Včely na volno ???

Vše o včelaření, hmyzu, ...
Uživatelský avatar
Alžběta Matušková
Příspěvky: 14
Registrován: 26 dub 2016 22:29

Včely na volno ???

Příspěvek od Alžběta Matušková »

Chtěla bych se optat,zda máte někdo zkušenosti s chovem včel "jen tak".


Jedni mí známí mají pozemek,který zatím nijak nevyužívají a rádi by tam dali "aspoň" včely. Ale v tom stylu,že tam prostě jenom budou. Nebudou chtít od nich med a nijak do nich zasahovat (krom léčení -třeba-...)


Ptali se mě na to,ale já jako začínající včelařka, jim k tomu nedokážu mnoho říct...


Máte k tomu někdo nějaké poznámky,zkušenosti?


Díky.


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Včely na volno ???

Příspěvek od Vlasatej »

Když je to "jen tak" tak to není chov. :)  Budete muset splnit požadavky dané ze zákona - registrace chovatele a stanoviště, každoroční hlášení počtu, povinné léčení , prohlídky zda nemáte mor, odběr měli atd. proč ne.


Nepíšete ani počet včelstev, pokud jedno tak předpokládám že za rok tam bude jen prázdnej úl. Včely se prostě musí kontrolovat pokud je chcete na místě udržet.


Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 43
Registrován: 18 pro 2017 10:41

Re: Včely na volno ???

Příspěvek od Honza H. »

Nebo ať si tam daj nějakej přírodní klát (vykotlanej kmen stromu) do něj roj a nechaj to svýmu osudu. Na divoko. Nic nehlásit. Buď se udrží, nebo ne.. Jsou případy, že se roj usadí někde v dutině a včelstvo takhle na divoko přežívá úspěšně roky bez jakéhokoli zásahu..


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Včely na volno ???

Příspěvek od Vlasatej »

to budou mít včelaři okolo ohromnou radost :)


Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 43
Registrován: 18 pro 2017 10:41

Re: Včely na volno ???

Příspěvek od Honza H. »

Když jim to nikdo nepoví.. Není žalobce, není soudce. A oni ti včelaři stejně každoročně fasujou kanystry dotovanýho jedu od ČSV, takže nemusejí mít z nějakého divokého včelstva strach.. :-))


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Včely na volno ???

Příspěvek od Vlasatej »

:) Ale notak. Nefasujou se kanystry, ale 5ml lahvičky varidolu - do včelstva se dávají 2-3 kapky, a buničinové desky napouštěné kyselinou mravenčí která se používá přes léto odparem.


Žalobce i soudce bude, až se z takového stanoviště začne šířit nějaká choroba. Včely mají křídla, nedají se udržet na soukromém pozemku. A jak se pak majitel takového včelstva bude tvářit až bude platit škody ostatním včelařům v okolí a ještě k tomu pokutu veterině..... to za to snad nestojí.


Buď chcete včely chovat, tak se o ně starejte , nebo je nechte na pokoji. Udržet dnes včelstva při životě není zase až tak snadné jak by se mohlo zdát.




Uživatelský avatar
Honza H.
Příspěvky: 43
Registrován: 18 pro 2017 10:41

Re: Včely na volno ???

Příspěvek od Honza H. »

Já si chtěl jen tak rejpnout :-) Mám s používáním Varidolu vnitřní problém, ale to je můj osobní postoj..


Jen jsem chtěl nadhodit další možnou variantu toho, co bylo předmětem dotazu.


Pokud by došlo na "vyčmuchání" divokého včelstva okolními včelaři, majitel pozemku samozřejmě bude dělat mrtvého brouka, resp. bude tvrdit, že to není záměrný "chov", ale náhodně usazený roj, o kterém on nemá absolutně potuchy.. Nikdo mu totiž nemůže dokázat, že je tam dal on..


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Včely na volno ???

Příspěvek od Vlasatej »

nojo, ale ono je asi něco jinýho načerno chovat včely a neošětřovat je a načerno pálit slivovici :) Zvlášť na pardubicku kde mor už je. Je to tak trochu kontraproduktivní -  být začínající včelař a dopustit vznik nekontrolovaných stanovišť v okolí které mohou zlikvidovat chovy v okolí 10km :( . Ano u nás se stanoviště s propuklým morem pálí ohněm .


Varidol přece používat nemusíš pokud udržíš roztoče na uzdě, případně padlé včelstvo nenecháš vyloupit a zlikviduješ ho včas.


Tady nejde o léčení ale o "starání se"



Uživatelský avatar
Alžběta Matušková
Příspěvky: 14
Registrován: 26 dub 2016 22:29

Re: Včely na volno ???

Příspěvek od Alžběta Matušková »

Jsem trochu poseroudka a navíc nemám zatím ještě žádné zkušenosti s alternativní léčbou a tak...takže určitě bych jim radila,aby si ošéfovali všechny povinné záležitosti,které se týkají registrace,monitoringu a léčení. Nejen kvůli strachu,že je někdo práskne,ale i kvůli společné zodpovědnosti za šíření včelích chorob v okolí.


Spíš mi šlo o to,jestli máte někdo zkušenosti s tím,jestli to ty včelky daj... Samozřejmě si nechci myslet,že jsou chudáci včely na člověku závislý a že když do nich nepolezem,je to jejich konec...ale přece jen v Čechách je převčelíno,roztoč tady taky vždycky nebyl,takže včely nemaj úplně ideální podmínky,tak jako by měly v přírodě bez zásahů.


Tak to vypadá na univerzální radu:vyzkoušej a uvidíš:)


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Včely na volno ???

Příspěvek od Vlasatej »

Volně žijící včely jsem viděl v životě jednou když jsem byl kluk a to je tak 30 let. Žily v čekárně na autobus v Brně. Byla to dřevěná dvouplášťová stavba ze dřeva a vypadeným sukem včelstvo vletovalo dovnitř. Nikomu tam nevadily , protože autobus zastavoval o 50m dál než byla čekárna takže čekárnu nikdo nepoužíval. Chodili jsme je tam dráždit a taky jsme to schytali :)


Pár roků tam určitě byly, případně dutinu osídlil nějaký roj. Jenže tehdy to s kleštíkem nebylo tak zlé .


Za posledních 10 let si nepamatuju že bych někde v lese divoce žijící včelstvo viděl, maximálně roj někde na stromě. Zato v různých opuštěných včelínech atd. je jich pořád dost a dost.


Včely zase až tolik péče nepotřebují , ale musíte je kontrolovat hlavně kvůli chorobám . Nemusíte jim brát med, měnit matky atd. Jsou na přežití docela dobře vybavené - teda dokud mají matku, nebo ji mají čím nahradit při ztrátě. Jinak kolonie končí. Musíte ale hlídat choroby.



Odpovědět