Slepičí les + slepičí traktor.

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Odpovědět
jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od jarda bon jovi »

Mno, slepičí traktor zřejmě má být nějaká analogie ke košárování ovcemi či kozami.....


Na potlačení plevelů a doplnění živin do půdy to může být uspokojivé, avšak se tím nemění obsah humusu v půdě, takže pouze uspokojivé....


Jináč slepice jsem vždy měl v krmném sadu a přilehlých křovinách a asi na hektárku nevyužité plochy se dvacet slepic uživilo samo. nedával jsem jim od jara do podzimu nic než zbytky z kuchyně a snášely víc vajíček, než jsem stíhal sníst a rozdat.


Do velkého sadu budu vyrábět pojízdný kurník který občas potáhnu traktorem kupředu.


Netušíte někdo, jaký má slepice akční radius????


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

výraz slepičí les + slepičí traktor jsem zachytil na těch potravinových zahradách...mé dlouholeté chovatelské zkušenosti a i poznatky mých přátel + chovatelů všeho možného, mě utvrzují v tom, že autor tohoto webu nepochopil patrně o čem je vůbec chov drůbeže, nemá o tom ani páru a koketuje s nějakýma anarchistickýma utopistickýma idejema a pleská o nich jen někde v čajovně při jointu s podobiznou internacionálního komunistického vraha el che guevary na triku...výběh do lesa či nějakou zarostlou a neudržovanou louku lze výborně využít pro poloextenzívní pastvu slepic  a jiné drůbeže, výběh pro prasata ( třeba plemene mangalica, duroc, přeštické, vietnamské, gottingenské )...před ovcemi a kozami by bylo nutno mladé dřeviny a keře oplotit...na www.potravinovezahrady.cz se autor se mnou hádá, že " slepičí traktor "je " slavný permakulturní vynález " a nemíní z tohoto tvrzení, ustoupit...!!! myslí si, že je možno zavřít slepice do ohrádky a tyto drn rozhrabou až do hlíny a do takto " poorané " půdy pak něco zaseje...pokud ovšem viděl skutečný kuřinec, tak by měl vědět, že s neskvašeným kuřincem si může na pozemek zanést i semena různých nežádoucích rostlin...myslí si asi, že pak se slepice uživí z toho, co si na takto omezeném prostoru sama najde...a z takových anarchistických názorů pak vznikají bludy...!!!


já mám například několik slepic snáškového hybridu dominat modrý a jsem s něma zcela spokojen...mi při poloextenzívním chovu snesou cca 250 vajec/rok a to v žádném případě nekrmím plněhodnotnou krmnou směsí pro nosnice neb to bych se nedoplatil...!!! nesou mi uspokojivě již 3. sezónu a vyřadím je až na podzim...u čistokrevné drůbeže bych této snášky nikdy nedosáhl...krmím jen tím, co mám zrovna po ruce...takže o žádné vyvážené krmné dávce se nedá hovořit...teď se zrní dlr druhu prodává po cca 450 - 700 kč/q a krmné směsi i po 1000 kč/q...takže je se třeba snažit chovat výkonné nosnice a se 100 vejcemi/rok bych se rozhodně nespokojil při těchto cenách krmiv...proto je třeba se snažit o co nejvyšší snášku neboť nechápu proč bych měl chovat 20 nedostatečně krmených slepic, když mi při dobrém krmení snese stejmě vajec slepic jen třeba 10...??? kdybych měl k dispozici tak 1 ha pole, tak bych si je určitě osel různými zrninami...s1 či párem koní by se to dalo pěkně zvládnout...


mám před sebou knihu z r. 1956 - kniha o drůbeži, kde je mnoho příkladů pro poloextenzívní chov drůbeže košarováním...jsou tam i fotografie pojízdných kurníků ještě s loukoťovými koly...a maringotek vhodných na přebudování na pojízdný, mobilní kurník se dá najít v inzerátech všude ještě dost...je třeba se podívat po antikvariátech po starých chovatelských knihách a troufám si tvrdit že skoro v každé bude vyobrazen pojízdný kurník a ty ohrátky pro odchov mladé drůbeže...zvláště pak je třeba pátrat po prvorepublikové chovatelské literatuře...ta poúnorová - popřevratová, je již ovlivňována sovětskými poznatky typu - poručíme větru, dešti... 


