Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Nabídka, poptávka, rady, tipy, ..
Odpovědět
Tomáš Zeman
Příspěvky: 48
Registrován: 22 led 2013 10:50

Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Příspěvek od Tomáš Zeman »

Je tady někdo, kdo si nechce jen hrát na permakulturní zahradě ale chce se něčím kolem ekohospodaření živit ? To jak dělám biozemědělství se většině lidí na tomhe webu asi příčí ale třeba najdu nějakou vyjímku.  Hospodařím nekonvenčně bohužel jen tak, jak to realita a ekonomika dovoluje ale rád se nechám permakulturním praktikem poučit a ovlivnit. Nabízím život na ekostatku  s myslím velkou možností seberealizace...


Přiznávám, že se na permakulturu dívám dost s nedůvěrou, protože mám prostě zatím špatnou zkušenost. To jak hospodaří Sepp Holzer se zdá sice úžasné, ale ještě jsem tam nebyl, abych se reálně seznámil co a jak. A u nás ?


 Ozve se mi někdo, kdo se živí pernakulturním hospodařením tak aby nejen přežíval ale aby mu dostatečně zbývalo na investice a pro potomky ?  Někdo kdo není naivní romantik  a takový  nepraktický nadšenec, který po střetu s realitou buď časem odpadne nebo právě jen živoří ?  Nebo kdo sice řeší v některých oblastech svůj přístup k životu permakulturou ale souvislosti jak si vydělává a možná i často žije asi moc neřeší, protože by to postrádalo logiku...


Permakultura je moc zajímavá ale je to podobné jako s vegetariánstvím. Tisíce let od toho lidi jdou jinou cestou a věděli proč.  Ale je fakt, že lidstvo čekají velké změny a permakultura nebo i  vegetariánství jsou do budoucna možná řešení /pokud všechny ty změny lidstvo ustojí/. Ale to se nebude týkat ještě několika generací, dneska jsou to extrémní přístupy, které vytržené z kontextu předbíhají  dobu...   


 


 




Tomáš Zeman


ekostatek Ludvíkov



www.ludvikov.estranky.cz


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Příspěvek od QNX »

Když si nebudeme nic namlouvat, ta v zdeformovaném tržním prostředí co tady vládne nemáš moc velkou šanci vydělávat na permakulturním hospodaření (tedy ve smyslu pěstování za účelem prodeje). Poud chceš přežít a uživit se permakulturou, tak si k tomu pěstování musíš něco přibrat. Naštěstí PK je tak široý obor, že máš tisíce možností co to může být. Finalizace výpěstků do hodnotnějších produktů (ale tady budeš narážet na stovky nesmyslných zákonů a předpisů), řemesla, služby a když nic jiného, tak musíš ke své produkci dokázat vytvořit šikovnou omáčku jako to dělá Sepp Holzer ....... pak můžeš svůj produkt prodávat za 100x větší cenu než konkurence.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Příspěvek od mastnacek »

Ja bych se toho prodavani produktu bal. Nahoda je,blbec a nikdy nevis, co ti do toho masla nebo sejra spadne. Pak se nekdo zes..e a prijde te v lepsim pripade domlatit. Radsi prodat jen surovinu. Ony ty omezeni a regulace a normy maj svuj vyznam. Protoze lidi jsou prasata penezchtivy. Prej se i naredeny mliko barvilo dozluta aby vypadalo tucne. Kdyz se nekdo podela z jogurtu tak nepujde vybusit prodavacku nebo vyrobce.

jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Příspěvek od jarda bon jovi »

No , právě. jsme svázáni představami a ekonomikou, občas i domněnkami. Božský Sepp budouval s miliony eur a i na udržení mu chodí pěkný obolus.


Sám  jsem chtěl zpracovávat výpěstky na nejrůznější ekoprodukty a bioprodukty a probioprodukty, ale díky úřední demenci si kreativitu ponechám pro neoficiální a podzemní produkci šedé ekonomiky.


Být živ z permakulturní produkce bude těžké, obzvláště, když ani netušíme, jak permakulturní produkce vypadá.....


