Včelaření

Vše o včelaření, hmyzu, ...
Petr Kavan
Příspěvky: 6
Registrován: 01 lis 2012 22:44

Re: Včelaření

Příspěvek od Petr Kavan »

No já jsem si taky nebyl jistý jak to bude s bodáním když jsem začínal, a velmi příjemně mě to překvapilo. Hustý provoz je do vzdálenosti cca 1m od česna, ve 2m už jsou včely hodně rozptýlené a ve 3m nejsou žádné. Opravdu úl je sice plný včel, ale ty venku se velmi rychle rozptýlí a prakticky o nich nevíte. Pokud jim nestrkáte hlavu před česno, tak je to naprosto v pohodě. Pokud někdo má včely v malém prostoru na zahradě, tak se doporučuje nasázet před úly nějaké nižší keře. Včely tak při opouštění úlu musí vyletět nahoru a prostor už těsně za keři je pak naprosto bezpečný. Krom toho včely, které se chovají dnes, většinou opravdu moc nebodají. Co se snůšky týče, tak to je otázka lokality ... pole obilí dnes už není ideální pastva pro včely protože prakticky neobsahuje plevely. Zato takové pole řepky budou včely milovat. Snůška je třeba i z medovice ze stromů, z ovocných stromů a květů v zahradách a parcích ... těžko samozřejmě říct, ale včely jsou schopné najít potravu leckde, a že by se v okruhu 1km nenašlo dost potravy ani pro jedno včelstvo?


Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Včelaření

Příspěvek od Romana SM »

Měli jsme loni a předloni programy u včel pro děti MŠ a ZŠ, chodili přímo ke včelám k úlu ... teda měli včelařské klobouky, naštěstí žádné žihadlo (prošlo cca 200 dětí). http://www.svetvcel.cz/





mastnacek říká:


Vcelareni se me libi, ale bal bych se ze by pobodali nasi holcicku. Mam z destvi asi nejaky trauma z filmu, kde vcely pobodaly nejaky decko. Navic mame za barakem jen lany poli, asi nic moc zdrava mnamka pro vcelstvo. :(





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Včelaření

Příspěvek od QNX »

Pobodání jsem se taky trochu obával a před pořízením včel jsem si pořídil ten včelařskej "atombordel". Nakonec do včel lezu bez rukavic, klobouku i kombinézy. Většinou jenom v tričku a kraťasech. Pořiďte si slušně vychovaný včely a nemusíte se jich bát. 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Včelaření

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ano, já měl před léty včely a lezl jsem k nim v trenýrkách a triku. Byly hodné, jak tvrdil včelař, co mi je dával a já mu zcela věřil. Je to téma samo o sobě, hodné včely.....

QNX říká:


Pobodání jsem se taky trochu obával a před pořízením včel jsem si pořídil ten včelařskej "atombordel". Nakonec do včel lezu bez rukavic, klobouku i kombinézy. Většinou jenom v tričku a kraťasech. Pořiďte si slušně vychovaný včely a nemusíte se jich bát. 





Petr Kavan
Příspěvky: 6
Registrován: 01 lis 2012 22:44

Re: Včelaření

Příspěvek od Petr Kavan »

Tak já rukavice odložil taky, kraťasy si na ně taky klidně beru, ale klobouk si nechávám. Šel jsem k nim bez klobouku asi dvakrát, a pokaždé se mi motaly do vlasů nebo do fousů. Překvapivě sice neďobly, ale pořád jsem je musel vytahovat a nic pořádného jsem dělat nemohl. Rozhodně ale každý začátečník ať si vezme na sebe tolik vybavení, aby u těch včel nemusel být nervózní. Jestli to časem odloží nebo ne je jeho věc, ale ze začátku nemá cenu dělat machry. Přinejmenším klobouk, rukavice a dlouhé rukávy bych doporučil


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Včelaření

Příspěvek od jarda bon jovi »

určitě to je o důvěře. já nejdřív chodil v montérkách a dlouhých gumových rukavicích, klobrc jsem míval jen když jsem cítil náznak nervozity včel,ale spíše jsem se ponořil do toho zvláštního světa a nevnímal je jako nebezpečí, ale jako fajn kámošky.Rozhodně opatrnosti není nikdy dost, jeden neví, jak bude reagovat na pár žihadel jeho organismus.....


Machrovat se opravdu nevyplácí, ale hodný včele jsou hodný včele. Kdo ví, proč některé tak útočí a jiné ne?

Petr Kavan říká:


Tak já rukavice odložil taky, kraťasy si na ně taky klidně beru, ale klobouk si nechávám. Šel jsem k nim bez klobouku asi dvakrát, a pokaždé se mi motaly do vlasů nebo do fousů. Překvapivě sice neďobly, ale pořád jsem je musel vytahovat a nic pořádného jsem dělat nemohl. Rozhodně ale každý začátečník ať si vezme na sebe tolik vybavení, aby u těch včel nemusel být nervózní. Jestli to časem odloží nebo ne je jeho věc, ale ze začátku nemá cenu dělat machry. Přinejmenším klobouk, rukavice a dlouhé rukávy bych doporučil





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Včelaření

Příspěvek od QNX »

Petr Kavan: Klobouk je asi fajn, ale zatím jsem ho nepotřeboval, ty moje včelky jsou tak slušně vychovaný, že se mi ani do vlasů nepletou. Rukavice ....... nemám pak v rukou cit, bez nich se mi dělá lépe.  Není to o machrování, je to o pohodě.


JBJ:  to je otázka šlechtění, některý jsou hodný, jiný lítaj žihadlama napřed.  Jaký včely si kdo sežene, takový má.


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Včelaření

Příspěvek od Vlasatej »

Tak já do včel používám vždycky minimálně klobouk, a pokud beru někoho cizího ke včelám, mám ještě jeden. Včela je hmyz, nikdy nevíte co ji naštve, a třeba vybírání a ometání rámků s medem bez kombinézy a klobouku si neumím představit. Potřebuju abych druhej den mohl v ruce držet volant nebo nějaký nástroj na práci a ne abych se tejden léčil :)


I mírný včely - jak píše QNX - šlechtěný , umí být pěkně zlý , stačí malá chybka při prohlídce , něco Vám spadne atd. a v tu ránu máte problém. Já ale hlavně pořád nemůžu přijít na to, proč lidi mají potřebu takhle riskovat svoje zdraví. Jedno blbý žihadlo do oka a jste bez něj...


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Včelaření

Příspěvek od QNX »

Vlasatej: byl jsem překvapenej kolik včelařů nepoužívá žádné ochranné pomůcky. Taky jsem si vždycky myslel, že bez nich to nejde. Já nikomu neříkám, že je používat nemá. Jenom jsem napsal, že je nepoužívám já ..... zatím jsem k tomu neměl důvod. Nevylučuju, že je někdy použiju. Základ je slušně vychovaná včela.


Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Včelaření

Příspěvek od Vlasatej »

já sem byl taky překvapenej kolik lidí brousí flexou bez berejlí :) a kolik jich pak sedí na očním to už překvapení není, ale ať každej dělá tak jak mu to sedí :)


Odpovědět