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »


ale jsi je přikrmoval...!!! nemusí to být zrovna zrní...já mnohdy přikrmoval jen namočeným chlebem a vařenýma bramborama...teď po žních bude třeba sehnat co nejvíce zrnin na celý příští rok...překupníci zase zdvihnou ceny...a kolik vajec ti stačí...??? někomu 1 a někomu je 6 - 8 tak akorát, jako třeba mi...
jarda bon jovi říká:

Mno, slepičí traktor zřejmě má být nějaká analogie ke košárování ovcemi či kozami.....


Na potlačení plevelů a doplnění živin do půdy to může být uspokojivé, avšak se tím nemění obsah humusu v půdě, takže pouze uspokojivé....


Jináč slepice jsem vždy měl v krmném sadu a přilehlých křovinách a asi na hektárku nevyužité plochy se dvacet slepic uživilo samo. nedával jsem jim od jara do podzimu nic než zbytky z kuchyně a snášely víc vajíček, než jsem stíhal sníst a rozdat.


Do velkého sadu budu vyrábět pojízdný kurník který občas potáhnu traktorem kupředu.


Netušíte někdo, jaký má slepice akční radius????




Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

a jaký má slepice akční rádius...??? tos měl již vypozorovat, jak jsi je měl v tom sadu, ne...??? ale vím z vlastního pozorování, že zajdou i 200 m i více od kurníku...třeba na holém poli...záleží na členitosti terénu a jak je zarostlý... 

RADIM BUFFALO TOBIAS říká:

ale jsi je přikrmoval...!!! nemusí to být zrovna zrní...já mnohdy přikrmoval jen namočeným chlebem a vařenýma bramborama...teď po žních bude třeba sehnat co nejvíce zrnin na celý příští rok...překupníci zase zdvihnou ceny...a kolik vajec ti stačí...??? někomu 1 a někomu je 6 - 8 tak akorát, jako třeba mi...
jarda bon jovi říká:

Mno, slepičí traktor zřejmě má být nějaká analogie ke košárování ovcemi či kozami.....


Na potlačení plevelů a doplnění živin do půdy to může být uspokojivé, avšak se tím nemění obsah humusu v půdě, takže pouze uspokojivé....


Jináč slepice jsem vždy měl v krmném sadu a přilehlých křovinách a asi na hektárku nevyužité plochy se dvacet slepic uživilo samo. nedával jsem jim od jara do podzimu nic než zbytky z kuchyně a snášely víc vajíček, než jsem stíhal sníst a rozdat.


Do velkého sadu budu vyrábět pojízdný kurník který občas potáhnu traktorem kupředu.


Netušíte někdo, jaký má slepice akční radius????






jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od jarda bon jovi »

V sadu jsem pozoroval prd, ten má 100x100metrů, ten novej má 180x800 metrů.......


Já raději volím menší intenzitu a větší plácek. do velkého sadu potřebuju slepice jako zdravotní policii na škůdce.


Źrní za peníze je anachronismus.... Vezmu vlašu lonské slivovice, pakl klobásek, štípu domácího sejra a kombajnér mi nasype plnou devítku vlečku jako prd... To samé dám majiteli velkostatku, aby nebečel, že zchudne.Pojízdnej kurník na asi 100 slepic bych dělal z šibičáku,6x2,5 metrů...nevím však, zdali jedno či dvoupatrák, skrze  ubikace, aby jim nebylo těsno... Sice jen od jara do podzimu,  zimní kvartýr v zděném chlívku s výběhem.


Osobně mi stačí 5 vajec denně, ale babičky a přátelé taky muší žrat.


