Chová tu někdo krůty...???

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Chová tu někdo krůty...???

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

dnes jsem přivezl 6 českých krůt bíle lemovaných - modrých...krásná barva...!!!

Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Chová tu někdo krůty...???

Příspěvek od Stepan L. »

Jak jsem zminil uz v jinem vlakne, mam kruty cernobile grolvicke. Jak se ti podaril v minulem roce odchov?


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Chová tu někdo krůty...???

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

no, měl jsem nasazené 0.2 modré a k nim 1.0 českého bronzového bíle lemovaného... ty snesly 29 vajec, ktera všechna vyseděly...nikdo mi to nechtěl věřit že jsem měl 100 % líhnivost...na nemoci neuhynulo žádné krůtě a strátu jsem měl jen v několika případech a to až posléze z mechanických příčin, jako např. utopení nebo že na ně spadla třeba deska...krůťata jsem však každý den i s krůtou sklízel při špatném počasí až do cca 3 měsíců stáří, která je to nejhorši pro krůťata...chtěl bych sehnat ty zdrobnělé černé italské - nero d´italia...ve španělsku se běžně prodávají v obchodech před svátkama krůty o váze cca 2 - 3 kg...a pak kapouni o váze cca 5 - 6 kg...líbí se mi i ty krůty červené bíle lemované - bourbon ( ské )...ale pro ty bych asi musel zajet do německa...chovají je i v rakousku...poptej se na ně těch známých tam, popřípadě...jako vůbec nejlepší pokládám odchov krůt a vubec všech kuřat, kachňat, housat aj. v prázdném skleníku či fóliovníku...nefouká tam a je tam u teplo...daly by se výborně použít i ty plachty co jsou na letních terasách u hospod nebo párty stany...v takovém stanu 8 x 4 m odchováš v pohodě 100 krůťat...viděl jsem loni 1 takový solidní ve slevě za necelých 7000 peněz...a cos loni odchoval ty...???? loni byla svinská zima a špatně se líhlo...aspoň v líhních tady po okolí...jinde to mohlo být lepší...já ale krůty líhnu pod krůtou neb jim nemusím svítit a krůta si je i ohlídá...


Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Chová tu někdo krůty...???

Příspěvek od Stepan L. »

Tak to je perfektni. Ctes mi myslenky, protoze taky uvazuju o nejakem lehkem mobilnim pristresku na odchov. Puvodne jsem si ho chtel vyrobit sam, ale s tim sklenikem jsi me privedl na myslenku, ze by bylo mozna vyhodnejsi si nejaky lehky mensi sklenicek koupit a pouzivat ho jako odchovnu, kterou budu posunovat po trave. Vim, ze domestikovany krocan pochazi z oblasti, kde je na jaro sucho a teplo, takze mu nase promenlive klima nesvedci a pri velkem akcnim radiu kruty by krutata v mokre trave urousala. Ja si morky privezl loni v lete, takze se na prvni odchov teprve chystam. Kdy ti zacal krocan na kruty nasedat a kdy ti zacaly kruty snaset a sedet? Snasely ti na jedno misto nebo jsi musel vejce sbirat a podkladat do hnizda? Sedely ti obe a mel jsi je oddelene? Musel jsi je shazovat z hnizda, aby se nakrmily a vyprazdnily? Mam prostudovanou literaturu, ale prakticka zkusenost nekoho, kdo uz uspesne odchoval je pro me velice cenna. Jsem taky zastancem prirozeneho odchovu. Podle me jsou lihne v malochovu neefektivni. Nevidim absolutne jediny duvod proc to nenechat udelat kvocnu zadarmo a bez starosti s hlidanim teploty a piplanim malych krutatek. Usetris cas, penize a podle me se to ukaze i na kvalite odchovanych zvirat. Fakt nechapu, proc tolik i malych chovatelu lihne v lihnich. 



Co se tyce tech italskych kruticek, tak se zkusim porozhlednout a poptat a treba bych nejake sehnal...



