Ovce a Prase

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
MilanX02
Příspěvky: 50
Registrován: 20 bře 2011 18:50

Ovce a Prase

Příspěvek od MilanX02 »

Ahoj,má někdo zkušenost s chovem vietnamských prasat společně s ovcemi celoročně ve výběhu oploceném pouze ovčím pletivem bez možnosti každodení kontroly. Mám obavy s podhrabávání.Dík


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Ovce a Prase

Příspěvek od Caso »

Ahoj, vsechno zalezi na vydatnosti pastvy, rozloze pozemku, atd. Ja osobne bych do toho ale bez moznosti kazdodenni kontroly nesel. Prase je velmi inteligentni tvor, a kdyz se nudi, tak je velmi vynalezave v prekonavani prekazek. Zaklad je, aby prasatek bylo vice, aspon dve, tak se lepe zabavi a snizuje se moznost uteku a aby mely oddeleny prostor, kde jim muzes prilepsit.

Jitka M - nevim, co si od tohoto spolecenstvi slibuje Milan, ale mne osobne to spatne nepripada. Prase zuzitkuje i krmivo pro ovce nevhodne (narazove prebytky ovoce, jez zpusobuji ovcim travici potize; seno ovcemi vytahane a znehodnocene). Ma rychle prirustky a jeho maso je v ceske spolecnosti cennejsi nez skopove a jehneci.

Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Ovce a Prase

Příspěvek od Caso »

No, u nas ryti moc problem nebyl, ale mame specificke podminky (nemeliorovana louka), takze si prasata ryla a zaroven vytvarela kaliste v mokrem doliku, kam ovce stejne nechodily. V suchem a tvrdem se jim moc ryt nechce, ale samozrejme zalezi na poctu kusu a rozloze. Hlavni problem byla jejich vynalezavost pri prekonavani ohrad a vsech moznych branek, a v tomto smeru i znacna nesobeckost, vzdy pustily i vsechna ostani zvirata.

Ploty a ohrady jsou osina v kazdem pripade, a zadne zaracne reseni (=levne, trvanlive, spolehlive) jsem nenasel. v soucasne chvili jsem se rozhodnul pro experiment se psem, ktery bude zvirata v danem sektoru drzet, pro psa to bude vymezeno paskou a jeho ukolem bude drzet zvirata vevnitr. Je to pouzitelne spis jako kosarovani, nebo stridave vypasani, ramci vetsiho oploceneho prostoru. Taky jsem zkousel uplne volnou pastu, ale je to trochu problem s lidmi, a to dvojiho druhu, lide dobre vule, kteri neustale chodi upozornovat, ze zver utekla, a potom lide, kterym se nejaky ten kousek hodi k obedu. Z hlediska skod to nijak hrozne neni, a pokud se to aplikuje po znich, tak uplne v pohode. Plati to ovsem v relativne ridce osidlene oblasti podhorskeho typu.

Ja o sobne resim ploty a ohrady nasledovne:
- elektricky ohradnik
- permanentni ohrada (4 rady krajin + elektricky ohradnik)
- zalozeny zivy plot (anglicky "hedge") ktery snad za 10 - 15 let nahradi permanentni ohradu (ten pouzivam jako vetrolam, protoze je dost prostorove narocny)
- normalni plot (drubezi vybeh)
- pastevni kolik (vyjimecne s nekterymi jedinci)
- pes, udrzujici stado v urcitem useku (lepsi jsou dva a vic, je dost narocne ho vycvicit, a vubec, kapitola sama pro sebe)
- 4 metry hluboka betonova silazni jama, zvrchu prekryta ppletivem a zatizena (tam chvili prebyvaly kozy, pote co u nich selhalo vse vyse zminene, ale i tak vyzadovaly nepretrzity dozor)

Ta samozivitelnost zvirat je podle meho nazoru v nasich podminkach pouhou iluzi, pokud tedy jde o nejakou produkci, a ne o pouhe preziti zvirete. V nejlepsim pripade se da hovorit o pul roce, kdy se da pastevne chovat leccos, ale prakticky vsechna zver potrebuje nejkou formu "prilepseni", k tomu, aby prosperovala. A to nepocitam ochranu pred predatory (zvirata ci lide), neb predpokladam, ze cilem "samozivitelnosti je produkce (masa, vajec, mleka, vlny, kuze, cehokoliv). Z tohoto pohledu je svym zpusobem snazsi stajovy chov ( nejakym vybehem), neb ma clovek zver pod kontrolou, at z hlediska krmne davky, zdravotniho stavu ci sledovani prirustku (proste tak jak to bylo pred valkou, krava a koza se vyvedla denne na pastvu, drubez se pohybovala po dvore a blizko). Ovce a husy ovsem ve staji moc smysl nemaji.

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Ovce a Prase

Příspěvek od Martin Gross »

Počítej s tím, že i větnamáčci dělají čest svému druhu. Jsou opravdu neuvěřitelně chytří. Jakmile zjistí, že se dá projít skrz ohrazení, budou to zkoušet furt. A podhrabávání si nechají, jako tu poslední, nejnamáhavější variantu. Mám tříměsíční zkušenost s větnamskou sviňkou. Zryla nám půl zahrádky do hloubky, co má od rypáčku po oči. Podhrábávání nezkoušela. Ale na ovčí pletivo bych po svých zkušenostech (čuník má fakt sílu) asi moc nesázel. Ačkoliv na fotkách velkého propagátora prasat v PK, Seppa Holzera je vidět ohrazení čuněčího výběhu právě takovým pletivem. Asi záleží na tom, jak velký prostor je pletivem ohrazen - tzn. nakolik se uvnitř vydovádí, aby se jim nechtělo ven. A jak velká lákadla jsou mimo ohradu....


