Chov ovcí

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Marion »

Tak jsem se během dvou dní stala novopečenou chovatelkou ovcí. Kámoška mi píše, že mají dvě ovečky a musí se jich zbavit, zda je nechci, že je holek na pekáč škoda a včera jsme je dovezly...:-D Jsou to kříženky merino-texel-suffolkKdyby byly typy, rady, zkušenosti na co co si dát pozor, budu vděčná...:-)


Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Marion »

No, tak jeden dotaz...


Kámoška mi říkala, ať už je letos nestříhám, že jim to nestihne dorůst do zimy, co si o tom myslíte? Fakt by to nedorostlo?


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

Letosni jehnata jsem nikdy nestrihal. Neco by jim urcite dorostlo, ale kdyby prisla zima driv tak by jim asi nebylo moc prijemne. Vetsinou striham prelom kveten cerven a teprve ted maj jakz takz peknej rolak na sobe. Taky zalezi jestli je budes mit na zimu nekde vevnitr, nebo jen pod pristreskem venku.

Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Marion »

Já jsem z toho fakt dost na větvi, protože zkušení chovatelé tvrdí ostříhat v půl roce, ale teď babo raď zase hromada chovatelů to nehrotí a stříhá až v roce/roce a půl... Samozřejmě možnost je zavřít do chléva mám, ale zase z mojí zkušenosti většina zvířat je stejně radši venku a v zimě dost pasou a uspoří se trocha sena, vyjma teda koz ty jak je chladno tak čumák naopak nevystrčí...


Co vím tak koně co se stříhaj - sporťáci jsou pak celou zimu pod dekou, jinak by to nedali, ale zase u těch ovcí dorůstá vlna údajně 2/3 délky během prvního měsíce po střihu... Tak já fakt nevím...


Radek Kalfus
Příspěvky: 19
Registrován: 30 dub 2014 20:46

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Radek Kalfus »

Moje převelice omezená zkušenost (s ovcema teprve začínám):  koupil jsem v únoru dvě ovce narozený loni v květnu/červnu, stříhaný nebyly a na jaře začaly okamžitě vylínávat. Sice jsem je pak obratem ostříhal, ale výsledek stejně nic moc - stříhaly se blbě, měly vlnu jak zátěžovej koberec rovnou u těla. Ale zas nejsem žádnej střihač, možná jsem byl jenom nešikovnej ;) Tak nevím, ale spíš bych hlasoval pro ostříhání :) Obrůstaj dost rychle, co tak sleduju...


Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Marion »

Ano, ano taky jsem slyšela, že už bývá přerostlá a že blbý... já doufám, že seženu střihače sama to dělat nebudu...

Radek Kalfus říká:


Moje převelice omezená zkušenost (s ovcema teprve začínám):  koupil jsem v únoru dvě ovce narozený loni v květnu/červnu, stříhaný nebyly a na jaře začaly okamžitě vylínávat. Sice jsem je pak obratem ostříhal, ale výsledek stejně nic moc - stříhaly se blbě, měly vlnu jak zátěžovej koberec rovnou u těla. Ale zas nejsem žádnej střihač, možná jsem byl jenom nešikovnej ;) Tak nevím, ale spíš bych hlasoval pro ostříhání :) Obrůstaj dost rychle, co tak sleduju...





Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

Takovyhle dve mravky mas nuzkama za dve hodinky kdyz budou hodne zlobit.

Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Marion »

No my máme strojek na psa, ale i u toho psa má co dělat, ovci podle mě nezvládne... jo to není od věci zkusit, když se povali na zem tak nehnou ani brvou.:-)

mastnacek říká:


Takovyhle dve mravky mas nuzkama za dve hodinky kdyz budou hodne zlobit.



Radek Kalfus
Příspěvky: 19
Registrován: 30 dub 2014 20:46

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Radek Kalfus »

:) Naše ovce se melou furt, povalený nepovalený, zasednutý nezasednutý... No oni to psali, že zwartblesky jsou takový živější ;)


Uživatelský avatar
Marion
Příspěvky: 180
Registrován: 15 čer 2014 23:45

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Marion »

Tady u těch mě přijde, že leč nejsou ochočený, tak se s nimi dobře manipuluje, dobře se přehání, dají se i chytit s trochou snahy, fakt pohoda.:-) Ale nejvíc mě facsinuje, jak se o ně stará naše kozena. Jsem si myslela, že je putím do sadu, aby ho vypásly, protože kozy tam pustit nemůžu a to naše mamina spustila takovej řev, že to prostě nešlo, musela za nima na kolík...:-D První den rozmlátila dveře od chlívku, aby se za nima dostala, fakt total...:-D

Radek Kalfus říká:


:) Naše ovce se melou furt, povalený nepovalený, zasednutý nezasednutý... No oni to psali, že zwartblesky jsou takový živější ;)





Odpovědět