Jeste jednou diky za cenne zkusenosti!


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Chová tu někdo krůty...???

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

ty kupované skleníky jsou moc drahé vzhledem ke své velikosti a i nekvalitní...viděl jsem nabídku na www.maxgarden.cz polykarbonátových skleníků o délce 2.50 m za 4.999 kč a 3.15 m za 5.999 kč při šířce 1.90 m a výšce 1.85 m...mají tam i slevněné solární systémy pro ohřev teplé užitkové vody na 180 l. za 5.999 kč a 100 l. za 3999 kč...to by už stálo za ůvahu, ovšem kvalita asi nebude nijak valná, si myslím...chtělo by to " omakat " ...podívej se někde v těch bauhauzech a baumaxech po těch pártystanech...ten bych si na odchovnu pořídil nejspíše...taková velikost 8 x 4 m vyjde levněji než ty skleníčky za 6000, si myslím...a dal by se patrně použít po odchovu kuřat, krůťat i na rajčata, lilky a papriky...ale aby jsme byli více permakulturní, tak vůbec nejlepší si myslím bylo sestavení takové solidní odchovny z vyřazených oken, jak teď tupci si mění dřevené okna za ta hnusná a kýčovitá plastová...někde z bouračky by se daly zachránit celá ta kastlíková okna i s rámem a tyto rámy by se pak jen k sobě sešroubovaly a měl bys tak solidní multiůčelovou konstrukci...ale ti montéři ty rámy vždy rozřežou...skus se domluvit s nějakou firmou co ta okna montuje...než aby to vozili na skládku, tak ti ty okna můžou přivézt na dvůr, ne...??? ale to by byly ty konstrukce již dost těžké na manipulaci a tak, kdybys chtěl těch 6000 peněz obětovat, tak bys ten 3.15 m skleníček mohl použít, kdybys ho zespoda připevnil na nějaký trubkový či dřevěný z hranolků rám pro větší pevnost konstrukce, protože to namáhání spojů při manipulaci by asi moc nevydrželo...na rám by jsi mohl připevnit nějaké kolečka z plastové popelnice nebo starého kočárku...však ty si ogare určitě poradíš, ne...??? myslím si, že z oblastí ameriky odkaď původní divoký krocan pochází, tak taky padá rosa a prší...hlavně musíš dávat pozor do cca těch 3 měsíců aby ti někde nezmokla ta krůťata...v takovém skleníčku 2 x 3 m můžeš nechat 1 krůtu s


