Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Nabídka, poptávka, rady, tipy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sibiřan
Příspěvky: 61
Registrován: 02 lis 2011 23:21

Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Sibiřan »

Zdravím všechny. Trochu mi tady chybí přehledný návod na jednom místě pro ty, v nichž uzrál odchod na venkov, nemají v kapse milión(y) ani mnoho zkušeností, ale přesto tam chtějí smysluplně žít - a přežít.


Předpokládejme, že již mají sehnaný pozemek, třeba ten magický jeden hektar. Co si mají do začátku pořídit - jaké a jak kvalitní nářadí, nástroje, stroje, zvířata? Kolik to cca stojí? Co by bylo prima, kdyby věděli a uměli předem?


Je jasné, že každý má startovní čáru (= finance) jinde, ale ať i ti bez koruny ví, s čím je dobré počítat. Anebo s čím musí počítat ten movitější, ke kterému se přidají. Věřím, že by to mnoha nadšeným, ale nezkušeným lidem dost pomohlo.


Na závěr prosba - při vší úctě k vám, co hospodaříte ekobio už xy let na xy hektarech: tihle, pro vás možná zelenáči, si vašich rad určitě budou vážit, ale nechtějí slyšet jen "realistické" hlášky o tom, jak je těžké nebo nemožné se uživit na hektaru. Jsou to srdcaři, kteří jdou té těžkosti vstříc z vlastního rozhodnutí, protože chtějí pohnout svým životem někam jinam. I s tím rizikem, že si nabijí kokos. Zkuste si vzpomenout na svůj vlastní start a pojďme se společně trochu připravit na to, co čeká a nemine asi většinu lidstva. V lepším případě :-). Děkuji. 


Uživatelský avatar
Sibiřan
Příspěvky: 61
Registrován: 02 lis 2011 23:21

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Sibiřan »

Cyril Prosecký: Děkuji za podnět - encyklopedii ne, jen takový stručný mišmaš v kostce :-). Je mi jasné, že se mnoho zajímavých zkušeností probralo na jiných vláknech a zkusím je sem vždy na konec sesumírovat. Ty odkazy jsou skvělý nápad a určitě jich využiji oběma směry, jen - až tady bude na co odkazovat. Víte, neměl jsem představu desítek/stovek větvících příspěvků, spíše pár odstavců k věci (něco jako od JBJ nebo ten o kozách), ale prostě lidi jsou lidi a jsou upovídaní, i rukou. Od toho ale fórum je. Mně osobně ťukání moc nebaví, je pomalé, aspoň to moje :-), ale je jasné, že psaná informace zůstává a nemusí se papouškovat pořád dokola...


Starej vůl: Děkuji za praktickou připomínku. To, jestli jít na venkov a jak se tam uživit, se na Permawebu i jinde probíralo už xkrát. Tahle zelenáčská diskuze by měla být ku pomoci těm nezkušeným, kteří se už vnitřně rozhodli a trochu v tom lítají. Stejně si svou životní zkušenost musí odžít sami. Slabší kusy vystřízliví a prchnou, ale vytrvalci přinesou do zmírajících vesnic a samot život. Mám mnohaletou osobní zkušenost z několika míst a kdybych poslouchal rady tehdejších zkušených realistů (to není urážka), sedím stále na zadku ve městě, chodím do nějaké práce, užírám se a pomalu umírám. Pokud člověk bere i to, slovy klasika, "rytí držkou v zemi" jako fantastickou životní zkoušku, nikdy nepadne. To je můj názor. Ale Vy sám - myslím - máte co poradit, nezkusíte to?


Starej vůl
Příspěvky: 4
Registrován: 23 led 2012 23:29

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Starej vůl »



Sibiřan říká:


Cyril Prosecký: Děkuji za podnět - encyklopedii ne, jen takový stručný mišmaš v kostce :-). Je mi jasné, že se mnoho zajímavých zkušeností probralo na jiných vláknech a zkusím je sem vždy na konec sesumírovat. Ty odkazy jsou skvělý nápad a určitě jich využiji oběma směry, jen - až tady bude na co odkazovat. Víte, neměl jsem představu desítek/stovek větvících příspěvků, spíše pár odstavců k věci (něco jako od JBJ nebo ten o kozách), ale prostě lidi jsou lidi a jsou upovídaní, i rukou. Od toho ale fórum je. Mně osobně ťukání moc nebaví, je pomalé, aspoň to moje :-), ale je jasné, že psaná informace zůstává a nemusí se papouškovat pořád dokola...