 


 


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »


no mě taky s vajcama vykořisťujou z rodiny...přinesou pár kůrek a chtěli by za to hned vajca...!!! a s tím zrním...co mám dělat, když jak jsem se vrátil z toho španělska, tak ty volné plochy tady okolo byly již zastavěny...??? jak seženu možná toho nějakého investora, tak na to tu seru a jedu zpět...možná, že i dřív...!!! tady okolo už nic skoro nesejou...a když, tak to nechají stát a zaorají to...dotace na ha dostali, tak co, ne...??? kdybych to měl tak lehké jako ty, tak to by mi bylo hej...!!! ale tak lacino to asi nebude, jak píšeš...za lacino bych považoval 300 kč/q...já bych řek, že 6 x 2.5 m na cca 100 slepic je málo...!!! já bych tam umístil nejvýše 20 slepic...je třeba počítat s tím, že v zimě, jak napadne sníh a bude brzo tma, tak slepice budou trávit mnoho času v kurníku a ven ani nevylezou, jak bude mrznout...jak jim omrznou hřebeny, tak přestanou na pár týdnů snášet...proto je lepší je za mrazů ven nepouštět...no a jak bys je tam na těch cca 15 m2 chtěl namačkat 100 ks...??? kde je welfare chovaných zvířat...??? víš jaký by tam byl smrad ze čpavku...??? to bys měl po snášce...!!! myslím, že 2 - patrový kurník není dobrý nápad neboť slepice se vždy tlačí do vyšších pater a dole bys asi něměl žádnou...proto je i lepší mít i hřady ve stejné výši...neperou se tak o místo nahoře...pořiď si i do toho sadu krůty, české husy, perličky a prasata...ti ti to vše dokonale vyčistí od padaných...teď jsem viděl na www.ifauna.cz , 2 inzeráty co nabízeli extenzivní plemeno prasat - mangalica...na slovensku je nabízejí za cca 80 - 100 €... 
jarda bon jovi říká:

V sadu jsem pozoroval prd, ten má 100x100metrů, ten novej má 180x800 metrů.......


Já raději volím menší intenzitu a větší plácek. do velkého sadu potřebuju slepice jako zdravotní policii na škůdce.


Źrní za peníze je anachronismus.... Vezmu vlašu lonské slivovice, pakl klobásek, štípu domácího sejra a kombajnér mi nasype plnou devítku vlečku jako prd... To samé dám majiteli velkostatku, aby nebečel, že zchudne.Pojízdnej kurník na asi 100 slepic bych dělal z šibičáku,6x2,5 metrů...nevím však, zdali jedno či dvoupatrák, skrze  ubikace, aby jim nebylo těsno... Sice jen od jara do podzimu,  zimní kvartýr v zděném chlívku s výběhem.


Osobně mi stačí 5 vajec denně, ale babičky a přátelé taky muší žrat.


 


 




Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od Martin Gross »

