Orná půda a ,,způsob ochrany" (před soběstačností)

Nabídka, poptávka, rady, tipy, ..
Alda Sralda
Příspěvky: 16
Registrován: 10 lis 2011 13:06

Orná půda a ,,způsob ochrany" (před soběstačností)

Příspěvek od Alda Sralda »

Máte, prosím, někdo zkušenost se zakládáním permakulturní zahrady na orné půdě? Myslím když koupím 10m široký 800m dlouhý lán pole uprostřed 2x2km jzd pouště (se zajištěným přístupem) a po ukončení pronájmu s JZD A.S. budu chtít hospodařit podle pravidel permakultury. Co mám čekat od ouřady jakmile nechám pole pár let ladem? Je nesmysl měnit takový pruh (myslím ale že pozemek tvaru nudle je nejběžněší co u nás je) uprostřed polí (z obou stran sousedící s ornou půdou) na zatravněnou plochu? A nebudu pak omezován zase pravidly pro opečovávání zatravněné plochy jak to vymezuje zákon? Je reálné při této poloze ji postupně proměnit na sad? Dá se Vůbec ,,orná půda" na permakulturu využívat? Nebo je permakultuření činnost vhodná maximálně na mýtinu do lesa? Řešívá se tohle na permakurzech? Díky za názor, zkušenost i polemiku...


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Orná půda a ,,způsob ochrany" (před soběstačností)

Příspěvek od Martin Gross »

Hlavně je to děsivě úzké. Budeš sousedit s polem ÚPLNĚ všude.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Orná půda a ,,způsob ochrany" (před soběstačností)

Příspěvek od jarda bon jovi »

Nesmysl je 10 metrů pás, Když je potřeba nárazníkové pásmo před herbicidy, pesti a jinými cidy minimálně 6 metrů. To však platí pouze pro bezchybný morální kodex toho člověka, co řídí postřikovač a nestříká ve větru zcela v souladu s platnou legislativou.


Pokud necháš polem ladem, státní rostlinolékařská zpráva zakročí, vyměří pokutu za šíření invazních rostlin a .pokud stav nenapravíš, napraví to pověřená osoba a naůčtujou ti to zvesela.Nejhorší varianta je žaloba od jezedů skrze vícenáklady za mimořádný postřik či ztracený či zmařený zisk.


Řešil bych to pachtem, z nějž by k spokojenosti všech vzešel marginálnější pozemek, někde bokem i za cenu horší bonity.


bral bych louku, Na kterou nikdo nezvracel chemické fekálie.


U mne jezevcovi ulítl postřik a mám spálených 200 stromů.naprosto neškodné postřiky.... vítej ve válce.


Alda Sralda
Příspěvky: 16
Registrován: 10 lis 2011 13:06

Re: Orná půda a ,,způsob ochrany" (před soběstačností)

Příspěvek od Alda Sralda »

No něco takovyho sem i čekal. Jasně že je úzkej (=levnej) Pánuji se postupně šířit.. Chtěl sem pozemk co nejblíž domu, aby nahradil zahradu, ale než rozzlobit tyhle mafiány rači budu hledat alternativní kompromis :-) Díky za info


Alexandra Minksová
Příspěvky: 6
Registrován: 20 črc 2011 13:35

Re: Orná půda a ,,způsob ochrany" (před soběstačností)

Příspěvek od Alexandra Minksová »

Ahoj, snad nebude tak zle :-) Tohle nám odpovědělo Ministerstvo životního prostředí - na to, co chceš udělat, bys mohl dostat i dotaci. Stačí to nazvat remízek :-)