Starej vůl: Děkuji za praktickou připomínku. To, jestli jít na venkov a jak se tam uživit, se na Permawebu i jinde probíralo už xkrát. Tahle zelenáčská diskuze by měla být ku pomoci těm nezkušeným, kteří se už vnitřně rozhodli a trochu v tom lítají. Stejně si svou životní zkušenost musí odžít sami. Slabší kusy vystřízliví a prchnou, ale vytrvalci přinesou do zmírajících vesnic a samot život. Mám mnohaletou osobní zkušenost z několika míst a kdybych poslouchal rady tehdejších zkušených realistů (to není urážka), sedím stále na zadku ve městě, chodím do nějaké práce, užírám se a pomalu umírám. Pokud člověk bere i to, slovy klasika, "rytí držkou v zemi" jako fantastickou životní zkoušku, nikdy nepadne. To je můj názor. Ale Vy sám - myslím - máte co poradit, nezkusíte to?


Druhý pokus o odeslání pár rad taky nevyšel, takže třetí pokus :)


Tak jsem tady asi hodinu smolil nějaké praktické rady a ono se to někde ztratilo. Tak tedy stručně to zkusím ještě jednou.


Všeobecně - pokud bych se chtěl teď stěhovat na vesnici, snažil bych se nejdříve si zajistit minimálně na rok zdroj příjmů nezávislých na mém hospodaření. Pro velmi skromný život odhaduji pro dvoučlennou rodinu cca 8000 kč/měs. Při tom, že maso, vejce a zeleninu si zajistím samovýrobou. K tomu vede několik možností:


Zaměstnání - asi nejlepší, nevýhodou je, že jste v práci min. 8 hod. denně, takže na budování hospodářství moc času nezbývá.


Živnost - pokud umíte něco, o co je zájem, je to dobrá cesta. Svůj čas můžete rozdělit mezi živnost a hospodářství. Nevýhodou je, že musíte platit sociální a zdravotní pojištění, i když nic nevyděláte.


Pracák, sociálka - spousta volného času, nějaké peníze přijdou. Nevýhoda - je to nefér vůči společnosti. Ale nějaká férovost se asi dnes už nenosí.


Co pěstovat, chovat - v prvním roce bych se asi nijak nespecializoval, pořídil bych si tak 5 slípek, 2 samice králíka, možná ještě čuníka a 2 ovečky. Na zahrádku menší záhonky s běžnou zeleninou, pár keříků rybízu, angreštu, nějaké maliny a ovocné stromy. U těch si pečlivě naplánovat místo tak, aby v budoucnu, až vyrostou, nestínily zelenině. A v dalších letech bych se věnoval tomu, čemu se daří a co mě baví.


Mechanizace - určitě bych si pořídil nějaký malotraktorek domácí výroby, s hydraulikou. Na internetu je jich v nabídce spousta a některé docela vymakané. A hlavně jsou za rozumnou cenu.K tomu nějaký přívěsný vozík, další příslušenství bych si pořizoval postupně podle potřeby.


Pila - Motorovka je dost nebezpečná věc. Proto bych nejdřív zašel za nějakým dřevorubcem , koukal na něj při práci a snažil se pochytit co nejvíc. Po zakoupení pily bych se nejprve učil ji ovládat na ležícím dřevě, kácet až bych si byl jistý, že ji ovládám. A i potom bych znovu přizval někoho s praxí, aby poradil. Není umění strom podříznout, ale je umění aby spadl tam, kam chcete. A sundávat takový zavěšený strom dá mnohem víc práce jak samotné zkácení. Jakou pilu si pořídíte, je celkem jedno. Na těch pár kubíků ročně postačí i ta neznačková z Lídlu. Žádný hajný vám nedá na samovýrobu nějaké silné buky, na které potřebujete silnou profi pilu.


Dřevo - neřešte, zda tvrdé nebo měkké. Prostě to, co je nejblíž a nejlevnější. Měkkého sice spálíte víc, ale zase se líp zpracovává.


Ještě troška matematiky - pokud bych počítal nutnou hotovost potřebnou k životu, tedy 8000kč/měs, je to asi 100000ročně.