Příkrm asi neodbouráš. O tom žádná. Ale je otázkou, kolik. I tady bych nechal na každém, zda do toho půjde. Osobně se mi to zamlouvá. Například moruše a lísky nad takovým výběhem by nebyly špatné. Plus x dalších druhů. Lískový oříšek je pro slípky trochu velké sousto, ale ten nosatec, nebo co to do nich vrtá, je pro ně dobré zpestření. Všechno je to sezónní. OK, ale dá se tam nastrkat spousta věcí. ´Teď u nás třeba jsou louky plné ovsíku vyvýšeného. Na podzim bude zas třeba čimišník. Pokud uděláš tenhle výběh na svahu, tak na dolním konci budeš moci jen sbírat matroš do kompostu. Jako všude je i tady zásadní otázka velikostí. Pokud disponuješ 10hektary, tak slepice asi řešit nebudeš. tam si najdou svoje i bez speciálních krmných systémů. Pokud máš k dispozici jeden hektárek a nechceš, aby ti rozházely veškerý mulč na pozemku, nejde to bez oplocení. Jsou bystré a jakmile někam položíš slámu, trávu, nebo jakýkoliv mulč, okamžitě se jdou podívat, jestli pod tím nejsou žížaly. Nezavrhoval bych to tak šmahem. Jde to spojit třeba s plochou s malinami, ostružinami a dalšími plodinami. Jak tu už bylo řečeno, zásadní otázkou je, jak daleko od jejich noclehárny co vysadit. Mí prarodiče měli slepice, naši rodiče měli slepice, slípky vždy mohly do malin, kterým neuškodily. A maliny byly pokaždé 1A klasa. Na mou zamulčovanou zahradu pustím jen kachny. Ale slepice výhledově taky plánuju. Určitá závislost na člověku je néoddiskutovatelná. pokud mají snášet bez výpadků, ten příkrm neodbouráte. Ale ten se dá upravit. Nemusí to být šrot, nebo krmné směsi. U nás se jim sypaly zbytky z kuchyně a měly přístup na kompost. Na kompostě si najdou dost zásadní podíl živočišných bílkovin. 


Počítám, že zásadní otázka této debaty je v poměrech. radim, počítám, disponuje o trochu větším pozemkem, než je například můj 1,2ha zahrada. Slepice se drží v určité vzdálenosti od kurníku (a korýtka se žrádlem). V případě 1ha by to bylo tak 80% pozemku. Pro mě a můj jeden hektar nepřípustné. v případě dejme tomu 5ha, žádný problém. A tak dál.


Závěr: Chci vejce, chci lískáče bez červů, chci o něco lepší kompost, chci slepičí hnůj pod např. brambory (VELICE s citem), pak jdu do slepičího krmného systému. Časem, až mi narostou keře na krmení a na zastínění výběhu (mám JJV svah). V zimě je u nás v průměru tak 50cm sněhu. Takže musím ještě vykoumat zimní krmení, ale i tak se slepičího krmného systému stále nevzdávám.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

dyť to ani nejde chovat slepice bez aspoň večerního příkrmu...!!! to může dělat a praktikovat jedině bloud...!!! a lískáče bych u slepic neřešil...to bych je jim musel rozbíjet a na 2. stranu je jich pro slepice škoda, ne...??? to snad jim je přidat sem tam v zimě do krmení...když jsou mrazy...jak je u tebe cca 0.5 m sněhu, tak to ti nezbývá než sehnat mnoho pytlů pseničných plev a zadiny od mlátičky, sušené kopřivy, vojtěšky...lze využít starých oken z bouraček a zrecyklovat je na stavbu závětří pro zimní období...já jsem postavil kurník na betonových sloupcích a tak se tam v zimě slepice skovají a do sněhu nelezou vůbec...vždy ale se ti dostaví nápad až jak máš vše postaveno a tak bych dnes to celé stavěl jinak a účelněji...postavil bych ho aspoň na cca 1.5 m patkách - pilířích a tak bych tam aspoň mohl na zem nasypat ty plevy aj. a slepice by se v tom pak v zimě přehrabovaly...a přes chovnou sezónu prostor zase využít jako odchovnu kuřat a kuřic...mi se slepice dostaly do zamulčované cibule a daly jí co proto...!!!   

Martin Gross říká:

