Včely léčení

Vše o včelaření, hmyzu, ...
Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Včely léčení

Příspěvek od Romana SM »

Pro přehlednost zakládám ještě tuto diskuzi. Zajímalo by mě jak léčíte, jestli klasicky nebo alternativně :-) třeba jen kyselinou mravenčí a jaké jsou zkušenosti.


Uživatelský avatar
Barbora
Příspěvky: 5
Registrován: 26 lis 2013 09:02

Re: Včely léčení

Příspěvek od Barbora »

Ahoj Romano, nevím, jestli jsi členem Svazu včelařů (málokdo z včelařů není) pokud ano, víš, že je léčení např. Varidolem proti roztoči povinné. Je otázkou, pokud by tuto povinost chtěl člověk porušit, zda by dokázal své včely uchránit od decimace kleštíkem. Je to strašná potvora. Já léčím kyselinou mravenčí, ale teprve první rok. Je to jen doplňková léčba. Každopádně mám v úmyslu díky tomu nedělat fumigaci 3x, ale dle spadu roztočů např. jen jednou a uvidím. Už to je porušení předpisů, které by mohlo být sankcionováno krajskou veterinou. V porovnání s ostatní Evropou jsme na tom v ČR relativně báječně. Rezidua z léčiv už by na jaře měla být pryč a (nenatírá - li se z jara plod), nově vylíhlé včelky už jsou "čisté". Jinde ve světě se s tím nepářou. Hrnou do nich léčiva jak diví. Víc bych se bála toho, co u nás včely seberou na postříkaných polích (viz. poslední Včelařství a chemické vysušování např. slunečnice na poli). Pokud chceš včelařit bio - i to je v ČR možné, ale podmínky jsou jasně dané, výnosy malé. Například nekrmíš, a vytáčíš až na jaře z toho co jim ze zásob zbude. Musí na to být nadšení, podmínky, trpělivost... a velká láska k tomu. (a žádní velkozemědělci kolem, co stříkají chemie jak diví a kosí jetel za plného květu za poledne, kdy je louka plná včel). Já osobně jsem v alternativním léčení aplikovala recept od mé řecké kamarádky. Do úlu občas zavěsím rozříznutý list aloe vera. Prý to tam po staletí používají proti chorobám. Také věřím Masaru Emotovi. Vodu na krmné roztoky používám ze studánky. Včelaření zdar :-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Včely léčení

Příspěvek od QNX »

Barbora: Můžeš uvést nějaký odkaz na dokument ze kterého bude zřejmé, že je povinné ošetření Varidolem? Podle čeho usuzuješ, že rezidua varidolu budou na jaře pryč? Masaru Emoto ..... to je jenom tvoje víra, žádný objektivní výsledek pan Emoto nikdy nepředvedl.


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Včely léčení

Příspěvek od Vlasatej »

Já včely mám, členem svazu nejsem, a léčit Varidolem NENÍ povinnost!


 Viz. např. letošní nařízení SVS pro JM kraj: http://www.jirice.cz/narizeni-svs-varroaza-vcel/d-1301/p1=57


Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Včely léčení

Příspěvek od Romana SM »

Já myslím, že teď se to nějak mění, nevím jestli už letos nebo od příštího roku se dá léčit jen kyselinou mravenčí ... My už (teda spíš můj přítel) jsme už letos používali jen kys. mravenčí, ale v jednom úlu padalo dost roztočů, tak mě zajímají zkušenosti ostatních, jak jsou na tom, pokud také léčí jen kys.mravenčí bez té fumigace.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Včely léčení

Příspěvek od QNX »

Já včely mám, členem svazu také nejsem a podle informací co mám léčení Varidolem není povinnost.Proti VD mám kyselinu mravenčí, kyselinu mléčnou a ještě chci sehnat thymol. Rady ohledně léčení zatím dávat nemůžu, na to nemám dost zkušeností.


Uživatelský avatar
Slavek Krčmář
Příspěvky: 66
Registrován: 07 srp 2010 18:00

Re: Včely léčení

Příspěvek od Slavek Krčmář »

Já používám k lečení oba způsoby a léčení kyselinou mravenčí se mi zdá lepší.Ve starých úlech léčím klasicky a v nových kyselinou. Podmínkou jsou dlouhodobé odpařovače.


