Slepičí les + slepičí traktor.

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Odpovědět
Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od QNX »

Jan Frundl: To je slovo do pranice :-) Jedině praktické ověření nám může ukázat jak moc to bude fungovat.


RBT: Nechat slepicím volný výběh do lesa ......... tak to je mnohem horší řešní než vysazení slepičího lesa. Úživnost běžného lesa bude malá, ztráty na slepicích velké a navíc to je v rozporu se zákonem.


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

jaký zákon máš na mysli...??? jako že mě lesní správa či vlastník lesa bude žalovat za to, že mi slepice chodí hrabat do lesa v listí...??? někdo má za les i nějakou náletem zarostlou louku či paseku...

Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »


granule jsou vysoce kvalitní krmivo a tak jim asi i to množství na příkrm stačí...
Jaroslav Škývara říká:

No ogaři nechci se hádat, jen popsat vlastní zkušenosti. Než mi po vánocích vyklidil lišák celý kurník (komplet i s mladýma), tak jsem řešil krmení 10 slepic a 1 kohout obden zbytky z kuchyně malé restourace (tedy nic moc) a jinak sad. Minimum křovin, sad vypásaný ovcemi. Tedy nemožné mluvit o o nějákém krmném systému.


Teď mám opět stejné hejno, dokrmuji cca. 500ml granulí denně a občasné zbytky ze stolu (moc jim nezbude, jsme žrouti:-)...).


Výsledek? Na množství vajec nepoznatelný, stále se snůška pohybuje mezi 8-9 vejci denně. V zimě budu muset zajistit víc zbytků a asi podhodím něco manačkaného zrna:-).


Krmný systém dle mého, může sezóně samozásobitelské hejno plně uživit (já vejce prodávám v práci), v případě většího chovu je to dle mého taky možné, ale musel by to být opravdu promakaný systém v zimě plně závislý na dokrmování mimo něj.


 


Tož tak, mějte se.


 


P.S. Reakce souseda na pěstování zeleniny ala "3 sestry","to nemůže fungovat". Po shlédnutí výsledku, "no ja, mě by to nefungovalo".....................:-))))




Aleš Smékal
Příspěvky: 49
Registrován: 06 říj 2010 16:03

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od Aleš Smékal »

QNX má zřejmě na mysli lesní zákon, konkrétně 289/1995 Sb, §20, odstavec 1) V lesích je zakázáno: bod n) - pást dobytek, umožňovat výběh hospodářským zvířatům a průhon dobytka lesními porosty



RADIM BUFFALO TOBIAS říká:
jaký zákon máš na mysli...??? jako že mě lesní správa či vlastník lesa bude žalovat za to, že mi slepice chodí hrabat do lesa v listí...??? někdo má za les i nějakou náletem zarostlou louku či paseku...


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

aha...to by byl teda asi průser, kdy mi chodilo několik tuctů slepic po okraji lesa a hrabalo tam v tom, co tam zbohatlíci ze svých načančaných kýčovitých předzahrádek co mají kol těch svých šopek podnikatelského baroka v noci vyvezou...!!! ale žerty stranou...myslím, že by se nic nestalo, kdyby mi chodily slepice po okraji lesa...to záleží na dohodě a místních poměrech...já bych mohl zase namítat, že mi chodí jejich zajíci okusovat stromky...ale zákon je zákon...jak ten světský tak ten boží...kdo zakáže bývalému komunistovi stránskému ničit šumavu...???

Aleš Smékal
Příspěvky: 49
Registrován: 06 říj 2010 16:03

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od Aleš Smékal »

Samozřejmě když to bude v malém, tak to podle mne nebude nikomu vadit a možná si toho ani nikdo nevšimne. Problém můžou být závistiví lidi, pomlouvači, pisálci anonymních dopisů, apod. - to existuje pořád. A v tom §20 je zákazů povíc a nikdo si s tím nedělá hlavu, viz čtyřkolky v lesích, sběrači hub co jedou autem až ...

Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od QNX »

Aleš Smékal: Je to tak. Jinak normální les slepicím asi nedá víc potravy než stejně velká louka. To je podstatný rozdíl od krmného lesa, který popisuje Marek. To je něco úplně jiného .... systém složený z vybraných druhů rostlin vhodných pro slepice. Úživnost takového systému bude podstatně větší než je tomu v případě lesa nebo louky. Jenom ten název "Les" je trochu nešťastný, protože to vůbec nemusí být podobné lesa. Podle vzoru  "kachního krmného rybníku"  by jako součást slepičího krmného systému mohla fungovat i vhodná vodní plocha. Podle uskutečněných experimentů se zdá, že například sklizeň okřehku menšího a jeho použití ke krmení slepic může nahradit až 30% potravy! V jarních měsících to sice bude nepoužitelné, ale zajištění 30% potravy během léta pomocí rostliny, která úplně sama roste jako ďas .............to je přece fajn.

Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »


no...ale se tam v tom zákonu píše, že je možné se dohodnout s vlastníkem...nějaký odstavec 4...ale já bych si s tím hlavu nelámal...aby to někdo zakazoval v praxi, to by snad byl už extrém...ale je pravda, že lidi jsou špíny postkomunistické a vychcané...to by pak se nemohli dávat na vhodné paseky či okraje lesů ani úly v maringotkách neb by kradly pyl...
Aleš Smékal říká:
Samozřejmě když to bude v malém, tak to podle mne nebude nikomu vadit a možná si toho ani nikdo nevšimne. Problém můžou být závistiví lidi, pomlouvači, pisálci anonymních dopisů, apod. - to existuje pořád. A v tom §20 je zákazů povíc a nikdo si s tím nedělá hlavu, viz čtyřkolky v lesích, sběrači hub co jedou autem až ...


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »


taky mě to už napadlo, že použití názvu les je poněkud zavádějící...ale tys mě předběhl...vzniklo to patrně od názvu jako jedlý les, ne...??? to je celkem dost i jasné, jak si rozhrábneš ten tlející povrch v lese, že tam skoro nic není...a když by bylo, tak to slepice za pár dní vysbírají do mrtě...ony se nikdy moc daleko nevzdalujou...něco jiného by bylo používání mobilních kurníků jako kdysi v jzd...ale úživnost louky je myslím zákonitě daleko větší než v normálním běžném lese...nejlepší je ale vyhnat drůbež na čerstvě sklizené pole...ten okřehek...to je známá věc o jeho úživnosti...dyť se taky jí i u lidí... 
QNX říká:
Aleš Smékal: Je to tak. Jinak normální les slepicím asi nedá víc potravy než stejně velká louka. To je podstatný rozdíl od krmného lesa, který popisuje Marek. To je něco úplně jiného .... systém složený z vybraných druhů rostlin vhodných pro slepice. Úživnost takového systému bude podstatně větší než je tomu v případě lesa nebo louky. Jenom ten název "Les" je trochu nešťastný, protože to vůbec nemusí být podobné lesa. Podle vzoru  "kachního krmného rybníku"  by jako součást slepičího krmného systému mohla fungovat i vhodná vodní plocha. Podle uskutečněných experimentů se zdá, že například sklizeň okřehku menšího a jeho použití ke krmení slepic může nahradit až 30% potravy! V jarních měsících to sice bude nepoužitelné, ale zajištění 30% potravy během léta pomocí rostliny, která úplně sama roste jako ďas .............to je přece fajn.


Uživatelský avatar
QNX
Příspěvky: 2689
Registrován: 24 říj 2010 23:07

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od QNX »

RBT: asi to opravdu vzniklo podle vzoru "jedlý les" (ale i jedlý les je nesmyslně zvolený název). Okřehek menší je jedlý i pro lidi, ale častěji se do salátů pěstuje okřehek hrbatý. No, máš pravdu, že úživnost louky je větší než úživnost běžného lesa ........ a úživnost "slepičího krmného ekosystému" by měla být ještě o něco větší než úživnost louky :-)

Odpovědět