Ikdyž jsem měl ekonomiku farmy ve skvělých číslech, a ještě stále mám,odejdu ze systému a budu se naplno věnovat ostatním odvětvím mého zájmu. Farma bude určena na permakulturní pokusy nejhrubšího zrna, bez ekonomických souvislostí, páč nejen chlebem jest člověk živ.....Moc ti fandím, aby se ti dostalo rozhřešení.....





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Příspěvek od QNX »

Tomáš Zeman: "Ve velkém plusu by měl být v současnosti  každý zemědělec." Opravdu? Rád bych věděl, jak do plusu dostaneš zemědělce, který nebere dotace a víc než komerční produkci se věnuje nápravě škod po předchozím hospodaření. Ten nemá dotace, nemá produkci na prodej, nemá zisky, ale má náklady a má s tím vším spoustu práce ...... a zároveň může pro trvalou udržitelnost dělat hodně (i když při tomto ekonomickém modelu asi dlouho nevydrží).


Tomáš Zeman
Příspěvky: 48
Registrován: 22 led 2013 10:50

Re: Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Příspěvek od Tomáš Zeman »

Ekonomikou jsou lidi přece svázaný odpradávna a je to většinou dobrý, často jediný funkční nástroj, ne ? Záleží na úhlu pohledu.  Ale je fakt, že jí dneska ve většině pohledů uvidíme tak zmanipulovanu a uměle drženou, že racionální výpověď často nenajdem...


Viz. třeba i to vlastní zpracovávání. Nevím jaké produkty a v jakém objemu řešíte pro vlastní zpracovávání. Pokud je to něco, na co není přijatelný odbyt ze strany stávajích zpracovatelů, přitom by po tom byla poptávka a vychází to v plusových číslech, proč ne, když na to má dotyčný chuť, prostředky a schopnosti.  Ale u většiny produktů ten stávající přijatelný odbyt je, i když je u nás hodně špatná struktura potravinářského zpracování, protože většinu malých regionálních provozů zničili komunisti a z těch co přežlili jejich "hospodaření" část padla díky divoký privatizaci a část nevyhověla státní buzeraci odvolávající se neprávem na požadavky EU. 


Z EU tečou miliardy a nezáleží na smysluplnosti a racionální potřebnosti investice ale na tom, jak dobře se to napíše a kolik lidí se na tom přiživí. Jsem zemědělec, takže taky čerpám nemalý dotace ale plošný, na investiční žaludek nemám. Jde si často vystačit svépomocí a je to bez byrokracie, kontrol a za polovic. Na jednu stranu si říkám kéž by skončili všechny dotace, tudíž i nesmyslný buzerace s tím spojený a začalo fungovat opravdové tržní hospodářství, kdy by se brzy ukázalo co a jak.  Ale vím, že je to utopie, protože by museli padnout na celým světě a tržní regulace, mezi který patří i dotace jsou na celým světě právě od počátku tržního hospodářství. A udržitelný by to min. z pohledu ochrany živ. prostředí stejně nebylo.  


Je to všecho politická a ekonomická hry ale zná někdo přijatelný lepší řešení ?  


Ale to jsem trochu odbočil od toho, že to domácí zpracovávání a pŕodej v malém, což si myslím hodně lidí kolem PK představuje nemá význam a nevyplatí se.  A že ve větším se to vyplatí jedině díky dotacím, protože tam si člověk jen svépomocí nevystačí.   
A taky si říkám, jaký to dává ve výsledku smysl, když člověk v rámci svého udržitelného živ. stylu vyrábí domácí potraviny, které vycházejí cenově dražší a tak si je pravidelně /což má jedině pro prodávajího smysl/ kupují převážně lidi s vyššími příjmy. A ty příjmy většinou získavají díky nějaké dost neudržitelné podstatě své práce.  Plus jejich živ. styl :-)


Když si ke mě chtěli lidi zajíždět 80 km pro bio husy nebo když se tu zastavili lidi pro bio cestou od moře s offroadem a vodním skútrem na přívesu jsem ještě vydýchal ale když v Praze lidi nechtějí velký biomrkve s tím, že jsou stejně lepší z Francie, ze kterých je víc šťávy a v březnu zase, že chtějí radši čerstvou italskou, vše bio, vykašlal jsem se na takový odbyt.   Dodávám už jen do školních jídelen. Nejsmysluplnější odbyt a pohoda.  


