Chov ovcí

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Odpovědět
Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Caso »

Ja odcervuju ovce cesnekem, vrbou, pelynkem (i cernobylem). Do pastviny dosivam cekanku, jitrocel, podporuju pampelisky. Delam to tak asi 5 let a nepozoruju zadny rozdil. Klose u nas nejsou. Zcela zasadni je ale oplutkove paseni. Ovce presunuju kazdych par dni (podle stavu pastviny), a nevraci se na stejne misto drive nez za 2 - 3 mesice. Hned po nich jdou  slepky a perlicky, ktere pekne vyzbiraji vajicka parazity i nakladene od much. Jehnata do 3 mesicu jsou jen na pastvine kde se 2 roky predtim nepasly ovce.


Kremelina je dobre odcervovadlo pro drubez (asi i pro lidi) a je to perfektni zpusob ochny zasob pred ruznymi brouky a larvami.


V Anglii, Australii a na Novem Zelandu slechti liniie odolne proti tasemnici ( a obecne parazitum) a je dost lidi, kteri uz neodcervuji. V soucasne dobe jedina ucinna latka proti tasemnici je prazinquatel, na fenbendazol uz jsou dost rezistentni.


Obecne jde o to slechtit na odolnost a nemilosrdne vyrazovat vsechny slabe kusy, nebot skupinovym odcervovanim celych stad se vypestovaly odolne kmeny parazitu (mluvim o cyklech kde se odcervuje kazdy mesic ci dokonce tyden plosne).


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

Covece a kolik mas ovci a jakou vymeru? Ja mam patvinu rozdelenou momentalne na 4 useky, do budoucna to bude 6-7 useku. Vymera od jara do podzima cca 1,25 ha. Na kazdym useku se paslo cca 14 dni -+ ale to byly k tomu dve kravky. Ted je to 10 bahnic a 7 jehnat takze to budu teprve vychytavat jak dlouho to vydrzi.

Caso říká:


Ja odcervuju ovce cesnekem, vrbou, pelynkem (i cernobylem). Do pastviny dosivam cekanku, jitrocel, podporuju pampelisky. Delam to tak asi 5 let a nepozoruju zadny rozdil. Klose u nas nejsou. Zcela zasadni je ale oplutkove paseni. Ovce presunuju kazdych par dni (podle stavu pastviny), a nevraci se na stejne misto drive nez za 2 - 3 mesice. Hned po nich jdou  slepky a perlicky, ktere pekne vyzbiraji vajicka parazity i nakladene od much. Jehnata do 3 mesicu jsou jen na pastvine kde se 2 roky predtim nepasly ovce.


Kremelina je dobre odcervovadlo pro drubez (asi i pro lidi) a je to perfektni zpusob ochny zasob pred ruznymi brouky a larvami.


V Anglii, Australii a na Novem Zelandu slechti liniie odolne proti tasemnici ( a obecne parazitum) a je dost lidi, kteri uz neodcervuji. V soucasne dobe jedina ucinna latka proti tasemnici je prazinquatel, na fenbendazol uz jsou dost rezistentni.


Obecne jde o to slechtit na odolnost a nemilosrdne vyrazovat vsechny slabe kusy, nebot skupinovym odcervovanim celych stad se vypestovaly odolne kmeny parazitu (mluvim o cyklech kde se odcervuje kazdy mesic ci dokonce tyden plosne).





jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Chov ovcí

Příspěvek od jarda bon jovi »

Pokud odčervuješ, caso, tak bys měl vědět, že tak činíš pouze s přítomností cizopasníků. Takže na základě koprologického vyšetření.


Hrát si s oplůtkama můžeš pouze s pár ovečkama. jináč to je řehole. Záleží na rozměru a intenzitě.Já neodčervoval 7 let a pak se nakoupil chovnej matrjál, a bylo to v troubě.Na druhou stranu, lidi se taky neodčervujou a taky jsou, teda nejsou v pohodě. Pro mne bylinná alternativa lizama stojí 36000, konvenční antihelmetika 3600 a alternativní pokusy mínus 40000 na jehnatech. Ekonomicky to mám jasné.


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Caso »

Mastnacek: V soucasnosti mame 21 bahnic, 41 jehnat a 2 berany (jeden je lonsky flaskac, ktery u nas tak nejak zustal). Vypasanou plochu nastavuju podle rocniho obdobi, jak moc to roste a podle veku jehnat. Obvod je pevny plot, a jednotlive useky prehrazuju elektrikou (ovce siti, kone paskou a kravy lankem nebo paskou). Prepazeni noveho oplutku trva tak 10 - 15 minut, dobytek je zvykly, ze se denne prechazi, takze to je v pohode. Neni to nijak narocne, muzou to delat i deti, ale ja se stejnu chci denne na dobytek podivat, abych ho zkontroloval.Vychazi mi to na 80 - 100 dennich useku (podle toho jak je vlhky a teply rok). Jedu vlastne 3 paralelni pasy, ovce, kone a kravy. Ovcim to musim jednou posect na seno, aby jim to neprerostlo, kravy i kone to daji.



