Chov ryb

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Chov ryb

Příspěvek od QNX »

JBJ: velikánský rybník ......... záleží na místních podmínkách.


Hloubka 2 metry na 50m2 je dostatečná.


Ona se odpaří, ale zase naprší. Mám to tak nahoře domluvené :-)


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Chov ryb

Příspěvek od Martin Gross »

U větších objemů jde prostě o to, že odpar, ať už přes hladinu, nebo z rostlin u vody a průsak do země kolem, to vše u velkých objemů stále ještě nestačí na to, aby taková masa vody zmizela totálně. Vždy jí dostatek zůstane do dalšího deště a do doplnění stavu vody. U malých ploch je vsakování a výpar poměrově větší. Jak nám to říkali v matematice, či fyzice na ZŠ. Čím větší průměr, tím větší objem oproti povrchu.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Chov ryb

Příspěvek od jarda bon jovi »

no, mám v prastarém zarostlém pískovém lomu dvě jezírka po těžbě  a poprvé po 15 letech loni vyschla na troud....jedno má 700 metrů čtverečných a druhé 200, von vok.


Hloubka uprostřed metr a zbytek půl a méně. Na pastvině u potůčku bych řešil rybníček obecný a u domu nejaké to jezírko bez  přítoku. Teda, s přítokem, páč mám kolem 3000 metrů čtverečných střech na statku, takže bych to mohl nějak deponovat, dopouštět, regulovat a bůhví co ještě.Je to vody a vody a vše teče pryč. Ale jak tu vodu deponovat, aby se s ní dalo dopouštět to jezírko, který by mohlo být v ideálním případě koupací.Že bych měl jezírka dvě, jedno koupací a druhé zásobní.


nesmrdí v tom ta voda??? musí nějak kolotat, cirkulovat? 

Ženská moje zlatá nesnáší bazény.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Chov ryb

Příspěvek od QNX »

JBJ: Ani v jednom za našich nebesáků voda nesmrdí. Jenom v kačáku je kalná, protože tam vrtaj do dna kachny. V těch dalších dvou se koupeme i když do jednoho jsem dal kapry a ty tu vodu také trochu kalej (trochu zvířený jíl, ničemu to nevadí). V druhém mám amury, okouny, perlíny a plotice a ten má průzračnou vodu. Letos tam dám úplně jinou skladbu ryb a kapry i amury sežeru, stejně to už jsou obludy kolem 4kg.


I nebesák bez filtrace může sloužit jako koupací jezírko, když je dobře navržený a ve vhodných podmínkách.


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Chov ryb

Příspěvek od Martin Gross »

Amen. Jde o to, aby se nekalil kal ze dna a aby živiny nezůstaly dlouho rozpuštěné ve vodě a něco je využilo. Dle využití buďto plankton, nebo vyšší rostliny - rákos, orobince, šípatky, pokud jsou amuři, tak třeba vodní mor kanadský, atd. Smrdí jen voda s přebytkem nevyužitých živin, na kterých se "rozjedou" ty "zlobivé" organismy, způsobující hnití a zaplísnění. To samé platí pro sinice v koupacích nádržích. Pot a jiné kapaliny antropogenního původu jsou živnou půdou nejen pro vyšší rostliny, ale i pro mnohem rychleji se množící jednobuněčné breberky. Nebesák, potok, jakákoliv nádrž musí žít, aby nehnila. Pokud do malého koupacího jezírka v létě naskáče fotbalové mužstvo po zápase, bude to tutově znát. Pokud se tam bude pravidselně koupat majitel a sem tam návštěva, nevidím důvod k obavám ze zakalení. Totéž u rybníků. pokud se sem spláchńe NPK ze sousedova pole, bude to dost úděsný pohled. Pokud sem nasadíte pár, trio, několik málo kachen, bude to na dlouho a systém nádrže se s tím nějak propojí.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Chov ryb

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

no to je ogare pěkné ale jakou má vydatnost ta studánka - pramen...??? myslím, že ty uváděné rozměry jsou málo...1/2 m hloubky to je nic a při takových mrazech jako jsou např. v této době by ti to zamrzlo až do dna, zvláště když proud vody není silný...co tak vybudovat něco většího na způsob koupacího jezírka...??? tam se můžeš občas svlažit a i chovat ryby a jěště poskytneš útočiště různým obojživelníkům atd...patrně ale neuvažuješ o aquakultuře, což...??? tento způsob chovu ryb a pěstování zeleniny aj. je dosti rozšířen po světě...v takovém malém rygolu by se případné ryby samy neuživily a musel bys je přikrmovat...napiš pak, jak ses rozhodl...třeba najdeš na pozemku i nějaký vhodný dolík, kde by se dala ta voda svést a nemusel bys tak moc kopat...jen bys odstranil drn s ornicí až na jíl a potřebnou hloubku " a měl bys uděláno "...případně bys břehy mohl vydláždit kameny či recyklovat staré cihly z bouračky...třeba se tady ještě někdo ozve...


