Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Nabídka, poptávka, rady, tipy, ..
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Petra Stejskalová »

jarda bon jovi: Jak se prosím jmenuje ten Váš rakouský bez černý?


 



Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Josua: Zkuste zasadit na začátku něco, co bude rychle plodit, rybíz, angrešt, aronii. I u roubovaných stromků jabloní, třešní či hrušek si budete muset počkat, než sklidíte víc než dvě tři jablka. Náš soused má výbornou zkušenost s http://www.arbia.cz/, což od Vás z Ostravy je poněkud blíž než od nás z Pošumaví.


A pak ještě jedna věc: šlechtitelská práce, to je například zmíněný Mičurin a třeba naše Holovousy (http://www.vsuo.cz/), zkrátka ti, kteří kříží a vyšlechťují - řekněme - na základě genetiky, běžný majitel sadu prořezává nebo neprořezává a hnojí nebo nehnojí, takové péči/nepéči o stromy se šlechtitelství neříká :-)


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Josua »

 Petra Stejskalová: Ale já to tak nemyslel, chápal jsem to jak píšete. Z toho co jsem pochopil mi vyplinulo, že ze semínka toho moc nevyroste (neznamená že to nelze nezkusit), a je to náročné na čas a je třeba toho nasadit hodně :D udělám to z 2000 semínek 7 stromů není moc ale semínek snad bude dost :D jen jak zjištuji to, že spousta jabloní, hrušní atd.. je cizosprašných, tak to bude oríšek po řešit/sehnat semínek z jablka, které jsou dobře opíleny. Uvidíme co se s tím bude dát dělat, rozhodně potřebuji, aby tam něco rostlo a o stromech vím že tak za 3 roky začnou teprve mít nějakou úrodu. 



Nebudu to rozšiřovat toto téma stejně to asi bylo na trochu jinou diskuzi. Podstatou je v tomto jak začít a co si sehnat. :D



Zdraví Josua




Uživatelský avatar
Simona Pavlů
Příspěvky: 33
Registrován: 25 pro 2010 19:37

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Simona Pavlů »

Zase ke kaštanům a možna i ovocným stromků, jedlý kaštan prodává pan šlechtitel Trávníček , kontakt zde: http://www.zahradnictvitravnicek.cz/ Má samosprašnou odrůdu - jméno si nepamatuju - a stromek 130-140 cm vysoký na podzim stál okolo 250 kč. Ovocné kvalitní stromky jsou mezi 150 a 200 kč, vypěstované tady (cca 600 m n. m.) , ne přivezené z Holandska nebo Polska.

Josua říká:


Jardo děkuji za čísla, začíná mi to být tak nějak jasnější. 


Jinak Jardo "muž který kácel stromy" znám už dlouho, ale tu video podobu jsem neviděl :D Moc pěkné.


Bobek: děkuji, tvůj "náhodný semenáč" mi asi objasnil vše co tu čtu. Z toho tedy plyne, že náhodný semenáč nevyroste jen tak spíše opravdu náhodou! Ostatní je prostě šlechtitelská práce (stříhání, atd...) lidí chápu li to správně.


Petra Stejskalová: Také děkuji, ano i já mám rodinu a chci mít úrodu co nejdříve, ne nutně hned. Pokud bych měl čekat 33 let :D tak to ais není to co chci dělat. Určitě malý kousek pozemku osázím semenáči ale jak to tak vidím tak začnu starými odrůdami. 


To co mě k tomu vedlo je také to že každý stromek stojí... a hotovosti není mnoho :D


Takže se tedy po snad tom co jsme již pochopil co se mi snažíte říci vznesl otázku zase pro začánajícího zelenáče asi důležitou.



Dá se někde najít kolik co plodí, a kolik čeho tak nasadit abych měl řekněme brzo od každého ovoce pro rodinu na jídlo marmelády a další domácí úpravu, řekněme, že později pořídím další stromy které mě mohou začít živit.


Aha zpět. To jako mladé stromky třeba na www.stareodrudy.cz stojí jen 150-200 Kč? Nebo máte nějaké informace ohledně cen? Myslel jsem že stromky stojí víc...


Díval jsem se taky na jedlé kaštany a tam byla teda cena kolem 2000 Kč. za 2m což by celkem šlo protože těch stačí koupit jen pár jak jsem četl.



Zdraví Josua







jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ten černý bez se jmenuje haschberg, v rakousích se pěstuje ve velkém . Já si pro to mám jet do hustopečí, kde se bezy komerčně pěstují a do Holovous, tam mají taky sbírku kultivarů vč červenolistého..... Navezl mne do toho pan profesor Řehák z mendlovy university, kterého si nesmírně vážím. Pomáhal mi s identifikací starých odrůd ve starém sadu.


Je to neuvěřitelný člověk a odborník. Teda stejně jako pan Blažek z Holovous, který mi  radil se slivoněma...... Navíc  napsal skvělou knihu o slivoních.


