Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Nabídka, poptávka, rady, tipy, ..
Odpovědět
Tomáš Zeman
Příspěvky: 48
Registrován: 22 led 2013 10:50

Re: Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Příspěvek od Tomáš Zeman »

Nad tím jak hospodařit a žít víc udržitelně se zamýšlým už 25 let :-)  Takže co se mě osobně dotýká, myslím, že vím co a jak s tím. Na mých www by jsi to taky pochopil. Už jsem tady leccos nakousnul.  Taky to, že je kontraproduktivní popírat realitu a jít proti ní.  Všechno podstatný jsem tady už asi napsal a hodně důležitýho zjistil.  



    
 
Tomáš Svoboda říká:


QNX: Nepíšu, že agrokruhy jsou spásou lidstva. Jsou jen jednou z cest, jak píšeš. A je na nás, abychom těch udržitelných cest vytvořili více.


Tomáš Zeman: Nejde o to, okamžitě přestat používat naftu. To, že hospodaříš eko je super, a já si rád takový produkty od Tebe koupím. Ale využívat velký těžký stroje není výhledově řešením. Dokud máš levnou naftu, dotace, podnik Ti šlape, je to fajn a pokračuj. Ale zároveň se zamýšlej nad tím, jak to dělat udržitelněji. Samozřejmě, že skutečně efektivní a šetrné způsoby farmaření vyžadují větší počet pracovníků. A nic jiného nám nezbyde, než přestat nahrazovat lidské síly naftou. 





Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Příspěvek od Caso »

Tomas Zeman: Chtel by jsem jen trochu branit permakulturu (i kdyz ona to ode mne nepotrebuje), neni to jen sallonni diskuze o mulcovani, pneumatikach a bylinnych spiralach. Je to hlavne (aspon pro mne) uceleny navrh pozemku, tak aby se zachovala / ozdravila puda, vyrovnaly vlahove pomery a pozemek byl vyuzitelny s minimalizaci trvalych skod. Pouzivam pozemek pro jakoukoliv rozlohu od desitek m2 po tisice km2. Zahrnuje rosltiny, houby, zvirata i cloveka a je to nesmirne komplexni zalezitost. Tohle ma smysl ucit lidi na kurzech, protoze ne kazdy ma zkusenost a informace.


Ohledne mne - jsem puvodem z Gruzie, a vyrustal jsem v miste, ktere bylo temer 5 mesicu v roce nepristupne, proste kazdy musel zimu prezit ze svych zasob a nemoci a zraneni se resily na miste, taky smrt. Do CR jsem prisel s batohem, na pozemky jsem setril postupne 10 let, jsem vysoko a je to dost mokrady a ruzne okrajove kusy. Profese, hm, ja se povazuju za zemedelce, ale penize vydelavam v soucasnosti jako zbrojir (doufam,ze to je spravne slovo). A posledni slovo k dotacim - pro mne osobne - jsem pysny clovek a vyrustal jsem v miste, kde hrdost je to nejdulezitejsi na cloveka. Mym predkum nikdo nikdy nerikal co maji delat a ja to taky nemam rad. U nas nebyla zadna policie, zadne urady, vsechno si resili lide mezi sebou a tak jsem ziskal dojem, ze to tak ma byt. Ten dojem trochu napadl, kdyz prisli rusove a oseti s tanky a nas dum a pozemky sebrali a mi zbyla jen moje pycha hrdost (dost nazranena). Kdyz jsem prisel sem pred lety zjistil, ze existuji dotace byl jsem nadseny - chovas a obdelavas, a jeste ti nekdo plati a muzes si nechat svoje produkty, to znelo jako sen, ale pak jsem zjistil, ze jsou k tomu ruzne podminky a zavazky, a taky kontroly ... Ja zivim hodne lidi a nemuzu si volit jit do vezeni za uredniky, kdyz nekomu delam kinzal, tak se dohodneme jaky bude a ja respektuju prani zakaznika, ale jsou veci ktere nedelam, a to mi plati. Jedni od koho si pro zemedelstvi necham rikat co mam delat je pocasi, puda a zvirata. Rad si poslechnu radu od kazdehom koho respektuju, ale sam si rozhoduju co delam a snazim co nejlepe. Mam moc stary vek, abych ztracel cas. (omluvam cestinu, cera uz sla spat tak nemuze kontrolu opravit).


