Chov ovcí

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Odpovědět
Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

A jak vysoko jses? Ja mam suffolk a az na probkemy a beranama nem am problemy. Kdyz nepocitam vyhrez u jedny stareny a uteky z ohrad. Videl bych to na krizence, pokud nebazirujes na cistym plemeni. Cokoli v kombinaci suffolk, texel, zwartbles, romanovka. Ja zvazuju na zkousku sehnat zwartbles jehnici a pustit na ni safolka.

jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Chov ovcí

Příspěvek od jarda bon jovi »

Ano, do chovu vem romanovku a ženicha klidně suffolka, berichon, oxford down. Dobré jsou kříženky s romanovkou, zwartbless jsou nejlepší ke křížení s romanovkou. Neboj se kříženců, mám jich asi největší stádo a je mi hej.


Kup si křížence, vždy z dvojčat i  trojčat, beran to samý a nemůžeš udělat špatně.


V čistým to stojí  za prd, páč se lidem nechce měnit beran a točej příbuzenskou, jak pitomí..


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

Jardo, konkretizuj, jakyho mas trebas berana? Me vcera posel muj plemenik. V patek by to bylo 14 dni co se po strihani prezral a nadmul. Trokar antibiotika, dostaval masaze, mliko, jarovou vodu ( prvni den ), tri dny na suchym seno slama voda. Vcera jdu koukat jak se stado ma a beran nikde, tak litam po ohrade on si lezi chciplej pod brehem. Rok a par dni krasavec :(  Takze ted premejslim jestli koupit znovu uz tretiho suffolka berana nebo neco jinyho. nechtel bych to prznit necim mensim, takze jsem premejslel o texloj. Nelibi se me totiz osrsteny nohy a hlavy, dky pak ovce prez zimu ani nevidej jak jsou zarostly a taky kdyz je pak venku slota tak jsou jak prasata. Babicka mivala myslim merino a to bylo pak cely zarostly. Strihali jsme je nuzkama rucne a to bylo loje no hnus. Safolci jsou krasny, rostou jako divy, loj z nich netece proudem... Ale nevim co je to s tema berana. Loni me taky plemenik z niceho nic posel. To podezrivam cyklisty a vejletniky co me chodej a jezdej okolo ohrad, debilni turisticka trasa. U toho co chcip vcera mam taky podezreni, pac jsem nasel na pastvine velkou plechovku od psiho zradla a tu jsem tam kdyz jsem branoval louku nevidel. Kua. Asi me nema nekdo rad. Pred zimou me z ohrady zmizlo mesicni jehne, ani stopa po nem.


Uživatelský avatar
Marek Parek
Příspěvky: 227
Registrován: 08 dub 2010 15:05

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Marek Parek »

mastnacek Tož my jsme nizoučko, 280m n./m,


jarda bon jovi Dík .. poohlédnu se po okolí, známý má Romanovky tak by něco mohl vědet ..


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Chov ovcí

Příspěvek od jarda bon jovi »

Mastnáčku, ty bejku, nechceš ode mne berichona? Nechám ti ho se zárukou na nechcípnutí, na dobrou práce a na netrkání.Když ti scípne, kámoš zfoukne pitvu a když to nebude tvoje cheba, vracím prachy.Nechal bych si ho do smrti, ale nemůžu, nebudu dělat harémy jako troubelín.Je to borec, stál mne osmičku, fakt to je mazel. Čím se liší berichon od texla? do že nemá trojúhelníkovou hlavu a těžký porody, olé....když ho neprodám za trojku, je to papírák, tak ho sám sežeru.Šak když přijedeš, uvidíš ty mněhnata. Jináč jsem se podělal do oxfordů, já to nestříhám a střihačům dobře platím, držkovat nebudou. A když, tak potichu.Jsou to nádherný jehnata, odolný a vitální.


Proč romanovky..... jsou to superplodný mašiny. mám narozený šesterčata a odchovaný paterčata.Začínal jsem s nima. Když na ně dáš zvartblesa, který jsou skvělý matky a mají vímena, jako krávy, tak máš skvělé křížence pro radost, se super genetickým základem pro další křížení plnokrevným masnákem. tedy sufolk, oxford, texel,berichon, charoláky bych nebral, jsou moc choulostivý, merino má málo masa, merinolandschaft jsou veliký krávy,  a ostatní mi k srdci nepřirostly, anžto nemají, co nabídnout.A tak křížím a ještě mi handlíř neřekl, že mám slabší mněhnata.


Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

Covece koukal jsem na ne a je to podobny texloj akorat jak rikas, ta hlava je jina. I trochu hezci. Ale ty usiska to ma porad jak brazilska fila :) asi se do tretice placnu prez kapcu, ted ma bejt 10.5 tady na vychode nejaka ta aukce, pockam co zbude a konpim safolka. Me ty jejich cerny kebule prirostly k srdci. Na ohradu povesim cedule : nekrmit - nebo vam na cyklostezku naseju pripinaky.
Ale kdyx jsme u handlu...prodavam kravu, krizena limuzinka, rocnik 2008 viz bazos.
http://zvirata.bazos.cz/inzerat/34638427/Krava-limuzin-limouzine-pripustena-angus.php

Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

S tou romanovkou jsi me nasadil brouka do hlavy... :)

Uživatelský avatar
mastnacek
Příspěvky: 975
Registrován: 29 pro 2012 19:43

Re: Chov ovcí

Příspěvek od mastnacek »

Jbj: jak to je u krizeni ovci s vlastnostma v %? U krav dedi vetsinu po bejkoj, prej. A u ovci. Ze bych vyradil tu moji starou chuderu a jeji dceeeru a nahradil je cistejma romanovkama. Anebo romanovkama iz jetejma safolkem a pustit na ne cistyho safolka. A nebo na ne pusti krizence safolk romanovka. Hehe, cilem je mit zpatky cernohlavy krasavice s plodnosti romanovky :)

Caso
Příspěvky: 144
Registrován: 15 čer 2012 15:00

Re: Chov ovcí

Příspěvek od Caso »

Souhlasim s JBJ, v cistem je to naprd, at zije heterozni efekt. Zkousel jsem v cistem leccos, ale na vitalitu a prirustky na krizence nemaji. Akorat je potreba to dobre promyslet a vedet co chci.


- romanovky jsou zazracne plodne, taky jsem mel jednu, ktera vzdy odchovala patercata, navic jehnata 3x za dva roky. Ale jsou to mlsnosti a prekonavanim ohrad spise kozy, nekomu to jejich maso nejede.


- oxford down, clun forest, romney (=kent), i ten suffolk to jsou odolne zmasile plemena, ale v cistem budes mit tak 140% - 160% plodnost


- zwartbles jsou docela chodive, trosku vyssi ramec, ale dojivost jak hrom. Nekomu muze vadit hneda vlna.


- texel ma tu velkou hlavu, ale pry je nejaky dansky typ, kde proslechtili na male hlavy. Mam znameho co privezl zakladni stado z Danska a porody jsou bezproblemove


- charolais - pekne zmasile, ale hrozne choulostive, tudiz pro mne nevhodne.



Muj cil pri chovu na maso je 200% plodnost a okolo 40kg ve 100 dnech, ciste na pastve. Dale odolnost vuci povetrnostnim podminkam, dobre paznehty a celkove dobry zdravotni stav. Toto se mi dari dosahnout u krizeni romanovek s kombinovanym beranem v prvni generaci (zwartbles, romney) a v dalsich na to das masne plemeno. Vysledek jsou vetsinou dvojcata, obcas jedinacek nebo trojcata. Plodnost romanovky utahne jen romanovka, uz trojcata jsou na flasku, kdyz nemuzes hned adoptovat k jedinackovi.


Nerozumim tomu dotazu o dedicnosti v %, ani krav neni vetsina po bykovi. Muzes zlepsit zmasilost, odolnost, dojivost, ale vzdy je tam vliv obou rodicu. Krizenim ruznych plemen jeste navic hraje pro tebe heterozni efekt, kdy potomci mohou byt zmasilejsi a odolnejsi nez rodice. Obecne je jednodussi zlepsovat chov kvalitnim plemenikem (co psal JBJ - zdravy, z dvojcat nebo trojcat, pekne rostly).


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Chov ovcí

Příspěvek od jarda bon jovi »

proti kentům mám výhrady, že fse k podzimu začínají zásobovat lojem, ale jsou jedny z nejodolnějších. Romanovka je do malochovu a  jínáč křížit, křížit a křížit.


Ovci, která je bílá se narodily trojčata, jeno bílé, druhé černé a třetí ¨strakaté. Další má hlavu napůl černou, napůl bílou.


Chovatelský záměr 200% plodnost je dobrej počin, já bych šel i 180 odchovaných. Při větších stádech se individuelní přístup atrofuje a nutnost abgrejdu je palčivá, takže je vždy u mne 20 až 30 prvniček ja ne všechny stihnou podzimní říji.


Je třeba mít rovnováhu v plodnosti a zmasilosti. Příští rok si seženu romanovskýho berana a jehničky po něm dám do stáda. Romanovská krev mi léty vyšuměla a jsem někde u 1,7 odchovaného, a míval jsem 2, tzn 2,5 plodnost.


Odpovědět