Příkrm asi neodbouráš. O tom žádná. Ale je otázkou, kolik. I tady bych nechal na každém, zda do toho půjde. Osobně se mi to zamlouvá. Například moruše a lísky nad takovým výběhem by nebyly špatné. Plus x dalších druhů. Lískový oříšek je pro slípky trochu velké sousto, ale ten nosatec, nebo co to do nich vrtá, je pro ně dobré zpestření. Všechno je to sezónní. OK, ale dá se tam nastrkat spousta věcí. ´Teď u nás třeba jsou louky plné ovsíku vyvýšeného. Na podzim bude zas třeba čimišník. Pokud uděláš tenhle výběh na svahu, tak na dolním konci budeš moci jen sbírat matroš do kompostu. Jako všude je i tady zásadní otázka velikostí. Pokud disponuješ 10hektary, tak slepice asi řešit nebudeš. tam si najdou svoje i bez speciálních krmných systémů. Pokud máš k dispozici jeden hektárek a nechceš, aby ti rozházely veškerý mulč na pozemku, nejde to bez oplocení. Jsou bystré a jakmile někam položíš slámu, trávu, nebo jakýkoliv mulč, okamžitě se jdou podívat, jestli pod tím nejsou žížaly. Nezavrhoval bych to tak šmahem. Jde to spojit třeba s plochou s malinami, ostružinami a dalšími plodinami. Jak tu už bylo řečeno, zásadní otázkou je, jak daleko od jejich noclehárny co vysadit. Mí prarodiče měli slepice, naši rodiče měli slepice, slípky vždy mohly do malin, kterým neuškodily. A maliny byly pokaždé 1A klasa. Na mou zamulčovanou zahradu pustím jen kachny. Ale slepice výhledově taky plánuju. Určitá závislost na člověku je néoddiskutovatelná. pokud mají snášet bez výpadků, ten příkrm neodbouráte. Ale ten se dá upravit. Nemusí to být šrot, nebo krmné směsi. U nás se jim sypaly zbytky z kuchyně a měly přístup na kompost. Na kompostě si najdou dost zásadní podíl živočišných bílkovin. 


Počítám, že zásadní otázka této debaty je v poměrech. radim, počítám, disponuje o trochu větším pozemkem, než je například můj 1,2ha zahrada. Slepice se drží v určité vzdálenosti od kurníku (a korýtka se žrádlem). V případě 1ha by to bylo tak 80% pozemku. Pro mě a můj jeden hektar nepřípustné. v případě dejme tomu 5ha, žádný problém. A tak dál.


Závěr: Chci vejce, chci lískáče bez červů, chci o něco lepší kompost, chci slepičí hnůj pod např. brambory (VELICE s citem), pak jdu do slepičího krmného systému. Časem, až mi narostou keře na krmení a na zastínění výběhu (mám JJV svah). V zimě je u nás v průměru tak 50cm sněhu. Takže musím ještě vykoumat zimní krmení, ale i tak se slepičího krmného systému stále nevzdávám.




jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od jarda bon jovi »

Jasně, já měl slepice volnomyšlenkářky ... Dnes pro lidičky, co ode mne berou jehněčí a sýry bych rád poskytnul i vajíčka. Je o ně veliký zájem. a taky bych to rád kombinoval s užitečným, tedy v sadu proti hmyzákům, co škodí. Sad nový má přes 10 hektarů a je částí mých pozemků, jichž vlastním kolem baráku 40 hektárků a dalších 45 mám pronajatých.krmné obilí má výrobní cenu kolem 100kč za metrák, takže zase tak šíleně ten soused můj neprodělává, navíc to je kamarád, co by dal grátis.... já to nikterak nepotřebuju a nezneužívám, protože ovcím jádro nesypu a sám toho taky moc nesežeru.. myslím zrní.


Ten šibičák má sice 15m čtverečných, ale klidně jeho podlahovou plochu zvětším na 4x10m... tak, aby se mi vlezl mezi řádky stromků.


Prasata do sadu nee, páč se tento musí vysekávat i v ekologickém režimu , navíc bychom chtěli dělat zeleninu v meziřádkách, proto se ptám na akční rádius.Líbí se mi u slepic konverze živin, že by i lehce přihnojovaly....


Myslím, že bych jim i udělal do toho pojízdného kurníku nějaké automatické krmítka, co by se ovíraly navečer a motivovalo soudružky slepice k návratu do maringotky.pak by se samy časově řízeně zavřely i dvířka do kurníku, abych neživil i lišky a kuny v okolí.....


Dají se takhle naučit slépky?? Já je měl vždy polodivoké a taknějak neřízené...