JBJ: Ano, odcervovat by se melo na zaklade koprologickych vysetreni, ale ve velkych stadech (od 500 bahnic vyse) se casto odcervuje plosne podle daneho schematu (nekde na jare a na podzim, nekdo jede trifazovy cyklus pred obahnenim, nekdo i castej).  Nerikam, ze to tak ma byt, ale je to realita. Ja proti antihelmetikum nemam vubec nic, (krome toho ze jsou nektere neucinne), a nove kusy mam vzdy v karantene a odcervuju klasicky. Kdybych mel vetsi stado, tak je asi take budu pouzivat. Takhle ale vidim kondici jehnat i bahnic denne, taky vzdycky presunech prohlednu konsistenci trusu. Rotacni system mi vyhovuje, jehnata delam bez prikrmu jadrem (tak 50% pastvy jsou leguminozy) a paradoxne nejvice se usetri pres leto na drubezi, ktera v tomto systemu z 80 - 90% pres leto pokryva svou spotrebu pastvou. Nedelam si iluze, ze nikdy ke komercnim prostredkum nebudu muset sahnout, ale dokud to neni potreba, tak to nedelam.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Chov ovcí

Příspěvek od jarda bon jovi »

Myslím caso, že to děláš moc dobře.Moje filozofie je odlišná, co nejméně z pastvin odebrat a co nejvíce tam přidat, protože to je potenciální orná půda. Takže mulčuju, až se ze mne kouří a rozmotávám balíky sena a tak vůbec. Mám stádo na jednom velikým frajplace a tam si žijou svým životem.Co nejméně zásahů. aby se nedaly chytit, páč zloději číhají kolem.




Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Caso »

Ono to pusobi, ze je to odlisna filozofie, ale kdyz se nad tim zamyslis, tak mozna ne tak uplne:


Snazim se presunovat v momente, kdy je tak 50% pastvy zdupane,10 -15% jeste stoji a zbytek je spaseny. Zalezi na tom, jak nastavis ty vypasane useky, dlouha uzka nudle, kde je vypoustis z te uzke strany se vice zdupe (vzdycky to nejdrive projdou az na konec a navic se tam tlaci v nekolika radach), kdyz je vypoustis z sirsi strany, tak toho vice spasou (pokud je nechas). Zdupani je fakticke mulcovani, zamerne nechavam kousky stat, aby se vysemenily a seno se musi davat az kdyz je nad 30 - 40 cm snehu a nebo ledova krusta. Kazde misto se prepase maximalne 2 x za rok a cast jen jednou, takze se rozvine korenovy system, ktery je stejne nejlepsi hnojivo. A ta zaslapana travina je rovnomerne pokalena a pomocena, takze se docela rychle rozlozi a navic v lete prekne drzi vlho za zabranuje vysychani (je to v podstate mulc). Obsah organicke hmoty v pude jde nahoru a pudni zivot se znasobil


Zlodeji u nas zatim problem nejsou a mulcer nemam. Tento system je docasne funkcni i bez vnejsich zdroju (solarni dobijecka na zdroj, prevadi se manualne, takze nemusim startovat traktor),


Zimoviste je tak jak rikas, rozvalim na zem baliky slamy, do toho posadim seno na zem. Vzdycky to pripravuju predem na podzim, je to za den rozvezene a pak nemusim v zime zprovoznovat traktor. Pak se do toho rozhodi na jare trocha kukurice a pusti prassata, ty to nadherne zkompostuji a pripravi na vysev prvni trate.



Je to dlouhodoba zalezitost, ale v podstate takto zvirata delaji praci za mne a stroje, jen to jde postupne. Kdyz zacina jetel z pastvy mizet, rozhodim do kazdeho oplutku rucne osivo, a vynecham drubez. Kravy a ovce to kopyty krasne zadiskuji a jedine je potreba to vcas posect nebo prepast. V podstate vedlejsi efekt je kontrola parazitu a rychlejsi prirustky. Kdyz jsem je nechaval volne, tak byly velke kusy pastviny plne pryskyrniku a v podstate nedotcene, a zbytek byl prepaseny, ted to je daleko druhove pestrejsi a jak jsem psal, organicka slozka jde nahoru.



Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Chov ovcí

Příspěvek od QNX »

Caso: Ta křemelina je dobrá proti exoparazitům, ne proti endoparazitům. Na odčervení to tedy fungovat nebude. Už jsem se setkal i s návody, kde se píše o použití křemeliny proti endoparazitům, ale řekl bych, že to pramení pouze z nepochopení mechanismu účinku a autoři berou exo i endo jako to samé.


Jinak ten tvůj systém ......... máš to pěkně vykoumané, tak pěkně permakulturně :-)


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Chov ovcí

Příspěvek od jarda bon jovi »

No,dobře, a jak ukončíš pastvu, tak co nedopasky? Aby ses vyhnul zaplevelení?


Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Caso »

QNX: Ja s kremelinou nemam zas tak velkou zkusenost. Chapal jsem princip jejiho fungovani tak, ze ostrymi hranami narusuje exoderm hmyzu, cimz je prakticky poreze tak, ze nemohou dale zit. Pouzival jsem ji do sudu z uskladnenym nahym ovsem a do ryze, a je pravda, ze zadny hmyz jsem nezaznamenal. U drubeze jsem si rikal, ze to muzu dodat do gritu, treba to bude fungovat na stejnem principu. Drubez prosperuje dobre, ale to prosperovala i predtim, a proti kaneti nebo jestrabovi to stejne nepomuze.


Jinak ten muj system neni nic noveho, je to aplikace starych pastevnich systemu, akorat misto elektriky to hlidali a posunovali ovcaci se psy. Taky jsem se castecne inspiroval pristupy z Anglie, Novy Zeland, USA a Canada (mob grazing, rotational grazing). Zacalo to tim, ze jsem nemel rozmetadlo na hnuj, a tak jsem na noc postupne kosaroval jedno policko (na noc se nazene stado do ohradky, kde je cca 2m ctverecni na ovci, a mas pohnojeno, staci zaorat). Problem byl v lete, kdy se dobytek pase rad v noci, tak jsem to zmenil na tenhle system a zjistil jsem, ze to je mnohem vyhodnejsi. Jediny problem by byl, kdybych bral dotace, protoze to jednou za cas zaoru, takze fakticky pasu na orne pude.


JBJ: V tom je prave ta krasa, ze mi nezustavaji klasicke nedopasky. Predstav si, ze nazenes na pul dne 100 ovci na 0.2 ha - za tu dobu to nevypasou dohola, ale komplet celou plochu poslapou (a pohnoji), spasou vrsky vsech rostlin co jim chutnaji a to co zbude je komplet zvalena louka. Kdyz bych je nechal na vetsi plose treba 2 - 3 tydny, tak si nejrive vybiraji, co jim chutna, a jak to obrusta tak to porad spasaji, takze je vysledek to, ze dobytkem preferovane druhy jsou hodne oslabene (opakovane vypasene), a to co tak radi nemaji, tak ma prostor se rozsirovat. Kdyz je necham v oplutku jen chvilku, tak spasou nebo podupou vsechno nastejno, a nejdrive obrazi traviny a jetele. Pravdepodobne s tim ma co delat i rovnomerne pohnojeni (zmena kyselosti pudy), takze napriklad pryskyrnik mi prakticky vymizel z pastvin. Je to v podstate jako kdyz mas jednosecnou louku, takyse ti nezapleveli, protoze trava je dostecne konkurence schopna, aby se tam udrzela. V podstate jde o to, ze pokud nechas dobytek past jak chce, tak musis mit dostatecnou plochu na to, aby se po tydnu, dvou nevraceli a neprepasali obrazejici zadouci druhy, a tim prilis nevycerpavali jejich korenove rezervy, a tim nedavali prostor plevelum.


Ja ty ovce ale opravdu pouzivat hlavne pro zvyseni urodnosti (za 5 let narust humozni slozky z 1.5% na 5 -6%), aby nemusel porad vozit hnuj, a rozmetat.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Chov ovcí

Příspěvek od QNX »

Caso: Ano, podle toho co jsem se o křemelině dozvěděl, tak její funkce spočívá v porušení exoskeletu a v následném "vysušení" postiženého hmyzáka.  Tohle u červů někde ve střevech fungovat nebude. Já křemelinu požívám jen do popeliště pro slepice (společně s popelem, abych jí neměl tak velkou spotřebu). O použití křemeliny proti endoparazitům jsem ještě žádnou věrohodnou a potvrzenou informaci nezaznamenal.


Jak píšeš ......... "není to nic nového, jenom aplikace starých pastevních systémů" ........ no a to je právě to pěkné a z mého pohledu mnohem permakulturnější, než spousta módních pseudopermanesmyslů. Ten nárust z 1, 5 na 5-6% za 5 let ......... nádhera.


Odpovědět