Včelaření

Vše o včelaření, hmyzu, ...
Uživatelský avatar
PermaWeb
Příspěvky: 823
Registrován: 08 bře 2010 11:20

Včelaření

Příspěvek od PermaWeb »

Uloženo uživatelem Renata Krmelová 24.Srpen.2010 v 14:01


 


Pokud bych chtěla od jara včelařit, poraďte prosím, s čím po nastudování teorie konkrétně začít.


Renata


Uživatelský avatar
PermaWeb
Příspěvky: 823
Registrován: 08 bře 2010 11:20

Re: Včelaření

Příspěvek od PermaWeb »

Odpověď přidal(a) Marek Hrdina na 24.Srpen.2010 v 14:06
Zatím je nás tu málo :) Mám stejný záměr, studuji vše co najdu, ale praktické zkušenosti jsou nulové. Snad se k nám někdo přidá ze zkušených včelařů, zde na Permawebu.

Odpověď přidal(a) Lukáš Neubert na 31.Srpen.2010 v 8:12
Taky jsem včelař bez včel. Mám ale dobrý kontakt na pána, který mi se včelami pomůže. Takže je to jenom o mé aktivitě...

Odpověď přidal(a) Hlad na 31.Srpen.2010 v 9:33
nejsem si úplně jistý jestli je dobré začít na zastaralých metodikách minulého století....
takový starý pán vám demagogicky předá rudé právo z roku 48,ale existují vyjímky.

Odpověď přidal(a) Filip Štemberk na 1.Prosinec.2010 v 21:01
Ahoj, já začal tak, že mi přivezl strejda včely i s úlem. Pomohl mi je přendat z rojáčku (jen radami) a řekl: ,,Tak a starej se." Předtím jsem chodil na kroužek půl roku ve škole. Včelařím sedmým rokem a snaším se pořád něco vylepšovat a přizpůsobovat životu, skutečnému životu, včel.

Středočeský kraj, 450m.n.m.

Zatím mám skušenosti s ponecháním světlého medu přes celou zimu. Nasazuji mateří mřížku 25 dní před vytáčením tmavého medu. Snažím se přijít na způsob, abych nemusel zakrmovat a léčit. Rád si o tom popovídám...

Odpověď přidal(a) bobek na 1.Prosinec.2010 v 21:39
Jak už jsem psal, chystám se teprve začít a teď teda asi nerozumím. Chceš najít způsob jak to udělat abys nemusel zakrmovat a zároveň píšeš že máš zkušenost s ponecháním světlého medu přes zimu. Myslel jsem, že takhle se to dělá když nechceš krmit. Prostě včelám nevezmeš všechen med a tím pádem jim ho nemusíš kompenzovat krmením.

A pokud jde o léčení, tak z toho co jsem zatím vyčetl jasně vyplývá že neléčením porušíš veterinární zákon a co hůř, můžeš způsobit zánik svých i okolních včelstev. Bez léčení to asi nepůjde ...

Protože jsme na permakulturním webu, musím podotknout že metoda Seppa Holzera proti varoaze je pravděpodobně na nic, protože kdyby fungovala, už by dostal Nobelovu cenu a včelaři by mu postavili sochu. Obrovskou.

Odpověď přidal(a) Filip Štemberk na 2.Prosinec.2010 v 11:16
Aby světlý med vystačil na celou zimu, musel bych jim zavíčkované rámečky vyjmout a vložit zpátky v podletí. Zdá se mi, že ho okamžitě využívají na sílení a polovina je pryč. Jak skončí snůška z květů, je u nás docela veliká pauza, než začne medovice.

Co se neléčení týče, zatím, jen o tom uvažuji. Nemyslím si, že je to skutečně nutný. Taky si myslím, že je nepoměr divokých včel a těch o které se staráme.

Metoda Seppa Holzera....prosím pověz mi o ní víc. Léčení je jen berlička. Mít včely na kapačkách nic moc.