Slépky v pojízdném kurníku jsem viděl v jednom ekosadu v dolních rakousích , u kámoše Seppa Holzera.


Docela jim to funguje,  enem jsem se tou myšlenkou začal zabývat nyní, když mám ten sad a dělám na něm. Navíc začal hlad po vejcích a zelenině..... Tož uvidíme, když budem dělat i zeleninu, tak na slépky už nebude tolik času, takže nějakou extenzivní story.....


Fakt do těch opeřenců moc nevidím, tak  se ptám.
V nejhorším dám ten vůz do dávno vytěženého pískového lomu, z kteráho se stala za 60 let neproniknutelná doubrava s dvěmi jezírky....tam by mohly slépky žít divoce a samostatně.....tam těch hmyzáků budou závěje, počítám....
Martin Gross říká:


Příkrm asi neodbouráš. O tom žádná. Ale je otázkou, kolik. I tady bych nechal na každém, zda do toho půjde. Osobně se mi to zamlouvá. Například moruše a lísky nad takovým výběhem by nebyly špatné. Plus x dalších druhů. Lískový oříšek je pro slípky trochu velké sousto, ale ten nosatec, nebo co to do nich vrtá, je pro ně dobré zpestření. Všechno je to sezónní. OK, ale dá se tam nastrkat spousta věcí. ´Teď u nás třeba jsou louky plné ovsíku vyvýšeného. Na podzim bude zas třeba čimišník. Pokud uděláš tenhle výběh na svahu, tak na dolním konci budeš moci jen sbírat matroš do kompostu. Jako všude je i tady zásadní otázka velikostí. Pokud disponuješ 10hektary, tak slepice asi řešit nebudeš. tam si najdou svoje i bez speciálních krmných systémů. Pokud máš k dispozici jeden hektárek a nechceš, aby ti rozházely veškerý mulč na pozemku, nejde to bez oplocení. Jsou bystré a jakmile někam položíš slámu, trávu, nebo jakýkoliv mulč, okamžitě se jdou podívat, jestli pod tím nejsou žížaly. Nezavrhoval bych to tak šmahem. Jde to spojit třeba s plochou s malinami, ostružinami a dalšími plodinami. Jak tu už bylo řečeno, zásadní otázkou je, jak daleko od jejich noclehárny co vysadit. Mí prarodiče měli slepice, naši rodiče měli slepice, slípky vždy mohly do malin, kterým neuškodily. A maliny byly pokaždé 1A klasa. Na mou zamulčovanou zahradu pustím jen kachny. Ale slepice výhledově taky plánuju. Určitá závislost na člověku je néoddiskutovatelná. pokud mají snášet bez výpadků, ten příkrm neodbouráte. Ale ten se dá upravit. Nemusí to být šrot, nebo krmné směsi. U nás se jim sypaly zbytky z kuchyně a měly přístup na kompost. Na kompostě si najdou dost zásadní podíl živočišných bílkovin. 


Počítám, že zásadní otázka této debaty je v poměrech. radim, počítám, disponuje o trochu větším pozemkem, než je například můj 1,2ha zahrada. Slepice se drží v určité vzdálenosti od kurníku (a korýtka se žrádlem). V případě 1ha by to bylo tak 80% pozemku. Pro mě a můj jeden hektar nepřípustné. v případě dejme tomu 5ha, žádný problém. A tak dál.


Závěr: Chci vejce, chci lískáče bez červů, chci o něco lepší kompost, chci slepičí hnůj pod např. brambory (VELICE s citem), pak jdu do slepičího krmného systému. Časem, až mi narostou keře na krmení a na zastínění výběhu (mám JJV svah). V zimě je u nás v průměru tak 50cm sněhu. Takže musím ještě vykoumat zimní krmení, ale i tak se slepičího krmného systému stále nevzdávám.




Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »


prasata by ti ten sad tak přeorala a slepice v závěsu pohrabaly, že bys nemusel ani kosit ani se nijak rýpat v zemi...!!! a vysbírali by ti všechny padanky...jak máš obavu z rytí, tak si pořiď nějaké ovce na výpas...já teď sháním romanovská jehňata neb to je velice plodná ovce a má i 5 jehňat...ale i vřesová je o.k. pro své maso jako z muflona...také jacob je velice atraktivní neb má 4 rohy...jaké ovce máš...??? já bych ten mobilní kurník moc rozměrný nedělal neb aby se pak dal dobře přemisťovat mezi stromy...a co jak ho pak budeš chtít převézt někam jinam...??? 4 m je moc široko, ne...??? 3 m by bohatě stačilo...si myslím...automatická krmítka to by neměl být problém...ale to automatické zavírání a otvírání bych uvážil...nejlépe by bylo, kdybys na vchod do kurníku viděl z okna a tak se přesvědčil, že jsou všechny slepice uvnitř...ale není nad fyzickou kontrolu...!!! stejně tam musíš dojít dolít vudu nebo vyčistit krmítka a posbírat vejce...jak je tam necháš dlouho, tak ti je slepice rozšlapou nebo se je naučí žrát a to se pak naučí 1 od 2...a jak škodná zjistí, že není ničím rušena, tak ti do kurníku vleze i přes den...mi tady hladoví a pytlačící psi od cigánů co je nám tady stěhujou ty hovada z rpg, tak mi naháněli kury za bílého dne...!!! to že máš souseda kolegu, co ti bez problému spustí nějaké to zrní, je o.k. to bych taky potřeboval mít tady někde vedle...!!! máš nějaké fotky té vytežené a zarostlé pískovny nebo to je lom...??? já bych hned bral pozemek s nějakým tím vytěženým lomem čí pískovnou a postavil bych tam, využívaje těch různých vyčnělých skalisek a muld a výklenků ke stavbě nějakého členitého a terén kopírujícího eartshipu...mohl bys to pak třeba pronajímat měšťákům na prazdniny...to jsem ale odbočil...jak mezi slepice nechodíš, tak se stanou plaché a budeš mít pak problém je chytit...není dobré nechat kury tak zdivočit...!!! počítal bych s rádiusem pro slepice kolem kurníku tak cca 100 m...o vajca je teď veliký zájem...zvláště v zimě...ty šroty co nabízejí v supermarketech to je hnus...!!! jsou jak od liliputky...!!!   
jarda bon jovi říká:

Jasně, já měl slepice volnomyšlenkářky ... Dnes pro lidičky, co ode mne berou jehněčí a sýry bych rád poskytnul i vajíčka. Je o ně veliký zájem. a taky bych to rád kombinoval s užitečným, tedy v sadu proti hmyzákům, co škodí. Sad nový má přes 10 hektarů a je částí mých pozemků, jichž vlastním kolem baráku 40 hektárků a dalších 45 mám pronajatých.krmné obilí má výrobní cenu kolem 100kč za metrák, takže zase tak šíleně ten soused můj neprodělává, navíc to je kamarád, co by dal grátis.... já to nikterak nepotřebuju a nezneužívám, protože ovcím jádro nesypu a sám toho taky moc nesežeru.. myslím zrní.


Ten šibičák má sice 15m čtverečných, ale klidně jeho podlahovou plochu zvětším na 4x10m... tak, aby se mi vlezl mezi řádky stromků.


Prasata do sadu nee, páč se tento musí vysekávat i v ekologickém režimu , navíc bychom chtěli dělat zeleninu v meziřádkách, proto se ptám na akční rádius.Líbí se mi u slepic konverze živin, že by i lehce přihnojovaly....


Myslím, že bych jim i udělal do toho pojízdného kurníku nějaké automatické krmítka, co by se ovíraly navečer a motivovalo soudružky slepice k návratu do maringotky.pak by se samy časově řízeně zavřely i dvířka do kurníku, abych neživil i lišky a kuny v okolí.....