30 krůťaty i delší dobu a i na noc, pokud to budeš mít dobře zabezpečené proti vniknutí potkanů aj. komunistických škůdců...záleží taky jakou máš krůtu velkou a kolik se pod ní schová krůťat...ale těch 25 - 30 v pohodě...víc vajec ani stejně nesnese...1.0 ani nemusíš chovat...stačí, když 0.1 zaneseš k pojmutí někde k sousedovi který ho má,...to oplodnění vystačí na celou snůšku...místo něj můžeš mít o krůtu navíc...ale je lepší když krocana máš...nemusíš se nikoho prosit...ale musíš dávat pozor aby ti ty krůty při pojímaní nepomarasil...je schopen krůtu i pohmoždit tak, že ti uhyne...když má k dispozici třeba jen 1 krůtu...mi se naučily chodit snášet do otevřené králíkárny, takže to bylo v pohodě...mohly by zanášet ve velikém a zarostlém výběhu a pak se ti najednou stratí a příjde za měsích s krůťaty, teda pokud ji něco neupytlačí...já jsem krůťata, jak se líhla odebíral z pod krůty jak oschla a dal jsem je nazpět pod ní až jak se během 3 dnů vylíhla všechna...já jsem dal pod krůtu 2 podkladky, jak začala snášet a to její jsem vždy sebral...pak, jak začala už sedět tak 2 - 3 dny a neslezla z podkladků, tak jsem pod ní dal ty její vejce...mi obsedla 29 vajec...já jsem dal ta vejce od té druhé krůty pod 1 a pak jsem jí použil pro vysezení slepičích...radši jsem je v klálíkárně zavřel aby k nim nepřinášely slepice svoje vejce...je dobré si vejce popsat datumem a dávat pod kvočnu ta nejčerstvější...víc jak 21 dní staré vejce bych už nepodkládal...čím starší vajco, tím menší líhnivost...nejlepší jsou tak cca do 10 - 14 dní...když je moc teplo, tak musíš vejce i rosit vlažnou vodou...nejlépe, jak krůtu sundáš aby se vysrala a nažrala...jinak ti nasere do hnízda a zmaže nasazená vejce...je dobré krůtu odebírat z vajec v určitém čase...já jsem jí sundával kaýdý den k večeru...to proto, že tak se po nažrání a vysrání se, vždy zcela jistě vrátila za 10 - 15 minut na hnízdo...to jsem i využil na zvlhčení vajec vlažnou vodou rozprašovačem...jak začně krocan pojímat, tak za pár dní už začnou i snášet...pro jistotu jsem dal krůtě do králíkárny vodu a zrní, protože jsem třeba někdy nemohl krůtu z hnízda sundat, když jsem byl někde v pryč...ty líhně jsou různé...na několik vajec a nebo na několik 100...je lépe vždy využít kvočnu a přírodní líhnutí než líheň...mnoho chovatelů je zblblých propagandou a mají z líhnutí pod kvočnou strach z jejich neznalosti problematika chovu...dneska se do chovatelství sere kdejaký novocián a to pak výsledky odchovu dle toho vypadají...úhyny v důsledku vysoké či nízké teploty v odchovně, neznalost veterinární prevence a příznaků nemocí...dneska bez léčiv nejde patrně trvale nic odchovat neb chovy jsou promořeny nemocema...zvláště když se chová mladá drůbež se starou...když ná někdo slepice více jak 3 roky, tak ty jsou právě semeništěm a zdrojem...je dobré dávat do napájecí vody ocet...jak králíkům tak i drůbeži...já dávám do pití krůťatům preventivně SULFACOX T dle návodu a jak začnou třeba když už mají těch 8 - 12 týdnů, pospávat, mít svěšeny křídla, tak okamžitě aplikuji ENTIZOL...možná, že se někomu podaří 1 - 2 sezony odchovat něco bez větších strát ale pak se mu to vrátí, zanedbávání prevence...radši podám preventivně lék než se pak dívat, jak ti chcípají 3.měsíční krůťata...!!! a vše jde do řiti...!!! lidi si berou kuřata z velkochovů a nikdy pak nedokáží zabezpečit ty speciální podmínky co tam mají...jak říkáš...nejlepší pod kvočnou...


Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Chová tu někdo krůty...???

Příspěvek od Stepan L. »

No nejak to vymyslim s tou odchovnou. Oken mam dost, ponevadz jsem daval nove plastove:)), ale rozflakali mi smejdi ramy, i kdyz jsem jim vyslovne rikal okna zachovat. Tak jsem je aspon pouzil do kurniku... Ten entizol davas preventivne? Ja jsem loni musel prelecit, ale jinak nedavam. Pry je to svinstvo a spravne by se pak nemelo to maso jist. U chovnych kusu mi to nevadi, ale pokud bych prelecil vsechny krutata,  tak to budou mit v mase. Ono to neni jen o velkochovech, ale tu cernohlavost prenasi hlavne divoke ptactvo, takze nakaza muze prijit kdykoliv. Ja se snazim, abych tam nemel rozsypane krmeni a nelakal tim ptaky, aby vyzobavali krmitka. Hlavne pokud koupim nejakou novou drubez, tak jde nejdriv do karanteny na nejaky cas a tim se tomu snazim taky pomoct. Snad budu mit stesti jako ty s odchovem... Pro kruty pry existuje takovy specialni oblecek co se nasadi pred pojimanim,a by ji nerozdrapal zada:) S tema lihnema do bude asi fakt byznys a urcita pohodlnost. Chapu to ve velkych chovech, ale pro male chovy mi to nedava smysl. Mas pravdu, ze lidi jsou zmasirovani a nepremysli. Vlastne si pridavaji praci, misto aby to udelali jednoduse a prirozene.






Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Chová tu někdo krůty...???

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

tys dával plastové okna...??? to snad ani není možné...!!! entizol dávám jen jak pozoruji ty nějaké příznaky...pospávání a svěšená křídla...však to léčivo nezůstane v mase navždy a než krůtu pak zabiju, tak to je pryč...nedávám to v krmivu pořád...jen 1/2 tablety po 3 dny a pak zase po 3 dnech zase 3 dny...aby mi to nějak uškodilo, tak bych toho masa pak musel sežrat tuny najednou...tu takovou kazajku na záda krůt jsem viděl kdysi vyobrazenou ale já to nepoužívám neb toho zatím nebylo třeba...pár drápanců na hřebetě zatím nevadilo...drůbež se velice rychle regeneruje ze zranění a i zlomeniny jsou rychle vyhojeny...pižmový kačer strhl kohoutovu kůži z krku a za týden už to bylo vyhojené...ty líhně mají smysl u lehkých plemen která nekvočí...nebo u knosných kachen a hus...kvočna přece není vždy po ruce, kdy je třeba líhnout...loni mi nekvočela ani 1 slepice a ani araukány...a ty kvočí dobře...takže pokud chceš líhnout pod kvočnou, tak musíš chovat třeba hedvábničky nebo nějaké polotěžké či těžké plemeno slepic...některé kachny sice sednou ale taky se může stát, že za 14 dní utečou z vajec...a co pak s tím...??? jak máš líheň, tak to do ní dáš a šlus...ale líhně jsou přeražené a musíš si to spočítat, zda se ti to za několik sezón vrátí, ta investice...já bych si ale pořídil jen plně automatickou líheň...nemusíš se pak starat s tím obracením aj...to si ale každý musi napřed ujasnit, zda chce jen odchovat 20 - 30 kuřat pro každoroční obnovu hejna nebo i na prodej aby se mu chov i více rentoval...prodáváš vajca...??? já za 5 kaček...kdyý někdo namítá, že je to moc, tak mu řeknu ať se jde podívat do kauflandu po kolik tam jsou chladírenská ve velikosti holubího a navíc dovezená odněkud z řiti...a ještě beztak z klecového chovu...viděl jsem na výstavě v brně ty obohacené klece a je to taky k hovnu...!!!jak to, že sis dal namontovat plastová okna...??? proč jsi neudělal kravál, že ti rozřezali rámy...??? měl jsis to dát do smlouvy o dílo...


Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Chová tu někdo krůty...???

Příspěvek od Stepan L. »

Daval jsem plastove izolacni okna s dekorem. K memu baraku to celkem sedi. Predtim tam byly stare drevene co silene profukovaly. Neda se pausalne rict, ze by lepsi okna byly drevene nebo plastove. Oboje ma svoje vyhody a nevyhody atd...Do hodnotne historicke budovy nebo do drevostavby bych volil spise drevena okna.  Souhlasim, ze klasicke bile plastove okna jsou mimo nemocnice, urady a skoly hnus. Ale to je hodne off topic:)



Pokud mas hodne drubeze a vice plemen, tak ti vzdy neco zasedne. Dokonce se stane, ze zasednou vlasky i kdyz by vlastne nemely. Driv se daval nakliceny jecmen, aby se probudilo kvokani. Vajicka prodavam po 4 korunach a zajem je velky. Postupne chci rozsirit chov na 50 nosnic a to je tak strop pro me.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Chová tu někdo krůty...???

