Využití koní v permakultuře a ekozemědělství.

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Využití koní v permakultuře a ekozemědělství.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

využívá tady někdo při své pěstitelské činnosti koňského, oslího či volského potahu...??? mám 1 známého co pořádá základní 1denní kurzy ovládání koňského potahu...pokud by měl někdo zájem, může si dopsat o info na HajtmarVladimir @seznam.cz nebo i stačí zadat do vyhledávače slovo Hajtmar...to pak vyjede - Moderní využití koní...cena je 1000 kč/den i s obědem...sám se svými syny pracuje s koňským potahem v lese při přibližování dříví a zabývá se ekozemědělstvím...


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Využití koní v permakultuře a ekozemědělství.

Příspěvek od Caso »

Vidim, ze kone asi mezi permawebari moc popularni nejsou, tak ja sem dam svou zkusenost. Kone pouzivam, ale ne v plnem rozsahu, jenom tahaji brany, v dobre pude kultivator, pleckuju s nema, prooravku, taham mensi naklady, obracecku a pohrabovacku (kdyz neni prilis velke vedro), ted jsem zprovoznil konskou seci masinu. Mam ale i traktor, takze orba, tezke naklady, sberak nebo kdyz se echt specha je nastrojich.


O Hajtmarovych jsem uz slysel, jeste jsem se k nim nedostal. Idelani je, kdyz mas kombinaci prace v lese v zime a pres sezonu zemedelstvi. Uz nekolikrat jsem nadhazoval debatu o pouziti modernich potaznich zarizeni za kone, ale zda se ze tady nikdo nic podobneho nevyziva. V USA je toho kopec, mam nejake zname ve Francii a Italii, kteri s konmi delaji na svych pozemcich, ale dost jsou to vinice, a sady, kde se kone opravdu hodi. Zasadni problem ve vyuziti modernich stroju za kone je cena, kdyz dnes staci do 10 - 15 ha stary zetor a stroje z kopriv, pripadne popujcovane po susedech, ale nove moderni masiny za kone (stare jsou mnohem mene efektivni) jsou velice drahe. Pro mne jsou tedy v soucasnosti kone v hospodarstvi spise konicek, ale je to dano vice faktory, zivim se necim jinym, nedelam s konmi v lese a mam k dispozici jeste dalsi mechanizaci. Kdyby vsechno padlo, tak to s konma pujde, ale bude to o dost vice driny nez dnes.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Využití koní v permakultuře a ekozemědělství.

Příspěvek od jarda bon jovi »

ekonomika....


kůň co něco zmůže 40 tisíc. pluh obracák z francie i od amyšů po 40, sekačka lehkoběžná protiběžka bussatis 100, obraceč francie 40, nahrnovák od amyšů 60, tažené brány s podvozkem 50, valník 2 tuny 40, se sklápěním šroubem 55, hydraulické 65.nemluvím o podmítáku či harkách, lejtě na vodu, žebřináku, sběracím voze, postrojích a mnoha dalších. jistěže můžete pracovat s vercajkem vytaženým z kopřiv, ale bude to něco, čím jsem prošel. takže ta věc bud muset mít opodstatnění a účel.


Dvě páry koní k výměně při práci a komplet nářadí je od půl milionu do třičtvrtě.


Zde jsou důvody, poč s hajtrama dnes dělají jen ti, kteří jsou skalníma fandama. Cenové relace jsou zahraniční a koruna česká. Pak můžem permakulturně uvažovat o návranosti investice........




Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Využití koní v permakultuře a ekozemědělství.

Příspěvek od Cyril »

Nevyjadřoval jsi se tady před časem nevalně o továrnách? A neříkal jsi, že na vesnici "také něco umíte"? Tak, proč si takové, relativně jednoduché, mechanismy nevyrobíte namísto nákupu "za valuty" z druhé půlky světa? 

jarda bon jovi říká:


ekonomika....


kůň co něco zmůže 40 tisíc. pluh obracák z francie i od amyšů po 40, sekačka lehkoběžná protiběžka bussatis 100, obraceč francie 40, nahrnovák od amyšů 60, tažené brány s podvozkem 50, valník 2 tuny 40, se sklápěním šroubem 55, hydraulické 65.nemluvím o podmítáku či harkách, lejtě na vodu, žebřináku, sběracím voze, postrojích a mnoha dalších. jistěže můžete pracovat s vercajkem vytaženým z kopřiv, ale bude to něco, čím jsem prošel. takže ta věc bud muset mít opodstatnění a účel.


