Slepičí les + slepičí traktor.

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Odpovědět
Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

no nevím, jestli tvůrci mi tupého názvu si došli pro inspiraci do latiny...patrně to bylo myšleno tak, že jim slepice v té ohrádce rozhrabou půdu tak, že oni jen pak něco zasejou...tak to si vysvětluji já...já bych řekl, že ty různé ohrádky jsou výborná věc pro odchov drůbeže...ovšem, když ty pak nejsou přecpány nebo ponechány dlouho na 1 místě až zvířata vyzobou a vyhrabou vše zelené...

Martin Gross říká:


Slovo trakce se používá tam, kde se něco tahá/táhne. Tvar lainského slova neznám. Traktor jako mašina na motor je taky zařízení na tahání NĚČEHO.


Slepičí traktor je podle mě traktorem právě proto, že se přetahuje z místa na místo. Pro mě dost týrání zvířat, ale kdo chce kam, až se ucho utrhne.





Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od Sanča »

Kdysi jsem o slepičím traktoru přemýšlel z důvodu ušetření za oplocení. Nicméně mě odradilo několik věcí.


Za 1 slepice je zvíře, které rádo pochoduje při shánění potravy, 2 pokud se podíváte na ukázky tzv. slep. traktorů jde většinou, co do plochy o pojízdné koncetráčky, 3 v kopcovitém a svahovitém terénu, jaký mám já, je to k ničemu.


 


Pokud chce někdo používat slepice ke "zpracování" půdy, je dle mého lépe použít několik výběhů "natvrdo" postavených s přeháněním slepiček a doséváním oblíbené slepiččí potravy. Určitě jde navrhnout funkční design i u nás.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

přesto tyto dostacečně velké ohrádky jsou při odchovu pro mnohé chovatele k nezaplacení i když název slepičí traktor je poněkud nešťastný...jde tady o to, že ty ohrádky by se něměly přeplňovat a po několika hodinách, kdy kuřata spasou lístky, tak tu ohrádku zase popotáhnoout...


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od jarda bon jovi »

Chtěl jsem se zeptat, zdali mají slepice nějaký akční rádius.... Tedy maximální vzdálenost, jak daleko dolezou.


mám 10 hektarů sadu a říkal  jsem si, že by mi mohly slépky pomuct s mravencema, co se množí jak oživot a pěstujou si tam mšice.... Udělal bych jim na šibičáku 5x3 metry kurník a jak by kus zlikvidovaly, popovezl bych je dál..... Je to blbej nápad?


O vajíčka až tak moc nejde, co bude, to bude. co bys doporučil za plemeno?
 


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

no, já bych řekl, že akční rádius slepice je tak cca 150 - 200 m...krůty a perličky více, protože jsou chodivé...a pokud ti nejde o vejce, skus to s krůtama...ty ožerou i mandelinku zespodu z listu kobzola...a víc se i samy napasou...a jaké plemeno doporučit...??? to je těžké...především takové, co se ti líbí...ne...??? vem si třeba ty šumavanky, české slepice...nebo hybrid horal...či kalimero...mi se líbí třeba holokrčky a zdrobnělé velsumky...


Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od Stepan L. »

Tak jsem procetl tuto zajimavou diskuzi. Protoze se zabyvam chovem drubeze (slepice, husy, kruty, perlicky), tak mohu potvrdit nebo vyvratit nektera tvrzeni. Drubez chovam na 50 arovem oplocenem pozemku za domem (ovocny sad). Pozemek mam dale rozdeleny do 3 sekci, mezi kteryma muzu libovolne prehanet drubez. Chovam cistokrevne plemena. 



