Slepičí les + slepičí traktor.

Vše o domácích a hospodářských zvířatech
Odpovědět
Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

tak nějak bych to zformuloval i já...nevím který kavárenská permakulturník vymyslel tem zcela úchylný název slepičí traktor, ale mi ten název připadá nemístný a zcela tupý...


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

pokud použiješ slovo hrabat, tak si dovedu představit co tím asi myslíš...nevím, kdes to ale viděl, to že ti slepice budou něco přehrabovat z kopce dolů a že to fungovalo, ale já to tak nevidím že by to mělo nějaký efekt...myslím, že ty slepice nebudou nic nikam hrnout...nevěřím tomu...jako že v 1 diskusi nazval 1 ogar tu ohrádku na kolečkách ( či bez ) permakulturním vynálezem...!!! to se používalo k odchovům odjakživa...


slepice se dají chovat v uspokojivé kondici i na betoně, když jim navezu něco na hrabání a každý den nasypu posekanou trávu od sousedovy sekačky...pokud necháš 10 slepic na 100 m2, tak ti to stejně ten výběh vyzobou tak, že to bude jak mlat za pár týdnů...já bych spíše nazval koncentrákem ty klecové chovy v halách bez oken a se světelným režimem...

Martin Gross říká:


OK.


Samozřejmě nepředpokládám, že by drůbež popadla lopaty, či jinak  před sebou tlačila nějaký materiál. Slovo HRNOUT tedy nahraďme slovem HRABAT, což je pro ptáky hrabavé činnost od přírody daná. Směr pohybu přehrabávaného matroše hodlám usměrňovat gravitací. I blbá  slepice zpravidla hrabe tam, kam jí to jde nejlépe. - z kopce. Dokud listí smíchané se vším možným při neustálém přehrabování nenarazí na šikmo z kopce vedoucí pletivo, hráz z prken, či jinou překážku, podle níž pak drůbež bude dál  při hledání potravy, hrabáním posunovat vše, v čem se bude prohrabovat. Už jsem to viděl. Funguje to. Jen dodnes nevím o nikom, kdo by toho cíleně využíval.



Koncentrák: Ne. Mám na mysli jakýkoliv výběh, který není ničím porostlý. Tzn. ohrazený výběh, kde je víc slepic, než je zdrávo. O slepicích , které stráví život pod střechou tu debatovat nebudu. Od své babičky VÍM, viděl jsem po dobu několika let, že lze chovat slepice tak, aby jejich výběh byl pokryt vegetací. TRÁVOU.Samozřejmě, jakmile se někdo ocitl u korýtka s kuchyňskými zby, nebo zrním,  v cukuletu byly u něj. Ale zbytek dne se schovávaly v malinách a pod švestkami. TOHLE NENÍ DOHAD, to jsem na vlastní oči VIDĚL. 




RADIM BUFFALO TOBIAS říká:



to bych teda rád viděl, jak budou slepice hrnout nějaký bordel někam...tím koncentrákem myslíš slepičárny bez oken...???
Martin Gross říká:


Co vím, tak na venkově se slepice chovaly extenzívně odjakživa. Krmný systém je něco na půl cesty mezi extenzívním a intenzívním chovem. Plánuju také ohradu a to pod stromy, kde mi budou pipky hrnout veškerý bordel na kompostiště v nejnižším bodě výběhu. Nikdy to nebude na 100% a na 365 dní v roce. Ale zavírat slepice do koncentráků, byť pod širákem, to je úchylka posledních 100, možná 200let.












Uživatelský avatar
Ivka Štefancikova
Příspěvky: 41
Registrován: 08 črc 2012 02:11

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od Ivka Štefancikova »

No ja neviem nase sliepky mali dva výbehy kde sa prehanali ked jeden vypasli len bolo treba aby ho nevypasli dohola aj s koreňami. Inak ked hrabali tak diery do zeme že by to bolo nejake systematicke prehabavanie celej plochy tak to nie.


Sanča
Příspěvky: 159
Registrován: 23 úno 2012 07:03

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od Sanča »

No, nevymyslel ho český kavárenský permakulturník, ale přišlo to ze západu:-). Někdy tam objevují Ameriku:-))
 
RADIM BUFFALO TOBIAS říká:


tak nějak bych to zformuloval i já...nevím který kavárenská permakulturník vymyslel tem zcela úchylný název slepičí traktor, ale mi ten název připadá nemístný a zcela tupý...





