Chov ryb

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Uživatelský avatar
pk161
Příspěvky: 70
Registrován: 17 led 2012 11:28

Chov ryb

Příspěvek od pk161 »

Mám na pozemku studánku s vytékající vodou. Uvažuji o chovu ryb. Má představa je asi taková: vybudovat potůček 2m dlouhý, 0,5m široký, 0,5m hloubky. Druh ryb zatím nevím, nejvíc by se mi líbili pstruzi. Má stím někdo zkušenosti? Budu rád za každou radu.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Chov ryb

Příspěvek od QNX »

Ta tvoje velikost potůčku, to je taková miniatura. 0,5x0,5x2m = pouhých 500l vody. To je vlastně slušné akvárium, ale do užitkového chovu ryb to má dost daleko. Pokus se to pořádně  zvětšit a pak klidně uvažuj i o chovu pstruhů. Z 500l vody můžeš dostat použitelné množství ryb jedině v intenzivním RAS, ale to už je technicky náročné řešení a určitě bych to nedoporučil pro začátečníka a z ekonomického hlediska to v tak malém také smysl dávat nebude.


Uživatelský avatar
pk161
Příspěvky: 70
Registrován: 17 led 2012 11:28

Re: Chov ryb

Příspěvek od pk161 »

Trochu zvětšit by se to snad dalo, budu to muset ještě promyslet. Od jaké velikosti by to bylo reálné?


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Chov ryb

Příspěvek od Martin Gross »

Pstruh - V jaké nadmořské výšce je ta studánka? Kolik vody asi tak vytéká? Pokud bude menší nadmořská výška = vyšší teplota, bude zapotřebí větší průtok, aby voda nepřišla o kyslík. Pokud bude méně kyslíku, pak bych raději volil líny, karasy (v octě mají jen málo konkurentů), nebo i kapry. Na ty ale už bude potřeba o něco větší nádrže. S chovem na maso nemám zkušenost. Choval jsem ryby v akváriu a v zahradním bazénku 6x3m. Pro lososovité je prohřátí a tím i obsah O2 ve vodě VELMI limitující. Lín má srovnatelné maso a není na kyslík tak náročný. Pro pokoukání bych mu do rybníčku nad 4x4m přisadil červeného karase, nad cca 10x10 i nějakého okouna, nebo jiného dravečka. Kolik prostoru na zahredě máš k dispozici? JAK VELKÁ JE TVOJE ZAHRADA? Rybník primárně pro ryby by měl mít alespoň 1 - 1,5m hloubku pro přezimování ryb pod ledem, Nejlépe ještě více, aby se ryby měli kam ukrýt v největším vedru, když se příliš prohřeje povrch nádrže.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Chov ryb

Příspěvek od jarda bon jovi »

Martin Gross: Já mám na pastvině potůček, zrovínka v miniúdolíčku , kde by snad stačilo udělat sypanou hráz , Nějakej laditelnej přepad a  bylo by. Jenže, minimální průtok byl 25l za sec, na jaře  pětinásobek a v létě tak dvakrát tolik.jak velkou plochu si můžu dovolit, Aby to odpar nezplundroval, navíc ryby tu vodu budou taky lemtat ve velkým....... 200 metrů dál potůček ústí do potoka, co má asi kubík za sec, takže bych musel nějakej trkač..... Jsou na to nějaký tabulky, myslím na přítok versus plocha hladiny či přítok???


Uživatelský avatar
pk161
Příspěvky: 70
Registrován: 17 led 2012 11:28

Re: Chov ryb

Příspěvek od pk161 »

Mám to na svažitém terénu a asi po 5ti metrech to teče k sousedovi. Průtok je taky bídný, ale na nějaký minirybníček 4X6m by to snad stačilo. Lín bude asi fakt lepší. Díky všem za rady.


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Chov ryb

Příspěvek od Martin Gross »

Tohle už by na slušný produkční rybníček mohlo stačit. 25l za sec. by mělo stačit na hoooodně velkou kaluž. Mrkni, co napájí rybníky okolo. Pokud by se to spřáhlo do soustavy a např. doplnilo o trkač, pro slabší, letní průtoky, mohlo by to znamenat celou škálu řešení. Včetně rybí školky např. pro jeseny a spol. 

jarda bon jovi říká:


Martin Gross: Já mám na pastvině potůček, zrovínka v miniúdolíčku , kde by snad stačilo udělat sypanou hráz , Nějakej laditelnej přepad a  bylo by. Jenže, minimální průtok byl 25l za sec, na jaře  pětinásobek a v létě tak dvakrát tolik.jak velkou plochu si můžu dovolit, Aby to odpar nezplundroval, navíc ryby tu vodu budou taky lemtat ve velkým....... 200 metrů dál potůček ústí do potoka, co má asi kubík za sec, takže bych musel nějakej trkač..... Jsou na to nějaký tabulky, myslím na přítok versus plocha hladiny či přítok???





Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Chov ryb

Příspěvek od QNX »

Já mám rybníky bez stálého přítoku. Stálý přítok není nutností.  25l/s je spousta vody, to stačí na velikánský rybník.


Starej vůl
Příspěvky: 4
Registrován: 23 led 2012 23:29

Re: Chov ryb

Příspěvek od Starej vůl »

Ryby jsem sice nikdy nepěstoval, ale tohle asi logicky nepůjde. Protože taková loužička (2 x 0,5 x 0,5) v zimě promrzne. Nehledě na to, že v tak malé nádržce by nešlo pěstovat masožravé ryby, neměly by tam dostatek potravy. Asi by tam šli pěstovat nějací zlatí karasi, nebo japonští kapříci koi, ale na zimu je dávat do nezamrzající nádrže někde ve sklepě.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Chov ryb

Příspěvek od jarda bon jovi »


Co to je, velikánský rybník.....Já to chtěl z evropských peněz, ale když jsem se dozvěděl o byromartýriu, chytl jsem se za hlavu a sešlo z toho. Navíc o rybách nevím vůbec, ale vůbec nic. jen že se kapr smaží v trojobalu....Taky hloubku bych bez bagrování měl 2metry pouze tak na50 metrech čtverečných. pak by se to zvedalo.jak to, že se ti v rybníkách bez přítoku neodpaří voda????
QNX říká:


Já mám rybníky bez stálého přítoku. Stálý přítok není nutností.  25l/s je spousta vody, to stačí na velikánský rybník.





Odpovědět