Desky Formidolu mají jen krákodobou účinost a proto jen jako doplňková léčba.Metodiku léčení jsem převzal ze stránek


Leoše Dvorského a plně mi vyhovuje .Tedy v době rozkvětu meruněk dávám 1 odpařovač s 65% kyselinou . To je vetšinou


prevence. Podruhé léčím ihned po odebrání posledního medu. Tám dávám 1 - 2 odpařovače též 65 % kyseliny. V případě


silného spadu jsem i jednou potom přeléčoval 85% kyselinou protože již bylo chladněji. Včely vše zvládali bezproblémů.


Veledůležité je sledovat spad a podle toho léčit.


Uživatelský avatar
Barbora
Příspěvky: 5
Registrován: 26 lis 2013 09:02

Re: Včely léčení

Příspěvek od Barbora »

Přesně tak, QNX, voda a její "paměť" je má víra, jak jsem psala. U nás ve spolku například i velmi exaktní a materialističní včelaři dávají vodu "ke včelám" nechat si ji ozářit. Jsou to staří pánové a věřím, že během jejich života mohli ledacos vypozorovat...


Co se týká dokumentu, jde o nařízení Státní veterinární správy (u nás v kraji Pce) má č.  SVS/2013/031745-E. Jsou to mimořádná veterinární opatření chovatelům včel, která však vycházejí pravidelně každý rok. Nebudu se s tím vypisovat, ale je zde v čl. 1 popsáno letní ošetření, v čl. 2 podzimní ošetření, v čl. 3 podzimní měl  a v čl. 4. sankce, to by mohlo být zajímavé nejen pro osoby fyzické (50 000 Kč) ale i pro osobu právnickou či podnikající (až 2 mega). Pokud chceš podrobnosti, podívej se do historie el. úřední desky vašeho KÚ, popřípadě MÚ pod který vaše obec spadá... Takže stačí jeden závistivý, či jeden, komu v tvé blízkosti pojdou včely na varoázu a máš na problémy zaděláno...


 


 


Uživatelský avatar
Barbora
Příspěvky: 5
Registrován: 26 lis 2013 09:02

Re: Včely léčení

Příspěvek od Barbora »

Omlouvám se, teď vidím, kolega Vlasatý už nařízení z jihu připojil. Nevím jak si ho tedy u vás ve spolku vykládáte, ale ve čl.  2 je jasně napsáno "nařizuje" ošetření varidolem. Možná jde o případ "co právník, to názor", u nás je to vykládáno poměrně jasně a striktně. Takže pokud jsou u vás ve spolku benevolentní i ve výkladu takového textu a varidol nefasujete, a kleštíka nemáte, pak vám mohu jen tiše závidět.


Je jen otázka jak by případná kontrola dokazovala, že jsem varidol nepoužila...


Co se týká reziduí Varidolu, je možné získat studie z VU včelařského v Dole. Možná i v nějakém starším včelařství byly publikovány.


   


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Včely léčení

Příspěvek od QNX »

Barobora: No, paráda, tak když máš to MVO, tak si ho přečti. Ve článku 2. odstavci (2). písmenu b) se dočteš, že Varidol použít nemusíš. Pokud si to tak ve spolku vykládáte, tak si to vykládáte špatně. Slovíčko NEBO mezi písmenem a) a písmenem b) ti dává jasnou volbu. Dolské studie .....jistě bude zcela objektivní studie někoho, kdo má z prodeje Varidolu zisk. Já sice nešaškuju s podvodníkem Emotem, ale že bych si chtěl do včel cpát jedovaté chemikálie když to není nutné, to zase ne. Pokud se daří VD zvládnout bez jedů jako je Varidol, tak k použití Varidolu nemám důvod. Je docela dost včelařů, kterým se to daří za použití kyselin mravenčí, mléčné, šťavelové, thymolu ........ takže alternativu k jedům tady máme.


Romana SM: mrkni i na tu kyselinu šťavelovou. Včera jsem si o jejím použití četl asi 2 hodiny a je to velice zajímavá možnost.


Odpovědět