Uživatelský avatar
Ivka Štefancikova
Příspěvky: 41
Registrován: 08 črc 2012 02:11

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od Ivka Štefancikova »

Tak to vymyslel kaviarensky permakulturnik zo zapadu :D

Sanča říká:


No, nevymyslel ho český kavárenský permakulturník, ale přišlo to ze západu:-). Někdy tam objevují Ameriku:-))
 
RADIM BUFFALO TOBIAS říká:


tak nějak bych to zformuloval i já...nevím který kavárenská permakulturník vymyslel tem zcela úchylný název slepičí traktor, ale mi ten název připadá nemístný a zcela tupý...








jarda bon jovi
Příspěvky: 1744
Registrován: 21 dub 2011 08:02

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od jarda bon jovi »


 sám řeším drůbež a chtěl bych tak 30 slépek a nějakou kačku a  husu, možná odolnou krůtu. tři ženský a jednoho chlopa od každého.
 bude mi pro toto množství stačit 3000 metrů čtverečných extenzivního sadu?? neznáte nějaké plemena, co jsou odolná, sama se množí a pasou??


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

myslím, že cca 3000 m2 máš dostačující...odolné plemeno je šumavanka, češka, holokrčka, zakrslá velsumka a z hybridů horal...pak něco nabízejí na slovensku v gyronu co přitáhli z francie ale dali tomu název kalimero...ať každý sám posoudí vhodnost tohoto označení...v česku od nich berou z drůbežárny klokočí od hranic...krůty si vem české bronzové bíle lemované...u husy je to těžší neb české husa již není to, co bývala...!!! to už lépe ta slovenská hus...nebo labutí šedá...ale ta zase nesedí...pokud chceš kachnu na maso tak ruánské, saské...na snůšku kampbelku...ta ti snese cca 180 - 200 vajec a tolik propagovaný několika permakulturními fanatiky a pak i různými kšeftaři až k hysterii, indický běžec, už není co býval ve snášce...tak s bídou cca 80 vajec...ale pár si jich taky pořiď...z vodní drůbeže by ti asi vyhovovala nejlépe pižmovka...ale tá zase lítá...housera si sežeň lépe tak aspoň 2. letého...nejlépe je 3. letý...a přidej ho do kmenu už na podzim...seznamujou se aspoň 3 měsíce a abys pak neměl čisté vajca...krocana ani mít nemusíš a stačí krůtu před snáškou několikrát u krocana připustit...vystačí ji to na celou snůšku...ušetříš tak cca 500 kč...


Uživatelský avatar
RADIM BUFFALO TOBIAS
Příspěvky: 846
Registrován: 09 bře 2010 14:47

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od RADIM BUFFALO TOBIAS »

to já vím, že to přišlo asi u usa...prodávají tam takové kurníčky na střechu paneláku za majlant...mě hlavně sere to spojení - permakulturní traktor...!!! co to má společného s traktorem...??? ať mi to někdo vysvětlí...!!! že ty slepice jako z hladu vydrápou z půdy i kořínky a tím jako to poorají...??? to je úchylná tupost...!!! to mi lépe připraví tu půdu zakrslá gottingenská prasatka...!!! o tom žádná...!!!

Ivka Štefancikova říká:


Tak to vymyslel kaviarensky permakulturnik zo zapadu :D

Sanča říká:


No, nevymyslel ho český kavárenský permakulturník, ale přišlo to ze západu:-). Někdy tam objevují Ameriku:-))
 
RADIM BUFFALO TOBIAS říká:


tak nějak bych to zformuloval i já...nevím který kavárenská permakulturník vymyslel tem zcela úchylný název slepičí traktor, ale mi ten název připadá nemístný a zcela tupý...











Uživatelský avatar
Martin Gross
Příspěvky: 811
Registrován: 06 dub 2010 13:22

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od Martin Gross »

Slovo trakce se používá tam, kde se něco tahá/táhne. Tvar lainského slova neznám. Traktor jako mašina na motor je taky zařízení na tahání NĚČEHO.


Slepičí traktor je podle mě traktorem právě proto, že se přetahuje z místa na místo. Pro mě dost týrání zvířat, ale kdo chce kam, až se ucho utrhne.


Uživatelský avatar
Ivka Štefancikova
Příspěvky: 41
Registrován: 08 črc 2012 02:11

Re: Slepičí les + slepičí traktor.

Příspěvek od Ivka Štefancikova »

nasa babka to maju na kurence a kraliky aby mali čerstvu pašu, lebo kolo kurnika to rychlo vypasli aj ked ma dva vybehy na striedačku a zase ich v tom neni moc a aspon ich macka neuchyti. Ale na dospelu sliepku neviem..


Odpovědět