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Ovce a Prase

Příspěvek od Caso »

Prasata elektricky ohradnik respektuji, ale musis je s nim nejprve seznamit, nejlepe tak, ze natahnes lanko pred pevnou ohradu (nebo idealne zed). Maji totiz tendenci po prvni rane s kvicenim vyrazit dopredu, tudiz potrebujes na nacvik neco pevneho, aby se to nenaucily prorazet. Pak uz se drzi v uctive vzdalenosti. Jsou ovsem inteligentni a hlavne, maji v ohrade spoustu casu premyslet nad tim, jak se dostat ven, takze denni kontrola je podle meho nazoru nutna.

Hedge mam jako zaklad 2 rady lisek (spon cca 50 x 50), ktere se po cca 6 -7 letech naseknou, polozi, propletou do sebe, a nasledne obrazi od spodu. A pak porad udrzovat, na vysku cca 170 cm. Do toho mam hlohy, driny, sipky, klokoc, hlosinu, bezy, nejake semenace (k naroubovani jako vysokokmeny) ale to je jen zpestreni. Zaklad jsou lisky, ktere daji strukturalni pevnost (po zalozeni a az radne prorostou). Moc zkusenosti s tim v nasich podminkach nemam, delal jsem je jen v anglii, takze pocitam, ze vse poroste trochu pomaleji, ale nevidim zadny duvod, proc by to nemelo fungovat (pokud udrzis kozy v bezpecne vzdalenosti).

Uživatelský avatar
Simona Karolik
Příspěvky: 129
Registrován: 11 dub 2012 19:31

Re: Ovce a Prase

Příspěvek od Simona Karolik »

Jitko, nebolo by foto tých tvojich plotov už teraz? Aspoň pre inšpiráciu-teraz bez listov by bolo dobre vidieť štruktúru. Díky.

Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Ovce a Prase

Příspěvek od Martin Gross »

Že by to rostlo pomaleji bych se tolik nebál. Sice máme tvrdší podmínky, ale naše lísky určitě lépe využívají teplejší léta našeho "kontinentálnějšího" klimatu. Sázím lísky do volného živého plotu, jako kosterní dřevinu. Přidávám angrešty (má trny a srnky, ani zajíci ho moc nebaští...) a další keře (kdoulovec ze semen, rybízy, mnoha druhů a odrůd, i ostružiny. Sice mají také tmavý stín, ale jsou dost trnité a výhony (uschlé) vydrží v houští tři roky. Prostě co se naskytne. Jediné, co vyřezávám, jsou javory. Mají silný stín.

Caso říká:


Prasata elektricky ohradnik respektuji, ale musis je s nim nejprve seznamit, nejlepe tak, ze natahnes lanko pred pevnou ohradu (nebo idealne zed). Maji totiz tendenci po prvni rane s kvicenim vyrazit dopredu, tudiz potrebujes na nacvik neco pevneho, aby se to nenaucily prorazet. Pak uz se drzi v uctive vzdalenosti. Jsou ovsem inteligentni a hlavne, maji v ohrade spoustu casu premyslet nad tim, jak se dostat ven, takze denni kontrola je podle meho nazoru nutna.

Hedge mam jako zaklad 2 rady lisek (spon cca 50 x 50), ktere se po cca 6 -7 letech naseknou, polozi, propletou do sebe, a nasledne obrazi od spodu. A pak porad udrzovat, na vysku cca 170 cm. Do toho mam hlohy, driny, sipky, klokoc, hlosinu, bezy, nejake semenace (k naroubovani jako vysokokmeny) ale to je jen zpestreni. Zaklad jsou lisky, ktere daji strukturalni pevnost (po zalozeni a az radne prorostou). Moc zkusenosti s tim v nasich podminkach nemam, delal jsem je jen v anglii, takze pocitam, ze vse poroste trochu pomaleji, ale nevidim zadny duvod, proc by to nemelo fungovat (pokud udrzis kozy v bezpecne vzdalenosti).



MilanX02
Příspěvky: 50
Registrován: 20 bře 2011 18:50

Re: Ovce a Prase

Příspěvek od MilanX02 »

Prasata si představuju dvě výběh je cca 3000m2.Teď mám pět ovcí a doufám,že když s nimi budou odmala tak se budou držet pohromadě.Pozemek je sad jablek a třešní takže zbytky po ovcích jsou velké.Dá se krmit vietnamec žaludy a kaštany?


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Ovce a Prase

Příspěvek od Martin Gross »

Docelajim chutnají žaludy. (ale chleba je chleba - tomu dala naše Amálka vždycky přednost). Kaštany jsem nezkoučel. Ale divočákům se v zimě sypou. Takže by se dalo předpokládat, že i větnamáčci ty saponiny v nich zvládají bez potíží.. Já mám zkušenost s žaludy dubu řerveného, či bahenního (nejsem si úplně jistý). Než zjistila, že je to k jídlu, musel jsem jí několik oloupat. Pak brala i neloupané. Zábava byla poslouchat, když našla švestku. :-)


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Ovce a Prase

Příspěvek od Martin Gross »

Zajímavé - po zakoupení Amálky II. jsem zjistil fakt velké rozdíly v apetitu. Zatímco Amálka (I.) baštila žaludy (tuším, dub bahenní, nebo příbuzný druh - s vykrajovanými a špičatými listy) celkem bez problému, tak letos koupená Amálka II. o žaludy absolutně nejeví zájem. Možná to může být i stavem žaludů, které teď na jaře, kdy se chystají klíčit, mohou chutnat jinak, než na podzim, kdy spadly ze stromu.


Odpovědět