím roubováním školkaři pizdit a sáhli by k množení in vitro pomocí meristemových pletiv, což by jim nejen usnadnilo život, ale i znásobilo zisky.


Už jsme to tady probírali a omílali , ale s nějakým pádným důvodem k těmto krkolomnostem  nikdo nepřispěchal.....Mičurin hledal zjednodušení v pěstování štěpů šedesát let a měl neomezené zdroje od sovětů, stejně se nezadařilo zbavit se roubování. ale právě díky roubování posunul ovocnářství za hranice polárního kruhu a pouští.Lidé, bděte........


 


Uživatelský avatar
Simona Karolik
Příspěvky: 129
Registrován: 11 dub 2012 19:31

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Simona Karolik »

Mňa to zaujalo preto, lebo napr. ušľachtilé ruže-čajohybridy, naštepené na podpníku planej ruže, sa musia sadiť tak, aby miesto očkovania bolo pod úrovňou zeme-inak začnú rašiť plané výhony z podpníka a tá ušľachtilá časť odumrie. Prekvapilo ma preto, že u ovocných stromkov je to naopak-že tá naroubovaná časť ostáva voľne nad zemou a napriek tomu nezačne obrážať takzvanými "vlkmi". Alebo to reaálne hrozí? Budú mi napríklad z toho myrobalánu, čo je na ňom naočkovaná meruňka Veharda, vyrastať konáre, na ktoré budem musieť dávať pozor a včas odrezávať?


Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Stepan L. »

Ano, to je nevyhoda nekterych podnozi. Hlavne teda myrobalan, ktery neustale vyrazi nove a nove vyhony. Ale mne osobne to zas tak nevadi, proste to obcas vylamu a ostriham. Na druhou stranu je to skvela podnoz hlavne pro nas, kdo mame problemy se suchem.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »


To netuším, jak to je s růžema, ale u myrobalánu jsou klony, které mají potlačeno vymlazování. Některé ne, ale stále je myro dobrou podnoží, i když otravuje výmladky. Teda,ty s fialovými lístky mají právě omezené vyhánění výmladků.  
Simona Karolik říká:


Mňa to zaujalo preto, lebo napr. ušľachtilé ruže-čajohybridy, naštepené na podpníku planej ruže, sa musia sadiť tak, aby miesto očkovania bolo pod úrovňou zeme-inak začnú rašiť plané výhony z podpníka a tá ušľachtilá časť odumrie. Prekvapilo ma preto, že u ovocných stromkov je to naopak-že tá naroubovaná časť ostáva voľne nad zemou a napriek tomu nezačne obrážať takzvanými "vlkmi". Alebo to reaálne hrozí? Budú mi napríklad z toho myrobalánu, čo je na ňom naočkovaná meruňka Veharda, vyrastať konáre, na ktoré budem musieť dávať pozor a včas odrezávať?





Uživatelský avatar
Simona Karolik
Příspěvky: 129
Registrován: 11 dub 2012 19:31

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Simona Karolik »

Chlapci, ďakujem za fundované odpovede. Tak budem teda aj ja odrezávať tie "pláňatá". Stromky som sadila letos poprvé, tak snáď im nejako neublížim. Najviac sa mi páčia staré ovocné stromy, žiaľ v záhrade máme len jednu starú hrušeň a jablonku. Tak nech nám to pekne rastie a plodí!


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od QNX »

Víte co? Sázejte semenáče, roubované i pravokořenné stromy a čas nám ukáže. Prostě si přikoupíte o pár hekarů větší pozemek a ono se to tam nějak dohodne :-)


Uživatelský avatar
Urban Grower
Příspěvky: 67
Registrován: 06 kvě 2012 21:23

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Urban Grower »

Nějakej ten hektar navíc by to chtělo, třeba u jabloní se selektuje nová odrůda řádově z tisíců semenáčů takže hodně štěští PK šlechtitelům :-).


Odpovědět