I odborníci se mezi sebou handrkují skrze podnože a  různé odrůdy a kultivary. Stromek by měl stát do 150kč vč dph, mluvím o tříletém stromku se zapěstovanou korunkou a kmínkem u země tak silný, že nejde zlomit násilím. Kdo má hluboko do kapsy, nechť si koupí špičák za 60kč a zapěstuje si korunku dle vlastní fantazie... Já objel prakticky všechny školky v republice  a ten slup u znojjma má veliký náskok před všemi. to lze pochopit, až vidíte ty pěstěnce, profesionalitu a klimatizované  haly se zmlžováním.... Navíc ten pan Letocha, co to diriguje je snad ovocnářský mág...Je jedno, kde je školka, protože za 2 roky si žádný stromek nezvykne. Podnože se koupí z jižní moravy a očka z německa, rakouska nebo polska , i z holovous či brna. Rok to roste a další to fičí k zákazníkovi. Takže co si  kde zvykne...na nadmořské výšce školky nefičí. Naopak, je lepší silnější stromek v dobré kondici s vyzrálými letorosty z nižší polohy,s dobře vyvinutými kořeny, který má lepší kondici než vysokohorská bonzaj. Záleží na odrůdě.Navíc letorosty před výsatbou pěkně vyzrají, takže nevymrzají.  Stromky z polska, slovenska i holandska mají jinou cenovou kategorii, stojí třetinu, avšak čeští nenažraní obchodníci z toho udělají luxusní zboží bez vazby na kvalitu. Pak se kdosi může divit.


 


U výběru odrůd bacha na opylovače a užitkové vlastnosti.


Uživatelský avatar
Sibiřan
Příspěvky: 61
Registrován: 02 lis 2011 23:21

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Sibiřan »

jarda bon jovi: Jardo, moc díky za tip na ty školkaře Ökoplant ve Slupu na JM, vypadá to zajímavě, rád se tam podívám.


Pro zájemce kontakty: Ökoplant international s.r.o., Slup 83, 671 28 Jaroslavice, tel.515 235 436-7, 602 581 052, fax 515 235 437, okoplant@tiscali.cz, stránky jsem nenašel.


Uživatelský avatar
Sibiřan
Příspěvky: 61
Registrován: 02 lis 2011 23:21

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Sibiřan »

PERMAZVÍŘENA


 


Tak k té otázce Proč mít zvířata:


1/ k jídlu jednorázově (maso)


2/ k jídlu průběžně (mléko, vejce)


3/ k jinému užitku (jízda či tahání, hlídání, lov, peří, vlna...)


4/ ke sdílení, poučení, zábavě, léčbě (část. ad3/, přirozené partnerství, něcoterapie...)


 


Asi je fajn si předem uvědomit, o co mi jde - živou konzervu nebo přítele? Oběma musím zajistit živobytí za nějakou zpětnou vazbu... Jaké jsou permakulturní zásady chovu zvířat na maso? Jsou vůbec nějaké?


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Josua »

Aha zajímavé.


Žádné jsem zatím nenašel.




Použil bych selský rozum a dal jim přiměřený prostor k životu s výběhem či pastvou, kvalitní stravu dle možností a tak.   



Zdraví Josua

Sibiřan říká:


PERMAZVÍŘENA


 


Tak k té otázce Proč mít zvířata:


1/ k jídlu jednorázově (maso)


2/ k jídlu průběžně (mléko, vejce)


3/ k jinému užitku (jízda či tahání, hlídání, lov, peří, vlna...)


4/ ke sdílení, poučení, zábavě, léčbě (část. ad3/, přirozené partnerství, něcoterapie...)


 


Asi je fajn si předem uvědomit, o co mi jde - živou konzervu nebo přítele? Oběma musím zajistit živobytí za nějakou zpětnou vazbu... Jaké jsou permakulturní zásady chovu zvířat na maso? Jsou vůbec nějaké?





Uživatelský avatar
Sibiřan
Příspěvky: 61
Registrován: 02 lis 2011 23:21

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Sibiřan »

Josua: Myslíte, že je udržitelnější (=permakulturnější) vegetariánství nebo příjem toho jídla, které je zrovna k dispozici a s co nejmenším výdejem sil a prostředků na jeho získání? Eskymácký lovec se asi vegetariánem nestane, páč má na zahrádce tuleňů víc než okurek - je však méně perma?? Teprve potom má asi význam se bavit, jak "uskladnit živé konzervy"...


Uživatelský avatar
Josua
Příspěvky: 318
Registrován: 23 led 2012 15:44

Re: Zelenáč odchází na venkov - návody, nápady, zkušenosti

Příspěvek od Josua »

Sibiřan: myslím že to tu již Jarda BJ psal že si můžeme tykat. :D 


Vždy musíme, chceme li mluvit o trvalé udržitelnosti brát v potaz okolí kde chceme trvale udržet svůj život a "kulturu".


Mluvil jsem o mojí situaci a střední evropě. 


Nepřu se že by bylo nutné být vegetarián/vegan či fruktarián, aby jsi mohl udržet svůj život (být perma). Záleží na tom kde se nacházíš. 



Snad můj příspěvek nevyzněl jako výtka, souhlasím s tebou Sibiřane. To nebyla ironie "Aha zajímavé". Opravdu to je zajímavé shrnutí :D



Zdraví Josua



Odpovědět