Dvě páry koní k výměně při práci a komplet nářadí je od půl milionu do třičtvrtě.


Zde jsou důvody, poč s hajtrama dnes dělají jen ti, kteří jsou skalníma fandama. Cenové relace jsou zahraniční a koruna česká. Pak můžem permakulturně uvažovat o návranosti investice........







jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Využití koní v permakultuře a ekozemědělství.

Příspěvek od jarda bon jovi »

A nevyjadřuju se dál valně, páč pod vedením intelektuálních elit z měst krachují jedna fabrika za druhou. Avie, znásilněná a zneuctěná, nakonec zmrzačená a popravená, stejně jako železárny veselí, hrádek, vsetín, kladenské ocelárny a strojírny a kopce kopce dalších. V tom je tedy síla městské civilizace??? No, to jste se fakt nevycajchnovali, páč jediný, co mne z města zajímá je hajzlpapír, a ten se stejně vozí z číny. Ostatně, jako vše, dnes či zítra.....Ale dají se z popela vyhrabat spousta laciných strojů, v ceně šrotu a odvést na ves a smysluplně je využít.V tom vidím největší možnosti měst. úžasné zdroje recyklátů.


Naše fabriky nic nevyrábějí, jsou tedy k ničemu a postradatelné. I ty ložiska zkl falšují a vyrábějí v číně s českými tradičními obaly. Nepotřebujem vaše města, stačí nám čína.....

Cyril říká:


Nevyjadřoval jsi se tady před časem nevalně o továrnách? A neříkal jsi, že na vesnici "také něco umíte"? Tak, proč si takové, relativně jednoduché, mechanismy nevyrobíte namísto nákupu "za valuty" z druhé půlky světa? 

jarda bon jovi říká:


ekonomika....


kůň co něco zmůže 40 tisíc. pluh obracák z francie i od amyšů po 40, sekačka lehkoběžná protiběžka bussatis 100, obraceč francie 40, nahrnovák od amyšů 60, tažené brány s podvozkem 50, valník 2 tuny 40, se sklápěním šroubem 55, hydraulické 65.nemluvím o podmítáku či harkách, lejtě na vodu, žebřináku, sběracím voze, postrojích a mnoha dalších. jistěže můžete pracovat s vercajkem vytaženým z kopřiv, ale bude to něco, čím jsem prošel. takže ta věc bud muset mít opodstatnění a účel.


Dvě páry koní k výměně při práci a komplet nářadí je od půl milionu do třičtvrtě.


Zde jsou důvody, poč s hajtrama dnes dělají jen ti, kteří jsou skalníma fandama. Cenové relace jsou zahraniční a koruna česká. Pak můžem permakulturně uvažovat o návranosti investice........










Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Využití koní v permakultuře a ekozemědělství.

Příspěvek od Cyril »

jarda bon jovi: Otázka zněla jinak. Ale nech to být...


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Využití koní v permakultuře a ekozemědělství.

Příspěvek od jarda bon jovi »

je to tak, otázka zněla ohledně koní. těžko je lze efektivně využít na práci, anžto je nářadí drahé a u nás nevyráběné.


Dobré je více důvodů k pořízení, třebas chov, nebo ježdění rekreační či pracovní, Sám mám v plánu pořídit pár tažných, chudší varianta ČMB, ta lepší je shirský kůň.Belgika jsem měl, pracoval a je to paráda.Jen přibylo aktivit a ubylo času.....mám podezření, že mi někde na hambálku chrápe časožrout.




Cyril říká:


jarda bon jovi: Otázka zněla jinak. Ale nech to být...





Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Využití koní v permakultuře a ekozemědělství.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

a kde jsi tu výzvu ohledně těch potažních strojů za koně dával...??? nezaznamenal jsem to jaksi...víš snad o nějakém evropském výrobci těchto zemědělských strojů...??? viděl jsem před časem clip ze soutěže v orbě s koňmi někde v německu a i jsem se tam chtěl vypravit v rámci výletu, ale nakonec jsem stratil kontakt...budu to muset zase pohledat...

Caso říká:


Vidim, ze kone asi mezi permawebari moc popularni nejsou, tak ja sem dam svou zkusenost. Kone pouzivam, ale ne v plnem rozsahu, jenom tahaji brany, v dobre pude kultivator, pleckuju s nema, prooravku, taham mensi naklady, obracecku a pohrabovacku (kdyz neni prilis velke vedro), ted jsem zprovoznil konskou seci masinu. Mam ale i traktor, takze orba, tezke naklady, sberak nebo kdyz se echt specha je nastrojich.


