Slepičí les + slepičí traktor.

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Odpovědět
Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

ovšem zde se naskýtá otázka, zda se teda oplatí to sázení všelikých a hlavně různorodých druhů bobulovin a semena produlujících travin, když je to stejně třeba pak obrat a sklidit na zimu a zda teda není jednoduchší nasadit teda na nějakou vhodnou plochu tu všelikou směs keřů aj. a pak bokem nejakou tu obilninu...??? pokud se to samo vysemení, příjde toho mnoho v niveč...pod sněhem si slepice a jiná drůbež nic nevyhrabe...jen tak někde pod stromy a v houští, kde není moc sněhu...to by snad dělat tak šlo tam, kde nepadá sníh...takže asi jen v někde v pryč...nevím, proč to tak komplikovat...prostě pokud je nějaká vhodná plocha u baráku, tak tu dosadit vybranými keři a někde bokem pár arů osít něčím...dyť to až tak velká práce není...určitě menší než se pak prodírat křovím při sklizni nějakých bobulovin na zimní období...b ažant si tak něco nasbírá ale ten zase není chován na produkci vajec a to je snad ten rozdíl...nějaký zarputilec si tak ale slepice může chovat ovšem je bude trápit hladem a taky za cenu několika snesených vajec/rok...slepice dost citlivě reaguje na přísun krmiva a jak jí nedáš, nedá ti ona zase vajca...jednoduchá rovnice...nemá cenu se vracet ke způsobu chovu jako někde u keltů... 

QNX říká:
RBT: asi to opravdu vzniklo podle vzoru "jedlý les" (ale i jedlý les je nesmyslně zvolený název). Okřehek menší je jedlý i pro lidi, ale častěji se do salátů pěstuje okřehek hrbatý. No, máš pravdu, že úživnost louky je větší než úživnost běžného lesa ........ a úživnost "slepičího krmného ekosystému" by měla být ještě o něco větší než úživnost louky :-)


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od QNX »

Bobule bych na zimu pro slepice nesklízel. ............ ale co třeba kaštany, žaludy .......... když se z nich odstraní saponiny/třísloviny, tak z toho je krmivo, které se dokonce dříve i používalo ( je to vlastně především škrob jako v zrní). To by mohl být dobrý zdroj krmiva na zimu. Se sklizní nějakých drobných semínek z keřů bych se neobtěžoval, ale kaštany a žaludy jsou dost velké a tak by to šlo s přijatelnou námahou i v metrákovém množství.

Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

ale slepice to nežerou...a ani mnohdy jeřabiny...musely by se asi na ně naučit...a patrně to není ani pro ně vhodné obsahem živin...jen to zkus...slepice není poustevník školastik...žaludy a kaštany jsou tak akorát pro prasata...já vím, že se ze žaludů kdysi v dobách nouze pekl chleba nebo co...ale byl bych pro rakytník a šípek...ale to by se stejně muselo v nějaké míchanici aby to sežraly...a zkoušet to v různém poměru...a kombinovat...bude proto asi praktičtější zůstat u tradičního krmení nebo pak večerního příkrmu zrním při možnosti celodenního neomezeného výběhu v zatravněném terénu...a jestli někde na sibiři slepice přežívaly žraním nějakých bobulí, tak stejně nenesly...to by zde v našich podmínkách hraničilo patrně s týráním zvířat...znal jsem 1 babu a ta byla tak střelená a pomýlená svým fanatickým veganstvím, že nutila i svého psa žrát ten její šrot co jedla spařený...myslím, že jeřabiny se zbírají daleko lépe než žaludy...i když to jsou bobule...můžeš to i pěkně sušit na šňůře...


 


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od QNX »

RBT: samozřejmě to slepice nežerou. Nežerou to právě pro velký obsah saponinů (kaštany) a pro velký obsah tříslovin (žaludy). Proto jsem psal o nutnosti jejich odstranění, to je proveditelné i v domácích podmínkách. Když tyhle nechutnosti z žaludů a kaštanů odstraníš, tak to slepice žrát budou a ty si to klidně taky můžeš přidat do mouky a udělat si z toho chleba.

Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

někde jsem o tom četl že se to musí nějak močit a louhovat...otázka ale je, zda to stojí za to...nejsme po 30 - ti leté válce ani po stalinově uměle vyvolaném hladomoru, aby se muselo sahat k takovým alternativám, ne...??? poorat ( třeba s koňským potahem ) , zasít, vymlátit obnáší dle mého mínění méně práce než to s tím zpracováním nějakých žaludů a kaštanů...a prasata je stejně sežerou celé...prodrůbež to patrně nemá cenu...