" V rámci Operačního programu Životní prostředí je možné podat žádost o dotaci na
  např. na výsadbu remízků v Prioritní ose 6, oblast podpory 6.3.
  - Obnova krajinných struktur. V oblasti podpory 6.4. - Optimalizace vodního
  režimu krajiny je možné podat žádost o dotaci na obnovu nebo budování tůně nebo
  mokřadu. Pro projekty v Prioritní ose 6 lze doporučit konsultovat záměr na
Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR.
Při podání žádosti je nutné doložit požadované přílohy podle Přílohy 1 a 4
  Směrnice MŽP 3/2011, podle přílohy 1 je mimo jiné nutné doložit Stanovisko
  orgánu státní správy (obecní úřad obce s rozšířenou působností), které dokládá
soulad opatření s územně plánovací dokumentací pro opatření v oblastech podpory
  6.2, 6.3, 6.4, 6.5 a 6.6, které nepodléhají vydání územního rozhodnutí ani
  stavebního povolení. Tj. v případě, že je pozemek, veden jako orná půda, vyjádří
se místně příslušný obecní úřad s rozšířenou působností případně stavební úřad,
zda je možné provedení uvedeného opatření, tj. zatravnění, výsadba remízu aj.
  a že územní plán toto využití pozemku umožňuje.
Výzva pro Prioritní osu 6 může být vyhlášena v roce 2012, harmonogram výzev 2012
bude zveřejněn koncem roku.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Orná půda a ,,způsob ochrany" (před soběstačností)

Příspěvek od jarda bon jovi »


Jo jo, remízky nebrat. pak už ti do toho bude kecat tisíc ouřadů a budou mít důvod krátit tvé práva na ůkor systému.


Chraň tě kravskej ocas něco dělat s požehnáním státu, nedej bože nazvat půdu remízkem nebo trvale travnatým porostem. V tu chvíli se bude pro tvoji půdu budou vstahovat kopce předpisů a inštrukcí, které vypotil nadrženej ouřada k zviditelnění vlastní důležitosti. Ani lesem to nenazývej, páč se bude na tebe vstahovat lesní zákon, a jejich předpisy a nařízení vlády. Snaž se , aby ti TVOJI  svobodu nemohli vzít.. Bacha na to, některé kroky jsou nevratné a zorání trvale travnatých ploch jest hrdelním zločinem. Takže bacha na to, aby ses neupsal  a pak nelitoval.


Alexandra minxová to popsala znamenitě....je jen otázkou času, kdy úředníci opět získají právo první noci.


 


Alda Sralda
Příspěvky: 16
Registrován: 10 lis 2011 13:06

Re: Orná půda a ,,způsob ochrany" (před soběstačností)

Příspěvek od Alda Sralda »

To vypadá schůdně. A já mám dotace rád :-) vidím, že se vyznáte


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Orná půda a ,,způsob ochrany" (před soběstačností)

Příspěvek od QNX »

Alda Sralda: Na většinu otázek už odpověď máš ...... tak jenom doplním, že na našich PK kurzech se podobným tématům věnujeme.


Alexandra Minksová
Příspěvky: 6
Registrován: 20 črc 2011 13:35

Re: Orná půda a ,,způsob ochrany" (před soběstačností)

Příspěvek od Alexandra Minksová »

Zkoumali jsme i dotaci na zatravnění od Ministerstva zemědělství. Ti nás omezili na padesát stromů na hektar a ten člověk, z kterým jsem mluvila mi to přímo nedoporučil - kvůli omezování svobody, jak tu už někdo napsal.


Taky nedávají tolik, jako ti ze životního prostředí :-)


Jaký pravidla může mít remíz? Podle mě stejný, jako jedlá divočina...Hlavně to musíš vysadit a pak už na to vůbec nesahat. A budou tě chodit kontrolovat, jestli tam něco neřežeš, nestříháš, nehnojíš  atd. :-) A jestli seš hodnej na broučky a ptáčky.


Na Jižní Moravě teď jede projekt Přírodní zahrada -  http://www.prirodnizahrada.eu/


Když si přečteš pravidla,  uvidíš, že jde v podstatě o permakulturu. Na pár takových zahradách jsem byla. Je to paráda!!!


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Orná půda a ,,způsob ochrany" (před soběstačností)

Příspěvek od jarda bon jovi »

´Můžeš si v remízku udělat záhonek zeleniny, pěstovat brambory nebo cokoli k jídlu???Nemyslím keře a stromy....Můžeš si tam postavit chatku, zemljanku nebo maringotku? Můžeš se svobodně rozhodnout, co vlastně sázet?  Můžeš si jej oplotit proti zvěři čtyrnohé i dvounohé? Pokud já vím, tak v úředním remízku není místo na vlastní názory či svobodná rozhodnutí.


Třebas se něco nového dozvím. ale kupovat půdu, aby mi o ní rozhodovali ouřadové je vskutku veselé.......


Odpovědět