Hmyzí hotel

Vše o včelaření, hmyzu, ...
Jana Nová
Příspěvky: 3
Registrován: 27 kvě 2013 13:19

Hmyzí hotel

Příspěvek od Jana Nová »

Zdravím. Chci si objednat tento hmyzí hotel , ale ještě mě napadla důležitá otázka. Tím, že ho umístím na zahradu, nepřilákám tím i škůdce, kteří mi poškodí vysázené ovoce a zeleninu? Máte někdo s tím zkušenosti? Děkuji za odpověd


Martin HorňákX01
Příspěvky: 118
Registrován: 02 bře 2016 08:33

Re: Hmyzí hotel

Příspěvek od Martin HorňákX01 »



Pro inspiraci posílám co občas někomu vyrábím já. Tohle má 2m výšku a na zahradě to funguje už asi 4-5 let. Že by to nějak ovlivnilo poměr škůdců a neškůdců jsem si nevšiml. Daleko víc to přitahuje pozornost kolemjdoucí, zvl když můžou pozorovat hmyz při obydlování. A pak to samozřejmě láká ptactvo, buď z toho tahají rákos nebo hmyz. Ale to je příroda.



700Kč za krabičku viz dotaz bych ale nedal.


míra
Příspěvky: 207
Registrován: 12 čer 2013 07:24

Re: Hmyzí hotel

Příspěvek od míra »

Ahoj, když je zahrada dobře situovaná, u lesa, u polí, atp., není ani nikterak důležité hmyzí domeček realizovat. Jde o to, koho taky chceme do zahrady přilákat. Nejlépe významné opylovače-včely. Domečky významně osidlují včely samotářky a to v podstatě okamžitě. (Pokud tedy nesněží). Můžeme přitáhnout čmeláky, i když čmelíny jsou trošku jiného charakteru. V našich zeměpisných šířkách se ti tam můžou vyskytovat i slunéčka, pro ty se staví trošku také jiné domečky. Brouci, pavouci, škvoři atd. Osobně bych se žádných škůdců nebál, žádný škůdce totiž neexistuje, je to jen v tvé hlavě, komu momentálně toto pojmenování přiřadíš. Pokud je něčeho moc, není v okolí rovnováha a je třeba se pídit po tom proč tomu tak je. Pokud je prostor a chuť, zkusil bych včelařit. Jinak domeček se dá vyrobit za v podstatě 0kč, a to ze starých desek a trošky šikovnosti, můžeš se v tomto plně realizovat. Hmyz ocení jakoukoli kreativitu, není nic předepsané a striktní. A fungovat bude. Většinou je dobré, když je domeček spojen se zemí. Neumisťoval bych vedle mraveniště:) Dají se vyvrtat jednoduše otvory do starého kmenu atd. Použití děrovaných cihel se mi neosvědčilo, i když se velmi často zmiňuje. Nikdy nejsou osídleny. Taktéž platí pro Ytong, který je navrtaný. Do vytvořeného dřevěného domečku můžeš dát jakoukoli přírodní výplň, šišky, dutý bez, kůra, trávy, listí, vše co tě napadne. Jinak by domeček neměl být na přímém slunci. K domečku se dá udělat i pítko. Stačí nakupit staré dřevo v nerušeném místě na zahradě. Na zimu domek ošetřím stolním olejem, aby trošku vydržel. Pak už nezbývá nic jiného, než pozorovat, jak se domeček bude obsazovat a sledovat jaké materiály jsou pro hmyz více přínosné a které méně. Domek viz link za mě nemá žádné kouzlo, k tomu je natřen nějakou zbytečnou barvou a co se týče ceny, neadekvátní. Mrkni na domek od pana Martina Horňáka, ten je o něčem jiném.


Martin HorňákX01
Příspěvky: 118
Registrován: 02 bře 2016 08:33

Re: Hmyzí hotel

Příspěvek od Martin HorňákX01 »

Připojím se k Mírovo zkušenostem.....děravé cihly (i když jsem to občas někam instaloval a jako dítě viděl že sousedovic plot z takových cihel byl v létě plný samotářek!!!) a ytong jsou o ničem, vleze do nich maximálně pavouk, škvor, nikdy jsem v nich žádnou samotářku neviděl. Do klasických cihel s vyvrtanou dírou (8mm) se nám stěhují, není to tak obydlený jako rákos či dřevo, ale zabydlují se v tom.


