Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Nabídka, poptávka, rady, tipy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Patrik Stach »

A ještě jednu drobnost na kterou jsem zapomněl. Obracení země, jak Jakube píšeš, je s přihlédnutím k přírodě nepřirozené. Ovšem. Ale musíme si uvědomit, že člověk myslí, je líný a umí používat nástroje. Efektivně. To je pokrok. (Bože, snad mě tu neukamenují :) Za cestu, kterou člověk prošel od prehistorie do dnešních dob, vykonal mnoho. Z něčeho, co vypadalo jako tráva, vyšlechtil obilí. Z kyselých bobulí sladká a šťavnatá jablka. Naučil se zemi kypřit a dodávat jí živiny. I to je cesta. Permakultura mě přitahuje, ale jablka chci mít jedlá a chutná. Během pár dní si vysadím moravskou jaderničku. Samozřejmě na podnoži a vzhledem k velikosti "mojí" země to bude čtvrtkmen. A bude mě těšit stejně tak, jako Joshuu jeho semenáče z jadérek.


Něco jiného je, když se přesunuje tlupa třiceti lidí ze zimního sídliště do letního a sbírá si bobule, které po cestě najde. A něco jiného je, když se chce uživit několik miliard moderních lidí. Jsem tradicionalista. Někteří moji blízcí by řekli, že ukrutný tradicionalista. Ale jak já to vidím, i orba a roubování jsou tradiční. Jde jen o úhel pohledu.


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Josua »

Nezavrhuji nové technologie - hodlám použít všechno jak semenáče tak rouby, dělat bezorebné pěstování. Jsem rád že jsou lidé i s jinými názory než já :D je na každém aby si našel cestu. A je fajn že už tu nikdo nevykřikuje jen toto je nejlepší cesta ať mluví o čemkoliv :D



Přeji hezký den



Zdraví Josua


Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Patrik Stach »

Ona totiž jediná cesta neexistuje. Naštěstí.


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Josua »

:D tak tak

Patrik Stach říká:


Ona totiž jediná cesta neexistuje. Naštěstí.





Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Maly Nomad »

Dobry den vespolek,


 zkusim se vyjadrit trochu konstruktivne. Jsem zelenac ktery ted uz temer rok zkousi hospodarit. Nastesti se mi po startu na kamaradove, podarilo najit vlastni pozemek, takze tuto sezonu uz makam na svem. Takze start na farme/pozemku/chalupe nejakeho ochotneho znameho mohu z vlastni zkusenosti jen a jen doporucit. Je to sice jine nez na svem, ale clovek z mesta se nauci hodne.



Co se tyce uskromnovani a jidla. Exisuje varianta co by mohla vyhovovat i lidem se sklonem k historii a lidovym tradicim, i setrilkum, i vegetarianum :) Kupte si pytel jecneho(podle chuti co chcete) srotu a varte kase, placky... Levne, primitivni, vyzivne :) Jeste sobestacnejsi a levnejsi by bylo kupovat hned po sklizni od svych vyzkousenych zemedelcu cele zrno a srotovat/mlit si primo pred pouzitim. Planuju postavit sklep a nad nim patrovou sypku a takto pokryt potrebu zrni v domacnosti. Hlavne pozor na zrni od malych producentu, pry byva casto spatne dosusene - plesnivi. A to same pri spatnem uskladneni. Tady bych doporucil knihu "Lidova strava na Valassku", Jaroslav Štika, 1980



Pro nevegany: Naucte se solit maso, slaninu, skvarit sadlo, hovezi luj. To se da naucit i v byte, az to budete potrebovat, uz budete vedet co a jak a prace jde jinak od ruky. Doporucuju treba stranky http://www.wedlinydomowe.com/ (anglicka verze, maji i polskou)




Uživatelský avatar
Ronja Korousová
Příspěvky: 71
Registrován: 02 dub 2012 14:16

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Ronja Korousová »

Hlásím se mezi zájemce o získání praktických dovedností, pokud tefda nevadí, že na mě v jednom kuse visí dítě a tudíž jsem jako pracovní síla výkonná tak na 40až 60% dle nálady roběte...

