Slepičí les + slepičí traktor.

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ján Štefko
Příspěvky: 48
Registrován: 15 lis 2011 18:19

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od Ján Štefko »

Aj keď sliepky som choval 2x na volno. V jednom prípade na luke relatívne daleko od sukromných záhrad. Boli to vynosené sliepky za 1euro 5ks. Jedna bola cestovateľka, rada sa túlala, vzdialenosť nehrala rolu až ju ludia vždy vyháňali aby im nezničila hriadky v záhrade. Nakoniec dake zviera vytrhlo pletivo a zožralo ich. V druhom prípade tiež vynosené tiež 5ks v starej skryni na luke v blizkosti lesa obdaleč domu. Sliepky mali určitú nepisanu čiaru za ktoru už nešli aj keby čo bolo. Do lesa nešli, na lúke mali toho dosť. V podstate som to ani nebadal žeby nejak sa trávnik zmenil ich pôsobením. Avšak vynosené sliepky z veľkochovu sú slabučké tie ani nemajú rozvinutý pud hrabať, resp. nemajú vyvinuté končatiny na ten pohyb. Keďže sú také slabé fyzicky nenarobia vela škody. Také zdravé silné domáce sliepky by v danom prostredí v 2 pripade narobili určite riadnu spúšť lebo poblíž boli neoplotené zeleninové hriadky. Tieto vynosené sa len tak motkali a poslušne ďobkali trávu na lúke a minimalne hrabali. Boli vďačné že sa im zachranil život. Ked na nich išiel pes tak sa dali do šíku a psa atakom zahnali. Ich sociálne správanie pri volnochove zrejme závisí od prípadu, zrejme či je tam aj kohút. A potom od fyzickej kondicii a preddispozícií sliepok, možno niektoré plemeno može byť silné jak moriak ale nemusí mať pud hrabať.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

já si myslím, že vynošené slepice z velkochovů nejsou již vhodné pro chov v malochovu...jednak byly krmeny celou tu dobu speciální krmnou směsí, kterou drobnochovatel si nezajistí protože je drahá...také slepice je v hale trvale ve stresu a ten se ještě prohloubí při jejich přemístění k drobnochovateli do zcela odlišných podmínek...!!! tyto slepice nikdy neviděly denní světlo a den mají řízený světelným režimem...někteří chovatelé si je kupují ze soucitu ale přivezou si tak domů mnohdy jen spoustu problémů...


co je u tebe malý akční rádius u slepice...??? já bych řekl a vím ze zkušenosti, že slepice zajdou 100 m od kurníku a i více...záleží na terénu...na sklizeném obilném poli určitě zajdou dál v závislosti, jak nacházejí zrno...krůty se taky dost toulají a i perličky...není u nich problém se vzdálit třeba i 500 m...


co je pro tebe laciné zrní...??? u mě to je do 350 kč/q...ale ne už 450 - 500 kč/q...!!!


kočovat s pojízdnýma kurníkama by bylo dobré, ovšem je třeba mít k tomu podmínky...v 50 - 60 tých létech to bylo celkem běžné...stačí upravit stavební maringotku na kolech...ovšem takový způsob si může dneska dovolit jen hospodář, který se zabývá pěstováním obilovin na větší ploše...


Uživatelský avatar
Josef Hlaváček
Příspěvky: 15
Registrován: 08 črc 2012 09:06

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od Josef Hlaváček »

Pěstoval jsem slepice ve volném výběhu se stromy - asi 3000m2 po čtyři roky , než mi soused Melč zbořil plot, aby zabránil tomuto bezpracnému chovu. V zimě jsem je samozřejmě přikrmoval pšenicí, přes léto nic. Snůška cca 1-2 vejce každé dva dny, v některých obdobích i na prahu - hned vedle domovních dveří - každé ráno. Podmínkou se samozřejmě retenční nádrž s deštovou vodou a dobré - ukotvené oplocení ( 180 cm). V místě, kde nebylo oplocení ukotvené do země se mi prorvali pod plotem sousedovi psi a ukousali 4 slepicím hlavy, Po opravě to zas chodilo.


Je to prostě super. Vřele doporučuji. (čekám na konec soudu a znovupostavení plotu, abych mohl opět užívat svého pozemku... :-) , inu dobrý soused Melč.)


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

tak proč tomu melčovi nedáš po čuni...??? nařež mu jezdeckým bičíkem...!!! nepíšeš koli těch slepic teda máš na to 1 - 2 vejce...já stále ale budu tvrdit, že extenzívnímu chovu jsou předurčeny zvláště perličky a krůty...u slepic jen některá otužilá plemena...a stejně ten příkrm by měly dostat...!!! ale pokud někomu stačí pár vajec, tak prosím...


Uživatelský avatar
Josef Hlaváček
Příspěvky: 15
Registrován: 08 črc 2012 09:06

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od Josef Hlaváček »

Fungovalo to s osmi slepicemi, takový ty červenohnědý, deně 5 - 8 vajec. Jednu dobu jsme to rozdávali. Jádro nepotřebujou, najdou si travní semena, křoupou hlemýždě, vyhrabávaj brouky a žížaly. Vejce jsou jak hovado velký, žlutý pořádně žloutky, ne ty vyblitý z chovu. S Melčem jsem zatočil jinak, dostal co mu patří, má zákaz vstupu na pozemek.... a to je pro něj horší než rozbít rypec. :-)


Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od Martin Gross »

Co vím, tak na venkově se slepice chovaly extenzívně odjakživa. Krmný systém je něco na půl cesty mezi extenzívním a intenzívním chovem. Plánuju také ohradu a to pod stromy, kde mi budou pipky hrnout veškerý bordel na kompostiště v nejnižším bodě výběhu. Nikdy to nebude na 100% a na 365 dní v roce. Ale zavírat slepice do koncentráků, byť pod širákem, to je úchylka posledních 100, možná 200let.



Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

tys rozdával vejce...??? chtěl bych tě mít za souseda...nesouhlasím s tím, že nepotřebujou přikrmování jádrem...semena nejsou k dispozici po celý rok...a pokud slepice určená k snášení nnedostane své, tak neslouží k účelu pro který byla vyšlechtěna...barva žloutku je dána krmením...když dostanou kukuřici nebo mrkev tak bidou žlutší...

Josef Hlaváček říká:


Fungovalo to s osmi slepicemi, takový ty červenohnědý, deně 5 - 8 vajec. Jednu dobu jsme to rozdávali. Jádro nepotřebujou, najdou si travní semena, křoupou hlemýždě, vyhrabávaj brouky a žížaly. Vejce jsou jak hovado velký, žlutý pořádně žloutky, ne ty vyblitý z chovu. S Melčem jsem zatočil jinak, dostal co mu patří, má zákaz vstupu na pozemek.... a to je pro něj horší než rozbít rypec. :-)





Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »


to bych teda rád viděl, jak budou slepice hrnout nějaký bordel někam...tím koncentrákem myslíš slepičárny bez oken...???
Martin Gross říká:


Co vím, tak na venkově se slepice chovaly extenzívně odjakživa. Krmný systém je něco na půl cesty mezi extenzívním a intenzívním chovem. Plánuju také ohradu a to pod stromy, kde mi budou pipky hrnout veškerý bordel na kompostiště v nejnižším bodě výběhu. Nikdy to nebude na 100% a na 365 dní v roce. Ale zavírat slepice do koncentráků, byť pod širákem, to je úchylka posledních 100, možná 200let.






Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od Martin Gross »

OK.


Samozřejmě nepředpokládám, že by drůbež popadla lopaty, či jinak  před sebou tlačila nějaký materiál. Slovo HRNOUT tedy nahraďme slovem HRABAT, což je pro ptáky hrabavé činnost od přírody daná. Směr pohybu přehrabávaného matroše hodlám usměrňovat gravitací. I blbá  slepice zpravidla hrabe tam, kam jí to jde nejlépe. - z kopce. Dokud listí smíchané se vším možným při neustálém přehrabování nenarazí na šikmo z kopce vedoucí pletivo, hráz z prken, či jinou překážku, podle níž pak drůbež bude dál  při hledání potravy, hrabáním posunovat vše, v čem se bude prohrabovat. Už jsem to viděl. Funguje to. Jen dodnes nevím o nikom, kdo by toho cíleně využíval.



Koncentrák: Ne. Mám na mysli jakýkoliv výběh, který není ničím porostlý. Tzn. ohrazený výběh, kde je víc slepic, než je zdrávo. O slepicích , které stráví život pod střechou tu debatovat nebudu. Od své babičky VÍM, viděl jsem po dobu několika let, že lze chovat slepice tak, aby jejich výběh byl pokryt vegetací. TRÁVOU.Samozřejmě, jakmile se někdo ocitl u korýtka s kuchyňskými zby, nebo zrním,  v cukuletu byly u něj. Ale zbytek dne se schovávaly v malinách a pod švestkami. TOHLE NENÍ DOHAD, to jsem na vlastní oči VIDĚL. 




RADIM BUFFALO TOBIAS říká:



to bych teda rád viděl, jak budou slepice hrnout nějaký bordel někam...tím koncentrákem myslíš slepičárny bez oken...???
Martin Gross říká:


Co vím, tak na venkově se slepice chovaly extenzívně odjakživa. Krmný systém je něco na půl cesty mezi extenzívním a intenzívním chovem. Plánuju také ohradu a to pod stromy, kde mi budou pipky hrnout veškerý bordel na kompostiště v nejnižším bodě výběhu. Nikdy to nebude na 100% a na 365 dní v roce. Ale zavírat slepice do koncentráků, byť pod širákem, to je úchylka posledních 100, možná 200let.









Uživatelský avatar
Ivka Štefancikova
Příspěvky: 41
Registrován: 08 črc 2012 02:11

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od Ivka Štefancikova »

No ja neviem sliepky sú domestikované zvieratá, x rokov sa šľachtia a ich metabolizmus je podla mňa prispôsobený  ku konzumácii vysoko energického jadra. V takomto lese kým by si našli dostatok potravín na chemicke aj mechanicke zasýtenie tak by výrazne poklesla znáška a hmotnosť.  Navyše si pamätám jak bola babka dva mesiace v nemocnici a strýko v ramci úspory - rozumej vlastnej lenivosti nechal 10 sliepok na 20 arovej zahrade. Všetky kriky vykapali. Sliepky ich okusali a potom podhrabali. Záhrada na niekoľko rokov nefunkčna. Nejaku sliepku voľačo uchytilo znaška nulova. Čo sa tyka traktora tak to mala moja prababka pre kurčata a kraliky. Aj s kolečkami :D ale pripravit s tym záhon... no ja neviem kuraci trus ak je surový a nevyzretý by podla mna rastliny popalil. 


Odpovědět