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od QNX »

RBT: no po 30-ti leté válce jsme :-) a doba jedení žaludů a kaštanů na nás už zase čeká. Ty s tím koňským potahem ......... choval jsi někdy koně a zkoušel s nima pracovat, zkoušel jsi pro ně vypěstovat potřebné krmení? Já jsem si to vyzkoušel a zase taková pohoda to není. Samozřejmě když ti seno poseká, obrátí, pohrabe, odveze traktor napájený naftou, tak to docela jde, ale vyzkoušel jsem si i sena bez techniky (tedy bez větší techniky než je ruční nářadí) a byla dost velká dřina. Oves jsem kupoval, tak jsem to měl ulehčené, ale když si představím seno, oves a další krmiva pěstovaná ručně bez pomoci fosilních otroků ............ tak raděj budu používat ty žaludy a kaštany. Pěstovali jsme i obilí a s jistotou můžu konstatovat, že nasbírat metrák kaštanů dá mnohem méně práce než vypěstovat a sklidit metrák obilí.


Tvé uvažování je pevně spjaté s levně dostupnou energií, proto asi nechápeš permakulturní přístup, který počítá i s dobou postfosilní.


jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od jarda bon jovi »

takže, mám permakulturní zkušenosti s chovem slepic....


tehdy se teda o permakultuře vědělo prdlajs, ale já to zkusil. trvale udržitelně....


krmil jsem slepice úspěšně  semínky z louky.vezme se tyč, k ní se připojí ušitý pytel o šířce 2 metry a na špagátech se vláčí pytlem s pootevřeným otvorem tráva , jenž nebyla sekaná. pomocí tyče se stébla ohýbají a semínka padají do pootevřeného pytle. nejdříve ručně, pak pomocí koně jsem nasbíral 20 pytlů travních a jiných semínek. Slepičky nepohrdly a vajíček měly jako při zrní.jen bodlákovým enkláám jsem se vyhýbal.


Orat s hajtrou jsem zkoušel, nutno poznamenat, že současná půda není koněm oratelná. párou hajter snad....


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

předpokládám, že tou hajtrou míníš asi koně...nazývat tak koně je poněkud zvléštní...pod hajtrou bych si představoval nějakého silně zanedbaného jedince...ale to je jiná...rád bych tu louku po tom tvém vléčení pak viděl...to uý asi nešla pokosit nehledě k tomu, že i kdyby šla, tak to seno nemá už asi žádnou výživnou hodnotu...jaký to má ale význam...??? není už teda výtěžnější zasít zrno...??? travní semeno je na krmení drahé...stačí se podívat co stojí dneska osivo...nehledě k tomu, že si nedovedu představit, to tahání pytle za sebou...a která půda není tou " hajtrou " oratelná...??? ta tvá současná nebo jaká...??? pokud jí potřebuješ poorat, tak to ti může nahrubo na podzim přejet někdo s traktorem a ty si to už na jaře doděláš koněm...to je jasné, že několikaroční drn 1 koněm nepoořeš...dej tu ten náčrtek toho pytle...

Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »


vídíš budoucnost hodně černě, kdyš myslíš, že se zase budou žrát žaludy...s koněma jsem kdysi taky oral a když by jsem teď potřeboval, tak si potah naptám...a sena jsem se taky ručně nahrabal dost...kdysi se ty žaludy taky močily aby se zbavily tříslovin...asi by to bylo nejlépe po několik týdnů louřit někde v potoce či rybníce ( slyšel jsem, že se to močilo snad cca 6 týdnů ) pak se to muselo sušit a šrotovat...ale samotným šrotem z nich se stejně drůbež nedá krmnit, tak jako jen jeřabinami, rakytníkem apod...aby ti drůbež snášela, potřebuje bílkoviny...
QNX říká:

RBT: no po 30-ti leté válce jsme :-) a doba jedení žaludů a kaštanů na nás už zase čeká. Ty s tím koňským potahem ......... choval jsi někdy koně a zkoušel s nima pracovat, zkoušel jsi pro ně vypěstovat potřebné krmení? Já jsem si to vyzkoušel a zase taková pohoda to není. Samozřejmě když ti seno poseká, obrátí, pohrabe, odveze traktor napájený naftou, tak to docela jde, ale vyzkoušel jsem si i sena bez techniky (tedy bez větší techniky než je ruční nářadí) a byla dost velká dřina. Oves jsem kupoval, tak jsem to měl ulehčené, ale když si představím seno, oves a další krmiva pěstovaná ručně bez pomoci fosilních otroků ............ tak raděj budu používat ty žaludy a kaštany. Pěstovali jsme i obilí a s jistotou můžu konstatovat, že nasbírat metrák kaštanů dá mnohem méně práce než vypěstovat a sklidit metrák obilí.


Tvé uvažování je pevně spjaté s levně dostupnou energií, proto asi nechápeš permakulturní přístup, který počítá i s dobou postfosilní.




Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

taky si myslím, že permakultura není nic nového na světě...akorát, že se ty staré postupy používané po staletí sloučily pod tento název...

Odpovědět