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Chov ryb

Příspěvek od Martin Gross »

Délka odtoku k sousedovi je a není důležitá. Určitou úpravou terénu by se dalo získat i několik metrů k vybudování rybníka navíc. Kolik mácelý pozemek? Od toho je potřeba se odpíchnout.

Silberwolf říká:


Mám to na svažitém terénu a asi po 5ti metrech to teče k sousedovi. Průtok je taky bídný, ale na nějaký minirybníček 4X6m by to snad stačilo. Lín bude asi fakt lepší. Díky všem za rady.





Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Chov ryb

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

já myslím, že je dost důležité, zda soused vodu nějak využívá a domluvit se i s ním...nevím jak by se někdo tvářil, kdyby měl něco závislé na vodě ( třeba chov nutrie ) a pak by mu tu vodu někdo na x dní, přehradil...pokud je pozemek vhodně svažitý, bylo by možno vybudovat i kaskádu nádrží aniž by se muselo moc kopat...

Martin Gross říká:


Délka odtoku k sousedovi je a není důležitá. Určitou úpravou terénu by se dalo získat i několik metrů k vybudování rybníka navíc. Kolik mácelý pozemek? Od toho je potřeba se odpíchnout.

Silberwolf říká:


Mám to na svažitém terénu a asi po 5ti metrech to teče k sousedovi. Průtok je taky bídný, ale na nějaký minirybníček 4X6m by to snad stačilo. Lín bude asi fakt lepší. Díky všem za rady.








Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Chov ryb

Příspěvek od Martin Gross »

Samosebou. Vycházím z dnes převládajícího trendu, odvést vodu co nejrychleji, co nejdál od svého pozemku a z toho, že dnes se vodou nikdo nezabývá. I když jsou i výjimky :-)

RADIM BUFFALO TOBIAS říká:


já myslím, že je dost důležité, zda soused vodu nějak využívá a domluvit se i s ním...nevím jak by se někdo tvářil, kdyby měl něco závislé na vodě ( třeba chov nutrie ) a pak by mu tu vodu někdo na x dní, přehradil...pokud je pozemek vhodně svažitý, bylo by možno vybudovat i kaskádu nádrží aniž by se muselo moc kopat...

Martin Gross říká:


Délka odtoku k sousedovi je a není důležitá. Určitou úpravou terénu by se dalo získat i několik metrů k vybudování rybníka navíc. Kolik mácelý pozemek? Od toho je potřeba se odpíchnout.

Silberwolf říká:


Mám to na svažitém terénu a asi po 5ti metrech to teče k sousedovi. Průtok je taky bídný, ale na nějaký minirybníček 4X6m by to snad stačilo. Lín bude asi fakt lepší. Díky všem za rady.











Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Chov ryb

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

já naopak, kdybych měl koupit nějaký pozemek, tak bych preferoval jedině ten s protékajícím potokem či pramenem pro budoucí možnost vybudování rybníku...

Martin Gross říká:


Samosebou. Vycházím z dnes převládajícího trendu, odvést vodu co nejrychleji, co nejdál od svého pozemku a z toho, že dnes se vodou nikdo nezabývá. I když jsou i výjimky :-)

RADIM BUFFALO TOBIAS říká:


já myslím, že je dost důležité, zda soused vodu nějak využívá a domluvit se i s ním...nevím jak by se někdo tvářil, kdyby měl něco závislé na vodě ( třeba chov nutrie ) a pak by mu tu vodu někdo na x dní, přehradil...pokud je pozemek vhodně svažitý, bylo by možno vybudovat i kaskádu nádrží aniž by se muselo moc kopat...

Martin Gross říká:


Délka odtoku k sousedovi je a není důležitá. Určitou úpravou terénu by se dalo získat i několik metrů k vybudování rybníka navíc. Kolik mácelý pozemek? Od toho je potřeba se odpíchnout.

Silberwolf říká:


Mám to na svažitém terénu a asi po 5ti metrech to teče k sousedovi. Průtok je taky bídný, ale na nějaký minirybníček 4X6m by to snad stačilo. Lín bude asi fakt lepší. Díky všem za rady.














Odpovědět