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

já bych si plastové okna nikdy nedal už jen ze zásady...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! určitě se pak hodí do nějaké moderní architektury, ale já bych použil jen ta dřevěná nebo hliníkodřevěná...


to se stává, že sednou i vlašky či jiné lehké nosné plemeno...takové by měl chovatel čistokrevné drůbeže který dbá na standart vyřadit z chovu...protože tyto plemena byla vyšlechtěna především na snášku a slepice která pak začne kvočet tak vlastně odporuje tomi, pro co vlastně byla vyšlechtěna...tyto slepice však stejně nevydrží sedět na vejcích celých 21 dní...snad nějaké vyjímky...to samé je i i indických běžců - permakulturní superkachny...tato kachna byla vyšlechtěna především na snášku vajec a pud kvokavosti je u ní potlačen...proto mnohdy když přece jen zasedne, tak mnohdy nevydrží na vejcích měsíc sedět až ovšem na nějaké vyjímky...mnohem výkonnější nosnice než běžec je kachna kampbelka, která je asi o něco větší než běžec ale snese i přes 200 vajec, kdešto běžec tak do 60 -  80 ks...třy 4 kč jsou asi tak nejnižší hranice ceny pro prodej vajec ze dvora...zajímalo by mě, kolik kde stojí vajca na těch farmářských trzích...4 kč to určitě nebude když v kauflandu jsem viděl i po 10 kaček...!!! pro cca 50 ks. nosnic abys měl tak + - 3 - 5 kg zrní/den...a pokud nemáš k dispozici cca 1/2 - 1 ha pole, kde by sis něco nasel. tak musíš zase kupovat od hospodářů co mají a loni to bylo minimálně za 450 kč/q...u překupníků i za 600...na hané a jižní moravě je to vždy se zrním lepší...na ostravsku diktují ceny ti zasraní poláci a když se v polsku neurodí, tak začnou vše skupovat a zdvíhají se ceny...to musí bát poznat i na ceně za vajca, ne...??? teď jsem si vzpoměl, že v česku existuje i zkupina lidí, co odmítají jakékoliv využití zvířat...třeba koně do tahu a snad i slepic na snášku...že to je prý vykořisťování zvířat...nevíš něco o nich...??? teď mě to napadlo...že radši budou kopat pole ručně než aby využili pluhu...to se mi zdá již příliš radikální způsob a už se to blíží k nějaké té sektě...si myslím...


Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Chová tu někdo krůty...???

Příspěvek od Stepan L. »

Clovek by si mel v kazde dobe uchovat zdravy rozum. Vim, ze existuji ruzni blouznivci. Jejich problem je, ze se upnou pouze k nejake myslence vytrzene z kontextu a nejsou schopni vnimat veci komplexne. Ale je to jejich svobodne rozhodnuti a nesou si za ne odpovednost, takze mi neprislusi se tim zabyvat. 



Pri uzitkovosti 250 / rok jsou naklady na obili 180 kc a vytezek pri cene 4 kc / vejce 1000 kc. Naklady na krmivo tedy cini cca 20%. To neni zase tak zle. Dalsi naklady jsou minimalni... A to jsou jen exaktni cisla. Ale o kolik se mi zvysi uroda v sadu, tim ze slepky zlikviduji hodne skudcu, to uz tezko spocitam. Dale musim zohlednit vyuziti drubeziho hnoje a konec koncu i starych slepic do polevky:) Podle me racionalne vedene hospodarstvi nemuze byt prodelecne.



Kupovat obili od zemedelce je to posledni co by mi vadilo. Absolutni sobestacnost je iluze, pokud nechci prezivat jako Robinson. No ale ani on na tom ostrove nakonec nezustal, ze? Takove prezivani je mozne nekde v tropech, kde je k dispozici uroda celorocne, ale ne ve stredni Evrope. Clovek potrebuje ke spokojenemu a smysluplnemu zivotu spolupracovat s ostatnimi lidmi.


Odpovědět