Aby mně na to vydělaly slepice, (snáška od jedné cca 150ks/rok a zisk na jednom vejci 1kč), potřeboval bych chovat celoročně 666 slepic.


Aby mně na to vydělali čuníci, (zisk cca 1000kč z jednoho prasete), musel bych odchovat ročně 100 prasat.


Aby mně na to vydělali králící (zisk cca 100kč z jednoho králíka), musel bych odchovat ročně 1000 králíků


Abych moje hospodářství nebylo jednotvárné, musím chovat 240 slepic, 33 prasat a 333 králíků :)


A to jen na velmi skromný život s hotovostí 8000kč/měsíc, bez dovolené, bez svátků....






Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Josua »

Musím poděkovat, za vaši reakci. Moc se mi líbí, je věcná a zabývá se velmi důležitými věcmi. Já osobně po tom co postavím dům budu ještě nějakou dobu určitě dojíždět do práce, takže pravděpodobně budou nějaké peníze, ale je velmi cenné že jste tam rozebral mnoho možností. A pravdou je že je třeba uvažovat komplexněji a zjistit si kde se co dá prodat a takové řekl bych trochu manažerské informace o tom jak fungovat. Má někdo zkušenosti z permakulturních zahrádkářů nebo i běžných malo-zemědělců zkušenosti s prodejem na trzích? farmářských trzích? nějakých slavnostech? Dá se na tom i něco slušného utržit když zaplatíte pronájem cestu autem? Má malý zemědělec tam prodat malou či větší část úrody?


Zkoušel někdo prodávat svoji produkci malým místním obchůdkům? podařilo se to někomu? nějakým jiným zařízením (restaurace a tak)? mluvím asi hlavně k těm co nemají mnoho půdy a dělají to ve velkém...ale i ti mohou třeba přispět.


 


Děkuji zdraví Josua 



Starej vůl říká:


Druhý pokus o odeslání pár rad taky nevyšel, takže třetí pokus :)


Tak jsem tady asi hodinu smolil nějaké praktické rady a ono se to někde ztratilo. Tak tedy stručně to zkusím ještě jednou.


Všeobecně - pokud bych se chtěl teď stěhovat na vesnici, snažil bych se nejdříve si zajistit minimálně na rok zdroj příjmů nezávislých na mém hospodaření. Pro velmi skromný život odhaduji pro dvoučlennou rodinu cca 8000 kč/měs. Při tom, že maso, vejce a zeleninu si zajistím samovýrobou. K tomu vede několik možností:


Zaměstnání - asi nejlepší, nevýhodou je, že jste v práci min. 8 hod. denně, takže na budování hospodářství moc času nezbývá.


Živnost - pokud umíte něco, o co je zájem, je to dobrá cesta. Svůj čas můžete rozdělit mezi živnost a hospodářství. Nevýhodou je, že musíte platit sociální a zdravotní pojištění, i když nic nevyděláte.


Pracák, sociálka - spousta volného času, nějaké peníze přijdou. Nevýhoda - je to nefér vůči společnosti. Ale nějaká férovost se asi dnes už nenosí.


Co pěstovat, chovat - v prvním roce bych se asi nijak nespecializoval, pořídil bych si tak 5 slípek, 2 samice králíka, možná ještě čuníka a 2 ovečky. Na zahrádku menší záhonky s běžnou zeleninou, pár keříků rybízu, angreštu, nějaké maliny a ovocné stromy. U těch si pečlivě naplánovat místo tak, aby v budoucnu, až vyrostou, nestínily zelenině. A v dalších letech bych se věnoval tomu, čemu se daří a co mě baví.


Mechanizace - určitě bych si pořídil nějaký malotraktorek domácí výroby, s hydraulikou. Na internetu je jich v nabídce spousta a některé docela vymakané. A hlavně jsou za rozumnou cenu.K tomu nějaký přívěsný vozík, další příslušenství bych si pořizoval postupně podle potřeby.