Odpověď přidal(a) bobek na 2.Prosinec.2010 v 11:33
Jo pardon, metoda Seppa Holzera proti varoaze spočívá v tom, že těsně před česna úlů vysadíš několikametrový koberec aromatických bylin jako je třeba levandule. Včely se tímto kobercem budou muset prodrat a to je zbaví roztočů. Nehodlám to nijak dál komentovat, jsem zatím jen teoretik. Sepp to před pár lety říkal na přednášce v Hejnicích. Tady je ke stažení zvukový záznam.
http://www.permaland.cz/cs/web/akce/000001_sepp-holzer.php Bylo to tak zajímavé, že mu i člověk odpustí že chvílema mele úplné nesmysly.

Odpověď přidal(a) Bohůdík Vyliztalalir Balalajkin na 9.Prosinec.2010 v 17:12
ono jde o celkově v počátcích velmi křehký ekosystém, který nevybuduješ, jen tak hned, že to naočkuješ nebo podobně. smyslem je mít nezávislé na člověku přirozeně zdravé jak rostliny tak hmyz i zvířata. a ty tvoje kolegové včelaři stejně jako spousta zemědělcu bloudí v uzamčeném kruhu, který se jen prohlubuje a nemají dostatek trpělivosti a možná i ochoty s tím něco dělat.

Odpověď přidal(a) bobek na 9.Prosinec.2010 v 19:25
Bohůdík Vyliztalalir Balalajkin: píšeš že "smyslem je mít nezávislé na člověku přirozeně zdravé jak rostliny tak hmyz i zvířata".

Já bych řekl že to co říkáš je smyslem přírodní rezervace do které má člověk vstup přísně zakázán :-)

Odpověď přidal(a) Bohůdík Vyliztalalir Balalajkin na 10.Prosinec.2010 v 23:01
:D přesně tak, ale člověk muže být stejně dobrým obyvatelem v této rezervaci, jenom by se tam nesměl chovat tak, jako dnešní lidé

 Odpověď přidal(a) Hlad na 11.Prosinec.2010 v 7:57
chlapče, ty seš asi navedenej....,pravděpodobně máš rezervaci v hlavě,už jenom tohle písmenkování je snad chování dnešních lidí,nebo netuším kde se v tobě bere odvaha .....


 


Odpověď přidal(a) Bohůdík Vyliztalalir Balalajkin na 11.Prosinec.2010 v 11:09
nevim přesně jak to chápat, ale hlavní je, že se mnou souhlasíte


Uživatelský avatar
PermaWeb
Příspěvky: 823
Registrován: 08 bře 2010 11:20

Re: Včelaření

Příspěvek od PermaWeb »

Odpověď přidal(a) Martin Gross na 11.Prosinec.2010 v 15:13
Tak úplně bych to nezavrhoval. Čím vyhledává roztoč svého hostitele? Napadá mě, že po čichu. Levandule a spol jsou aromatické a přebijí pachhostitele, nebo jsou pro roztoče možná nějak nepříjemné. Možná nejde o likvidaci jednotlivých roztočů, ale o to, že se nenakrmí. Jsem pro chov v kontrolovatelných podmínkách. ale napadá mě i to, že by stálo za zvážení sehnat druh, či geografickou rasu, která si s varoázou umí od přírody poradit. Asi by výnos byl slabší, ale vzhledem k menší nutné péči by se mohl vyplatit víc a možná i to "zdivočení" by nebylo tak nežádoucí. Souhlasím, že v současné situaci, při vnímavosti chovaných včelstev ke zde zmíněným chorobám a parazitům, není možné vykašlat se na léčbu.

Zároveň se mi vkrádá otázka, zda by s rostoucími požadavky na léčbu a ochranu, nebylo lepší poohlédnout se po odolnějších druzích, či rasách (nejsem entomolog)

Nedávno jsem viděl dokument o sršni mandarínské, která v Asii decimuje včelstva evropských včel, které mají mnohonásobné výnosy medu, ale několik sršní totálně vytluče celý úl. Domácí asijské včely s minimální produkcí medu ale vědí, jak na sršeň vyzrát.

Ano. Sršeň a roztoč varoázy jsou něco naprosto jiného. Souhlasím. Jen mě napadá, zda by to, že oželíme chov včel údernic vyvážila jejich odolnost proti varoáze. Z méně choulostivých včelstev by se pak selekcí mohlo zpětně získat několik "pracovitějších" rojů a pomalu zvyšovat výtěžnost.