O Hajtmarovych jsem uz slysel, jeste jsem se k nim nedostal. Idelani je, kdyz mas kombinaci prace v lese v zime a pres sezonu zemedelstvi. Uz nekolikrat jsem nadhazoval debatu o pouziti modernich potaznich zarizeni za kone, ale zda se ze tady nikdo nic podobneho nevyziva. V USA je toho kopec, mam nejake zname ve Francii a Italii, kteri s konmi delaji na svych pozemcich, ale dost jsou to vinice, a sady, kde se kone opravdu hodi. Zasadni problem ve vyuziti modernich stroju za kone je cena, kdyz dnes staci do 10 - 15 ha stary zetor a stroje z kopriv, pripadne popujcovane po susedech, ale nove moderni masiny za kone (stare jsou mnohem mene efektivni) jsou velice drahe. Pro mne jsou tedy v soucasnosti kone v hospodarstvi spise konicek, ale je to dano vice faktory, zivim se necim jinym, nedelam s konmi v lese a mam k dispozici jeste dalsi mechanizaci. Kdyby vsechno padlo, tak to s konma pujde, ale bude to o dost vice driny nez dnes.





Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Využití koní v permakultuře a ekozemědělství.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

soused měl kdysi hucula a i s huculem za 20 000 se dá dobře poorat a zastat téměř všechny polní práce a i s pluhem, bránama a čertem z " kopřiv ", kteréžto mají mnozí kýčaři vystavené u svých dřevjanek a chalup s plastovými okny...nemyslím tím rozorávání nějakého drnu na louce...a co se týče té ceny zahraničních strojů za koně, to je asi přiměřené cenám a kupní síle v tom kterém státě, si myslím...to bych taky mohl srovnávat to, že 1 kg krkovičky stojí v česku stejně neli více, jako např. ve španělsku a přitom plat valné většiny lidí v česku je třeba jen poloviční...přitom na těch strojích vůbec nic není a daly by se lehce i vyrobit podle orginálu, nehledě k tomu, že mnohé jsou i vybaveny motory místo klasického převodu z kol...pokud někdo máte kontakt na zahraničního výrobce těchto zemědělských strojů za koně, tak to tu dejte, neé...??? říkal mi 1 známý, co žije v irsku, že tam zase mají krizi s těma irskýma cobama...že je jich zase spousta ponecháno jen tak, svému osudu, jak to hovada lidi dělají před prázdninama se psy a kočkama...dají se tam pak prý koupit solidní kousky za pakatel od nějakého toho farmáře...


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Využití koní v permakultuře a ekozemědělství.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

on má teď zlomenou nohu...ten hajtmar...

Caso říká:


Vidim, ze kone asi mezi permawebari moc popularni nejsou, tak ja sem dam svou zkusenost. Kone pouzivam, ale ne v plnem rozsahu, jenom tahaji brany, v dobre pude kultivator, pleckuju s nema, prooravku, taham mensi naklady, obracecku a pohrabovacku (kdyz neni prilis velke vedro), ted jsem zprovoznil konskou seci masinu. Mam ale i traktor, takze orba, tezke naklady, sberak nebo kdyz se echt specha je nastrojich.


O Hajtmarovych jsem uz slysel, jeste jsem se k nim nedostal. Idelani je, kdyz mas kombinaci prace v lese v zime a pres sezonu zemedelstvi. Uz nekolikrat jsem nadhazoval debatu o pouziti modernich potaznich zarizeni za kone, ale zda se ze tady nikdo nic podobneho nevyziva. V USA je toho kopec, mam nejake zname ve Francii a Italii, kteri s konmi delaji na svych pozemcich, ale dost jsou to vinice, a sady, kde se kone opravdu hodi. Zasadni problem ve vyuziti modernich stroju za kone je cena, kdyz dnes staci do 10 - 15 ha stary zetor a stroje z kopriv, pripadne popujcovane po susedech, ale nove moderni masiny za kone (stare jsou mnohem mene efektivni) jsou velice drahe. Pro mne jsou tedy v soucasnosti kone v hospodarstvi spise konicek, ale je to dano vice faktory, zivim se necim jinym, nedelam s konmi v lese a mam k dispozici jeste dalsi mechanizaci. Kdyby vsechno padlo, tak to s konma pujde, ale bude to o dost vice driny nez dnes.





Odpovědět