Pila - Motorovka je dost nebezpečná věc. Proto bych nejdřív zašel za nějakým dřevorubcem , koukal na něj při práci a snažil se pochytit co nejvíc. Po zakoupení pily bych se nejprve učil ji ovládat na ležícím dřevě, kácet až bych si byl jistý, že ji ovládám. A i potom bych znovu přizval někoho s praxí, aby poradil. Není umění strom podříznout, ale je umění aby spadl tam, kam chcete. A sundávat takový zavěšený strom dá mnohem víc práce jak samotné zkácení. Jakou pilu si pořídíte, je celkem jedno. Na těch pár kubíků ročně postačí i ta neznačková z Lídlu. Žádný hajný vám nedá na samovýrobu nějaké silné buky, na které potřebujete silnou profi pilu.


Dřevo - neřešte, zda tvrdé nebo měkké. Prostě to, co je nejblíž a nejlevnější. Měkkého sice spálíte víc, ale zase se líp zpracovává.


Ještě troška matematiky - pokud bych počítal nutnou hotovost potřebnou k životu, tedy 8000kč/měs, je to asi 100000ročně.


Aby mně na to vydělaly slepice, (snáška od jedné cca 150ks/rok a zisk na jednom vejci 1kč), potřeboval bych chovat celoročně 666 slepic.


Aby mně na to vydělali čuníci, (zisk cca 1000kč z jednoho prasete), musel bych odchovat ročně 100 prasat.


Aby mně na to vydělali králící (zisk cca 100kč z jednoho králíka), musel bych odchovat ročně 1000 králíků


Abych moje hospodářství nebylo jednotvárné, musím chovat 240 slepic, 33 prasat a 333 králíků :)


A to jen na velmi skromný život s hotovostí 8000kč/měsíc, bez dovolené, bez svátků....









Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Josua »

Dobrý den,


 


dovolím si jen krátce shrnout proč to ve městě není nijak zelenější ale jsou to jen moje úvany a zkušenosti.


Město opouštím protože mi už nevyhovuje (žiji v Ostravě)


- vzduch tu není nic moc


- bydlení za pár let tak zdrahlo včetně služeb že je skoro dvojnásobné jako před 8 lety. 


- ve volném čase i kdybych chtěl tak práci najdu jen podřadnou a sedřu se abych vidělal více.


- za peníze které utržím si těžko běžný člověk koupí kvalitní potraviny většinou druhou jakost někde z francie nebo bůhví odkaď a to za cenu první jakosti. Kupovat mužete i jindě ale objíždět různé akce a trávit každý druhý tředí den 2 hodiny v supermarketu tak na to běžný člověk asi nemá nervy a čas.


- druh potrvin je omezen jen na několik počítám tak 15-20 druhů zeleniny a 20 u ovoce které najdete ale po celý rok v vašem supermarketu. Roční období tam neexistuje. 


- práce tu je to jo, ale většinou jste jen kolečko v něčích nodinách, které někdo nutí tikat proti směru času, aby vydělal ještě víc nebo obešel zákon a nebo vyrobil o něco víc věcí, které stejně nejsou potřeba pro lidstvo. Zato je reklamními kampanmy přesvěčují o opaku a každý si hned rád koupí ten technickej trhák co musí mít i když doteď mu stačilo to co měl.


- lidé kolem, v paneláku je teplo ale také hluk a sousedé kteří větětšinou nemají absolutně zájem o to kdo jste a co děláte, a to nemluvím o okolních vchodech tam jste cizincěm pro většinu po desetilení. 


- přítelé, i když spousta mých kamarádů a přátel bydlí ve stejném městě tak stejně nemají čas, nato abych je navštívil stejně potřebuji auto a nebo je to tak na 2 hodiny delší vílet a to s malým dítěten v tramvaji s několika přestupama asi není zrovna příliš zajímavý výlet. často se paradoxně vidívám sněkým kdo bydlí 200 km od nás :D


 - slunce, příroda, zvířata... Ve městě jsou parky (dnes je vidím trochu jinak než dříve) ale tam si chvilku přírody pár holubů nějakou peknavu a vrabce asi najdete, sice je tam více prů kteří štěkají a kadí kde se jim zlíví ale něco tu je. někam na hory se dostanete jen o víkendu a to zrovna děti onemocní nebo je venku škaredě či se musí jet na narozeniny někam k známím takže pak zelený kopec vidíte z okna přes sililetu 10 komínu a tisíce budov ve vzdálenosti 15-30 km.