Omlouvám se praktikům za své teoretizování. Ale stále mě trápí otázka, proč se nevykašleme na to, co bez nás vychcípe a nejdeme raději do odolnějších druhů.

bobek říká:

Jo pardon, metoda Seppa Holzera proti varoaze spočívá v tom, že těsně před česna úlů vysadíš několikametrový koberec aromatických bylin jako je třeba levandule. Včely se tímto kobercem budou muset prodrat a to je zbaví roztočů. Nehodlám to nijak dál komentovat, jsem zatím jen teoretik. Sepp to před pár lety říkal na přednášce v Hejnicích. Tady je ke stažení zvukový záznam.
http://www.permaland.cz/cs/web/akce/000001_sepp-holzer.php Bylo to tak zajímavé, že mu i člověk odpustí že chvílema mele úplné nesmysly.


Odpověď přidal(a) bobek na 11.Prosinec.2010 v 16:29
Martin Gross: to co píšeš má logiku ale je zde pár faktů které jsi nevzal v ůvahu.

Věř že tísíce vědců a desetitisíce amatérských pokusníků zkoušely stovky různých bylinek i jiných přírodních materiálů, různými způsoby, bohužel bez podstatnějších výsledků. Taky všelijaké fyzikální metody jako je třeba otočné plodiště ... Kyselina mravenčí a šťavelová jsou z přírodních prostředků zatím stále nejůčinnější ale nejsou spásou. Dokonce ani chemie roztoče neporazí, jen ho podstatným způsobem omezí.
Roztoč varoa se k nám dostal z Indie při pošetilých pokusech s křížením evropských a indických včel. Jo jo, můžem si za to sami... Rezistence indických včel vůči varoaze však nespočívá v genech ale v odlišném klimatu a tím pádem jiném životním způsobu včelstev v Indii. Stručně řečeno, v tamnějším prostředí se včelstva rojí mnohem častěji a roztoč tedy nemá možnost se rozmnožit tak masivně jako u nás.
Přesto všechno cesta přes šlechtění je možná jednou z nejnadějnějších. Mnoho výzkumníků se snaží šlechtit tzv. přirozený čisticí pud tím směrem, že by se včely navzájem roztočů zbavovaly. Dalším projevem čisticího pudu je, že nemocná včela spáchá sebevraždu dobrovolným opuštěním úlu. Při napadení roztočem ani jeden ze způsobů zatím včely neuplatňují i když už někteří šlechtitelé hlásili nadějné výsledky.
Asi někomu pěkně hnu žlučí ale biovčelaři (byť bych se jím kdyby to teď šlo určitě stal) jsou v tomto směru ve slepé uličce. Tím že odmítají umělou inseminaci matek, zásadním způsobem omezují možnosti včely šlechtit.

Odpověď přidal(a) PermaWeb na 29.Prosinec.2010 v 19:08

    Obsah přenesen z diskuzní nástěnky:

    

    Komentář přidal(a) Jarka Šmídková dne 24.Srpen.2010 v 19:53
        Ahoj, pokud chcete začít včelařit, doporučuji stránky pracovní společnosti nástavkových včelařů http://www.n-vcelari.cz/
        a také se přihlásit na letní školu nástavkového včelaření. Kurzy se
        většinou konají v květnu. Info též na těchto stránkách. Pokud nemáte v
        blízkosti někoho, kdo by vám první rok pomáhal a od koho byste mohli
        něco odkoukat, tak se domnívám, že je to dost těžné začít jen na základě
        samostudia. Doporučuji též časopis Moderní včelař, vychází čtvrtletně.
        Přeji hodně úspěchů.