Na vejce chovam vlasky, ktere dosahuji podobne snusky jako hybridni plemena ( cca 250 vajec rocne). Pro extenzivni zpusob chovu jsou naprosto idealni. Pres zimu pochopitelne krmim, pres sezonu jen prikrmuji. Tyto slepice jsou velice shanclive a 2/3 potravy si obstaraji samy. Tvrzeni, ze slepice se nemusi vubec prikrmovat je ale velice zavadejici a v nasich klimatickych podminkach nerealne. U hybridu je navic problem, ze pokud nemaji podobne podminky jako ve velkochovu (prostredi + specialni krmna smes), jejich snuska dramaticky klesa. Navic vetsinou snasi hodne prvni rok a dalsi roky je snuska slabsi. Jsou tak vyslechtene. Pro cloveka, ktery se snazi efektivne hospodarit na pude jako ja, jsou cistokrevna plemena mnohem vhodnejsi. Dale samozrejme nazenu slepice na cerstve poryte zahony, nebo po sklizni na pole. K dispozici maji i kompost, popeliste, hromadu s drobnym sterkem atd...Mohu potvrdit, ze pokud clovek pouziva zdravy selsky rozum, tak se naklady na krmeni hodne snizi a cely chov zefektivni. Nehlede na to, ze mi v sadu zlikviduji kvanta skudcu a tim padem i zvysi urodu. Zkratka vse souvisi se vsim a stari sedlaci umeli vse perfektne a efektivne zuzitkovat. 



Nekteri tady pisou o hradovani na stromech. To by si mel chovatel ze zacatku pohlidat. Par dnu/tydnu to trva nez si zvyknou. Je treba vecer odchytit a prenest do kurniku. Podobne je to i u krut a perlicek. Pristresek pro husy? Proc ne, ale moje husy ho nikdy nevyuzily - ani v nejextremnejsim pocasi!



Co se tyce rozhrabavani pozemku, vetsi skody nepozoruju. Sem tam neco rozhrabou, ale zadny strom ani ker mi neodesel. Kolem kazdeho mam udelanou zabranu, ktera nedovoli podhrabavani a ohradku proti okusovani (husy). Stromy mam zamulcovane slamou, semtam se v ni pohrabou, tak to obcas kdyz jdu kolem nastelu zpatky - zadna tragedie. Zaroven jednotlive sekce pozemku postupne kombinuju, tak abych mel oddelenou hrabavou a vodni drubeza 1 sekce vzdy odpocivala.



Na maso chci zacit chovat sulmtalky, coz je rakouske puvodni plemeno. Velmi odolne, velmi zmasile i pri extenzivnim zpusobu chovu. Husy chovam slovenske a kruty cernobile grolvicke. Perlicky jsou perfektni na vyzobavani semen bodlaku a plevelu. Pokud s tim nekdo ma problem, mel by je zacit chovat.



Drubezi trus je perfektni hnojivo, ale musi se nechat ulezet anebo rozkvasit v sudu. Jinak je prilis agresivni. Ale jinak je to poklad.





Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

dobře jsi to tu napsal ogare...existuje taky hybrid slepic pod názvem horal, který je rovněž velice vhodný do drsnějších podmínek...z dalších hybridů bych doporučoval i holokrké kalimero ( i když to označení kalimero považuju za poněkud dětské ) a dominant...dnes již je ve světě dost takových užitkových hybridů, které snesou drsnější a podhorské podmínky...to kalimero bylo na slovensko dovezeno z francie a před cca 2 roky se objevilo i v česku ( farma klokočí u hranic )...já bych ty hybridy nezatracoval...radši chovat hybrida než náhodnou směsku různých plemen, která vznikne divokým, náhodným křížením na dvorku chovatele...z čistokrevných plemen jsou dobré ty vlašky, české slepice a holokrčky...jak ti sedí ty slovenské husy...??? ty české jsou již velice zdegenerované a je to s něma všelijaké...kolega se o nich bavil s jejich chovatelem pavlem ( příjmení ), který je dlouholetý pojem mezi chovateli vodní drůbeže...ja si ho pamatuji ještě z výstav v období komunistického temna v československu...krůty a perličky mají tendenci hřadovat na vyšších stromech v zahradě nebo na plotech, jelikož jsou nejméně zdomestikovány...jsem názoru, že u těchto to ani nevadí neb jsou otužilé, ale lze je od mládí naučit do kurníku nebo stodoly...ale tam pak vše obserou, jak hřadují na trámech...mi tak kdysi krůty hřadovali na staré třešni a ten strom pak vypadal hrozně...!!! ze slepic takto často po stromech hřaduje např. plemeno araukána, které snáší vejce se skořápkou tyrkysové barvy  a tak je pak třeba na velikonoce není třeba již barvit..perličky ale často zanášejí...slepice se často popelí třeby u kořenů keřů rybízu nebo lísek a ty kořeny tak obnažují...ale nepozoroval jsem, že by to keřům nějak zvlášť vadilo...ty kuřince je třeba nechat aspoň 3 týdny vykvasit ve vodě, ale já jsem je mnohokrát i použil s úspěchem tak, že jsem je zahrnul přímo do válků jako při sázení brambor a pak jsem do hlíny nad něma zasadil okurky...máš fotku těch rakouských slepic...??? píšou se tak, jak to tady píšeš ty...??? zkus taky ty kalimera...já měl kohouty 5 - 6 kg živé váhy...v itálii chovají lehké černé plemeno krůt italských černých a tyto dosahují váhy cca 2.5 - 3,5 kg...chovalo se to před lety i v česku ale pak se to nějak vytratilo...jinak krůty jsou ideální i na mandelinky do brambor...


Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od Stepan L. »

Ahoj,



Urcite je u nekterych cistokrevnych plemen problemem pribuzenske slechteni a degenerace. Zalezi na chovatelske zakladne... Z tohoto pohledu nekdy prave toto nahodne slechteni na dvorku pomuze a dalsi generace krizencu muze byt vitalnejsi a produktivnejsi. Ja su jen chovatel a ne slechtitel, takze do toho zas az tolik nevidim... Me zajima hlavne maso a vajicka:)



Slovenske husy chovam prave kvuli tomu, ze ceska husa uz neni co byvala a taky proto, ze pro dobry material na Slovensko to mam co by kamenem dohodil. Navic dobre sedi a jsou podstatne vetsi a zmasilejsi nez ceske.



Pro kruty mam velky dreveny krutnik. Ze zacatku mi hradovaly na strese, ale pak sem je vzdy do 3 tydnu naucil prenasenim a zahanenim na krutnik. Krutnik je jednoducha velka drevena bouda s hrady, samozrejme nezateplena, neb jak pises kruty jsou neobycejne otuzila stvoreni. Tam mi hraduji i perlicky, kruty je toleruji:) Hradovani na strome by asi nevadilo, ale proste je mam radsi pod kontrolou - ma to sve vyhody.



Ty italske kruty znam! Nero d´Italia. Jsou perfektni. Ja mam ty grolvicke a ty taky nejsou kdovijak velke.



O ty rakouske slepice se ted hodne zajimam. Zatim jsem si poridil 1,2 altsteirer weiss a za par tydnu bych mel mit nasadova vejce tech sulmtalek. Pry plati za naprostou delikatesu a servirovali je u kralovskych dvoru po cele Evrope.Jsou zajimave prave velkou otuzilost, shanclivosti a nenarocnosti. Chovali se vzdy extenzivne.



Zde je foto:



http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Sulmtaler_015_neu.JPG



Zde nejaka stranka primo o nich:



http://www.sulmtaler.at/cms/index.php?id=316



A zde informace primo od chovatele styranek a sulmtalek:



http://www.sulmsteirer.com/


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

tak ogare...díval jsem se na ty chocholaté slepice...jsou podobné na hudánky či paduánky...nevěřím ale, že by byly až tak vynikající oproti jiným krajovým selským plemenům...každé takové odolné krajové plemeno, má své + a i - ...když před několika lety přivezl činovník českého svazu chovatelů ing. šonka z francie plemeno marans, tak taky mu nadělal reklamu, co vše mají nej...měl k tomu holt možnosti, jako činovník svazu a tak mu otiskovali v chovateli oslavné propagační články na toto plemeno a on měl z toho big business...poblázněnci mu pak málem utrhli ruce a on si diktoval ceny násadových vajec a kuřat...takto vznikají fámy...jako i  s těma indickýma běžcema coby permakulturníma superkachnama...zaznamenal jsem nabídky na cca 21 denní kachňata po 300 kč/ks když byla ta hysterie okolo nich v plném proudu...!!! teď už jsou chovné kusy nabízeny po cca 200 kč a plemenné výstavní s rodokmenem po cca 500 kč...mi se z těch odolných plemen líbí zase holokrčky...ale teď co se rozšiřuje to kalimero, tak je dost těžké sehnat kvalitní chovný material u velkých slepic...všude se nabízejí jen holokrčky zakrslé...ale slyšel jsem, že prý v oblasti rumunského banátu, je stále chovají češští krajané...jinak ten krůtník není špatná věc...krůty a perličky jsou tak chráněny před deštěm a sněhem...moje krůty ale někdy pod přístřešek na noc jdou samy a někdy zase spí vedle na plotě...ten extenzívní chov mylíš úpně bez přikrmování...??? to teda nemohly mít velkou snášku...o tom jsem přesvědčen...!!! patrně se jedná o poloextenzívní chov, ne...??? kdy drůbež má přístup do neomezeného výběhu a je jen přikrmována, třeba na noc, kdy pak na hřadě to zrno nejlépe využije a stráví...žádné plemeno slepic nemůže mít uspokojivou snášku bez přikrmování od chovatele...!!! pro mě je uspokojivá snáška 200 - 250 vajec/rok...nějakému radikálnímu permakulturníkovi však stačí chovat zdivočelé a plaché slepice co občas někde náhodou najde nějaké to vejce a je to pro něj z jeho hlediska, taky přijatelná snáška...odkaď jsi, šohaju...??? vidím na tvém profilu jen pálavu...to patrně znáš toho peška co množí ty staré ovocné odrůdy, co...??? stále se tam chystám pro oskeruše a jabloně řehtače...


Stepan L.
Příspěvky: 44
Registrován: 13 úno 2013 08:18

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od Stepan L. »

Tak ja na zadna zazracna plemena neverim, to urcite ne. Videl jsem je u kamarada chovatele v Rakousku a zaujaly me, takze to s nima chcu zkusit. Urcite je neminim nikde nekriticky propagovat. S tim extenzivnim chovem jsme se asi nepochopili. Mel jsem na mysli to cemu ty rikas poloextenzivni chov drubeze, protoze zadny uplne extenzivni chov domestikovane drubeze neexistuje. Bez prikrmovani se nikdy nedosahne optimalni uzitkovosti a da se rici, ze zvirata muzou i stradat, pokud je takovy chov provaden neodborne. Ja nemam nic proti ruznym experimentum, ale nejdrive by si mel dany clovek vyzkouset a zvladnout standartni postupy pri chovu drubeze a pak dejme tomu muze experimentovat. Take zalezi na podnebi, protoze to co muze fungovat nekde jinde, nemusi fungovat u nas. Nezapominejme, ze veskera nase domaci hrabava drubez je u nas nepuvodni. Cili ve volne prirode nema sanci prezit (ciste extenzivni chov je skoro uplne to same). Husy by se teoreticky nemusely prikrmovat, ale proc bych je pak choval? Kdyz chovam na maso, tak chci vykrmenou husu. Hlavni slozka je v sezone sice trava, ale bez prikrmovani se optimalni zmasilosti nedosahne.



Ja davam rano srot nebo michanici a na vecer zrno, protoze presne jak rikas zrno se travi dele a je proto na noc lepsi. Davky menim prubezne podle potreby chovane drubeze v danem rocnim obdobi.



Vse je proste o pouziti zdraveho rozumu. Nelze si myslet, ze budu mit zvirata jako automaty a nebudu se o ne muset starat. Kazde chovane zvire vyzaduje peci a bohate se za ni odmeni. A vubec nejde jen o krmeni, ale i o dalsi veci...



Slepici les, kde se slepice postaraji sami o sebe je v nasich podminkach velmi bizarni predstava a takovy chov bude velmi neefektivni. Pres zimu stejne bude muset takovy chovatel prejit ke standartnimu chovu. Takze bez patricneho zazemi se neobejde. A nedokazu si predstavit jak bude realizovat zabezpeceni takoveho lesa proti dravcum.



Peska znam, protoze pochazim ze Slavicina - to je 10 km od Bojkovic, ale pred 4 lety jsem se usadil tady na jihu. Oskeruse a rehtace tam urcite na jaro sezenes.



Odpovědět