Traktor a utuzeni podornice - to je zajimavy problem, podle me zkusonsti pole po velkych masinach jsou trocha horsi stavu nez po male, ale to muze byt zpusovene ze male stroje byl stary gazda, ktery na svem se snazil a po velkem to pronajaty pozemek velkemu spolecnostni, na ktery dela kdyz mu reken, ne kdy je podminky.


Expementalne jsme kone, ohledne utuzeni a podle slozeni porostu se zda, ze jak je to lokalni poskozeni, tak to prorusta rostlina vedle, neni souvisly pas. Ale ja mam kone rad, je to muj hlavni hobby, takze jsem nekriticky :)


Uživatelský avatar
Tomáš Svoboda
Příspěvky: 94
Registrován: 09 bře 2010 19:41

Re: Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Příspěvek od Tomáš Svoboda »

Tomáš Zeman: Tvé otázky, čím se kdo živý směřují k tomu, abys mohl porovnávat, zda je lepší ten, či onen? A zda má vůbec právo kecat do Tvého oboru, jde-li např. o úředníka, který nikdy nebyl na poli...a jen Ti vyplácí dotace?:) Na tom, kdo má jakou nyní! profesi nezáleží. Důležité je vědomě se zamýšlet, jak své chování vůči lidem a Zemi zefektivnit. A to nám PK jasně ukazuje a nabízí. Doporučuju Ti nějaký PK kurz absolvovat... I díky těmto kurzům se z pasivních či nevědomých lidí stávají kreativní a zodpovědní lidé...


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Příspěvek od QNX »

Tomáš Zeman: Tomáš Svoboda ti doporučuje jít na PK kurz ....... ale asi to nemá smysl. Pokud jsi přesvědčený, že na PK kurzy chodí hlupáci, tak to asi nebude úplně ideální přístup k PK kurzům. Protože jsem se různých PK kurzů v minulosti účastnil a jiné zase sám dělám, tak z vlastní zkušenosti můžu prohlásit, že účastníci PK kurzů patří v mnoha směrech k nadprůměrným jedincům ...... a opravdu se na letošní kurz těším, protože na něm zase poznám další úžasné lidi.


Tomáš Zeman
Příspěvky: 48
Registrován: 22 led 2013 10:50

Re: Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Příspěvek od Tomáš Zeman »

tak mě napadá jedině upravený úsloví, že chytrý si napoví, hloupý se kopne. Nevím co v tom hledáš. Co je divnýho na tom, že mě zajímá čím se živí někdo, kdo dává moudra o udržitelnosti a rady do života.


Na tom, kdo má jakou nyní! profesi nezáleží.  Tohle jestli myslíš vážně, tak jsi fakt hlupák. Promiň, ale na to se nedá slušně reagovat.  


Díky za doporučení ale živ. zkušenost s účastníky různých PK kurzů a setkání mi stačila a od těhle záležitostí mě odradili.  Tím neříkám, že se toho neúčastní taky normální a praktický lidi ale asi se nad záležitosti, který nedávaji smysl umí víc povznést.  


Jestli tu poslední vět myslíš jako narážku na mě, tak to bych se opakoval a jsi asi z toho jak pojímáš PK asi už moc  zblblej. Člověk nepotřebuje znát všechno do detailu. Stačí se umět dívat, poslouchat /když je koho/ a mít zdravý rozum... To lidi jako ty nebo QNX nemůžou asi nikdy pochopit.  Neuškodí taky umět číst mezi řádky...  :-)


   




 
 
Tomáš Svoboda říká:


Tomáš Zeman: Tvé otázky, čím se kdo živý směřují k tomu, abys mohl porovnávat, zda je lepší ten, či onen? A zda má vůbec právo kecat do Tvého oboru, jde-li např. o úředníka, který nikdy nebyl na poli...a jen Ti vyplácí dotace?:) Na tom, kdo má jakou nyní! profesi nezáleží. Důležité je vědomě se zamýšlet, jak své chování vůči lidem a Zemi zefektivnit. A to nám PK jasně ukazuje a nabízí. Doporučuju Ti nějaký PK kurz absolvovat... I díky těmto kurzům se z pasivních či nevědomých lidí stávají kreativní a zodpovědní lidé...