    Komentář přidal(a) Hlad dne 30.Srpen.2010 v 8:38
        pro absolutní začátečníky:
        1)Leibig Včelaříme jednoduše,ta novější encyklopedie od Veselýho,www.vcely.or.cz,víc není třeba
        2)včelařte nástavkově
        3) nemusíte být členem svazu ale je to lepší(poskytuje včelařům zdarma
        právní ochranu,dotace a léčení),musíte být registrovaní v Registru
        chovatelů
        4)vyšetření na mor má po zimě každý včelstvo,jak začnou lítat ztrácí platnost
        5)


        tak běž za nebližším včelařem nebo včelaři a vysomruj od nich vyzimovaný
        včely,nebo ti pak zbývá koupit oddělek(konec jara) ,roj bez zkušeností
        bych vynechal,jo a nejlepší když tě někdo aspon první sezonu prakticky
        vede,ale já sem se to naučil sám,ale zas blbě objevuješ objevené


        případné otázky odpovím,ale teď sem si určitě nevzpoměl na všechno,pokud
        to nemáte daleko k olomócu tak praktická ukázka je na místě a nahradí
        tisíc písmenek

    
    Komentář přidal(a) Hlad dne 30.Srpen.2010 v 8:42
        pokud by byl větší zájem o základní vzdělání v oboru včelařství ,mohl bych něco zorganisovat....


    Komentář přidal(a) Renata Krmelová dne 30.Srpen.2010 v 9:18
        Díky všem za podnětné informace a doporučenou literaturu.
        O vzdělání ve včelaření bych zájem měla - termínově až v novém roce.


    Komentář přidal(a) Marek Hrdina dne 30.Srpen.2010 v 9:28
        Připojuji se k Renatě.

    Komentář přidal(a) Slavek Krčmář dne 30.Srpen.2010 v 14:30
        Malá oprava k Hladovi k bodu 4. Vyšetření na mor mají jen
        včelaři v ochranných pásmech kde se již mor vyskytl. Tam je přísná
        kontrola. Jinde je povinost vyšetření jen pokud chcete kočovat se
        včelami a nebo prodávat oddělky. Kousek od nás vzniklo ohnisko tak
        tak,že včelař prodal oddělek bez vyšetření a zažádal si dodatečně.
        Bohužel vzorek byl pozitívní a spálený byly všechny
        včelstva včetně oddělku. Zatím naštěstí nic dalšího.


    Komentář přidal(a) Hlad dne 30.Srpen.2010 v 19:06
        dobrá ,pokud vás pár přibude, rád vás něco naučím,poradím....

        vyšetření na mor mají všechny ZO a jednotlivci,které o to požádají,ty a ti co jsou v ochr.pásmu mají ze zákona povinnost


        je nesmysl (proti přírodě...)vytvořit oddělek z morem napadeného včelstva

    Komentář přidal(a) JiriS dne 9.Prosinec.2010 v 10:01
        Ahoj, před čtyřmi roky jsem musel se včelařením skončit.
        Sousedka tomu nepřála a co jsem si s manželkou musel vyslechnout
        (slovník, za který by se styděl i dlaždič), je až hanba povídat. Měl
        jsem čtyři včelstva v nástavkových úlech Kolomý a v průměru jsem dělal
        asi 65 - 70 kg na včelstvo. Nyní jsem dopadl tak, že med kupuji. Hold,
        jak už kdysi někdo řekl: "....nejhorší je srážka s blbcem."

    Komentář přidal(a) Slavek Krčmář dne 9.Prosinec.2010 v 17:24
        Pro Jiřího S.
        To jsou velice pěkné výsledky.Určitě by stálo za to i kousek za včelkama dojíždět.
        Já bych to kvůli sousedce nezabalil. Teď jsem nucen taky jedno
        stanoviště přesunout protože majitel taky změnil názor.


Odpověď přidal(a) Martin Macháček na 29.Prosinec.2010 v 21:51
Nejrozšířenější úl u nás je r.m. 39x24 . Ale to pak nástavek s medem Váží i přes 30 kg, a spousta včelařek používá nízkonástavkové úly Langstroth.
O nízkonástavkovém včelaření se dočteš na www.n-vcelari.cz .