To jsi napsal dobře s tou kreativitou pro neoficiálí produkci :-)


To jo. Jsme u jádra věci. Co je to vlastně ta permakulturní produkce. :-) Když se to vezme doslova a podle mých a jak jsem tady někde četl i několika tvých zkušeností je v PK nějaká tržní produkce za účelem obživy nemožná. A není to jen tím, že opravdu udržitelné zemědělství tak aby se člověk uživil není v současné době možné ale zdá se, že samotné PK principy hospodaření nejsou moc funkční. 


Ale bioprodukce od hospodářů, který se jí sice zabývaji na základě svýho přesvědčení, živ. stylu a ne kvůli dotacím nebo módní vlně spotřebitelskýho zájmu jako převážná většina ekozemědělců ale záležitosti jako PK kurzy, PK desing, ezoterika jdou jemně řečeno úplně mimo ně, to taky není :-)  


Ve velkém plusu by měl být v současnosti  každý zemědělec. Kdo ne, tak je diletant a ať to nedělá. Proč toho tedy necháváš ?  Díval jsem se na tu mapu. Moc hektarů asi nemáš ale než na počtu ha záleží spíš kolik zbude zbude peněz a když si chválíš ...


Jak to myslíš s tím rozhřešením ? :-)       




jarda bon jovi říká:


No , právě. jsme svázáni představami a ekonomikou, občas i domněnkami. Božský Sepp budouval s miliony eur a i na udržení mu chodí pěkný obolus.


Sám  jsem chtěl zpracovávat výpěstky na nejrůznější ekoprodukty a bioprodukty a probioprodukty, ale díky úřední demenci si kreativitu ponechám pro neoficiální a podzemní produkci šedé ekonomiky.


Být živ z permakulturní produkce bude těžké, obzvláště, když ani netušíme, jak permakulturní produkce vypadá.....


Ikdyž jsem měl ekonomiku farmy ve skvělých číslech, a ještě stále mám,odejdu ze systému a budu se naplno věnovat ostatním odvětvím mého zájmu. Farma bude určena na permakulturní pokusy nejhrubšího zrna, bez ekonomických souvislostí, páč nejen chlebem jest člověk živ.....Moc ti fandím, aby se ti dostalo rozhřešení.....








Tomáš Zeman
Příspěvky: 48
Registrován: 22 led 2013 10:50

Re: Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Příspěvek od Tomáš Zeman »


          A dotace nebere z principu své filosofie ? Každopádě je sám proti sobě a je nesmysl jít úplně proti realitě. Nic tím nevyřeší a kromě čistého svědomí ani nezíská. Nevím co myslíš nápravou škod a jakých škod ale běžně se za dva roky PO nechá slušně hospodařit bez ohledu na to, že zlepšit půdu tak aby to bylo znát trvá min. 8 let. Pro trvalou udržitelnost udělá víc, když vezme ty dotace a do TU je investuje.   



   
QNX říká:


Tomáš Zeman: "Ve velkém plusu by měl být v současnosti  každý zemědělec." Opravdu? Rád bych věděl, jak do plusu dostaneš zemědělce, který nebere dotace a víc než komerční produkci se věnuje nápravě škod po předchozím hospodaření. Ten nemá dotace, nemá produkci na prodej, nemá zisky, ale má náklady a má s tím vším spoustu práce ...... a zároveň může pro trvalou udržitelnost dělat hodně (i když při tomto ekonomickém modelu asi dlouho nevydrží).





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Příspěvek od jarda bon jovi »

nu,dyž já netuším, kolik hektarů je akorát, kolik je málo a kolik je hodně.A už vůbec netuším, jestli těch 80 hektarů, které obdělávám sám  stojí za řeč. A protože nemám velkých vstupů, o ekonomice můžu mluvit pouze s úsměvem a hrdostí.


Ale jsou to jen peníze. A já chci a dělám to, co mne baví a naplnuje a necítím zkažený dech kretilního úředníka stojícího za mými zády.....