Dají se takhle naučit slépky?? Já je měl vždy polodivoké a taknějak neřízené...


Slépky v pojízdném kurníku jsem viděl v jednom ekosadu v dolních rakousích , u kámoše Seppa Holzera.


Docela jim to funguje,  enem jsem se tou myšlenkou začal zabývat nyní, když mám ten sad a dělám na něm. Navíc začal hlad po vejcích a zelenině..... Tož uvidíme, když budem dělat i zeleninu, tak na slépky už nebude tolik času, takže nějakou extenzivní story.....


Fakt do těch opeřenců moc nevidím, tak  se ptám.
V nejhorším dám ten vůz do dávno vytěženého pískového lomu, z kteráho se stala za 60 let neproniknutelná doubrava s dvěmi jezírky....tam by mohly slépky žít divoce a samostatně.....tam těch hmyzáků budou závěje, počítám....
Martin Gross říká:


Příkrm asi neodbouráš. O tom žádná. Ale je otázkou, kolik. I tady bych nechal na každém, zda do toho půjde. Osobně se mi to zamlouvá. Například moruše a lísky nad takovým výběhem by nebyly špatné. Plus x dalších druhů. Lískový oříšek je pro slípky trochu velké sousto, ale ten nosatec, nebo co to do nich vrtá, je pro ně dobré zpestření. Všechno je to sezónní. OK, ale dá se tam nastrkat spousta věcí. ´Teď u nás třeba jsou louky plné ovsíku vyvýšeného. Na podzim bude zas třeba čimišník. Pokud uděláš tenhle výběh na svahu, tak na dolním konci budeš moci jen sbírat matroš do kompostu. Jako všude je i tady zásadní otázka velikostí. Pokud disponuješ 10hektary, tak slepice asi řešit nebudeš. tam si najdou svoje i bez speciálních krmných systémů. Pokud máš k dispozici jeden hektárek a nechceš, aby ti rozházely veškerý mulč na pozemku, nejde to bez oplocení. Jsou bystré a jakmile někam položíš slámu, trávu, nebo jakýkoliv mulč, okamžitě se jdou podívat, jestli pod tím nejsou žížaly. Nezavrhoval bych to tak šmahem. Jde to spojit třeba s plochou s malinami, ostružinami a dalšími plodinami. Jak tu už bylo řečeno, zásadní otázkou je, jak daleko od jejich noclehárny co vysadit. Mí prarodiče měli slepice, naši rodiče měli slepice, slípky vždy mohly do malin, kterým neuškodily. A maliny byly pokaždé 1A klasa. Na mou zamulčovanou zahradu pustím jen kachny. Ale slepice výhledově taky plánuju. Určitá závislost na člověku je néoddiskutovatelná. pokud mají snášet bez výpadků, ten příkrm neodbouráte. Ale ten se dá upravit. Nemusí to být šrot, nebo krmné směsi. U nás se jim sypaly zbytky z kuchyně a měly přístup na kompost. Na kompostě si najdou dost zásadní podíl živočišných bílkovin. 


Počítám, že zásadní otázka této debaty je v poměrech. radim, počítám, disponuje o trochu větším pozemkem, než je například můj 1,2ha zahrada. Slepice se drží v určité vzdálenosti od kurníku (a korýtka se žrádlem). V případě 1ha by to bylo tak 80% pozemku. Pro mě a můj jeden hektar nepřípustné. v případě dejme tomu 5ha, žádný problém. A tak dál.


Závěr: Chci vejce, chci lískáče bez červů, chci o něco lepší kompost, chci slepičí hnůj pod např. brambory (VELICE s citem), pak jdu do slepičího krmného systému. Časem, až mi narostou keře na krmení a na zastínění výběhu (mám JJV svah). V zimě je u nás v průměru tak 50cm sněhu. Takže musím ještě vykoumat zimní krmení, ale i tak se slepičího krmného systému stále nevzdávám.






Odpovědět