Hodně parády udělá i mrtvý dřevo v zahradě, ale to je jiná story.


Pár videí z rákosu jsem nahrál kdysi semka:


https://www.youtube.com/channel/UCCjopA3g22_IOt22FphRp1Q



Občas jsem dělal hmyzí dům i s krmítkem pro ptáky.....hmyz=ptáci=kočky :) aby se všichni najedli do sytosti






Uživatelský avatar
Vlasatej
Příspěvky: 260
Registrován: 12 srp 2013 12:53

Re: Hmyzí hotel

Příspěvek od Vlasatej »

však tam v návodu píšou že přiláká jen ten "prospěšnej" hmyz :) doufám že na to dávají záruku :) 


Martin HorňákX01
Příspěvky: 118
Registrován: 02 bře 2016 08:33

Re: Hmyzí hotel

Příspěvek od Martin HorňákX01 »

Co je psáno, to je dáno.



V mém případě moje hmyzí výrobky nemohou konkurovat, protože lákají i ten neprospěšnej hmyz. Bohužel, není v mých silách u každého broukodrapu stát a hrát si na policajta.


Uživatelský avatar
Maxim Voroncov
Příspěvky: 14
Registrován: 26 úno 2016 12:07

Re: Hmyzí hotel

Příspěvek od Maxim Voroncov »

Žádný živí tvor není škůdcem do té míry, dokud se nepřemnoží. Ale i tak by si s tím příroda dokázala poradit, pokud by byla v kondici.


Žial není a to je velký problém a proto vám dnes nikdo nezaručí vůbec nic. A ten kdo to dělá lže.


Martin HorňákX01
Příspěvky: 118
Registrován: 02 bře 2016 08:33

Re: Hmyzí hotel

Příspěvek od Martin HorňákX01 »

Takže, když sednu na kolo ve "svém" 4. největším městě ČR kde žiju, dojedu na náměstí kde kolo zaparkuju. V případě, že je ve městě 1 zloděj a ten mi kolo ukradne není podle tebe škůdcem?




Maxim Voroncov říká:


Žádný živí tvor není škůdcem do té míry, dokud se nepřemnoží. Ale i tak by si s tím příroda dokázala poradit, pokud by byla v kondici.


Žial není a to je velký problém a proto vám dnes nikdo nezaručí vůbec nic. A ten kdo to dělá lže.





Uživatelský avatar
Maxim Voroncov
Příspěvky: 14
Registrován: 26 úno 2016 12:07

Re: Hmyzí hotel

Příspěvek od Maxim Voroncov »

Nerozumíme si díky jedné věci. Pro mě není člověk tvor, ale ČLOVĚK.


Např. v polštině, 


"Tvor (latMustela putorius) je životinjska vrsta iz porodice kuna, porijeklom iz zapadne Euroazije i Sjeverne Afrike." 


Proto jsem vybíraví na slova - tvar .


Pokud však budeme mluvit o člověku jako o škůdci, rozumíme si. Mrzí mě, že jsme jako celek takový.




Martin Horňák říká:


Takže, když sednu na kolo ve "svém" 4. největším městě ČR kde žiju, dojedu na náměstí kde kolo zaparkuju. V případě, že je ve městě 1 zloděj a ten mi kolo ukradne není podle tebe škůdcem?




Maxim Voroncov říká:


Žádný živí tvor není škůdcem do té míry, dokud se nepřemnoží. Ale i tak by si s tím příroda dokázala poradit, pokud by byla v kondici.


Žial není a to je velký problém a proto vám dnes nikdo nezaručí vůbec nic. A ten kdo to dělá lže.








Uživatelský avatar
Maxim Voroncov
Příspěvky: 14
Registrován: 26 úno 2016 12:07

Re: Hmyzí hotel

Příspěvek od Maxim Voroncov »

omlouvám se není to polština, ale chorvatčina...


Odpovědět