Kozí mlíko bez kůzlat

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Uživatelský avatar
Ronja Korousová
Příspěvky: 71
Registrován: 02 dub 2012 14:16

Re: Kozí mlíko bez kůzlat

Příspěvek od Ronja Korousová »

Jo takhle... No my máme tu zahradu po dvou stranách baráku a vzájemný  neprostupnosti by bylo lze dosáhnout pomocí několika cihel. Samozřejmě tu jednu část zahrady jsme mínili jenom pro kozu, plus teda živej plot, ale první roky za ohrádkou. :-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Kozí mlíko bez kůzlat

Příspěvek od QNX »

Ronja Korousová: Pomocí několika cihel chceš zastavit kozu? To je naivní představa. Raději zajdi no nějakého vojenského výprodeje a tam si kup použitý tank, nebo v horším případě alespoň obrněný transportér. Kozu zavři dovnitř, svářečkou zavař poklop a doufej, že se neprokouše ven. Jestli žiješ ve větším městě, tak by se dal jako téměř bezpečný kozí chlívek použít nějaký starší protiatomový kryt, ale nic chatrnějšího bych neriskoval. Koza není zvíře, to je zbraň hromadného ničení ! Koza nežere, aby se nažrala, ale aby tě nasrala.


http://www.google.cz/search?q=goats+on+tree&hl=cs&prmd=imvn...



Než bych se domluvil s kozou, to už bych měl rychleji naroubované to vemeno třeba na sekačku na trávu (tak, aby to fungovalo)



Takhle to dopadne, když se někde začnou chovat kozy:


http://www.google.cz/search?hl=cs&biw=1024&bih=586&tbm=...


Atomovka je proti koze hračka pro děti.


Uživatelský avatar
Eltariel
Příspěvky: 179
Registrován: 26 říj 2010 23:45

Re: Kozí mlíko bez kůzlat

Příspěvek od Eltariel »

Ronja: Když on QNX má strašné kozí zážitky:-)) dnes se tomu teda smějeme, ale jeho setkání s kozou, která byla neopakovatelná......fakt by ho žádná jiná nedokázala naučit , co je koza zač:-)  a tato mimořádná koza měla slíbeno, že jí budeme ochraňovat až do smrti přirozené, což se taky stalo.  To byla Koza, jak má být.....  proto před nima každého se smíchem QNX varuje.  Jenže  takoví mimořádní jedinci se z chovu raději vyřazují , aby nečinili problémy....musela bys mít štěstí na osudové setkání s kozou.  :-)


Na hermelín to asi bude chtít toho mlíka kapku víc, ale zkus to.


QNX: stačí mi doma zmije volně plazící v dost hojném počtu než je obvyklé spíš vyjímečné.  Kobru nechci. musela bych se začít bát a to se mi nechce.


Uživatelský avatar
Ronja Korousová
Příspěvky: 71
Registrován: 02 dub 2012 14:16

Re: Kozí mlíko bez kůzlat

Příspěvek od Ronja Korousová »

Ó nikoli. Pomocí několika cihel dovedu k dokonalosti tu zeď, co tam už je. :-)

QNX říká:


Ronja Korousová: Pomocí několika cihel chceš zastavit kozu? To je naivní představa. Raději zajdi no nějakého vojenského výprodeje a tam si kup použitý tank, nebo v horším případě alespoň obrněný transportér. Kozu zavři dovnitř, svářečkou zavař poklop a doufej, že se neprokouše ven. Jestli žiješ ve větším městě, tak by se dal jako téměř bezpečný kozí chlívek použít nějaký starší protiatomový kryt, ale nic chatrnějšího bych neriskoval. Koza není zvíře, to je zbraň hromadného ničení ! Koza nežere, aby se nažrala, ale aby tě nasrala.


http://www.google.cz/search?q=goats+on+tree&hl=cs&prmd=imvn...



Než bych se domluvil s kozou, to už bych měl rychleji naroubované to vemeno třeba na sekačku na trávu (tak, aby to fungovalo)



Takhle to dopadne, když se někde začnou chovat kozy:


http://www.google.cz/search?hl=cs&biw=1024&bih=586&tbm=...


Atomovka je proti koze hračka pro děti.





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Kozí mlíko bez kůzlat

Příspěvek od jarda bon jovi »

ano, moje kozy uměly chodit po žebříku na půdu a žrat tam obilí, uměly přelézt drátěný plot  a podhrabat se na zahrádku, aby ji zničily za pár minut.... po letech jsem musel přiznat, že buďto já, nebo kozy. Málem jsem je vsteky bez sebe postřílel z kulometu......A to nejsem cholerik.