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Příspěvek od QNX »

Tomáš Zeman: Jen jestli nejsi zblblej ty sám. Zrovna Tomáš Svoboda patří k lidem co se o PK zajímají intenzivně a už dost dlouho. Že by on měl špatné pojetí permakultury, toho se nebojím, ale ve tvém případě mám dojem, že jsi se o PK čerstvě začal zajímat a postihnula tě ta iluze, že už všechno znáš.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Příspěvek od mastnacek »

tak mě napadá jedině upravený úsloví, že chytrý si napoví, hloupý se kopne. Nevím co v tom hledáš. Co je divnýho na tom, že mě zajímá čím se živí někdo, kdo dává moudra o udržitelnosti a rady do života.


Na tom, kdo má jakou nyní! profesi nezáleží.  Tohle jestli myslíš vážně, tak jsi fakt hlupák. Promiň, ale na to se nedá slušně reagovat.  


Díky za doporučení ale živ. zkušenost s účastníky různých PK kurzů a setkání mi stačila a od těhle záležitostí mě odradili.  Tím neříkám, že se toho neúčastní taky normální a praktický lidi ale asi se nad záležitosti, který nedávaji smysl umí víc povznést.  



Jestli tu poslední vět myslíš jako narážku na mě, tak to bych se opakoval a jsi asi z toho jak pojímáš PK asi už moc  zblblej. Člověk nepotřebuje znát všechno do detailu. Stačí se umět dívat, poslouchat /když je koho/ a mít zdravý rozum... To lidi jako ty nebo QNX nemůžou asi nikdy pochopit.  Neuškodí taky umět číst mezi řádky...  :-)



Chvilema me pripada ze jsi nasranej ze ta PK nefunguje tak jak si predstavujes a tak to tady vypoustis. Treba se pletu. Ctu to tady tak z 50% ne vsechno vnimam jak bych chtel ale nejsem si jistej jestli jsem spravne postreh, ze s tim jak co delas jsi spokojenej? Ani jsem z toho uplne nepochopil jestli ti jde o prachy nebo o svoji sobestacnost ( zhruba jsem nekde zahlid, ze castecne sobestacnej jses, ale treba kravu na mliko nemas ze to da moc prace a je to zavazek, jestli se ovsem nepletu ). Prijde me ze se zmitas nekde na pomezi sedlaciny a chuti delat to udrzitelne a co nejlip a vydelat si i nejakou korunu abys vzal rodinu vlete k mori a nemusel mit starost ze se ti doma obesila koza? A taky by sis mozna rad koupil za ty utrzene penize novou micudu nebo supr trupr 5ti palcovy delo od samsungu do kapsy? :) Proc ne. Vsechno je porad lepsi nez kluci s nezajmem o pudu a praci. Ja se taky porad jeste potacim. A taky me odrazuje urcita sorta poblaznenych lidi, treba i fanatickych ucastniku kurzu, dredarku co kolem dvacitky pohltili po precteni knizky a par sajtu na netu a zacnou odsuzovat normalni sedlaky a radit a moralizovat ze musime brambory sazet do mulce a salat jet v kadi s rybama, ze jedine tak lidstvo prezije. Chapu i tenhle priliv silenstvi do hlavy. Zaplat panbu za to, jestli nekdo z nich i po odezneni tyhle image ( jedny z mnoha ) u toho vydrzi dyl nez prez jednu sezonu nebo nez si nadela mozolky. Diky bohu za QNXe, JBJ a dalsi co tady obcas neco napisou. At uz sdilej navody, kritiku nebo proste jen placaj paty prez devaty.


