Včely - krmení

Vše o včelaření, hmyzu, ...
Uživatelský avatar
Pozuruj a jednej - PermaMax
Příspěvky: 438
Registrován: 20 bře 2010 07:28

Včely - krmení

Příspěvek od Pozuruj a jednej - PermaMax »

Pěkné dopoledne,


 


ráda bych se zeptala jaké krmítko používáte k dokrmování včel. A také kolik cukru dáváte zhruba týdně... mám takový nejistý pocit ..jestli mi nežerou ty včely málo...?:o)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Včely - krmení

Příspěvek od QNX »

Já bych se také zeptal na otázku "Včely-krmení" :-) Mám hodně včel, co užitečného žere včely? Zatím to mám jako nevyužitý zdroj na pozemku. Včela má jistě (podobně jako ostatní hmyzáci) velkou nutriční hodnotu, ale vůbec netuším co všechno žere včely.

Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Včely - krmení

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Co takový medvěd brtník? :-)

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Včely - krmení

Příspěvek od QNX »

Petra Stejskalová: On medvěd žere včely? .........no, stejně hledám něco menšího :-) Tolik těch včel zase nemám. Čekal jsem, že mi někdo poradí včelojeda, ale nevím co bych s ním dělal a on stejně žere raději vosy (těch máme letos také dost).

Komár
Příspěvky: 7
Registrován: 22 srp 2011 20:38

Re: Včely - krmení

Příspěvek od Komár »

Žádný strach, jestli sem dojde invaze čínských sršňů, rozmáhajících se momentálně na území Francie, bude nutriční hodnota včel využita k vaší úplné spokojenosti, Vaše černokněžnictvo.


Ohledně krmítek je popsáno spousta diskuzí na běžných včelařských fórech. V souvislosti s permakulturou bych spíš řešil zimování na medu, na to je ale už pozdě, že? Mě moje oddělky poberou asi 3 litry roztoku týdně, ze sklenic s děravými víčky jim to jde pomaleji. Nevim ale, jak moc jim pomáhaj zlodějky.


Uživatelský avatar
Petra Stejskalová
Příspěvky: 479
Registrován: 08 pro 2010 22:17

Re: Včely - krmení

Příspěvek od Petra Stejskalová »

Jasně že žere :-) Brtník rád med a nemá chudák tlapy dostatečně jemné, aby oddělil med od včel, tak žere včely s medem. Někteří medvědi mají docela slušnou spotřebu hmyzu, ale jak těch potvor můžou pochytat tolik, to nechápu. Kdyby žral i plzáky, tak bych o jednom malém brtníčkovi uvažovala :-) Syn by jásal, ale naše včely by nebyly rády...

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Včely - krmení

Příspěvek od QNX »

Martin Měkota: Jenže čínské sršně zase nežeru já, tak k čemu by mi bylo, když sežerou pár včel? Proti včelám nic nemám, pouze v některých místech mám těch včel tolik, že by bylo fajn je nějak využít :-)


Petra Stejskalová: já mám včely bez medu a není jich dost na uživení brtníka ........možná až soudruzi v Japonsku nějakého dostatečně zminiaturizují. Nadějná je teď třeba taková prefektura Fukušima.


Uživatelský avatar
Slavek Krčmář
Příspěvky: 66
Registrován: 07 srp 2010 18:00

Re: Včely - krmení

Příspěvek od Slavek Krčmář »

Pro Nikolu: Klasické krmení cukerným roztokem dělám na dvakrát po 9 kg cukru a cca 6 litrů vody. Tuto dávku běžně včely


zpracují za 2 až 3 dny. U slabých včeltev  (oddělků v jednom nástavku) je potřeba krmit navíckrát po menších dávkách aby matka měla kam klást.


Pro QNX: Pokud jsi v teplejčí oblasti tak bys mohl pěstovat vlhy. JInak z trubců je skvělá pomazánka. V tomto období


kdy je včely vyhánějí z úlu je jich všude dost. Nejlíp se ovšem chytají na úle trubcochytem. Myslím. že je to lepší varianta než to pasírovat přes něco jinýho. Výhodou je, že trubci nemají žihadlo a jsou nasládlí od medu. Jinak se mi moc líbí


jak přemýšlíš.


Komár
Příspěvky: 7
Registrován: 22 srp 2011 20:38

Re: Včely - krmení

Příspěvek od Komár »

Larvy sršňů jsou velmi tučné a např. v Dunajské deltě, kde je jich dostatek patří mezi nejlepší místní pochoutky, dá se na nich i smažit.

jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Včely - krmení

Příspěvek od jarda bon jovi »

Jééé, tak to je poprvý, co čtu, že někdo včely nedokrmuje.....


Asi jde o to nechat ji něco, a nevzít všechno.....Docela dobrá filozofie.
Paráda.Gratuluju.
Veronika a Marek říká:


Vcely nekrmime, vzdy vybereme med jen castecne aby mely vcelicky dostatek na preziti zimy. A pritom mame dostatek medu, je chutnejsi a ma lepsi vlastnosti. Na pristi rok, zasad si treba v okoli vcelinu nejake vhodne kvetiny, vyjimecne ty kvetouci na konci leta...aby si vcelky mohly udelat peknou zasobu po odberu medu...


 


Nejlepsi med je ten prirodni...


 


Zdravi Verca




Odpovědět