Toto je spíše pro ty co uvažují že odejdou do města a myslí si, že práce je tu dost a budou se zde mít lépe (říká se žetráva není nikde zelenější ikdyž se to z jiného kopce zdálo), možná že budou, ale otázkou je co vlastně chtějí. Někdy člověk nevidí, že jednodušení a svobodnější život může být daleko lepší a prospěšnější než komplikovaný život jako kolečko (já říkám otrok) v systému ze kterého pak nemohou ven. Takový panelákový člověk nezná kromě základních zvířat většinou jména bilin jedlých stromů nebo plodin. Netuší jak by si je vypěstoval a nemá odvahu to ani změnit raději bude chodit v 6 na šichtu a po ní do hospody kde to bude vášnivě kritizovat. Večer se prospí a jde zase na šichtu. Sice se asi takový robotníci podnikateli mnohem více líbí, já však již jedním z nich nebudu, protože mi takový život neprospívá :D


 


Vím že to asi sem až tak nepatří ale nějak se mi zdálo že pro začínající lidi odcházející na věnkov má smysl kromě "reality z venkova" napsat realitu z města. Jeto čistě můj pohled ke kterému jsem dospěl já takže to nechci kategorizovat na všechny.


 


S uctou bez útoku proti jakému koliv způspbu žovota v pokoji a míru zdraví z O(s)travy Josua 


Starej vůl
Příspěvky: 4
Registrován: 23 led 2012 23:29

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Starej vůl »



Josua říká:


Dobrý den,


 


dovolím si jen krátce shrnout proč to ve městě není nijak zelenější ale jsou to jen moje úvany a zkušenosti.


Město opouštím protože mi už nevyhovuje (žiji v Ostravě)


- vzduch tu není nic moc


- bydlení za pár let tak zdrahlo včetně služeb že je skoro dvojnásobné jako před 8 lety. 


- ve volném čase i kdybych chtěl tak práci najdu jen podřadnou a sedřu se abych vidělal více.


- za peníze které utržím si těžko běžný člověk koupí kvalitní potraviny většinou druhou jakost někde z francie nebo bůhví odkaď a to za cenu první jakosti. Kupovat mužete i jindě ale objíždět různé akce a trávit každý druhý tředí den 2 hodiny v supermarketu tak na to běžný člověk asi nemá nervy a čas.


- druh potrvin je omezen jen na několik počítám tak 15-20 druhů zeleniny a 20 u ovoce které najdete ale po celý rok v vašem supermarketu. Roční období tam neexistuje. 


- práce tu je to jo, ale většinou jste jen kolečko v něčích nodinách, které někdo nutí tikat proti směru času, aby vydělal ještě víc nebo obešel zákon a nebo vyrobil o něco víc věcí, které stejně nejsou potřeba pro lidstvo. Zato je reklamními kampanmy přesvěčují o opaku a každý si hned rád koupí ten technickej trhák co musí mít i když doteď mu stačilo to co měl.


- lidé kolem, v paneláku je teplo ale také hluk a sousedé kteří větětšinou nemají absolutně zájem o to kdo jste a co děláte, a to nemluvím o okolních vchodech tam jste cizincěm pro většinu po desetilení. 


- přítelé, i když spousta mých kamarádů a přátel bydlí ve stejném městě tak stejně nemají čas, nato abych je navštívil stejně potřebuji auto a nebo je to tak na 2 hodiny delší vílet a to s malým dítěten v tramvaji s několika přestupama asi není zrovna příliš zajímavý výlet. často se paradoxně vidívám sněkým kdo bydlí 200 km od nás :D


 - slunce, příroda, zvířata... Ve městě jsou parky (dnes je vidím trochu jinak než dříve) ale tam si chvilku přírody pár holubů nějakou peknavu a vrabce asi najdete, sice je tam více prů kteří štěkají a kadí kde se jim zlíví ale něco tu je. někam na hory se dostanete jen o víkendu a to zrovna děti onemocní nebo je venku škaredě či se musí jet na narozeniny někam k známím takže pak zelený kopec vidíte z okna přes sililetu 10 komínu a tisíce budov ve vzdálenosti 15-30 km.


