Chov ovcí

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Odpovědět
Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Maly Nomad »

Zdravim, sleduji se zajmem tuto diskusi. Ja se letos taky poprve pokousim prehanet ovce kazdy den. Neni to nijaka novinka, podobne asi stada fungovala i kdyz je pasl pasacek. Take se je snazil mit sehnane vic dohromady. Pry se pak to chovani zvirat vyrazne lisi od volne rozptylene pastvy. Min si vybiraji a zerou ostosest, aby neco urvali.



Jestli chcete googlit tak si zadejte terminy jako "rotational grazing", "high density grazing", "SARE", "Joel Salatin", "mob grazing"



Je toho plny internet a jsou to fakt zajimave napady. Co me ale uplne dostalo, je ze timto zpusobem pastvy pry dokazali zvratit rozsirovani pouste. Viz. http://planet-tech.com/blog/land-restoration-holistic-management


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Chov ovcí

Příspěvek od QNX »

Maly Nomad: V zahraničních PK kruzích je to velice populární a propagovaná metoda pastvy ...... od dobytka až po drůbež.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

Omlouvam se ze narusuju debatu.


Mam poseceny dva hekttarky, uz to bude pomlu suchy, normalne svazime sberakem a fukarem na pudu. Ale jelikoz a protoze uz krome kraliku nic nebude nastalo ustajeny ve chlive, tak zvazuju baliky, kulaty, velky. Mate nekdo zkusenost a rady a tipy jak s tim zachazet bez manipulacni techniky? Jestli si to nechat narovnat podel ohrady a prikrejt? Nebo ty baliky jeste nechat zabalit do folie? S timhle nemam vubec zadnou zkusenost a nechci neco podelat kdyz na tom zavisi preziti zvirat prez zimu. Skladovaci prostory ( stodolu na baliky nemam ). Jedna se o cca 20 - 25


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Chov ovcí

Příspěvek od jarda bon jovi »

Mno, do folie zaplatíš kilo navíc a zplesniví to.Nech to tak a hoď pod každej balík palete, nebo dva kulany, aby balík nebyl na zemi.Přepravíš je tak, že vezmeš metr na metr plech,nebo 130x130, nä něj navaříš na kraj vingl, abys kraj vystužil a na vinkl navaříš dvě oka, na který zahákneš dva řetazy, ke kterým přivážeš tu tvoji fofrfrézu a už uháníš s balíkem za sebou jako čert.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

Sakra, to je napad. A jinak prikrejvas je plachtou na zimu nebo je nechavas jen na paletach?

jarda bon jovi říká:


Mno, do folie zaplatíš kilo navíc a zplesniví to.Nech to tak a hoď pod každej balík palete, nebo dva kulany, aby balík nebyl na zemi.Přepravíš je tak, že vezmeš metr na metr plech,nebo 130x130, nä něj navaříš na kraj vingl, abys kraj vystužil a na vinkl navaříš dvě oka, na který zahákneš dva řetazy, ke kterým přivážeš tu tvoji fofrfrézu a už uháníš s balíkem za sebou jako čert.





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

Hura, ususeno. Z 1,6 ha mam 16baliku 140x100 +- akorat nevim kolik tak vazi. Cekal jsem teda dvojnasobek, docela tvrdej direkt pro me. Chlapik rikal cca 200kg +- 20kg. Takze kdyz to vezmu kolem dokola na ovci na den 3-5kg. Tak balik vyjde pro jednu ovci na 40 dni, kdyz vezmu tech 5kg ( caneni ). Seno suchy na troud. Az bude venku prijatelnejc tak vlitnu na pudu rozkopat lonsky a zmerim kolik m3 tam jeste mam. No doufam ze otava bude aspon z pulky jako prvni sec.


A na konec pridavam videja



Pro JBJ: mrkni na tu romanovku co tam mam jednu v porovnani s cernohlavkama mastnejma :) i ty trimesicni jehnata jsou vetsi kusy. Docela se na ni budu bat pustit berana suffolka.


https://www.youtube.com/watch?v=g2qV21niCwY


https://www.youtube.com/watch?v=-AzM9WhPapw


https://www.youtube.com/watch?v=Y49eIP44YIg


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Chov ovcí

Příspěvek od jarda bon jovi »

no, víš, já to na palety nedávám. páč 450 palet by byl opruz.... nechám to venku a nějakých 150 dám do stoDoly ke zdi...Fakt mi nevadí, že něco zespoda odehnije, mám výrazný přebytky.....


Když víš, romanovka je kouzelná, a její rámec se liší dle linií. Dnes už jsou romanovky almary. Takže, proč romanovky?


dává stádu plodnost, to je bez pochyb. Pak má zajímavou vlnu, která je velice vhodná k plstění, filcování. Nu a její kožich se jako jeden z mála dá nosit, protože je lehký.


Jasně, váha flákoty není jako u mých, nebo tvých, ale jako základ křížení neznám lepší plemeno. Taky jsou neskutečně zdravé, skromné a odolné.


Máš skvěle vnímavý ovce. Je vidět ten kontakt.Potfory mlsný....


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

Jojo, kez bych mel stodolu. Jenze ded ji radsi zboural nez by opravil strechu. A od ty doby nas bicujou jihozapadni vetry a neni kam strit verk natoz ted ty baliky. Rvat to na pudu malejma dverickama nejde a navic v nich jeste prekazi truba od fukaru. Dneska ty baliky musim zaplachtit. Jsou uz tak nejak malo stazeny a pri svazeni na vidlich se ta sitovina jeste obcas protrhne. Priste budu muset sehnat nekoho jinyho a budu se modlit aby to seno pod tou plachtou prezilo bez uhony az do jara.


S romanovkou jsem zvedavej, ma to nozicky jak spejlicky, nastesti budu mit letosniho berana, takze nebude v plny vaze tak ji snad neublizi. A premejslim ze az bude obskocena, tak ji necham mame jako spolecnici ke kozence, ty mastny hlavy cerny ji nepustej k lizu nebo kdyz prijdu s chlebem, tak holka nema skoro sanci se mezi ne narvat.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Chov ovcí

Příspěvek od jarda bon jovi »

Hej, kolik platíš za balík, že se bojíš o zimování.... musí bejt tvrdej jak beton a 3x ovinutej a platím za něj 90 vč dph, dobře, tak ty kilo, když jich je pár. Ale fešáčci hodně ojebávají....


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

To me ani nerikej, ty kraso. ja jsem daval 120 s dph, na ruku a jaok beton urcite neni. Kurva. Dneska jsem koupil silazni plachtu na prikryti ale zase jsem na pochybach jestli se to pod ni nezapari, je cerna. Od vcera nadavam jak spacek a jsem z toho nasranej.


Odpovědět