Tomáš Zeman
Příspěvky: 48
Registrován: 22 led 2013 10:50

Re: Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Příspěvek od Tomáš Zeman »

Poslední čas, kterej s váma dvěma ztrácím. To je o ničem. Kdyby jsi četl co jsem tady do tý diskuse napsal, tak by jsi mi nepsal takový blbosti. Mě nezajímá jak se kdo intenzivně zajímá o PK.  Nezajímá mě ani PK v pojetí jak to má "zelený kouzelník" a spousta dalších. Mě zajímá jaký kdo má věcný, praktický postřehy a schopnost kritickýho racionálního pohled na věc. Takových lidí jako JBJ, Caso si vážím. Teď překvapil i mastnacek. Za to nemám rád, když někdo kdo žije ve snu, nechápe realitu a souvislosti v ní ale za to o tom vykládá oduševnělý moudra.  


Ty vaše témata na kurzech mě přijdou  jako z pohledu změn k udržitelnýmu živ. stylu jako zbytečnosti, většinou až k pousmání.  Většina našich prarodičů z venkova žila víc udržitelně než vy a nepotřebovali ze všeho dělat takovou vědu jako vy. Ale chápu, že každý dělá na co má. Je náhoda, že ze spousty lidí co jsem různě poznal byli největší teoetici a mimoňové ti, kteří měli něco společnýho s organizovanou permakulturou ? Těžko. Máme úplně jiný vidění věcí kolem nás a těch před námi, takže se nemůžeme nikdy pochopit.  Je to škoda, když se nedomluví lidi s podobným viděním potřebných změn, který by teoreticky měli být na jedný lodi, aby ty změny začali třeba konečně dostávat nějakou konkrétní podobu. Ale tak je to s námi napříč všemi možnými tématy. Proto volby dopadají jak dopadají a jsem tam kde jsme. Dřív bylo mnohem jednodušší aby se lidi domluvili, protože neměli zdaleka tolik informací a tak měli mnohem míň prostoru pro neshody :-) 




         
 
QNX říká:


Tomáš Zeman: Jen jestli nejsi zblblej ty sám. Zrovna Tomáš Svoboda patří k lidem co se o PK zajímají intenzivně a už dost dlouho. Že by on měl špatné pojetí permakultury, toho se nebojím, ale ve tvém případě mám dojem, že jsi se o PK čerstvě začal zajímat a postihnula tě ta iluze, že už všechno znáš.





Tomáš Zeman
Příspěvky: 48
Registrován: 22 led 2013 10:50

Re: Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Příspěvek od Tomáš Zeman »


Napsal jsi to dost trefně. Na to, že to čteš z 50 % ...:-)  Zkusím na to rychle odpoěvdět. Už jsem tady naspal všechno podstatný, dost se tady dozvěděl, zklouzlo to do divný rovinya už mi to začíná připadat jako ztráta času, kterej chci radši věnovat rodině.


PK tak jak jí pojímá TS a QNX mě neoslovuje, tudíž mě nezajímá jak co funguje.  Co mi vadí jsem tady už několikrát napsal.   Jo, s tím co dělám jsem dost spokojenej. Něco by bylo špatně, když něčím 20 let žiješ a intenzivně se o to zajímáš, aby jsi s tím nebyl spokojený. Šel jsem si za tím od 20 let o tom, kde dneska jsem se mi ani nesnilo. Musím občas dělat kompromisy, který se mi nelíbí ale těm se nevyhneš. A vím, že v rámci možností hospodařím a žiju víc udržitelně, než spousta lidí, která tak zkouší žít...


Soběstačnost moc neřeším. Vím že jsme v rámci potřeb a možností max. soběstačný. Hodně lidí si neuvědomuje, že nemá smysl mít krávu, kvůli tomu, že potřebuješ kg sýra týdně /kterej se ti stejně rychle přejí, protože všechy domácí jsou na jedno brdo/, kg tvarohu. kg jogurtu a 2 l mlíka. Je fakt, že by se ten zbytek asi prodal ale jestli by lidi chtěli bez mlíko bez smetany, který by jsi i tak měl na máslo nejspíš málo. Prostě s jednou krávou není 20 x míň práce než s dvaceti. Chápeš jak to myslím ? Jak už jsem psal, vyznávám že každý ať si dělá to sví. /obrazně řečeno/  Jaký moře ? :-)  Loni jsem měl po 14 letech volno a po 3 dnech mě to nebavilo. Musím se to ale kvůli dětem zase naučit. Ale ne u moře :-)  Potom ti moc nerozumím co píšeš. Jde mi o udržitelnost i peníze. Vždyť to nejde proti sobě. To už jsem tady taky psal. 