Věřím, že by moji farmu bralo jako obživu veliké procento lidí. Já už mám maličko jiné ambice a tak si farmu ponechám, jako koníčka.Ale dál chci pracovat na způsobech zpracování ovoce a zeleniny, a kamarádi na živočišné produkci.


Faktem zůstává, že u zemědělství jsem hodně krněl, protože toho ostrovtipu bylo potřeba pomálu.


Rozhřešením  se rozumí odpovědi takové, jaké je chceme slyšet.





Tomáš Zeman
Příspěvky: 48
Registrován: 22 led 2013 10:50

Re: Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Příspěvek od Tomáš Zeman »


 Mysle jsem že máš jen to co jsem viděl kolem vsi.  Málo nebo hodně ... Je to dost a každopádně je z toho možný příjem o jakém si většina lidí může nechat zdát. Záleží co a jak se na těch ha dělá a taky na co má kdo žaludek. Největší zisky jsou kvůli nesmyslně nastaveným dotacím bohužel z toho, když se dělá eko stylem zatravnit a sekat co se dá, sklízet bioseno, prodat do spalovny, do Rakouska pro koně  nebo často jen svézt někam na hromadu, druhá seč se zmulčuje a je hotovo.  Máš pěkný kus sadu.


To je divný:-) Nevím sice co si představuješ pod tím ostrovtipem a nikde na webu jsem význam nenašel ale ve spojení s tím krněním... Je známo a ověřeno že málokterá lidská činnost má tak široký záběr jako zemědělství. Chovatelství, pěstování, mechanizace, stavby, lesy, ekonomika, řízení a plánování toho všeho. Když to člověk dělá sám, je to tolik činností a řemesel, že nemá šanci zakrnět do konce života :-) Celý život se má co učit a vychytávat.


Mě nezáleží na vyznění odpovědí, stojím o jakoukoli :-) Prostě mě to téma zajímá.        



  
jarda bon jovi říká:


nu,dyž já netuším, kolik hektarů je akorát, kolik je málo a kolik je hodně.A už vůbec netuším, jestli těch 80 hektarů, které obdělávám sám  stojí za řeč. A protože nemám velkých vstupů, o ekonomice můžu mluvit pouze s úsměvem a hrdostí.


Ale jsou to jen peníze. A já chci a dělám to, co mne baví a naplnuje a necítím zkažený dech kretilního úředníka stojícího za mými zády.....


Věřím, že by moji farmu bralo jako obživu veliké procento lidí. Já už mám maličko jiné ambice a tak si farmu ponechám, jako koníčka.Ale dál chci pracovat na způsobech zpracování ovoce a zeleniny, a kamarádi na živočišné produkci.


Faktem zůstává, že u zemědělství jsem hodně krněl, protože toho ostrovtipu bylo potřeba pomálu.


Rozhřešením  se rozumí odpovědi takové, jaké je chceme slyšet.








Tomáš Zeman
Příspěvky: 48
Registrován: 22 led 2013 10:50

Re: Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Příspěvek od Tomáš Zeman »

A podstatná poznámka k tomu co tady probíráme. Uvědomuju si, že když tvrdím, že PK se nedá uživit, je to spíš výmluva z toho, že na takové uživení nejsem dost skromný. Znám lidi, co ani neví co PK je ale žijou z hodně mála a tudíž nevědomky dost udržitelně. Ale myslím si, že se nechá žít udržitelně i bez radikální změny živ. stylu /z pohledu našeho živ. stylu, pro většinu lidí by to radikální změna byla/. Taky chci dětem hmotně do života dát tolik, co jsem dostal já, abych se mohl postavit na vlastní nohy. A taky si myslím, že takový extrémní přístup a obrat jako je PK taková jakou znám, není cesta k potřebným změnám. I proto, že mám zkušenost takovou, že lidi kolem PK jsou často nepraktičí teoretici a ještě když se do toho přehnaně míchá ezoterika /z které se jinak proti lecčemu nedá nic namítat/,  je to pro většinu lidí tak nepřesvědčivý a nedůvěryhodný příklad, že je to od zamyšlení se a cesty ke změnám spíš odradí. Ať se nám to líbí nebo ne, ta cesta jsou asi jen volby... I když dopadaji tak žalostně, nenapadá mě jiná.     


Odpovědět