QNX říká:


Sibiřan: Nemám chuť zase poslouchat, že všechno vím a všude jsem byl (copak můžu za to, že jsem hodně studoval a hodně cestoval? :-) Budu tedy raději mlčet, ale můžete si být jistí, že na má slova dojde :-)



No a teď vážně. PK kurzy jsou fajn, ale s jejich ekonomikou to není tak slavné. Nechci dělat komerční akce pro desítky účastníků a pořádat kurz pro 12 lidí (můj oblíbený počet účastníků)  už zase tak úžasný výdělek nepřináší ......... a zároveň platí i to, že i "levný" PK kurz může být pro zájemce dost nákladný a možná by ty peníze raději investoval do něčeho jiného.


Tak jsem přišel ještě s trochu jinou strategií a tu bych chtěl v letošním roce začít realizovat. Rád bych nabízel získání PK praxe zcela zdarma ....... formou pomoci při realizacích některých z projektů na kterých děláme. Začínám vytvářet adresář zájemců o získání praktických dovedností a těm pak budu posílat pozvánky vždy na nějakou konkrétní akci (nejčastěji v délce 1-2 dny). Zájemce si to krásně osahá a při práci určitě bude nějaký čas na trochu nutné teorie. Já získám nějakou tu pracovní sílu a naši zákazníci zase rychleji provedenou realizaci. Spokojenost by mohla být na všech třech stranách. To by pro zelenáče odcházejícího na venkov mohlo být mnohem užitečnější, než tisíc slov tlachání někde na webu :-)





Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Hlad »

polykultura už ji máš i v řádcích,skupinách,uplnej mišung je na nic 

Patrik Stach říká:


Jakube, asi se neumím vyjádřit tak, aby to bylo pochopitelné i jiným, než mně samotnému :) Já permakulturu rozhodně nezavrhuji, naopak. Ano, souhlasím s Tebou - je to soubor principů, však jich také velké množství praktikuji. Ne ale všechny. Moje zahrada je nová a malá, zakládám jí postupně. A postupně přidávám další a další principy permakultury. Například ona zmiňovaná Planta Naturalis. Nebo až budu mít chvíli na rekonstrukci střech u dřevníků, udělám je zelené (rozuměj porostlé zelení). Nejsem ale příznivcem extrémů. Jakýchkoliv. Ani dogmat. Snažím se ze všeho vybrat to nejlepší možné, pro mne nejlepší. Ať už se to týká zahrady, filozofie nebo náboženství. A permakultura, to není jen způsob pěstování, Je to životní filozofie. Ale nepleťme se - není jediná pravá. Stromy se roubují stovky let. Proč asi. Chce někdo zpravokořenit jabloň? Proč ne. Chce někdo nejnovější odrůdu vyšlechtěnou v roce 2011? Proč ne. Nebo starou odrůdu na podnoži? OK.


Tohle vlákno mě baví. Nasávám z něj informace jako houba. Zkušenosti, abych se nemusel prodírat houštím stejných omylů jako druzí. Ale mám přece vlastní rozum, který také používám. Nemám rád dogmata ani lidi, kteří je hlasitě vytrubují a zatracují jiné pohledy na totéž. Můj pohled na záhon se zeleninou je takový, že mám raději vícedruhový záhon v řádcích, než permakulturní polykulturu :) Ovšem to neznamená, že příští rok ji mít nebudu :)





Uživatelský avatar
Patrik Stach
Příspěvky: 222
Registrován: 24 úno 2012 13:35

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Patrik Stach »

Jasně, v tomhle případě je 'mišung' lepší slovo :-)

Hlad říká:


polykultura už ji máš i v řádcích,skupinách,uplnej mišung je na nic




Uživatelský avatar
drudriger
Příspěvky: 642
Registrován: 29 srp 2010 14:14

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od drudriger »

zrovna v ansem experimentalnim prostoru moc lidi neni, teda vlastne kromne spravce nikdo tak chcete li tu pobyt delsi dobu hostak je volnej a sezona zacina, zelenaci....


Hlad
Příspěvky: 248
Registrován: 05 kvě 2010 21:23

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Hlad »

bezorebné pěstování?ukažte mi to tele co to vymyslelo


Odpovědět