Toto je spíše pro ty co uvažují že odejdou do města a myslí si, že práce je tu dost a budou se zde mít lépe (říká se žetráva není nikde zelenější ikdyž se to z jiného kopce zdálo), možná že budou, ale otázkou je co vlastně chtějí. Někdy člověk nevidí, že jednodušení a svobodnější život může být daleko lepší a prospěšnější než komplikovaný život jako kolečko (já říkám otrok) v systému ze kterého pak nemohou ven. Takový panelákový člověk nezná kromě základních zvířat většinou jména bilin jedlých stromů nebo plodin. Netuší jak by si je vypěstoval a nemá odvahu to ani změnit raději bude chodit v 6 na šichtu a po ní do hospody kde to bude vášnivě kritizovat. Večer se prospí a jde zase na šichtu. Sice se asi takový robotníci podnikateli mnohem více líbí, já však již jedním z nich nebudu, protože mi takový život neprospívá :D


 


Vím že to asi sem až tak nepatří ale nějak se mi zdálo že pro začínající lidi odcházející na věnkov má smysl kromě "reality z venkova" napsat realitu z města. Jeto čistě můj pohled ke kterému jsem dospěl já takže to nechci kategorizovat na všechny.


 


S uctou bez útoku proti jakému koliv způspbu žovota v pokoji a míru zdraví z O(s)travy Josua 


Hezky jsi to napsal, a věř mně, že vím, o čem mluvíš, kdysi jsem asi rok v Ostravě bydlel. Nechci nikoho zrazovat od bydlení na vesnici, spíš naopak. Sám bydlím nyní na samotě uprostřed lesa, v krásném čistém prostředí, ve kterém jsem velice spokojen. Jistě, že to má i svoje negativa. Třeba nyní zde napadlo asi půl metru sněhu, nikdo to neprohrne, tak je problém se dostat třeba do obchodu.


Možná si tu nadělám řadu nepřátel, ale myslím si , že celá Perma kultura je jen humbuk, vyvolaný pár lidmi, kteří vydělávají na různých kurzech, knížkách apod. Připadá mně to, jako když kdysi byla podobná akce - chov žížal a výroba verikompostu. V dnešní době nelze žít, ani ve městě, ani na vesnici bez vymožeností civilizace. Nevím proč obyčejný sad začali nazývat "jedlým" lesem apod.


Život na vesnici má své plusy i mínusy. A právě to by měli učit v těch kurzech. Aby člověk, který se rozhodne bydlet na vesnici, věděl, do čeho jde. A ne, aby mu vše malovali na růžovo. Bydlet na vesnici znamená, že si mohu cca 30% potravin sám vypěstovat, tedy maso, vejce, zeleninu, ovoce mléko. Ale zbytek musím stejně koupit. Sůl, cukr, mouku, kávu, kakao, čokoládu apod. Stejně tak si musím kupovat oblečení, elektriku, benzín nebo naftu, musím platit daně a pojištění a jiné. Na to musím někde vydělat, ať již prodejem výpěstků, zaměstnáním, nebo jinak. A taková zvířata jsou horší než ten nejhorší zaměstnavatel. Tomu můžeš říct dávám výpověď, zítra nepřijdu. Ale zvířata nakrmit musíš, i když se ti zrovna nechce :) Já to řeším tím, že jsem se trošku naučil řezbařit, takže se mně občas podaří  přivýdělek prodejem nějaké dřevořezby. Ale stejně žiju z ruky do úst. Chovem dobytka se nezabývám, je pro mně výhodnější se večer projít do vesnice ke známému, který má doma krávu a 2l si koupit. Zrovna tak vajíčka. Zeleninu pěstuji jen k přímé spotřebě, ne na skladování. Prostě se snažím žít v klidu a pohodě, snažil jsem se vymýtit ze života všechno co musím udělat zrovna teď. A můžu říct, že za těch 8 let, co tady v lese bydlím, jsem nikdy nebyl nemocný, žádný stress, prostě pohoda





Ivo Pivo
Příspěvky: 5
Registrován: 30 pro 2011 16:02

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Ivo Pivo »

To co si napsal zase není tak úplně pravda. Já jsem vyrostl ve městě a kosu jsem prvně držel když mi bylo tak 25. Teď je mi 41 a kosím 1 ha ručně ( a možná nejlíp ze vsi) a další 2 ha kosačkou. Nikdy jsem nedělal kolem domu a krávu jsem viděl tak z auta. Teď mám krávu, ovce, slepice, včely, kachny...................... . Našel jsem si tady práci. Manželka dělá ve městě, dojíždí. Ale v práci je za 30 minut a když jsme bydleli ve městě tak mi to trvalo do práce na druhém konci města 40-50  minut.


