Chov ovcí

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Odpovědět
Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Maly Nomad »

Tak ja mam letos taky noveho a prvniho berana s POP a chtel jsem ho oddelit hned zpocatku. Vubec do stada nepoustet. Tak prosel el. sitema, pak i el ohradou ke stadu a uz je furt u nich. Jeste stale ho chci oddelit, ale asi musim fakt postavit pevnou ohradu z pletiva, a to by nemel dost na paseni. A na stajovy chov nemam volnou staj, vsude sedi kaceny. Takze resim to same. Mam napevno oplocenou jen malou zimni ohradu pred chlivem, bez travy. Tak asi budu muset kosit a krmit, jestli nechci jehnata moc brzo. A ted mam ve stade dost krizenek s romanovkama, tak bych to asi nemel riskovat...


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

A co to mas za "hajzlika"? ten muj novej suffolk ferdinand je zatim pohodar. Dokonce jsme ho strihali nuzkama, stal jak vul akorat pri strihani zadnich noh se osival. Sit jsem chtel taky pro nej koupit, ale aby to byla smysluplna plocha tak bych musel koupit dve ( 2x50m ) a na to nejsou prachy ted. Na ifaune nekdo radil hodit k nemu skopce.


Ja si navic jeste k tomu necham letosniho berana svyho, takze ted uz je ve vybehu ferdinand 1 a ferdinand 2 a nejstarsi vouvce s ferdinandem 3 a 4 :) Zatim zadny bojuvky nepozoruju. To moje beranisko je rozeny 22.2. 2014 a k dnesnimu dni ma 50kg! Jsem ho vazil v naruci na osobni vaze, dost jsem se bal ze me ukopne vercajk :)

Maly Nomad říká:


Tak ja mam letos taky noveho a prvniho berana s POP a chtel jsem ho oddelit hned zpocatku. Vubec do stada nepoustet. Tak prosel el. sitema, pak i el ohradou ke stadu a uz je furt u nich. Jeste stale ho chci oddelit, ale asi musim fakt postavit pevnou ohradu z pletiva, a to by nemel dost na paseni. A na stajovy chov nemam volnou staj, vsude sedi kaceny. Takze resim to same. Mam napevno oplocenou jen malou zimni ohradu pred chlivem, bez travy. Tak asi budu muset kosit a krmit, jestli nechci jehnata moc brzo. A ted mam ve stade dost krizenek s romanovkama, tak bych to asi nemel riskovat...





Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Maly Nomad »

Ahoj, berana mam mladeho (lonskeho) Zwartblesa. Je to veliky klidas, to je jeden z duvodu proc jsem ho bral. Potrebuju ovce zklidnovat, lip se mi s nimi pak pracuje. Mam tam par klidnych bahnic, ale vetsinu divokych. A nemam zazemi aby se to dalo jednoduse chytat, takze rutinni pece je "pain in the ass".



El.site jsou super vec, uz nic jineho nechci :-) Ted se furt snazim o to vysoke pastevni zatizeni, takze mam tech cca 30ks ve vybehu 25x25m a cca kazdy den prehanim, podle stavu travy. To bych se bez siti zblaznil.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

30ks na 25x25, covece to maj zdupany jen so se projdou sem a tam ne? :) Jako me by se to taky asi libilo, protoze mam dost nedopasku a letos to nestihaj spasat. Akorat ze mam dve utekarky tak nevim jak bych to s nima posouval.

Maly Nomad říká:


Ahoj, berana mam mladeho (lonskeho) Zwartblesa. Je to veliky klidas, to je jeden z duvodu proc jsem ho bral. Potrebuju ovce zklidnovat, lip se mi s nimi pak pracuje. Mam tam par klidnych bahnic, ale vetsinu divokych. A nemam zazemi aby se to dalo jednoduse chytat, takze rutinni pece je "pain in the ass".



El.site jsou super vec, uz nic jineho nechci :-) Ted se furt snazim o to vysoke pastevni zatizeni, takze mam tech cca 30ks ve vybehu 25x25m a cca kazdy den prehanim, podle stavu travy. To bych se bez siti zblaznil.





Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Maly Nomad »

Tolik nechodej, zerou :) A taky to neni 10cm travicka, ale to co tam od jara roste.Akorat to po nich stejne budu muset politat s MFkou, bo cca 20% stebel stoji a byl by asi problem s dotacema. 


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

Me by na tom ale asi vadilo pretahovat kazdej den vanu s vodou a to ze tam nemaj pristresek. Prece jenom v tech vedrech jsou radi, kdyz maj kam zalizt. Nebo mas i nejakej mobilni pristresek?


Otazka na vsechy: mam pocit ze ty moje vovce skoro nepijou i v tech nejvetsich vedrech. Nadrze jsou i nekolik dni netknuty. Cistim je tak jednou za 4-5 dni kdyz vidim ze na stenach roste zelena rasa.

Maly Nomad říká:


Tolik nechodej, zerou :) A taky to neni 10cm travicka, ale to co tam od jara roste.Akorat to po nich stejne budu muset politat s MFkou, bo cca 20% stebel stoji a byl by asi problem s dotacema. 





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

Tak jsem jeste koupil tri F1 krizenky suffolk beran matky romanovky cili romafolky :)



Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Maly Nomad »

A je to jiste, ta plemena rodicu? Nejak se mi nezda ta bila barva, a hlavne cele svetle hlavy. Ale usuzuju jen z toho, ze mam taky par romanovskych krizenek :)

mastnacek říká:


Tak jsem jeste koupil tri F1 krizenky suffolk beran matky romanovky cili romafolky :)






Uživatelský avatar
Maly Nomad
Příspěvky: 146
Registrován: 13 bře 2012 14:23

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Maly Nomad »

mastnacek říká:


Otazka na vsechy: mam pocit ze ty moje vovce skoro nepijou i v tech nejvetsich vedrech. Nadrze jsou i nekolik dni netknuty. Cistim je tak jednou za 4-5 dni kdyz vidim ze na stenach roste zelena rasa.






Ja vozim na pastvinu barel s vodou a rozlivam jim to do kyblu. 50 litru maji ted cca na den. 200l barel vydrzel max 4 dny a za tu dobu byla ta voda jeste slusna. Mam bily plech. sud ve stinu pod stromama.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

Taky jsem se divil, ale i jinde co jsem hledal jsou krizenci v prvni linii bily. Napriklad tady


http://zvirata.bazos.cz/inzerat/36963347/Jehnata-sufork.php


Rodice jsem videl oba.

Maly Nomad říká:


A je to jiste, ta plemena rodicu? Nejak se mi nezda ta bila barva, a hlavne cele svetle hlavy. Ale usuzuju jen z toho, ze mam taky par romanovskych krizenek :)

mastnacek říká:


Tak jsem jeste koupil tri F1 krizenky suffolk beran matky romanovky cili romafolky :)









Odpovědět