Uživatelský avatar
Romana SM
Příspěvky: 286
Registrován: 10 bře 2010 21:44

Re: Kozí mlíko bez kůzlat

Příspěvek od Romana SM »

QNX, Jarda: ale máte to pěkné zážitky s kozou, to jsem se po ránu rozveselila :-)


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Kozí mlíko bez kůzlat

Příspěvek od Sanča »

Zdravím,


praktická odpověď vycházející z praxe mé stařenky. Koza může mít laktaci i bez připuštění, zvala to falešnou mamou:-), laktace netrvá dlouho, říkala cca. týden a mléko nestálo dle ní za nic (citace: sýra z teho neuděláš).


Docházelo dle ní k tomu zřídka, asi proto že koza která nemohla zapadnout (mít mladé), šla rychle pod nůž. 


Mé zkušenosti s kozou jsou taky veselé, měl jsem jen jednu se stádem ovcí a výsledek byl ten, že polovinu stáda naučila panáčkovat (doslova pocházet po zadních) a ožírat vzrostlé ovocné stromy (vysokokmeny). Přátelé mají stádo koz, ale mají to tak, že spíše dobře chrání intezívně obdělávanou zahradu a část sadu, než by stavěli kilometry neprostupných ohrad. Jiný kamarád aplikoval u koz dvojí ochranu a to ovčí metrové pletivo + ohradník před ním, protože ty potvůrky po pletivu šplhaly.


Mladá koza se chová jako kamzík, takže skvěle skáče. Osobně jsem raději z výše zmíněných důvodů zůstal u ovcí.


Jinak souhlasím s QNX, že zařadit kozy do permakuturního designu v našich podmínkách je jen velmi obtížné.


Snad pokud by někdo měl velké pozemky a chuť investovat do pořádné bariéry, za jejichž hranicemi by vytvořil permakulturní design chráněných křovin a stromů kombinovaných s pastvou. Tato část by pak navazovala na zbytek pozemků pro potřebnou interakci, ale jinak by byli tyto velmi užitečné a svéhlavé zvířátka drženy odděleně.


Na valachách byly na koze závislé celé rodiny, kdo měl krávu byl už tady v horách brán jako sedlák:-)). Jinak aspoň u nás se dříve koza popásala na řetězu nebo v případě většího stáda se popásali s ovcemi s bačou hlídané psy. Ve většině případů, šlo o smíšené stáda více hospodářů, kdy bača  i s pomocníky byl placen z podílu na výnosu stáda.


Mějte se fajn


Uživatelský avatar
Muška
Příspěvky: 52
Registrován: 03 dub 2012 21:23

Re: Kozí mlíko bez kůzlat

Příspěvek od Muška »

Náhodou, já jsem vděčná za ty příspěvky, co sem QNX dal- i za ty obrázky ;-) Nejen že jsem se pobavila, ale taky to ovlivnilo mou naivní představu o chovu koz. Nějakou dobu jsem si totiž pohrávala s představou, že bych časem na svém pozemku měla nějaké kozy a ovečky ke spásání trávy. Díky těm příspěvkům zůstanu tedy (zatím pořád pouze v myšlenkách :-) jen u těch oveček.. :-D  Nedávno byly ve Zlobicích (kousek od Brna) Ovenálie, kde byla i ochutnávka různých druhů sýrů- jak kozích tak i ovčích a dobré jsou všechny  :-)

Jitka M říká:


Škoda, Ronja dala zajímavý dotaz. Čekala jsem, co se dozvím, ale místo praktických zkušeností je z toho zase  tlachárna.


QNX: nechceš se s námi podělit o konkrétní zkušenosti a praktické rady ohledně chovu koz, když máš tolik času na psaní příspěvků?


děkuji





Cyril
Příspěvky: 237
Registrován: 31 srp 2012 22:49

Re: Kozí mlíko bez kůzlat

Příspěvek od Cyril »

Sanča: Proč soudíš, že chov koz v ohradě, oddělené od zahrady, je nepermakulturní? 


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Kozí mlíko bez kůzlat

Příspěvek od jarda bon jovi »

 Znám paní, kousek od hradu Bouzov, co dojila kozu 3 roky, aniž by koza zabřezla. Nedávalala mnoho, litr a půl denně, avšak se nejedná o stabilní, vyvolatlný stav, nýbrž o anomálii, která ani není žádoucí. Organismus kozy je stavěn na střídání laktace, březosti, zaprahání a regeneračním období.Každopádně je koza nejkrásnější zvíře pod sluncem, umí být laskavá a vstřícná, ....Nebylo mi přáno. Poslední kapkou byly překousané kabely u čtyřkolky.....Avšak mít trochu víc času, snad pohunka, pár dobrých koz , dobře zaplocených a vedených je požehnáním. Nechci odrazovat, to ani omylem. Až ukončím hospodaření, pořídím si kozu jako společnici, budu s ní rozmlouvat, nadávat na politiku a špatnej tabák a budu s ní jezdit autem na vzdálenější šťavnatou pastvu.....


Odpovědět