Musí to být v člověku, potom se to všechno tak nějak udělá. Neumím to líp napsat, ale už jako dítě jsem cítil že nechci bydlet ve městě         

Starej vůl říká:


Tak čtu tuhle diskuzi a nějak mně to hlava nebere. Jsem postarší člověk, vyrostl jsem na vesnici. Neumím si ani ve snu představit, jak městský člověk, který zná práce v hospodářství v lepším případě teoreticky, v horším vůbec, se přistěhuje na vesnici a začne hospodařit. Obzvlášť, když nemá nějaký ten milionek v kapse. Řešíte tady jaký traktor, jakou pilu, jakou kosu nebo sekyru, ale pokud s těmito věcmi člověk nikdy nedělal, nebude výsledek dobrý, ať má sebelepší vybavení. Zrovna tak s chovem zvířat. Řešíte, zda kozu bezrohou nebo s rohama, ale neřešíte, kdo ji bude dojit. A zapomněli jste na jednu hodně důležitou věc. Na vesnicích není práce.Tím myslím zaměstnání, doma ja práce pořád spousta. Lidé z vesnic utíkají za prací do měst. Ne, proto, že by toužili po městském životě, ale proto, že se doma neuživí. O tom, že vás hospodářství uživí si jako začínající hospodáři můžete nechat jenom zdát. . Elektřinu, naftu, mouku, cukr, sůl a další stovky věcí si doma nevypěstujete. Ty musíte koupit. A to nemluvím o nákladech, které musíte nejdřív zaplatit (osivo, zvířata, krmení apod) a potom minimálně půl roku dřít a čekat na nějaký zisk. A stále se modlit aby zapršelo, ale ne zase moc, aby králíci nedostali myxomatózu a slípky ptačí chřipku, aby v květnu nepřišly mrazíky....  I kdyby jste vypěstovali tolik, že by jste měli pro vlastní potřebu a ještě na prodej, je problém sehnat kupce.





Uživatelský avatar
Sibiřan
Příspěvky: 61
Registrován: 02 lis 2011 23:21

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Sibiřan »

 


Ahoj, byl jsem pár dnů mimo net. Přijde mi trochu škoda, že až na několik čestných výjímek zbytek starých praktiků mlčí. Myslím, že by byl o jejich zkušenosti zájem, soudě podle návštěvnosti vlákna.


Joshua: Děkuji za výstižné a čtivé přiblížení okolností, které Vás vedou ven z města. Myslím, že podobně to cítí většina lidí, kterým dosavadní způsob žití nesedí. Na severu Moravy je hodně pěkných míst, i téměř divočin. Máte namířeno nějakým konkrétním směrem?


Starý vůl: (kurnik, nejde mi to, říkat někomu v.le - mohl bych Vám říkat třeba křestním jménem?) Děkuji za bezva příklady z Vaší praxe. Těch cca 8 tis. korun k přežití na hlavu je asi slušný odhad, ale dá se odstartovat i skoro nebo úplně bez peněz. Prostě se jen přidáme k někomu, kdo je o kus dál. Třeba "jen" za stravu, byt a ev. zdravotní pojištění (ty úvozovky jsou schválně, protože tyhle položky nejsou zanedbatelnou sumou a onen zaměstnavatel si na ně musí také nějak vydělat). Pokud to klapne, máme na nějakou dobu postaráno o základní životní potřeby a získáme možnost ohmatat si praxi bez velkého rizika. Sám jsem to takhle v minulosti udělal a bylo to prima. Zajímalo by mne, co vedlo zrovna Vás k opuštění civilizace? Není přece úplně běžné, že se někdo "zahrabe" v lese zcela sám?


Ivo Pivo: Aby se daly věci do pohybu, je prostě nutné vykročit. Srdcaři do toho jdou, maj to v sobě. Jako Vy. Také si nemyslím, že je třeba být teoreticky na všechno totálně připravený, ani to nejde. Zato je fajn se nebát, být otevřený novému, brát život jako dobrodružství, hru. A být vždycky naladěný na změnu plánů, s těmi nejvíc rozesmějem Pánaboha :-)). Co Vaše ovce, slepice? Nehodíte do placu pár fíglů, jak to děláte?