 


mastnacek říká:


Chvilema me pripada ze jsi nasranej ze ta PK nefunguje tak jak si predstavujes a tak to tady vypoustis. Treba se pletu. Ctu to tady tak z 50% ne vsechno vnimam jak bych chtel ale nejsem si jistej jestli jsem spravne postreh, ze s tim jak co delas jsi spokojenej? Ani jsem z toho uplne nepochopil jestli ti jde o prachy nebo o svoji sobestacnost ( zhruba jsem nekde zahlid, ze castecne sobestacnej jses, ale treba kravu na mliko nemas ze to da moc prace a je to zavazek, jestli se ovsem nepletu ). Prijde me ze se zmitas nekde na pomezi sedlaciny a chuti delat to udrzitelne a co nejlip a vydelat si i nejakou korunu abys vzal rodinu vlete k mori a nemusel mit starost ze se ti doma obesila koza? A taky by sis mozna rad koupil za ty utrzene penize novou micudu nebo supr trupr 5ti palcovy delo od samsungu do kapsy? :) Proc ne. Vsechno je porad lepsi nez kluci s nezajmem o pudu a praci. Ja se taky porad jeste potacim. A taky me odrazuje urcita sorta poblaznenych lidi, treba i fanatickych ucastniku kurzu, dredarku co kolem dvacitky pohltili po precteni knizky a par sajtu na netu a zacnou odsuzovat normalni sedlaky a radit a moralizovat ze musime brambory sazet do mulce a salat jet v kadi s rybama, ze jedine tak lidstvo prezije. Chapu i tenhle priliv silenstvi do hlavy. Zaplat panbu za to, jestli nekdo z nich i po odezneni tyhle image ( jedny z mnoha ) u toho vydrzi dyl nez prez jednu sezonu nebo nez si nadela mozolky. Diky bohu za QNXe, JBJ a dalsi co tady obcas neco napisou. At uz sdilej navody, kritiku nebo proste jen placaj paty prez devaty.






Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Hledám ... /a taky tak trochu rýpnutí pro ohlasy, které by mě moc zajímaly ... :-)/

Příspěvek od QNX »

Tomáš Zeman: Ty jsi legrační figurka :-) Na kurzu PK designu jsi nikdy nebyl, ale máš jasno v tom, že na ty kurzy chodí hlupáci a učí se tam jenom zbytečnosti, které jsou maximálně k pousmání, ale pro trvalou udržitelnost jsou nepotřebné :-) Koukal jsem na tvoje stránky a našel jsem tam politické kydy a tvrzení, že všichni jsou hlupáci, pak jsem ty stránky opustil ......... Pro pochopení jak uvažuješ mi to stačilo. Naštěstí žiju v úplně jiném světě než ty. Právě na těch kurzech potkávám inteligentní a tvořivé lidi se zájmem o trvalou udržitelnost. Nejsou to hlupáci, ale lidé co témata jako udržování úrodnosti půdy, ekologie, hospodaření s vodou v krajině i domácnosti, chov zvířat, pěstování rostlin, alternativní stavitelství, obnovitelné zdroje energií, hospodaření s odpady a vůbec obecně permakulturní design, který jim umožní ty jednotlivé prvky propojovat do funkčních celků, šetřit energie, suroviny a z odpadů dělat zdroje ....považují za zajímavé a užitečné. Ale je fakt, že o dotacích se tam neučíme a tak by to pro tebe asi nebylo. Jak jsem pochopil, tak tvé hospodaření je na dotacích postavené ..... nevadí ti, že ty dotace pocházejí z daní které odvádí ten národ hlupáků kterým tak pohrdáš? Možná by ti studium permakultury pomohlo vyřešit jak hospodařit bez toho, aby ti to musela dotovat společnost. Jo, jseš s tím jak to děláš spokojenej, oni ti na tu spokojenost budou ti "hlupáci" ještě nějakou dobu přispívat, tak si ji užij a posmívej se jim



Odpovědět