Uživatelský avatar
eMČa
Příspěvky: 39
Registrován: 18 kvě 2011 00:29

Re: Včelaření

Příspěvek od eMČa »

Moje odpověď je mimodotaz, ale reaguje na diskusi: včely reagují na životní podmínky. Žijeme v nemocné době, máme tedy nemocné včely. V takovém prostředí je jen dobře, že existuje povinnost léčit včely. Kdyby to nebyla zákonná povinnost, zaplakali bychom všichni, neboť by nemoci nezodpovědných včelařu nakazily ostatní. Pokud nechcete léčit, nepořizujte si včely medonosné, ale vybudujte si hnízdiště pro včely samotářky. Šlechtěné kočky taky nevypustíte do zahrady, ať se o sebe postarají samy, zatímco kočka domácí bez vás týden přežije.
A co se týče dotazu: radši moc nečti a někoho si najdi, kam se můžeš chodit dívat. V knihách a časopisech najdeš mnoho protichůdných rad. Pro začátek se můžeš přihlásit do SOU Nasavrky na kurz - tam ti leccos ukážou.

Uživatelský avatar
Honza a Lenka Pospíšilovi
Příspěvky: 62
Registrován: 08 bře 2010 22:26

Re: Včelaření

Příspěvek od Honza a Lenka Pospíšilovi »


Ahoj všichni,


já bych to tak striktně netvrdil. Já osobně léčím, ale jen pro to, že tomu všemu ještě nerozumím a učím se. Nechci experimentovat a dělat něco dál, když neumím základy. Postupně ale jak je získávám, tak aplikuji nové věci, které mi někdo poradí, a já shledám jejich funkčnost. Pokud budu včelařit harmonicky s přirozeným fungováním roje, tak je možné parazitózy a nemoci omezit přirozeně. Nechci se chovat jako nezodpovědný včelař, ale když budu vědět, že mám zdravá včelstva, nevidím jediný důvod, proč bych musel léčit. Kdo neznáte, přečtěte a přemýšlejte: http://jjvcela.sweb.cz/soubory/VCELY328.htm


Zdraví Honza


LordBee
Příspěvky: 10
Registrován: 31 pro 2011 22:08

Re: Včelaření

Příspěvek od LordBee »

Přijďte podebatovat o včelaření na Krajský den včely v Liberci - Oldřichov v Hájích. Akce se koná v tamním ekocentru Střevlík 26.5.2012 od 10:30 do cca 16:00. Omrknete ekocentrum a včelaře a včelaření. Je to pro celé rodiny s dětma a počasí má být fajn.


Petr Kavan
Příspěvky: 6
Registrován: 01 lis 2012 22:44

Re: Včelaření

Příspěvek od Petr Kavan »

Tak já bych sem dal odkaz na svůj nový web - [url]http://www.domaci-vcelarstvi.cz[/url] - pro případ, že by se to nějakému začínajícímu včelaři hodilo. Není tam nic co byste se nedočetli jinde, za jeho silnou stránku ovšem považuju jeho koncepci. Když se jako začátečník snažíte něco o včelaření dozvědět, většina zdrojů ve vás vyvolá dojem že je to děsně složité, náročné na vstupní investice a podobně. Já na webu upozorňuji že to tak být nemusí, vysvětluji proč se co dělá a jestli je to nutné, a vůbec se tak obecně věnuji otázkám, které včelaři často opomíjejí jako zpátečnické a nebo je naopak považují za samozřejmé. Jako ve svých ostatních webech, i tady píšu to, co bych si býval rád přečetl, když jsem se včelami začínal, ale nikde se to nepsalo.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Včelaření

Příspěvek od jarda bon jovi »

petr kavan, krásná práce, moc pěkně a lidsky vyloženo, pochopitelné každému, což je zázrak. gratuluju.


Petr Kavan
Příspěvky: 6
Registrován: 01 lis 2012 22:44

Re: Včelaření

Příspěvek od Petr Kavan »

Dík, přesně o to mi šlo.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Včelaření

Příspěvek od mastnacek »

Vcelareni se me libi, ale bal bych se ze by pobodali nasi holcicku. Mam z destvi asi nejaky trauma z filmu, kde vcely pobodaly nejaky decko. Navic mame za barakem jen lany poli, asi nic moc zdrava mnamka pro vcelstvo. :(


Odpovědět