Barák

Nabídka, poptávka, rady, tipy, ..
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Barák

Příspěvek od mastnacek »

Pomalu ale jiste zacinam resit nejen novej pozemek, ale i co na nem postavit. Kdyz upustim od debat jakou technologii, tak bych se spis chtel pobavit o tom, jestli je mozny vubec jeste v tyhle dobe postavit statek, grunt jako napriklad statek "broumovskeho" typu?


http://bohemiaorientalis.cz/broumovsky-klasicistni-statek/


Zatim se me jevi jako nejlepsi typ domu pro takovy to domaci hospodareni. Slameny domecky a jurty to me uz davno opustilo. Takovej statek ma vsechno pod strechou, kdyz je dostatecne velkej. I pro pripad nejakych katastrof je to takova mala pevnost, na oknech byvaly mrize a drevenne okenice. Takze se rodina mohla teoreticky pekne zaopatrit a i ty zvirata zavrit a v podstate neni nutny vytahnout paty ven.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Barák

Příspěvek od QNX »

mastnacek: Ty "boudy" pro psa, to je paráda :-) Až budeš stavět, tak ji tam taky udělej.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Barák

Příspěvek od mastnacek »

Tuhle budu ma tetka na statku .) Je to dobry i pro decka :) A co ty myslis, ma vubec sanci projit plan na stavbu statku s tim ze na 3/4 pudy je misto pro seno a dobytek v zadni casti nebo jina zver?

QNX říká:


mastnacek: Ty "boudy" pro psa, to je paráda :-) Až budeš stavět, tak ji tam taky udělej.





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Barák

Příspěvek od QNX »

mastnacek: nevím, já jsem postavil statek jenom jeden, vlastní. Matně tuším, že tam nějaká omezení na která narazíš budou. Já mám hospodářskou budovu se stájema a senem samostatně, tak jsem to nemusel řešit. Pátral jsem tenkrát po požadavcích na stáje na stavebním i na veterině a nikdo mi nebyl schopnej poradit. Nakonec jsme si tu stavbu nakreslili se ženou podle vlastních představ (dnes bych to dokázal ještě trochu vylepšit, ale na poprvé to asi nikdy dokonalé nebude). Projektant to pak jenom nechal překreslit, aby to mělo patřičnou štábní kulturu. Udělal pár změn ....... třeba dimenzování trámů podlahy pod senem (můžu tam skladovat i tanky), protipožární štít (ten jsem tam nechtěl, ale nešlo to jinak), brutální uzemnění v podlahách stájí proti kročejovému napětí, základy udělal také masivnější.


Nakonec jsem rád, že už to stojí. Stavět další statek by se mi už moc nechtělo. Statek broumovského typu, to je krásná stavba ....... ale když na to koukám, tak si říkám...... to byl sedlák tak bohatej, nebo lidská práce tak levná? V dnešních cenách to máš tak za 10 mega.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Barák

Příspěvek od mastnacek »

Mas to nekde vyfoceny? nebo kdyz tak do PM by me zajimalo jakej stateks postavils :) Ja jsem ve fazi hledani placu a premejsleni co na nem postavit. Ani o materialu nemam zatim rozhodnuto, porad se me libi hempcrete ( konopny pazderi ) a rikam si ze kdyz bych natemoval pekne aspon 70-80cm zdi z tohodle zazraku tak by to mohlo bejt jak Dobrosov .)


Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Barák

Příspěvek od Cyril »

QNX: Stavěl jsi na zelené louce nebo na místě nějakého původníhp objektu? 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Barák

Příspěvek od QNX »

Cyril:Původně tam byla stodola cca 8x8m a menší cca 6x6mm. Jenže 10 let tam nikdo nebydlel, tak zmizelo pár nosných trámů, chuligáni zase spálili část prken ze stěn a začalo se to rozpadat ........ takže nakonec jsme to zbourali a začali úplně od začátku na stejném místě. Teď to je propojené do jednoho celku, hlavní křídlo cca 10x18m a to menší 6x6m, podsklepení asi 60m2.  Velký prostor zabírají dílny, ale jsou tam i stáje pro koně + nějakou tu kozu/ovci, prostor pro uskladnění sena (mám tam pevně zabudovaný fukar), měl by tam být skleník (zatím nedostavěn). Je to mix cihelných bloků porotherm a lícového zdiva, na střechám mám hnědě engobované pálené tašky. Takže žádná alternativní, nebo permakulturní stavba a dokonce ani žádná tradiční architektura. Když to bylo rozestavěné, tak jsem chodil kolem a rval si vlasy co to tam stavíme za obludu ........no a po dokončení jsem s tím vzhledem spokojenej, nakonec to do krajiny krásně zapadlo.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Barák

Příspěvek od mastnacek »

Hm hm, ja to budu stavet na zeleny louce. A kdyz vyjde pozemek tak mam pocit ze v ty vesnicce zadnej podobnej statek neni. Mohl bys nahodit fotky treba do PM? By me zajimalo co jsi tam splichtil :)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Barák

Příspěvek od QNX »


mastnacek: Naše domy nejdou vyfotit, jsou stydlivé a schovávají se za úložišti strategického materiálu (za bordelem)  a jedlým lesním pralesem :-) Hlavně si kolem baráku nic nesázej, když si zapomeneš mačetu, už se do domu nedostaneš a venku tě roztrhá divoká zvěř!!!


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Barák

Příspěvek od mastnacek »

:))) pekne schovany za 20 let to tam uz nikdo nenajde :)


Odpovědět