Uživatelský avatar
Ilona Hotárková
Příspěvky: 19
Registrován: 15 dub 2010 15:37

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Ilona Hotárková »

Ahoj Sibiřane,



no, třeba staří praktici mlčí, protože čekají na zkušenosti ještě většího praktika. Podle tvých příspěvků v jiných vláknech máš letité zkušenosti. Proč se o ně nepodělíš a jen se snažíš sesumírovat rady od jiných?  Z počátku jsem si myslela, že tohle vlákno založil skutečný zelenáč, ale tohle nechápu. Jseš tu jen v roli jakéhosi moderátora diskuze nebo ti jde skutečně o pomoc druhým?


Stejně pokud nemá člověk na rozjezd nějaké pořádné peníze, bude to v úplných začátcích boj o život:) a pořádná improvizace. A pak je mu úplně jedno, jestli bude sekat dříví sekyrkou od Fiskars nebo nějakou po dědečkovi. Sežene si taky drobnou zvířenu od lidí z okolí a nebude řešit nákup nejlepších plemen, protože mu na to nebude zbývat. To, v co se tahle debata zvrhla, je pokus o nákupní seznam před návštěvou supermarketu.


Co se mi líbilo, byl v samém začátku příspěvek JBJ. 


Na permakultuře je pěkné to, že se do toho můžeš nořit postupně. Postupně si upravovat své teritorium, postupně měnit své zvyky, své chutě a vůbec není potřeba pálit za sebou mosty a izolovat se někde na samotě. Můžeš začít kdekoliv a kdykoliv, když chceš.


Uživatelský avatar
Sibiřan
Příspěvky: 61
Registrován: 02 lis 2011 23:21

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Sibiřan »


Ahoj Ilono,


děkuji za hezký postřeh. Myslím, že není nutné stavět proti sobě role moderátora a organizátora pomoci. Založil jsem tohle vlákno za konkrétním účelem a mám dojem, že bez nějaké formy moderování by se díky širokému záběru rozplizlo do ztracena.


Jinak nechápu, co nechápete :-)? Nikdy jsem nenapsal, že ten zelenáč zdrhající na venkov jsem já. Někde v diskuzi jsem navíc vysvětlil, o co jde. Mrzí mne, pokud jsem někoho zmátl, neměl jsem to v ůmyslu. Ale určitě jsem vlastní greenhornování nezapomněl a navíc, zelenáčem jsem zůstal - pokud zelenáč je ten nezkušený, který se musí učit. V hodně věcech nezkušený jsem (třeba v permakultuře) a učím se rád. Hlavně od praktiků. A myslím, že tady je od koho se učit. Své zkušenosti neschovávám, tu kozologii jsem vyplodil podle nich, ale kolem ovcí a slepic jsem jen proběhl. Ale zajímají mne, proto vyhlížím ovcomily a slepičáky. Zatím mlčí, ale tady je nezastoupím, páč to neumím. Pokud máte nějakou králičí, slepičí či ovčí praxi, sem s ní :-).


Tahle debata nebyla založena kvůli filozofování Jít či nejít na venkov, k tomu jsou jiná vlákna. Měla by prakticky pomoci těm, kteří už se rozhodli. Třeba dobrým tipem na nákup, a klidně v supermarketu. Hluboké permakulturní myšlenky a diskuzní teoretizování za nikoho hromadu dříví nenaštípají, to udělá dobrá sekera v rukou. Třeba fiskarska je dobrá volba, ale ještě lepší je štípačka :-), pokud máme elektřinu. Ale ví to městský kluk od počítače s mozoly na loktech a ošoupaným zadkem? V ten "nákupní seznam" se podle mne nic nezvrhlo, ten má větší smysl, než hromada nicneříkajících keců. Stejně si to všechno najednou normální člověk nepořídí, ale má se čeho chytnout.


Permakultura... Moje babička to slovo neznala, používala spíš označení"selský rozum". Používala ho denně, v chaloupce se záhumenkem s dědou vychovali tři děti, měli vždycky co jíst, kde spát, co na sebe, a ještě pomáhali druhým. I za války a v marastu po ní. Bohužel, kurzy na selský rozum nejsou, moudrost přichází s odžitým. Je fakt, že moudřet se dá ve městě i "někde na samotě, kdekoliv i kdykoliv, když chceš" :-).


Přeji Vám hodně štěstí a moudrosti. A těším se na praktickou radu :-).


Odpovědět